Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Urbani motivi-u boji ili crno bijela fotografija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 13.11.2003 00:01    Post subject: Urbani motivi-u boji ili crno bijela fotografija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li kod urbanih motiva više pristaje fotografija u boji ili crno bijela???
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 13.11.2003 07:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zavisi što želiš reć s fotkom - kao i kod svega ostalog. Boja je takodjer poruka, jel, nije samo šminka.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 14.11.2003 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni crno-bijela odlicno lezi sa nekim socijalnim motivima...i sve vise nekako mi se svidaju crno-bijele slike...prije mi bas i nisu bile drage...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Eternity



Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1

PostPosted: 04.02.2004 22:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Crno-bijelo je super ideja za to... Go 4 it! Wink

_________________
...Don't crawl, where you can fly~...
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 04.02.2004 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja vise volim boje, mozes puno eksperimentirati, C/B mi je vec nekako dosadno

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
forca



Joined: 29 Dec 2003
Posts: 334
Location: Karlovac

PostPosted: 04.02.2004 22:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se sa emptyheadom ovisno o tome sto zelis pokazati, ako se radi o nekom zagadjenju i smecu onda definitivno blek end vajt...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
NoName



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 113
Location: Počiva u miru. (1.5.2005.)

PostPosted: 20.04.2004 17:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U jednoj knjizi o fotografiji sam procitala da je crno-bijela tehnika zahtjevnija od ove u boji, jer zahtjeva strozi pristup i istancanije oko. s tim bi se slozila.. jer bojom stvaramo kontrast, ona je element fotografije koji kod promatraca izaziva neku emociju. Onda odredujemo jer nam se svidaju odredene boje ili ne. Zbog boje, primjecujemo mnoge stvari, jer ona prenosi prizore onakvi kakvi su.. dok kod CB mastamo o bojama, kako to izgleda. CB fotografiji nedostaje boja, koja je jedan element, pa se zato tu zahtjeva posebna paznja na kompoziciju i na ostale druge vazne elemente.
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 20.04.2004 18:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

CB fotografiju dosta mozemo iskoristiti kad imamo ''lose'', nezanimljive boje, znaci fotografija koja bi ispala odlicna zbog kompozicije, kontrasta, igre svijetlosti, a boja, zbog ovih ili onih uvijeta bi pogorsala sveukupni dojam fotografije.
to je barem moje misljenje.
treba bit dovoljno iskusan te znati kada koristiti boju a kada CB film te tako izvuci iz fotografije maximum., bar se meni cini da je to cilj
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
NoName



Joined: 11 Apr 2004
Posts: 113
Location: Počiva u miru. (1.5.2005.)

PostPosted: 20.04.2004 18:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa da, slazem se.. neke stvari su bolje CB, dok druge nisu zanimljive cb vec u boji. da, treba znati kada koristit jedno a kad drugo..
Back to top
View user's profile Send private message
djipster
Guest





PostPosted: 20.04.2004 18:29    Post subject: Reply with quote

hm..a kaj mislite o tome da ZALASKE fotkate CB???
ja sam probo...
Back to top
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 20.04.2004 20:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
hm..a kaj mislite o tome da ZALASKE fotkate CB???
ja sam probo...


aaaaaaaand? Smile

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 20.04.2004 20:52    Post subject: Reply with quote

LOL....
i DOSADNI SU...onak poprilicno...cak sam se trudio uhvatit i kad bude "zahvalno" nebo...al nije to to...kad nema onih bijesnih boja...makakvi!
Back to top
suwi



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 22

PostPosted: 20.04.2004 22:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni su cb i boja dva potpuno drugacija nacina izrazavanja.
Kad radim s cb filmom odmah i gledam i razmisljam na potpuno drugaciji nacin, ne samo zato sto se odnosi svjetla i tame ili boja potpuno drugacije ponasaju nego i zato sto u nekim slucajevima jednostavno ne mozete uhvatiti bit i misao ako nemate u fotoaparatu odgovarajuci film.
A sto se tice urbanih motiva i zalaska Sunca u cb, bas imam dvije takve na kojima sam to uhvatio na pomalo cudan nacin i postavit cu ih cim sredim thumbove...

...postavljeno!
Back to top
View user's profile Send private message
Kisha



Joined: 05 Dec 2003
Posts: 21
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 20.04.2004 22:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...stvar izbora, prosudbe....a sto se neba tice, fotkano u c/b moze izgledati daleko dramaticnije od boje...bila izlozba u kicu nedavno..6x6 kocka format,covjek je to super napravio... Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 21.04.2004 07:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da.. black & White. Sa dolaskom digitalne fotografije dosta fotografa koji su proveli odredjeni dio zivota u laboratoriju tj. tamnoj komori (prostoriji) osjetili su nekakvo olaksanje - tj. tako sam barem ja skuzio medju svojim kolegama. E sad, jedima je bolje slikati c/b sa digitalnim fotoaparatom jer nema zajebancije oko kemije i razvijanja (o color fotkama da i ne pricam) no ti su po meni oni koji nemaju bas previse volje da fotka ispadne dobro. Sto je digitalna b/w fotka.... to je fotka kao i color sa jasnim linijama i detaljima i vrlo su male sanse da napravite fotku kao sa recimo nekakvim nikonom i da razvijete sami u komori. Tu je i zrnatostm sloboda osvjetljavanja itd.. Uglavnom, fotke mogu ispasti super. Po novoj digitalnoj metodi mozete jednostavno samo uzeti sliku i dodati kontrast i whatnot.. Ne znam, ja kad slikam sa digitalnim foticem slikam sve u boji, ako treba - sliku u photoshopu obradim i napravim da je b/w. Recimo, evo jedan test koji sam napravio jednom.. slikajte narandju u boji, onako dio kore i dio s onim zelenim pupkom.. stavite sliku u photoshop, otvorite dvije verzije slike, jednu od tih slika pretvorite u b/w i ako zelite nafrljite malo kontrast.. e sad, kod b/w fotke, textura same narandje postaje focal-point - a u color verziji jaka narandjasta boja je glavni focal-point. Eto, toliko o onome sto zelite uhvatiti na slici.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
puzz



Joined: 09 May 2004
Posts: 18

PostPosted: 09.05.2004 06:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
hm..a kaj mislite o tome da ZALASKE fotkate CB???
ja sam probo...


Ja nisam nikad probao jer mi zalasci kao takvi idu na zivce Smile ali ima jedna CB fotka zalaska na stranici www.majcan.com (onda zadnja fotka) koja je meni jedan od najljepsih zalazaka uopce. A inace autor tog sajta je prije par mjeseci imai i izlozbu u KIC-u sa slicnim CB fotkama...[/url]

_________________
Virtualna 360° šetnja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_basko_



Joined: 11 May 2004
Posts: 144
Location: Zadar/Zagreb

PostPosted: 12.05.2004 15:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam ja par zalazaka u CB, i skroz su solidno ispali.... bilo je dosta oblacno ali oblaci su bili mali i razdvojeni tako da je kroz njih probijalo sunce te sam tako dobio dosta kontrasta...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 01.09.2004 01:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za fotografiranje u c/b tehnici su izuzetno bitni filteri(crveni, plavi, narančasti, žuti......ima ih puno) gotovo sve filtere možete naći na www.thkphoto.com/products/hoya/
Služe za dodavanje kontrasta, oduzimanje kontrasta(kontrast je uz kompoziciju najvažnija stvar na c/b fotki) i dr.
Samo nije isto okinut fotku na digitalcu i onda je u photoshopu desaturirati i u aparat umetnuti c/b film. Vrstom filma se puno postiže, isto kao i odabirom filtera, papira, kemije....
Meni je c/b fotka odlična gotovo uvijek. jedino ne kada nema dovoljno kontrasta.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 01.09.2004 09:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

john paul caponigro u svojoj knjizi master class navodi da vec godinama nije kupio cb film
jer je na filmu u boji, opcenito fotografije u boji, zapisano puno vise informacija.
tj. tri kanala.
kada u photoshopu neku sliku stavljate u cb ps izmjesa ta tri kanala u odredjenom omjeru koji sam zaboravio. to je glupo jer je to preset koji radi jednako za svaku fotografiju.

bolji nacin je da napravite novi adjustment layer channel mixer.
upalite monocrome u doljnjem lijevom kutu.
sada mozete miksati tri kanala r,g i b po zelji, ovisno o kolorima na fotografiji,
sto zelite istaknuti itd...
dok ne dobite osjecaj za kontrole najbolje je ici po pravilu da zbroj vrijednosti kanala
bude jednak nula.
osim ako zelite postici neki ekstremni efekti ili nesto drugo.
npr. ako sa plavim kanalom idete u -12, onda nekom drugom kanalu zbrojite +12. ili
jednom +5 a drugom +7

_____ovakav channel mixer layer probajte koristiti sa blending modom screen, overlay ili multiply

jos jedna fora je da rastavite kanale u layere. i onda imate jos vecu kontrolu nad situacijom. idete u channels pa split shannels i dobit cete tri filea.
i onda imate jos vecu kontrolu nad situacijom.
npr. u crvenom kanalu je super kontrast cvijetica na prozoru, a u zelenom vam se svidja
kontrast kuce. dodajte maske uzmes brush .................
da ne govorim da svaki kanal mozete posebno kontrastirati, sharpati, itd. itd.

ovo sve je provjereno. ako hocete predivne i zadivljujuce cb fotke probajte.

vrlo inspirativno, ha?

to je sve isto kao sto se u analogiji koriste filtri u boji. ili kod samog fotografiranja ili kod izrade fotografije. Laughing

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dinko



Joined: 24 Aug 2004
Posts: 21
Location: zagreb

PostPosted: 01.09.2004 09:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se tice teme.
urbani motivi kao industrial, pruge, podvoznjaci, volim cb ili jako desaturated.
a ako su u pitanju svjetla grada i takve stvari, naravno color.

_________________
dinko
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
puzz



Joined: 09 May 2004
Posts: 18

PostPosted: 07.09.2004 18:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dinko wrote:

jos jedna fora je da rastavite kanale u layere. i onda imate jos vecu kontrolu nad situacijom. idete u channels pa split shannels i dobit cete tri filea.
i onda imate jos vecu kontrolu nad situacijom.
npr. u crvenom kanalu je super kontrast cvijetica na prozoru, a u zelenom vam se svidja
kontrast kuce. dodajte maske uzmes brush .................
da ne govorim da svaki kanal mozete posebno kontrastirati, sharpati, itd. itd.

ovo sve je provjereno. ako hocete predivne i zadivljujuce cb fotke probajte.

vrlo inspirativno, ha?


Ovo sa splitanjem channela i dobijanjem tri fajla je u stvari ono sto se s analognim aparatom dobije kad se sa filmom koriste filteri u boji. Jedino sto je to s digitalijom zaista puno jednstavnije jer usnimis fotku i onda ti doma biras pravu boju-filter...

_________________
Virtualna 360° šetnja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group