Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Diktatura kvadratnih thumbnailova – trend?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 08.06.2012 14:48    Post subject: Diktatura kvadratnih thumbnailova – trend? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako netko prati trendove web dizajna, onda su to valjda ljudi s mi3 pa mislim da sam na pravom mjestu s ovim pitanjem.

Primijetio sam da su neke stranice s fotogalerijama u zadnje vrijeme redizajnirane tako da se inzistira na kvadratnim thumbnailovima koji KROPAJU na kvadrat. Poštedjet ću vas mojeg zgražanja.

Zanimalo bi me, je li to neki vama poznati aktualni trend, odakle potječe, ima li veze s nekim softverskim rješenjem koje se nametnulo na tržištu ili postoje neki drugi razlozi?

Za ilustraciju vam evo tri primjera:
1.
http://www.photographersgallery.com/view_all.asp
Ovo bi htjelo biti neka vrsta kompromisa: nisu svi thumbnailovi kropani na isti način nego je ostavljena mogućnost da se izabere s koje će se strane odrezati.
2.
http://www.photorevolt.com/
Ovo je friški redizajn. Ono što vidimo na naslovnici je bezobzirno kropano sa svih strana.
Ipak su u samoj galeriji ostavljeni formati ( http://www.photorevolt.com/foto/ )
3
http://www.myhrpc.com/contest/645/Strast
(Zanemarimo činjenicu što prva dva thumbnaila nisu kropana.) Ovo je drastični primjer.

Puno hvala unaprijed
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nyo



Joined: 15 Nov 2007
Posts: 408
Location: Subspace

PostPosted: 11.06.2012 19:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Primjetio sam to već na dosta portofolia. Mislim da je razlog čisto vizualnog podrijetla.
Kod instagrama je također moguće samo u tom obliku spremiti sliku šta mi užasno smeta u većini slučajeva

_________________
I didn't fall, I attacked the floor
Back to top
View user's profile Send private message
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 12.06.2012 08:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Masoni.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 13.06.2012 12:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako želiš uniformiranost (iz estetskih razloga) - moraš kropati. Sad je pitanje u koji oblik.

Neki servisi kropaju na kvadrat jer je to kompromis između vertikalne i horizontalne orijentacije slike, ali to nije pravilo.
Mi3 galerija traži da si sam napraviš thumb u zadanim dimenzijama.
Facebook kropa thumbove fotki i albuma u horizontalni format (i najčešće totalno glupo odreže fotku).
Behance ti da da sam napraviš cover thumb, horizontalni.
DeviantART kropa samo slike koje su ekstremno široke ili visoke, a ostale resiza na zadanu visinu, što nije fer prema vertikalnim slikama jer horizontalne budu čak duplo veće.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 13.06.2012 14:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A hvala, da, tako sam si nekako i mislio, nema tu neke velike filozofije. Estetski razlozi uniformnosti na prvi pogled pretpostavljeni su estetskim razlozima formata kod fotografija (i drugih slika). Pa je format slike, jedna od najvažnijih stvari u kompoziciji, jednostavno zanemaren. Sve u cilju instantnog, brzog zadovoljenja prvog dojma.

Kužim, samo mi je to nekako mucava estetika.

Ali to je samo IMHO.

By the way, mi3 ima najpošteniju politiku: evo ti granice formata pa unutar njega radi što hoćeš. U tom slučaju mi je svejedno je li 105x65 ili 1x1 ili nešto drugo. Sviđam.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 13.06.2012 15:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hah ukusi.. čak i ja na svom sajtu ne želim imati thumbove svakakvih formata, nego sve režem ili u vertikalni (za crteže) jer mi je većina slika vertikalno, ili u kvadratni (za handmade).
Poanta thumba je da zainteresira gledatelja da klikne na njega i vidi cijelu sliku i u tom slučaju najfer mi se čini rješenje da sam biraš koji ćeš detalj staviti na thumb, umjesto da se slika automatski resize-a na manju dimenziju i odreže višak.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group