Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
audio cd zaštita

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2004 13:40    Post subject: audio cd zaštita Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moj dragi "Lauryn Hill - Unplugged no.2" dupli cede ima tzv. zaštitu 'Will not play on PC / Mac".
E sad. Moj nadjebeno dobri slušateljski centar (aka PC) njega nemre playat. Prepozna ga kao prazan cede (što nije teško).
Dali postoji način da se override-a ovo jer nisam cede pol godine cuo a fakat bi tio?

Fala unaprijed
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 08.04.2004 13:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

probaj ga sripat sa easy cdda extractorom (meni uvijek radio). ako to ne uspije, probaj sripat/sprzit (nemam pojma sto tocno moze progy) s exact audio copyem.
gluck.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2004 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kaj, ta dva citaju cede bez obzira kaj ga komp ne procita?... tobi kul bilo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 08.04.2004 13:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni su neki cd-i s copy controlom znali srackat nekad, ali ih je easy cdda uvijek uspio sripat. a navodno s ovim drugim, EAC-om, uvijek radi fiju briju dobro.
cudi me da tak zasticeni cd nema sa sobom neki plejer kojim mos slusat na kompu, noviji zasticeni to uvijek imaju.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 08.04.2004 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovako, ja sam se susreo par puta sa nekakvom zaštitom (ne znam je li baš ista)
e, meni pročita cd, EAC mi neće da ga pročita, ali WMP mi je uvijek uspijevao sripati u .wma
bilo mi je čudno jer da bi mi to funkcioniralo morao sam odmah pokrenuti WMP i ripati, bez da sam prije slušao u bilo kojem programu jer ga valjda onda blocka.
ako ti baš nikako ne čita, dunno Crying or Very sad Wink

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 08.04.2004 15:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni se desilo isto nekoilko puta to.. eto primjer kojeg se sjecam je Asian Dub Foundation - Enemy Of The Enemy, daklem htio sam si sripat u mp3 i ono, prvo ga stavim u komp i da cu ga playat kad tamo.. neceee.
Isto tako nadje ga kao blank cd. Imam EAC i imam neki FreeRIP MP3.. koji je fakat jednostavan za ripanje u mp3.. i uglavnom, upalim FreeRIP i sripam ga bez bada.. upalim pljugu i gledam cover od cd-a i samo lagano puhnem dim na onaj (NO COPY) logo.. Smile
Buahhahahahaaaaaaa..

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2004 19:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne radi niti s easy cdda extractorom niti sa freerip mp3...
any more suggestions?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 08.04.2004 19:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a exact audio copy?

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 08.04.2004 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Damn..
a kaj to ripas uopce?

i da.. da li ti ga onako zavrti kad ga stavis unutra i onda stane ili? i kaj se desi kad oces ripat? uopce ne vidi trackove ili?

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2004 19:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:spilja: ni s time
:filac: pise u prvom postu, neznam el ga zavrti al se zabijeli cijeli na onak par minuta da skuzi da nema nis nutra
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group