Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
3D programi i kako do njih

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
KiD



Joined: 25 Jun 2004
Posts: 3
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 21.09.2004 11:19    Post subject: 3D programi i kako do njih Add user to your forum ignore list Reply with quote

Krenuo bi se igrati u 3Du pa me zanima kako nabavljate svoje programe, dali sve kupujete, za početak mogu li se skinuti s pTOp programa, imaju li lokalni prod ..pirati?
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 21.09.2004 12:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Warez, Pirati i slični izrazi ovdje se ne spominju. Kao prvo odredi polje svojih interesa u 3D-u i koliko se ozbiljno želiš baviti time. Nakon tog pronađi software koji zadovoljava tvoje potrebe. Većina njih dolazi u trial ili okljaštrenim educational verzijama što bi značilo koštaju te samo koliko te košta download sa neta. Ako se želiš ozbiljnije pozabaviti 3D-om i ako si spreman uhvatiti se u koštac sa kompleksnim komadom softwarea poput Maye sa neta možeš skinuti Personal Learning Edition. Software je u potpunosti funkcionalan, nije limitiran na neki trial period, a jedina caka je u watermarku na rendovima. No pustimo Mayu postrani (osim ako imaš 7500 € viška Smile ). 3D Max, Lightwave, Rhino, Cinema bolji su odabir za početak (spomenut ću ti i Zbrush, ali pravi se da me nisi čuo. Bilo je dosta polemike o njemu i ovdje na forumu. Potraži topice i bit će ti jasno.).
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 21.09.2004 13:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moram ti samo napomenuti da postoji i SoftImage XSI i da se nekad za 'osobne' i 'studentske' potrebe dijelio KOMPLETNO besplatno. Samo ga naručiš i dobiješ na kućnu adresu.

Ja sam jednog bio tako uzeo i poslao bi ti kopiju, ali nakon što sam ga posudio krvioj osobi, više ga nikad nisam vidio... Confused

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 21.09.2004 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eh da, ispustih Softimage XSI. Više o "educational" verziji možeš naći ovdje:

http://www.softimage.com/Products/Xsi/v4/educational/student-teacher.asp

I da, više nije besplatna.
Back to top
View user's profile Send private message
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 21.09.2004 15:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

n/a

Last edited by aikon on 10.05.2006 15:18; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
KiD



Joined: 25 Jun 2004
Posts: 3
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 21.09.2004 19:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

godot tnx puno

ni ja nisam mislio ništa određeno nego se zezat, naučiti (do sada sam radio neke mape za cs i ut [igre] koje su ispale ok ali, u programima bash za to)
jedino možda pošto mislim na arhitekturu to poslje malo usavršit

no za sada cinema i max će biti uvrh glave,a dalje lako
hvala na trudu u opisivanju i dao bog prve pokušaje će te skoro vidjeti na galeriji


gl & hf svima na pomoći
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 21.09.2004 21:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bih ti preporučio 3D Studio Max za početak. Najlakše se snaći u njemu većini i ima genijalan tutorial već u original pakiranju.. ugraden u help.

Nabavi po mogucnosti max #6 jer ima u paketu mental ray renderer Wink

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 21.09.2004 21:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

godot wrote:
Procitaj txt sa ovog linka za pocetak:
http://leigh.cgcommunity.com/beginnerguide.htm
> Blender - besplatan program, kazu da je dobar. Osobno ga nikad nisam probao, vjerojatno ni necu. Ne znam koiko ga se isplati ucit ako imas bolje i besplatne learning verzije.


Otkuda znaš da su drugi bolji ako ga nisi probao? Blender je prije bio komercijalni projekt ali je open source zajednica otkupila pravo na izvorni kod za 100.000 €. Blender nije još jedan freeware program, on je imao 250.000 registriranih korisnika, nastao je kao inhouse projekt u najvećem nizozemskom studiju za 3d animaciju. Blender ima malo neobičan način rada (dijeli neke tipkovničke kratice s Lightwave-om) ali kad se navikneš na njega onda se poprilično brzo radi s njim. Portan je na većinu platformi (Windows, Linux, OS X, SGI Iris, Sun Solaris), kao skriptni jezik koristi Python, osim za modeliranje može se koristiti za animaciju, renderiranje, razvoj igara u njegovom engine-u...

Ljudi s njim čuda stvaraju. Npr. pogledaj si na ovoj stranici

http://www.blender3d.org/cms/Gallery.55.0.html

sliku Kitchen ili Matchbox ili All alone
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 21.09.2004 22:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

To je blender ? WOW Smile Treba bit lud za ne probat takvo nešto. Po tome što vidim od statičnih slika, čini mi se da nije ništa lošiji od Maye ili XSI-a....

Cool

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 21.09.2004 23:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

KiD wrote:
jedino možda pošto mislim na arhitekturu to poslje malo usavršit

Ako mislis na arhitekturu i radit vizualizacije onda uzmi Max-a. Max je dosta orjentiran na vizualizacije i odlican je za njih. Posebno sada kad je kao render u njega ugradjen i lightscape. Imas sve sto ti treba u jednom paketu.

2 ylodi: Ja nigdje nisam vidio oglas za posao gdje se kao preduvjet trazi znanje blendera, nego se vecinom su to bili Maya, Max, XSI, Cinema, Lightwave. Ti? Ali nema veze. Moze Blender bit odlican program, vjerojatno i jest. Ali ako cu vrijeme trosit na ucenje Maye ili Blendera, onda cu radje izabrat Mayu. To je samo moje misljenje Smile
Back to top
View user's profile Send private message
kelso



Joined: 19 Jul 2004
Posts: 507
Location: Zagreb -> Zapruđe

PostPosted: 21.09.2004 23:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gle sad, ne znam koliko je to dobar program i sve, ali na pc chip cd-u za ovaj mjesec dobiješ dvd cd Very Happy i naravno pogodi šta na njemu Cool

da 3d program, 4d cinema, dobiješ ga kao nepotpunu,ali na cd-u imaš i uputstva kako dobit taj cd key koji će ti omogućit da ju za stalno otključaš, nije piratsko itd. Very Happy

ali ja stvarno ne znam jel to dobro Sad

nek ti netko s foruma kaže

_________________
Don't drop it!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
KiD



Joined: 25 Jun 2004
Posts: 3
Location: Zagreb, Croatia

PostPosted: 22.09.2004 08:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

o ho ho

fala odmah na kiosk
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 22.09.2004 13:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

godot wrote:

2 ylodi: Ja nigdje nisam vidio oglas za posao gdje se kao preduvjet trazi znanje blendera, nego se vecinom su to bili Maya, Max, XSI, Cinema, Lightwave. Ti? Ali nema veze. Moze Blender bit odlican program, vjerojatno i jest. Ali ako cu vrijeme trosit na ucenje Maye ili Blendera, onda cu radje izabrat Mayu. To je samo moje misljenje Smile


Baš sam jučer ili prekjučer pročitao mišljenje jednog 3D animatora koji je ustvrdio da nije toliko važno koji alat koristiš koliko ja važno da znaš raditi.

Početnik u 3D-u ionako ne može očekivati da će za par tjedana naučiti dovoljno da može konkurirati za ozbiljan posao. U pitanju su godine, a za to vrijeme će sigurno promijeniti nekoliko alata.

A poslova se nađe. Eto na dice.com traže dva blender majstora. Kad koristiš slabije raširene alate onda lakše nađeš posao zbog slabije konkurencije. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 22.09.2004 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ylodi wrote:
Baš sam jučer ili prekjučer pročitao mišljenje jednog 3D animatora koji je ustvrdio da nije toliko važno koji alat koristiš koliko ja važno da znaš raditi.

Ja sam pricao o vremenu utrosenom da se nauci "znanje". Moje misljenje je da je meni bolje ucit Mayu nego Blnder. Ali to je samo moje misljenje. Very Happy

ylodi wrote:
A poslova se nađe. Eto na dice.com traže dva blender majstora. Kad koristiš slabije raširene alate onda lakše nađeš posao zbog slabije konkurencije. Wink
Je bas to ide tako. Lakse ce nac posao zato jer jednom u godinu dana netko ttrazi blender majstora. Laughing
A osim toga bas sam jučer ili prekjučer pročitao mišljenje jednog 3D animatora da Blender nije slabije rasiren prog., da ima i vise od 250.000 registriranih korisnika, itd Smile

Ma mozemo mi ovako u krug do sudnjeg dana. Vazno je da ko zeli ucit sam proba i vidi sta mu se svidja. Sve ostalo je mlacenje prazne slame
Back to top
View user's profile Send private message
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 22.09.2004 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

godot wrote:

Ma mozemo mi ovako u krug do sudnjeg dana. Vazno je da ko zeli ucit sam proba i vidi sta mu se svidja. Sve ostalo je mlacenje prazne slame


Slažem se. Mada se meni od svih najviše sviđa PovRay i obični tekstualni editor. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 22.09.2004 15:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ylodi wrote:
godot wrote:

Ma mozemo mi ovako u krug do sudnjeg dana. Vazno je da ko zeli ucit sam proba i vidi sta mu se svidja. Sve ostalo je mlacenje prazne slame


Slažem se. Mada se meni od svih najviše sviđa PovRay i obični tekstualni editor. Wink


e kad netko ovako nešto posere onda mi dođe muka... kao i oni 'programeri' šta pišu kod u notepadu Shocked :givap do you feel lucky, punk?

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 22.09.2004 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

edgar wrote:

e kad netko ovako nešto posere onda mi dođe muka... kao i oni 'programeri' šta pišu kod u notepadu Shocked :givap do you feel lucky, punk?


Kao prvo tu je bio smješko na kraju, a zna se što on znači.

Kao drugo PovRay je dobar izbor za početnike jer će prije naučiti osnovne pojmove i znati što oni znače nego kad uzme neki tutorial i kao slijepa kokoš klika tamo gdje je nacrtano da se klikne.
Moj prvi 3D program bio je Imagine. Klikao sam po njemu ali puno stvari mi je bilo nejasno. Onda sam prošao PovRay manual i shvatio sam što zapravo znače ti pojmovi. Neki naši 3D autori su svoju karijeru počeli upravo na PovRay-u.

Treće, notepad nije tekstualni editor nego igračka koju su prerasla i mala djeca. Meni se isto smuči kad se netko hvali da nešto radi u notepadu. Pa to ni syntax highlighting nema.

Četvrto: ja pišem kod u tekstualnom editoru i kreiram html stranice uz pomoć editora koji nije WYSIWYG. I to nije preseravanje već je to način rada.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 22.09.2004 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ylodi wrote:
edgar wrote:

e kad netko ovako nešto posere onda mi dođe muka... kao i oni 'programeri' šta pišu kod u notepadu Shocked :givap do you feel lucky, punk?


Kao prvo tu je bio smješko na kraju, a zna se što on znači.

Sorry, nisam primjetio Wink
Quote:

Kao drugo PovRay je dobar izbor za početnike jer će prije naučiti osnovne pojmove i znati što oni znače nego kad uzme neki tutorial i kao slijepa kokoš klika tamo gdje je nacrtano da se klikne.

Možda, ali zar je uvijek bitno da zna baš kako sve radi i što znači? Bitno je da zna koji će efekt dobit s kojom sličicom Wink
Quote:

Moj prvi 3D program bio je Imagine. Klikao sam po njemu ali puno stvari mi je bilo nejasno. Onda sam prošao PovRay manual i shvatio sam što zapravo znače ti pojmovi. Neki naši 3D autori su svoju karijeru počeli upravo na PovRay-u.

Ok je to ako imaš vremena, ali ako želi preko oci u industriju onda nema vremena za dodiplomski iz 3d-a...
Quote:

Treće, notepad nije tekstualni editor nego igračka koju su prerasla i mala djeca. Meni se isto smuči kad se netko hvali da nešto radi u notepadu. Pa to ni syntax highlighting nema.

Da. Na to sam mislio. No, i dalje me zna zadiviti izjava da netko programira OpenGL kod u notepadu i kompajlira sve lom-linijskim alatima Smile
Kad se uzme u obzir broj biblioteka itd... Laughing
Quote:

Četvrto: ja pišem kod u tekstualnom editoru i kreiram html stranice uz pomoć editora koji nije WYSIWYG. I to nije preseravanje već je to način rada.


To je ok, ali baš notepad?. Možda si preširoko shvatio, ali ja sam mislio isključivo na notepad ili još boljeneki od plain text linux editora...

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tommy5



Joined: 11 Dec 2003
Posts: 40
Location: VK

PostPosted: 22.09.2004 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bog, ne mislim nešto filozofirati i upuštati se u raspravu, evo samo par mojih 'razmišljanja';

1. Naučiti osnove 3Da se može i u Maxu, i u Mayi, XSIu, Lightwaveu, Cinemi, Blenderu..

2. Važnije od alata jest krajnji rezultat.

3. Velika je razlika između besplatne learning verzije i free softwarea.

4. Treba se odlučiti gdje je cilj ondosno što se želi (dakako ne mora odmah), i prema tome postaviti zahtjeve za software (i učenje). Raditi u filmskoj industriji, raditi vizualizacije, animirati za igre, samo zadovoljiti znatiželju itd...

I nisam ovo sad izmislio da vama pametujem Smile želim samo napomenit.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 28.09.2004 07:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni bi trebao Swift3d - program firme Electric Rain za koji ne mogu nać trial verziju na netu. Prevrnuh cijeli web - i ništa. Jel mi netko može pomoć?

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 28.09.2004 07:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Danko wrote:
Meni bi trebao Swift3d - program firme Electric Rain za koji ne mogu nać trial verziju na netu. Prevrnuh cijeli web - i ništa. Jel mi netko može pomoć?

http://www.kirupaforum.com/forums/archive/index.php/t-17984.html
http://www.mi3dot.org/news/comments/1384/0/

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Danko



Joined: 16 Sep 2004
Posts: 124
Location: Zagreb

PostPosted: 28.09.2004 08:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
http://www.mi3dot.org/news/comments/1384/0/


Pa Googlao sam, naravno da jesam. Radila je i Kazaa.. Ali ništa. Trial jednostavno ne postoji.

_________________
dankokozar.com | Adjungo | UnityHR | eDriven
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 28.09.2004 09:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Danko wrote:
Quote:
http://www.mi3dot.org/news/comments/1384/0/

Pa Googlao sam, naravno da jesam. Radila je i Kazaa.. Ali ništa. Trial jednostavno ne postoji.

pa u tome i je problem. ne postoji. Napisao si da trazis trial. Smile

imas warez stranice pa pogledaj gore, znao sam vidjat swift svako malo negdje.. i to onaj V2 ili koji je vec novi.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
demetrius



Joined: 19 Mar 2005
Posts: 35

PostPosted: 19.03.2005 19:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja radim u blenderu ali tek sam poceo oko nove godine,blender ima 3mb a maya 200mb,probao sam i mayu ple 6 ali mi izgleda komlicirana,iako bi morala bitt jednostavnija od blendera jer ima gotove stvari.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group