Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Corel vs. Illustrator
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 20.11.2009 12:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Undo wrote:
Šta misliš je li ovo crtano u Corelu ili Illustratoru Laughing


vjerujem da u slozeno Corelu....
kaj ti mislis?

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 20.11.2009 12:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

killa wrote:
Undo wrote:
Šta misliš je li ovo crtano u Corelu ili Illustratoru Laughing


vjerujem da u slozeno Corelu....
kaj ti mislis?


Freehand Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
killa



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 277
Location: zagreb

PostPosted: 20.11.2009 13:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam da je ziher u vektoru Very Happy

_________________
[killa bee]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Marius



Joined: 29 Dec 2009
Posts: 2
Location: Zagreb

PostPosted: 29.12.2009 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko geliptera na jednom mjestu nevjerojatno. A najbolji mi je ovaj što ne koristi ništa osim Adobe programa, bravo genije kud svi tud i mali mujo.:s:s:s Smile

Što se tiče vektora Corel naravno, "sve" što se može u Illustratoru može se i u Corelu ukoliko se u njemu zna dobro raditi. Budući da je vrijeme danas ključno a tu su i problemi sa kratkim rokovima u interesu je da se posao obavi što brže i preciznije a tu prednjači već dugi niz godina Corel.

Prije svega tu je Imposition layout tool koji u Adobeu ne postoji što čini Corel No1 program što se tiče pripreme za tisak, ovi koji tvrde suprotno nisu pripremu za tisak radili u životu ili vole misliti da jesu. Al ok, nekima je čini mi se veći gušt raditi ručno montaže, crtati big linije i stavljati crnu boju na njih umjesto registration boje ...

Precrtavanja loših skenova ili rastriranih ilustracija u fini vektor za sito su meni osobno puno lakša i duplo brža u Corelu nego Illustratoru.

Netko je spomenuo boje, ukoliko se malo poigra sa color managmentom boje će biti normalne.

Glavni nedostatak je usporavanje pri radu sa malo povećim fajlovima tj. sa onima koji imaju pregršt vektorskih detalja. Drop shadow je lošiji u sporedbi sa Illustratorom, nadam se da će to ispraviti u budućim verzijama.

I da nisam znao da je Ljubičić fušer.Smile


Marius
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 04.01.2010 09:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zasto mislis da je ljubicic fuser? imas neke informacije?

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
Undo



Joined: 20 May 2009
Posts: 38

PostPosted: 05.01.2010 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Marius Wink

Back to top
View user's profile Send private message
miqelnet



Joined: 28 Feb 2009
Posts: 6
Location: Novi Sad

PostPosted: 18.07.2010 12:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Corel je definitivno vrhunski za ljude koji rade sa digitalnom stampom, brzo moze da slozi neke vizitke male tiraze nekih flajera ili tako nesto. Ali za svaki ozbiljniji rad mora se poseci za illustratorom. Recimo ja radim na Mac platformi vec nekih 10 godina a poslednja verzija corela za Mac je 11 koja mi je pucala uredno na Panter, Tiger i na Leopard OSX-u pocevsi od G4 do Mac pro masine.Sto mi se desilo samo 2 ili 3 puta sa Adobe aplikacijama. Bez obzira dali dobijem da radim posao od nule kao kompletan dizajn ili samo DTP deo posla koristim samo AI, ID ili ponekad Freehand (u kojem ljudi iz austrije i nemacke jos uvek rade i to vrhunski) Corel ce uskoro proci kao i Macromedia Freehand prestace mu podrska i gotovo, Adobe recept Smile Naravno jako je individualno koji od dva softa kome odgovara ali moj glas ide za Adobe Aplikacije

_________________
Bolje jedno vruce pivo,nego cetir' ladna.... Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 27.07.2010 08:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za one koji sumnjaju u moc Corela:

http://www.corel.com/servlet/Satellite/us/en/Content/1231434231476

@miquelnet
puno je vremena proslo od Corela 11. Danasnji X4 i/ili X5 su nemjerljivo nadmocniji od stare 11ice...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
androdoom



Joined: 28 Nov 2007
Posts: 34

PostPosted: 27.07.2010 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Prije CS4 verzije Illustratora mi je na kuki isla nemogucnost rada multipage u Illustratoru.
Takodjer ne mozes zumirat scroolom (ne znam za CS4) za razliku od Corela. I jos sam zapazio jednu sitnicu, opacity mask u Illustratoru kudikamo kompliciraniji nego u Corelu.
Sve ostalo na strani Illustratora. Zasad. Cheers!

_________________
!?!
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 29.07.2010 13:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da ove rasprave Corel vs Illustrator ne vode nikamo...

Toliko je vec toga receno ali nikakav rezultat.

Ja bih naveo prednost Illustratora a to je rad sa brushevima. U Corelu to ne sljaka.

Corelova prednost je sto je multifunkcionalan i radi brzo. Mana mu je da nije potpuno stabilan, za razliku od Illustratora.

Svejedno, ja sve radim u Corelu, ali nikako ne zelim pljuvati po Ilustratoru samo zato sto ga ne koristim...

Takodjer, PhotoPaint ne koristim jer se ni po kojoj osnovi ne moze mjeriti sa Photoshopom...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
prodesign



Joined: 22 Jan 2008
Posts: 10

PostPosted: 01.08.2010 04:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ni meni nije jasno čemu toliko averzije prema jednom definitivno naj userfriendly programu na tržištu - Corelu!

Netko je spominjao dizajnere koji 20 god rade u Corelu i zaklinju se na isti (a u tome griješe), obzirom da sam jedan od takvih, ne vidim zaista objektivnog i argumentiranog razloga gdje to griješim?!

Nikad nikakvih problema sa PDF-om niti s colornim profilima. Naprosto kao i sa svakim programom, ukoliko si profesionalac i živiš od toga, treba ipak malo zaviriti dubinski u postavke i stvar se riješi za par trenutaka. PDF profili se itekako daju kvalitetno podesit u samom corelu, jednako kao joboptions-i u distileru, tako da nema potrebe čak niti za distilanjem.

Radio sam sa hrpom tiskara i od nebrojenih PDF-ova mogu na prste jedne ruke pobrojati probleme s pucanjem na ripu i to uglavnom najčešće radi neprovjerenih fontova, kad stranka inzistira baš na prijelomu u njihovom fontu, a fontovi ko zna gdje prerađeni iz zapadnjačkih u naše sa upitnom profesionalnošću onog ko je to radio. Funkcionalni valjda jedino u wordu, pa se to mora rješavat tim nesretnim pretvorbama u krivulje.

Radio PS filove od čak 1.5 GB i nikad problema. Ako imate prilike pogledajte turističke zemljovide firme "Marco Polo", sve je to produkt Corela od prve do zadnje linije: 180-250 layera u fajlu, po 60-100.000 objekata po fajlu, sa krivuljama od po 10.000 nodova, transparencije površina od 150x100cm i sl. sve je to taj "bagoviti", "nemušti" i "amaterski" Corelčić progutao i izdurao na svojim leđima! I to zbog jednog zanimljivog kurioziteta, jer na inicijalnim testiranjima, prilikom odabira koji će to program moći izvršiti, to isto nisu uspjeli ni Illustrator ni Freehand, pa je naprosto jedini izbor bio taj kvragu "amaterski" Corel. (CAD je izbačen iz opcija radi ograničenih grafičkih sloboda i cijene sofvera.)

Tak da ko god pljuje po toj programčini neka se slobodno ogleda u recimo jednom banalnom vekoriziranju logotipa, pa da vidimo tko će brzinski nadmašiti Corel.

Najviše objeda na račun Corela definitivno dolazi sa strane Macovaca, kojima taj program naprosto ne funkcionira, jer je izvorno PC orijentiran i stabilan i funkcionalan jedino na toj platformi. A sam taj pokušaj "zauzimanja" Mac tržišta smatram Corelu jednim od najvećih poslovnih gafova i staranja iznimno lošeg PR-a, koji se eto reflektira upravo u ovakvoj klimi da je to loš, nedorađen i amaterski program. Vrlo neopravdano.

Obzirom da sam korisnik Adobeovih i InDesigna i Photoshopa kao neprikosnovenih vladara na svom terenu (i još ponekih), najsretniji bih bio da se eto Corel zove Illustrator i točka od mene!
Back to top
View user's profile Send private message
miqelnet



Joined: 28 Feb 2009
Posts: 6
Location: Novi Sad

PostPosted: 08.08.2010 12:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

androdoom wrote:
Prije CS4 verzije Illustratora mi je na kuki isla nemogucnost rada multipage u Illustratoru.
Takodjer ne mozes zumirat scroolom (ne znam za CS4) za razliku od Corela. I jos sam zapazio jednu sitnicu, opacity mask u Illustratoru kudikamo kompliciraniji nego u Corelu.
Sve ostalo na strani Illustratora. Zasad. Cheers!


Moze da se zumira scroolom samo drzis OPTION (ALT) taster dok scroolujes. Cak i u CS verziji illustratora.

"Najviše objeda na račun Corela definitivno dolazi sa strane Macovaca"

Sa ovim se slazem ja sam Mac user. Problem je u tome sto nisu sjajno uradili corel za mac.
Niti je za isti izlazio posle verzije 11. A sve sto se sacuva kao AI ili pdf pa posle pokusa da se edituje u illustratoru pravi realan pakao svakom ko radi na Macu. Narocito maske lejeri skucani u jedan a nedaj boze zakljucanih objekata.
Ne mrzim niti pljujem ni jedan od pomenutih softvera ali moj glas ide za Adobe.
Kompletniji je. Bitno je samo da svako ko se bavi dizajnom i DTP-om zna sta radi i ostavi prostora da posle njega ukoliko se ukaze potreba i neko drugi moze da edituje nesto bez problema. zbog toga je adobe neprikosnoven. Corel nece ni da otvori ranijom verzijom kasniju dok AI to uradi bez problema.

_________________
Bolje jedno vruce pivo,nego cetir' ladna.... Smile
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ajacoub



Joined: 16 Jun 2011
Posts: 9
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 17.06.2011 17:49    Post subject: Re: Corel vs. Illustrator Add user to your forum ignore list Reply with quote

Undo wrote:
Evo potaknut natpisima na naslovnici sajta otvaram borbu ova dva vektorska programa, sigurno je bilo okršaja i u prošlosti, ali od viška glava ne boli.

Moji dojmovi. Ja radim u Corelu i meni je najbolji. Kad pitam neke grafičke dizajnere jedni mi govore da je Corel amaterski program i da koriste Ilustrator ili Freehand, drugi mi govorie dovedi mi toga što to govori, Corel je najbolji vektorski program...

Pa da čujem vas... Wink

Želim čistu borbu bez udaranja ispod pojasa Razz


Kad cujem ili procitam o prepucavanjima koji je od OBA PROFESIONALNA alata bolji tada je tesko ocekivati neku objektivnost. Nije li to glupo?

Osobno radim u Illustratoru, ne zato jer smatram da Corel nije dobar vec zato sto sam se tako usmjerio. Nekada davno sjecam se Corel je bio vodeci na trzistu. Koliko je drugi eventualno mocniji, ne znam, ali ako Corel i dalje egzistira i ako ga toliko dizajnera koristi tesko je nazvati ga losijim.

Mislim da je stvar ukusa. Nisam na zalost isporbao novu verziju pa ne mogu iznijeti misljenje, da li su u pitanju neki feature-i ili sto, ali ponavljam najjadnije je pljuvati po jednom alatu samo zato jer se nekome drugi vise svidja.

_________________
Speed portfolio: http://www.behance.net/ajacoub
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group