Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Špica filma ??

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mydante



Joined: 26 Feb 2008
Posts: 18

PostPosted: 22.03.2012 19:03    Post subject: Špica filma ?? Add user to your forum ignore list Reply with quote

U zadnje vrijeme sam počeo nešto malo raditi sa videom, onako amaterski za kućne potrebe i to u programu "AVS video editor" koji mi izgleda nekako najlakši za rad nas početnika.
Dosta stvari sam naučio i još učim i sad bi trebao nešto napraviti i treba mi pomoć, ako neko zna.
Evo ovako, pravim jedan obiteljski film i htio bi na početku filma da napravim jednu jednostavnu špicu koja bi se sastojala od slike (kao pozadina) i na njoj bi smjestio 2-3 manje sličice (likovi iz filma) i neki tekst.
Ispred filma sam umetnuo tu sliku da bude špica a u traku video overlays sam umetnuo manje sličice i sve mi ljepo prikaže ali se one pojave naglo a ja bi htio da se prva slika pojavljuju postepeno, zatim druga da dolazi (putuje) od lijeve strane do desnog ugla gore itd.
I pronašao sam efekat u AVS video da slika putuje ali mi fali još neki korak.
Ja namjestim putanju slike i stvarno slika putuje ali kad dođe do kraja naglo se vrati na početak a meni treba da ostane na toj krajnjoj točci.
Trebali bi mi još efekti, da se slika postepeno pojavljuje (neznam da li se to zove nekako kao morph ili) i da se slika postepeno povećava od nule do maksimuma.
Da li se to može u "AVS video editor" ili u nekom drugom programu koji nebi bio težak za mene.
Evo ovako

Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group