Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Licenca stock fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
prodesign



Joined: 22 Jan 2008
Posts: 10

PostPosted: 26.10.2010 02:04    Post subject: Licenca stock fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li se netko susreo sa dokazivanjem licence stock fotografija?

Frend je upao u nezgodanciju skidanjem fotografija sa stock servera i iskorištavanjem u dizajnu neke brošure. Fotografije je štoviše naravno uredno platio, karticom je zakupio neki paket kojim je dnevno mogao skidati po 25 fotki s određenog stock photo servera i sad ga navodno neki ured sa strane naručitelja posla traži dokaz plaćene licence na korištene fotografije. Radio je posao za stranog naručitelja.

E sad on je taj paket koristio mjesec dana do isteka i to prije nekih godinu dana i nezna kako uopće ljudima dokazat, obzirom da je jedini dokaz - mail s pristupnom lozinkom koji je dobio, odavno izbrisao.

Da li je netko doživio sličan slučaj? I kako uopće može dokazat koje je fotografije skidao u tom periodu i da je baš za te plaćena licenca?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 26.10.2010 04:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

prvo ako kupis paket za neku uslugu, konkretno za ove stock fotke, ne znaci da ih opet mozes koristiti gdje zelis i kako zelis. uvijek je potrebno prouciti licencu do zadnjeg zareza.

drugo neka se obrati supportu stock-a s tim pitanjem, oni su jedini koji mogu "izdati potvrdu" da je bio njihov korisnik i da je skinuo sto je skinuo....

trece varijante nema

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 26.10.2010 07:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nek traži ispis plaćanja od svoje kartične kuće. To je prvo. To mora dobiti... Na ispisu će se vidjeti vrijeme plaćanja, što je platio i kome.
Drugo, kako je sunček rekao - treba se obratiti stock agenciji od koje je kupio fotke. Oni u arhivi imaju sve što je skidano u ime njegovog accounta. Hoće li se njima dati zahebavati s tim to je druga stvar, ali to je jedan od koraka koji mora napraviti.
Treće... zbog čega ga oni to uopće traže? Možda uopće nije nezgodna situacija... ima li sačuvanu korespodenciju s klijentom? Dali su ikada spomenute stock fotke u njima i pod kakvim uvjetima? Mislim, situacija može biti nezgodna samo ako je negdje svjesno zeznuo stvar s licencom ili pak koristio takve fotke bez znanja klijenta, a sada bi ih dotični možda želio iskoristiti drugdje.
Uostalom nek pita u čemu je problem... ako je neka zajebana situacija (npr. opomena pred tužbu zbog korištenja fotki ili nešto slično) oni mu to moraju reći, a onda drito sa svim tim papirima kod odvjetnika.

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
prodesign



Joined: 22 Jan 2008
Posts: 10

PostPosted: 28.10.2010 01:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek wrote:
prvo ako kupis paket za neku uslugu, konkretno za ove stock fotke, ne znaci da ih opet mozes koristiti gdje zelis i kako zelis. uvijek je potrebno prouciti licencu do zadnjeg zareza.

drugo neka se obrati supportu stock-a s tim pitanjem, oni su jedini koji mogu "izdati potvrdu" da je bio njihov korisnik i da je skinuo sto je skinuo....

trece varijante nema



Ja sam mislio da ima netko konkretno iskustvo. dakle idemo ispočetka malo konkretnije, skidano je sa shutterstocka, preplaćen mjesec dana na paket koji stoji 200 dolara. On omogućava da se unutar 30 dana skine po 25 fotki dnevno, dakle 750 fotki ukupno unutar tog paketa.

evo licencnih pravila:
http://www.shutterstock.com/licensing.mhtml?hsb=1&type=standard

dakle šta ti to sad konkretno znači, "ako je kupio jedan paket ne znači da to može ponovo koristit"? Zar paket ima neki rok trajanja?

Mislim kupio je čovjek 750 fotki od toga je možda u prvi mah iskoristio recimo 50, a 50 kroz ostale potrebe (lupam bezveze). Onih ostalih 650 je skinuo jer mu je paket to dozvoljavao, al osobno mu nije trebalo. Godinu dana kasnije koristi jednu od tih 650 fotki i naručitelj (strani) traži licencnu potvrdu?

U licencnim pravima vidim da se spominje kako se fotka može kosristit u nakladi 250.000! Ma prvo ko to provjerava te naklade, drugo ko je ikad radio nakladu veću od 100.000? Nisam našao nigdje rok istjeka licence, pa mi je ovo sve nejasno do kraja.

Ako ima tko ko se kuži u ovu problematiku i da učestalo koristi licencna prava fotki, molio bih da objasni načelnu proceduru ukratko.
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 28.10.2010 04:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

prodesign wrote:

Ja sam mislio da ima netko konkretno iskustvo. dakle idemo ispočetka malo konkretnije, skidano je sa shutterstocka, preplaćen mjesec dana na paket koji stoji 200 dolara. On omogućava da se unutar 30 dana skine po 25 fotki dnevno, dakle 750 fotki ukupno unutar tog paketa.

evo licencnih pravila:
http://www.shutterstock.com/licensing.mhtml?hsb=1&type=standard

dakle šta ti to sad konkretno znači, "ako je kupio jedan paket ne znači da to može ponovo koristit"? Zar paket ima neki rok trajanja?

Mislim kupio je čovjek 750 fotki od toga je možda u prvi mah iskoristio recimo 50, a 50 kroz ostale potrebe (lupam bezveze). Onih ostalih 650 je skinuo jer mu je paket to dozvoljavao, al osobno mu nije trebalo. Godinu dana kasnije koristi jednu od tih 650 fotki i naručitelj (strani) traži licencnu potvrdu?

U licencnim pravima vidim da se spominje kako se fotka može kosristit u nakladi 250.000! Ma prvo ko to provjerava te naklade, drugo ko je ikad radio nakladu veću od 100.000? Nisam našao nigdje rok istjeka licence, pa mi je ovo sve nejasno do kraja.

Ako ima tko ko se kuži u ovu problematiku i da učestalo koristi licencna prava fotki, molio bih da objasni načelnu proceduru ukratko.


procitajte, ti i frend, drugi dio licence onaj pod podnaslovom restrictions.. pa dobro proucite sve tocke, narocito tocku 14,...
on je kupio u biti pravo na skidanje fotki, nije kupio, bar koliko sam uspio ovak rano ujutro iscitati, pravo na komercijalno koristenje fotki. ako malo trezvenije procitas licencni ugovor mozes vidjeti da su komercijalne mogucnosti relativno ogranicene...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group