Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Xeogaming Lite Edition
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 08.08.2004 00:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy : damir = 1:0 Laughing

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 08.08.2004 01:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:

uglavnom.. css nije uvijek bolji od tablica.

pravi , sposoban developer zna kada mu treba odredena stvar i kada je nesto jednostavno overkill.


slažem se

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 08.08.2004 01:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:
maxy : damir = 1:0 Laughing


ne slažem se

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tWenty



Joined: 01 Dec 2003
Posts: 465
Location: Varaždin

PostPosted: 08.08.2004 02:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma ko voli nek izvoli i muci se Smile
nerazumijem cito sam ono tam i nije to neka razlika bez i sa tablicama, osim da je GROO lakse sa tablicama...

_________________
Prije sam bio umišljen, sad sam Savršen
DVA10
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 08.08.2004 08:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I love this forum ^_^
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 08.08.2004 09:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se ne volim slijepo pridrzavati tih pravila iz raznoraznih clanaka o css-u.
priznajem, u vecini slucajeva dizajn bez tablica predstavlja MANJU kolicinu koda no kao sto si vidio sada damire - kolicina css-a da se simuliraju 3 kolumne je veca par desetaka puta i to je ovekill. osim toga, ako smanjis rezoluciju browser ce ti overlapati div-ove.

ja nisam niti protiv css-a niti protiv tablica nego upravo onako kao sto je edgar rekao - upotrijebis jedno od tog dvoje kada ti je potrebno.

osim toga, rekao sam kako ne volim subjektivne clanke u kojima se nesto ponizuje sa svime sto autoru padne na pamet. nije istina da search enginei nece indeksirati nesto ili lakse indeksirati ako to stoji u tablici.

nekim dizajnerima je lakse napraviti layout sa tablicom nego sa css-om i to treba isto uzeti u obzir. mislim da je developeru xeogaminga trebalo otprilike 5 minuta da poslozi onaj layout dok bi mu ista stvar sa css-om trajala preko 1 sata.
treba misliti i na nivo strucnosti i vrijeme koje potrosis kodirajuci nesto.

ja s ovim zakljucujem svoj stav o dizajnu sa css-om i tablicama, a sto se konkretnog topica tice - dao sam svoje misljenje. dovidjenja.
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 08.08.2004 18:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

priznajem, u vecini slucajeva dizajn bez tablica predstavlja MANJU kolicinu koda no kao sto si vidio sada damire - kolicina css-a da se simuliraju 3 kolumne je veca par desetaka puta i to je ovekill. osim toga, ako smanjis rezoluciju browser ce ti overlapati div-ove.


Nečeš mi sad samo tako pobjeći. Sad osjećam odgovornost da ti pokušam objasniti jer vidim da brkaš neke stvari. Uvijek je manje

<div></div>
<div></div>
<div></div>

od

<table>
<tr>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
</tr>
</table>


Stvari se bitno mjenjaju u korist prve varijante kad layout postaje složeniji i to jako bzo. Poanta je da html bude što manji, a veličina css-a uopće nije bitna; poželjno je da sve što se može izbaciti iz html-a stavi u css fajl. Zašto?

Razlog je jednostavan. Zamisli web koji ima na tisuće stranica. Zamisli koliko veći promet server mora isporučiti ako koristiš tablice za malo složeniji layout. Usporedi vrijeme potrebno da server posluži html i vrijeme da browser prikaže tablice ili divove. CSS fajl u toj cijeloj priči uopće nije bitan jer ga browser učita jednom i drži u kešu
I sada zamisli da objaviš super turbo vijest i dođe ti tisuće ljudi u jednoj minuti. Dogodila bi ti slična stvar koja se događa većini webova danas koji su loše napravljeni i još gore održavani. Konkretno radim na par projekata gdje smo morali sve raditi iznova radi svega gore navedenog.

Pogotovo me je iznenadilo pitanje zašto ja mislim da su nestane tablice loše. Mislio sam da je to već općepoznata stvar. Ja isto radim s tablicama i samo onda kada je to nužno. Tablica u tablici je najgora stvar danas i web dizajn je baziran isključivo na css-u. Razlozi da je to komplicirano ili da treba previše vremena ne stoje. Nekada su brodovi išli na vjetar, danas više ne idu. Ista stvar je i sa svi ostalim pa tako i web dizajnom.

Ima još tu dosta stvari koje nisam naveo a ako želiš mogu ti poslati još dosta zanimljivih linkova ako ti zanimaju neke konkretne stvari.

Govorio sam općenito i većina ovoga se ne odnosi na ovaj konkretni sajt koji je praktički baziran na jednoj stranici. Skin na forumu je sasvim druga stvar. Trebalo mi je pola sata da se učita. Probaj surfati forumom na tom sajtu i ovom na adresi

http://portal.portland.co.uk/forum/index.php

Primjeti razliku u index.php stranicama na ta dva foruma i usporedi težine html-a i količine informacija na tim stranicama. Primjeti kako se svi divovi pojave u isto vrijeme dok se retci tablica učitavaju i učitavaju i učitavaju a stranica ti radi toga bježi pred očima i nemožeš ništa pročitati dok se sve ne posloži. Prosurfaj malo po oba foruma pa javi razliku. Jest malo ekstreman primjer ali poslužiti će.

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 08.08.2004 19:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da razjasnimo neke stvari - ja znam prednosti i mane nestanih tablica te upotrebe css layouta nad layouta sa tablicom. htio sam samo konkretan odgovor od tebe zasto *TI* mislis da je _LOSE_ imati te tablice jer vidim da u svakom topicu trubis sa "imas tablice".

Quote:
Nečeš mi sad samo tako pobjeći. Sad osjećam odgovornost da ti pokušam objasniti jer vidim da brkaš neke stvari. Uvijek je manje

<div></div>
<div></div>
<div></div>

od

<table>
<tr>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
</tr>
</table>


istina, to je manje.
no, uvjek je manje
<table>
<tr>
<td></td>
<td></td>
<td></td>
</tr>
</table>

od

<div class="ljevi"></div>
<div class="srednji"></div>
<div class="desni"></div>

Quote:
CSS fajl u toj cijeloj priči uopće nije bitan jer ga browser učita jednom i drži u kešu


za ovaj podatak nisam znao, mislio sam da ako je forsan reload (sto u vecini sajtova jest) da se i css file skine ponovo. ako mozes biti dobar i dati mi neki link gdje tocno pise ovo sto si naveo.

ukoliko sam ja upravu, skidas css file koji je veci za 30ak linija da bi div-ovima dao pozicije i velicine te onda istim tim div-ovima dodajes class ili id atribut pa prica onda postaje kompliciranija jer se zapravo za varijantu sa div-ovima potrosi vise bandwitha.
ako ti imas konkretan case study da mi pokazes da sam u krivu, ja cu rado to procitati.

Quote:
Pogotovo me je iznenadilo pitanje zašto ja mislim da su nestane tablice loše.


vidis, ti jos uvjek na to pitanje nisi dao konkretan odgovor. nestana tablica je losa zato i zato i izbjegnes ih tako da napravis ovo i ovo jer dobijes beneficije u ovom i ovom polju Smile

ja znam i izbjegavam ih, no nije svaka osoba na tvom strucnom nivou da bi mogla dovoljno brzo napraviti nesto bez nestanih tablica jer em nemaju vremena da prouce opcije, em nikad nisu culi da je tako bolje napraviti.

Quote:
Razlozi da je to komplicirano ili da treba previše vremena ne stoje. Nekada su brodovi išli na vjetar, danas više ne idu. Ista stvar je i sa svi ostalim pa tako i web dizajnom.


ja ti samo hocu reci da JAKO puno ljudi nije na tvojem strucnom nivou. ovo sto sam ti ja rekao je jako dobar razlog jer ima ljudi koji rade stranice za novce iskljucivo s tablicama i klijente im nije briga kako je stranica dizajnirana - zele samo da im radi onako kako su rekli dok s druge strane ljudi koji izradjuju te sajtove zele biti gotovi u roku.
tako da nivo kompleksnosti i vrijeme igraju jako vaznu ulogu u ovome.

mislim, mozda sam ti ja glup sto ovako serem ali meni je na ovom forumu praksa da kad skrenem pozornost na nekakvu manu na sajtu da ponudim alternativu. ti kao sto vidim skreces ljudima pozornost na to da imaju tablicu u tablici ali ne kazes kako da postignu zeljeni efekt bez tablice u tablici.
kad nekome tko nije upucen skrenes pozornost na nesto sto nije znao, moras mu ponuditi neki resurs da skuzi sto je krivo napravio i zasto.
mozda tebi to nije logicno ali meni je..
Back to top
View user's profile Send private message
damir



Joined: 10 Jul 2004
Posts: 49

PostPosted: 08.08.2004 21:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:

kad nekome tko nije upucen skrenes pozornost na nesto sto nije znao, moras mu ponuditi neki resurs da skuzi sto je krivo napravio i zasto.
mozda tebi to nije logicno ali meni je..


Evo, to je dovoljno za početak. Lagano se čita, pa to je samo html i css, zar ne. Mogu se i downloadati neka poglavlja Smile

http://www.oreilly.com/catalog/css2/
http://www.oreilly.com/catalog/csspr2/
http://www.oreilly.com/catalog/html5/
http://www.oreilly.com/catalog/cssckbk/

Ovo ide poslje, za cjelovitu sliiku.

http://www.oreilly.com/catalog/infotecture2/


BTW, više neću komentirati radove Rolling Eyes
Konstruktivna kritika je dobra stvar. Još je bolje kad je netko spreman kritiku prihvatiti i izvuči pouke i nje, inače napretka nema. Danas je jedini uvjet da se stranice pridržavaju w3 standarda, a na kraju krajeva i nije ih teško natjerati Smile

To je tako i na to ne možemo utjecat ni ti ni ja. Metode i alati su manje bitni, bitan je rezultat i zadovoljstvo, a novci poslje stignu sami Razz

_________________
pass the joint ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group