Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
FOTOGRAFIJE I AUTORSKA PRAVA

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  

Upotrebu mojih fotografija bez mog dopuštenja smatram:
povredom autorskih prava
94%
 94%  [ 18 ]
uzeli su mi fotku - znači dobra je
0%
 0%  [ 0 ]
boli me
5%
 5%  [ 1 ]
Total Votes : 19

Author Message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 21.04.2004 14:51    Post subject: FOTOGRAFIJE I AUTORSKA PRAVA Add user to your forum ignore list Reply with quote

U posljednje vrijeme tražeći fotke za klijente na nekim stock photo servisima (Corbis, Getty.....) znam naići na vrlo poznate fotke. Onda skužim da sam istu vidio prije neki dan kao popratnu ilustrativnu fotku na jednom veeeelikom domaćem portalu uz tu i tu novost. I onda napravim eksperiment. Potražim par novosti sa sumnjivim mi fotkama, popišem potencijalne keyworde koji bi ih mogli okarakterizirati i gle čuda, već za 15 min. našao ih sve. Mene zanima sljedeće: plaća li dotični portal autorska prava na te fotografije (to je vrlo skup sport jer prava za jednu fotku znaju doseći par sto dolara, minimalno)? Do sada se na ovom forumu dosta pričalo o RIP-ovima web siteova, no što je sa fotkama (i u mi3 galerijama one čine većinu)? Je li vam do sada netko maznu koju ? Oponira li vam to ili smatrate to običnom krađom i povredom autorskih prava ? Ja sam imao poprilično interesantnih iskustava (jednu fotku koju sam okinuo u svojoj sobi tip je rukama i nogama prisvajao kao svoju i otisnuo je u jednoj publikaciji....

Last edited by TYPE01 on 21.04.2004 16:27; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 21.04.2004 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fotke na stock siteovima su najjeftinije okolo 200 baksa, no to je cijena ako je bilo tko moze opet kupiti i koristiti...ako je photo unikat, onda ovisno o primjeni (velika kampanja, miljuni pakiranja necega) moze doseci i desetak tisuca dolara...

kad kazes nekom klijentu da fotka toliko kosta onda se krsti nogom i rukom...ja svoje i od fotografa sa kojima radim naplatim 100-300 kn komad, u najboljem slucaju...

U principu ako vidis da ti netko koristi fotku bez da te pita, nazoves i pitas jel voljan platiti ili neka skida.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
L@cni



Joined: 22 Jan 2004
Posts: 23
Location: Biograd na Moru

PostPosted: 21.04.2004 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

preko nekoliko puta (nazalost) dozvjeh to, ali kad mu kazes da je tvoja i da plati ili nek skida uvik skinu. Nikom nije palo napamet da je neka "budala" Rolling Eyes okolo trcala sa foticem i slikala to i da mu mozda triba platit za to. Neznam, jako me smeta to i mislim da bi se to tribalo posteno kaznjavati i naplacivati zbog nekih pojedinaca!
Ili bar pitaj, na kraju krajeva Think

_________________
:: oCI mOJE nA oRMARU sTOJE i gLEDAJU kAKO mLIKO kIPI ::
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 21.04.2004 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lako je sa webom, makneš i gotovo. A kad ti fotka osvane u katalogu koji je tiskan u nakladi 5000 primjeraka i zdilan uokolo situacija je bitno kompliciranija......
Back to top
View user's profile Send private message
.iC



Joined: 04 Nov 2003
Posts: 109
Location: vz

PostPosted: 21.04.2004 19:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

provjeri kod agencije za zastitu autorskih prava dali se moze fotka registrirati ( ne vidi zasto nebi mogla, ipak je to autorsko djelo ). I onda njima platis cca 350 kn i kad ti neko mazne fotku tuzisi ga sudu a kao dokaz prilozis registraciju. To bi trebalo funkcionirati u teoriji... ali....
Back to top
View user's profile Send private message
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 21.04.2004 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e, da...platis 350 cuna za refistraciju, a koliko bi jos potrosio na sud i tako to...

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 21.04.2004 21:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, tuzno je to sto nema smisla nikog tuziti. Neces nista dobiti, samo izgubiti puno novaca. Ja imam iskustvo, doduse smjesno, sa slikom jedne kuce koja ima ljep prozor i uhvatio sam je u kadru da izgleda idilicno kao stara kuca iz dalmacije u dobrom stanju, a u stvari se rusi, al se to ne vidi na fotografiji. I onda je prije 3 mjeseca dosao jedan Irac u moj rodni grad gdje se kuca nalazi i sad je uzeo tu moju fotografiju, napravio stranicu na kojoj tu kucu kao ljepu staru vilu prodaje za 25.000 eura !
Nisam ljut, sretan sam, jer je apsurd i ako zaradi, neka ! Zasluzio je !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group