Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
fontovi se NIKAD nisu morali pretvarati u krivulje ??

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
edi



Joined: 29 Jan 2009
Posts: 13

PostPosted: 14.06.2011 08:27    Post subject: fontovi se NIKAD nisu morali pretvarati u krivulje ?? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Poštovanje,

imam jedno pitanje,
neki dan sam dobio pripremu za tisak u pdf-u, koja naravno NIJE bila pretvorena u krivulje (fontovi), i čovjek mi kaže da se to nikada nije moralo raditi.. normalno ja to importiram u korel, ono sve se raspalo naravno.. nisam ja kriv što nemam fontova,.. naravno priprema je došla od "dizajnera" koji, kako kaže, je predugo u tome poslu.. i onda, on priča, to se nemora, to se nikad nije moralo raditi.. pa mislim, mi u tiskaru oduvijek prakticiramo da svaka priprema bude pretvorena u krivulje.. uglavnom, njemu je preteško bilo pretvoriti fontove u krivulje iz originalnog fajla, nego sam ja morao to sve preko acrobata raditi, naravno ja sam poslušao, nije mi do svađe.. uspjelo je, znam za taj postupak, ali, kao drugo, ti letci, pozivnice i svašta ostalo idu od nas kao sponzorstvo, znači radimo besplatno.. po mom mišljenju, ja bih od tog "dizajnera" trebao dobiti sve gotovo.. znači, niti su fontovi bili pretvoreni u krivulje, niti je bilo napusta, reznih linija, ništa.. bitno da sam ja ispao majmun u vezi toga da se fontovi nikad nisu morali pretvarati u krivulje.. onda sam na kraju ja kriv kada ne izađu naša slova, Č.Ć,Ž....

dajte mi recite jesam ja lud, ili se nešto promijenilo preko noći...

zeznuta je ta algebra, svi misle da su dizajneri nakon završetka iste..

lijep pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 14.06.2011 08:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni je to zdravorazumski i samim time osiguravaš sebe jer jednostavno ne moraš brinuti hoće li biti problema s interpretacijom fontova prilikom pripreme i sl. Naravno, uvijek postoji mogućnost da pošalješ otvoreni file s priloženim fontovima. Takav pristup prakticiram samo s onim tiskarama koje znaju mene i koje ja poznajem, obično im tada šaljem InDesign package, ali i to vrlo rijetko.

Fontovi u kruvulje i miran si.
Back to top
View user's profile Send private message
edi



Joined: 29 Jan 2009
Posts: 13

PostPosted: 14.06.2011 08:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

naravno, slažem se za paket iz indizajna sa priloženim fontovima (ako se naprimjer radi o knjizi), jasna stvar.. nego je mene samo zanimala ta njegova izreka " TO SE NIKAD NIJE MORALO RADITI"...

gle, ja nikad nisam podcijenjivao nikoga, i malo mi smeta kada me netko uči mom poslu,.

moguće da nezna to napraviti, ali prodavanje pameti mu ide od ruke..

hvala na odgovoru,.. a znam da svaka druga tiskara traži da fontovi budu u krivuljama, mislim nebi imalo smisla drugačije niti raditi, zar ne?
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2011 08:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

corel fajlvoe si pretvrao u krivulje jer corel ima problema s fontovima... pripremu iz indizajna, quarka u pdf za tisak nije potrebno pretvarati u krivulje, cak je ponekada i kontraproduktivno. kao sta sam i prije spominjao pa su me tu razvlacili, citajte malo o standardima, o postupcima pripreme i tome slicno... te fore s krivuljama su na neki nacin relikt proslosti, kao i ona da se iz recimo indizajna radi prvo .ps fajl koji se kasnije destilira...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
edi



Joined: 29 Jan 2009
Posts: 13

PostPosted: 14.06.2011 08:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

destiliranje po meni nema veze sa fontovima, ja provlačim svaku stvar kroz distiler ako mi nešto ide na film, jer sam tako najsigurniji.. to radim prvenstveno zbog sebe i mislim da je to čisto u redu.. provjerim .ps fajl i miran sam

ali ja ću ipak reć da sam sigurniji kada mi netko pošalje sve u krivuljama nego da ja poslije odgovaram za nečiju nemarnost... 2 klika niti dvije minute posla.

a smatram da nisam u krivu ako tražim da sve bude lijepo u krivuljama..
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2011 08:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ak imas neki letak ok mozes tak raditi, ali ak imas knjigu onda je vec diskutabilno. rip ti uzme fajla vidi da je tekst, vidi slovo "a" potegne ga iz fonta i pukne di treba biti, ak mu das krivulje onda RIP vidi hrpu krivulja te za svaku onda mora racunati gdje dodje nod, i onda to zna potrajati. destiliranje je nepotrebno pogotovo od indizajn CS3 pa na gore (cak i od CS2) jer ti u indizajn (da se tak banalno izrazim) mozes ufurati postavke iz destilera... pdf provjeravas u acrobatu. sam acrobat bez pluginova ima dosta opcija i mogucnosti za provjeru ispravnosti fajla. problem je smao u edukaciji tj. opravdavanju toga da se nema vremena proucavati literaturu...

have fun

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2011 08:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i da.. ako zelis uciti i nauciti dogovori se s nekom tiskarom pa odi tam volontirat preko odjela gdje rade filmove, ploce do offseta pa na kraju do dorade puno ces nauciti i izbjeci kasnije sve nedoumice...

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
edi



Joined: 29 Jan 2009
Posts: 13

PostPosted: 14.06.2011 08:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radim u tiskari, znam razvijati ploče Smile
ali nemamo filmove.. prakticiram ono što mi govore.. ja sam samo došo ovdje dobiti odgovor na pitanje.. malo mi zvuči bahat odgovor ali ajde, možda se varam!

p.s. a radio sam i u doradi, pa sada sve do offseta!
Back to top
View user's profile Send private message
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 14.06.2011 09:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ak radis na CTP-u onda trebas znati kako radi RIP i kako procesuira fajl... kaj se bahatosti tice, kod mene je bas nema, imam samo skoro 20+godina iskustva s svim fazama rada u grafici.. koje krecu kad imas .ps fajl na 100+disketa u arj arhivama i onda ti 33 disketa ne valja, 87 disketa ima korumpiran fajl, 95 zasteka u drivu...pa trci u studio pa radi nove arj fajlove i tako dalje...

tak da primi se knjiga i tutorijala i proucvaj malo materiju

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
fun.ky



Joined: 05 Jan 2006
Posts: 365
Location: Mostar

PostPosted: 15.06.2011 10:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nevezano za temu Very Happy

Suncek, nauci se pisati po forumu i odgovarati na pitanja, a ne praviti se pametan. Čovjek zna raditi svoj posao, i došao je da provjeri samo da li je lud što traži pripremu gdje su fontovi pretvoreni u krivulje.

Have a fun! Very Happy

PS: Evo malo literature - http://www.hr-netiquette.org/ - iako vidim da imaš godina, nikada nije kasno za učenje.

_________________
There is no style definition for good music!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 15.06.2011 11:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Znam ja više ljudi koji na pitanja odgovaraju kao Sunček. Nisu oni ni bezobrazni ni "bahati", ali uglavnom su to malo stariji ljudi ( Razz ) koji su navikli da ih gnjave mulci koji ništa ne znaju i onda su razvili takav stav da kad god odgovoraju nekome na pitanje, zvuči kao da to dolazi negdje s visoka, i obavezno naglašavaju da imaju toliko i toliko iskustva i kako je u "njihovo vrijeme" bilo puno teže raditi i doći do znanja i informacija.

Dizajn, glazba, ezoterija... ne biste vjerovali, potpuno ista špranca Wink

Razumijem ja i "nas" i "njih". Sunček sigurno zna što priča, samo eto nije pedagog da zna sve objasniti bez da zvuči kao da pametuje. Na žalost, ne znaju ni svi pedagozi.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 15.06.2011 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
Znam ja više ljudi koji na pitanja odgovaraju kao Sunček. Nisu oni ni bezobrazni ni "bahati", ali uglavnom su to malo stariji ljudi ( Razz ) koji su navikli da ih gnjave mulci koji ništa ne znaju i onda su razvili takav stav da kad god odgovoraju nekome na pitanje, zvuči kao da to dolazi negdje s visoka, i obavezno naglašavaju da imaju toliko i toliko iskustva i kako je u "njihovo vrijeme" bilo puno teže raditi i doći do znanja i informacija.

Dizajn, glazba, ezoterija... ne biste vjerovali, potpuno ista špranca Wink

Razumijem ja i "nas" i "njih". Sunček sigurno zna što priča, samo eto nije pedagog da zna sve objasniti bez da zvuči kao da pametuje. Na žalost, ne znaju ni svi pedagozi.


fala al niste trebali Very Happy

king regards

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
suncek



Joined: 18 Feb 2005
Posts: 614
Location: Zgb

PostPosted: 15.06.2011 12:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fun.ky wrote:
Nevezano za temu Very Happy

Suncek, nauci se pisati po forumu i odgovarati na pitanja, a ne praviti se pametan. Čovjek zna raditi svoj posao, i došao je da provjeri samo da li je lud što traži pripremu gdje su fontovi pretvoreni u krivulje.

Have a fun! Very Happy

PS: Evo malo literature - http://www.hr-netiquette.org/ - iako vidim da imaš godina, nikada nije kasno za učenje.


eh eh he he sad bum ja opet svisoka Very Happy mislim netiquette Very Happy mi stari konji s doba BBS-ova, gophera i inih relikvija proslosti znamo za netiquette

ja jedino ne volim okolisati, ak je nesto krivo onda je krivo a niej "znas mozda bi se moglo to ipak malo bolje...." sory takav sam direktan... vise manje

have fun

_________________
----->
studio-propaganda.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Shuba



Joined: 04 May 2004
Posts: 472
Location: Rijeka

PostPosted: 15.06.2011 12:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

suncek redovito odgovara i pomaže ljudima tu na forumu, a i u ovom slučaju zna o čemu govori i slažem se s njim u potpunosti.

_________________
Prospekt.hr
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 15.06.2011 20:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

također.. Btw mene je Sunček naučio creo preps od nule i još mi je poslao custom made pdf tutorial! I ako zvuči s visoka, mislim da nije. Sunček nedaj se Very Happy

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
wache



Joined: 15 Jun 2006
Posts: 220
Location: Zagreb

PostPosted: 31.08.2011 11:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dodao bih nesto na ovu temu ako bih smio...

Nije sasvim tocno da corel ima problema sa fontovima. Mozda sa neispravnim fontovima. Illustrator takve fontove nece htjeti niti prikazati (pa samim tim se smatra da niti nemaju taj problem) dok ce corel dopustiti rad i sa takvim fontovima do odredjene granice. Problem najstaje kada se takav font posalje u finalni publish gdje moze dovesti do niza problema (o teskim rijecima da i ne govorim).

U ovom slucaju je problem nastao kada se taj nedovrseni posao (nema crop linija, bleeda...) morao dodatno editirati u corelu.
Da je kojim slucajem posao dobro finishiran, on se bez problema mogao publishati i iz corela, bez obzira sto fontovi nisu u krivuljama (ali bi trebali biti embedani).

Pa ipak smatram da je, radi svacije koristi, ipak bolje sve pretvoriti u krivulje kako bi se kasnije izbjegli eventualni problemi (potreban je samo jedan klik u corelu - zar je to tako tesko), a ne forsirati svoja uvjerenja i ratovati s ostatkom svijeta zbog toga tko zna bolje...

_________________
of all the things I've lost, I miss my mind the most..
Back to top
View user's profile Send private message
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 16.10.2011 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Malo kasnim, al kad sam već navratio nakon dugo vremena tu, da odgovorim. Ne, nikad nije bilo potrebno konvertirati fontove u krivulje, čak ni u doba osvjetljavanja PS fajlova di se trebalo paziti na šihtu, linijaturu itd., osim ako....

je trebalo editirati taj PDF/PS, primjerice za potrebe rezanja na kakvom cuteru. Kod ootrebe za editiranjem u neke druge svrhe, poput dodavanja razne opreme dokumenta (cajhne, klinovi itd.), se mahom radi o krivo odabranom alatu za to. Te stvari se ne rade u Corelu, Illustratoru itd.

I kak Sunček kaže, pretvaranje fontova u krivulje je u (dobro) uhodanom workflowu zlo koje treba izbjegavati. Kod malih dokumenata to nije problem, no kod velikih, tipa knjige, novine, časopisi itd., fontovi u krivuljama mogu izazvati pravu nevolju. Možda ne toliko na samom RIP-u, iako ni oni nisu imuni, no prije će doć do problema na raznim ink saver aplikacijama.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group