Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Kako presnimiti video cassetu na CD

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video
View previous topic :: View next topic  
Author Message
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 26.09.2004 10:44    Post subject: Kako presnimiti video cassetu na CD Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi,
Kako presnimiti video cassetu na CD? Nemam DVD przilicu.
Koji program koristiti i sto mi je sve potrebno od hardwarea?
U koji format je najbolje to snimiti. *.avi *.mpeg ili slicno.
Nisam se ovim nikada bavio a trebao bih jednu staru cassetu zaprziti da je sacuvam.
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 26.09.2004 11:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

triba ti graficka koja ima video in ili TV kartica. Uglavnom treba ti video in. Otidji na hr.comp.video njuzgrupu i sve ce ti biti jasnije.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
andmaj



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 2
Location: Ljubljana

PostPosted: 26.09.2004 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo, ovako.

Prvo ti treba:
Neku karticu koja ima neki analog video input. Composit ili S-Video (ako imaš staru kasetu, onda je to verovatno VHS ili slično)
Program za obradu videa i snimanje na CD medij

Drugo:
Trebaš se odlučiti u kojoj kvaliteti da snimiš na CD odnosno kaj da uradiš.
VCD - Video CD = MPEG-1 / 352x288 / od 50 - 60min na CD 700Mb. To možeš gledati na svakome PC i stand-alone DVD player. Kvalitet je zbog male (osnovne) slike loš !
SVCD - Super Video CD = MPEG-2 / 720x480 (576) / od 25 - 35min na CD 700Mb. To možeš gledati na svakome PC koji ima MPEG-2 dekoder ili neki software DVD player (Power DVD, WinDVD...) Stand-alone DVD player ima obično označeno ako može prikazivati SVCD.
DivX - od prilike 90 min na CD u punoj kvaliteti sa dobrim alogartimom.

Čime in kako:
Pogotovo sve TV tuner kartice imajo i video-in, Composite i S-Video. Ali treba paziti jer sve te kartice rade samo 352x288. To zanči ne rade u punoj kvaliteti ( kod VHS 768x576)
Isto važi i za VGA kartice koji imaju video-in.
U novijem času, dobije se i VGA kartice koji imajo dovoljno jak GPU chip, da rade Motion-JPEG sa 25 slikica na sekundu u punoj PAL kvaliteti. To je HW kompresion. Ako imaš dovoljno jak CPU (iznad 2GHz) onda je moguč i SW Motion-JPEG. Sve odvisi od kartice i programa koji si dobijo uz karticu.
Možeš se poslužiti i specijalnim karticama za analog video-in/out, tu nema pitanja o punoj PAL kvaliteti.

Program za video-obradu i prženje.
Biraj neki program u kojem se ne izgubiš na početku, nešto sto je jednostavno i brzo shvatljivo. (Ulead VideoStudio, Pinnacle Studio 8 ili 9, Magix ili slično) Uobično so to programi s kojim se uradi sve od Capture, EDIT i Make Movie. To znači, sve uradiš u jednom programu i gotovo. A postoji i drugi put kojem se posluziš specialnim SW za Capture i EDIT i drugim SW za Encoding i opet drugim SW za prženje ili Authoring.

E..., to je to.

Sad Izvinjavam se na lošem HR jeziku Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 28.09.2004 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi ,
Hvala decki na odgovorima.
S obzirom da se nikada nisam s ovim bavio i da mi to treba sada i mozda nikada vise
ovo je i previse informacija pa neznam odakle da krenem.
Kao prvo imam TV karticu MiroTV PCTV pro. Ima IN ulaz.
Imam neki videorekorder stari analogbni FUNAI koji funkcionira i moze reproducirat videokaste. Bar mislim jer ga nisam upalio vise od godinu dana.
Dakle da krenem.
TV karticu imam. Program s kojim bi to trebao odraditi nemam??. I treba mi nesto jednostavno za pocetnika i da je trial ili free jer imam modem koji radi na 46 Kbps Sad
Znaci dajte link ako znate gdje nesto mogu skinuti. Trazio sam ali bas mi engleski neide a nisam siguran ni sto skidam i da li cu moci to odraditi.
Ako ima neka dobra dusa da mi malo pojasni jer vidim da ovdje ima dosta uvjeta.
Hm, u koji format snimiti, koja rezolucija, koja kompresija, koliko slikica u sekundi itd..???????
Sto predlazete. da li da snimam na CD medij ili da posudim DVD pa da to przim na DVD-medij? Naravno koliko ce uopce 1 sat videokasete biti na CD-mediju ili DVD-u??
Ja bih mogao bauljati satima a mozda nebih nista napravio. Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message
andmaj



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 2
Location: Ljubljana

PostPosted: 02.10.2004 00:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobro ako imaš TV karticu sa Video-In možeš nešto uraditi - ali neče biti Top-Quality.
Da ne mučiš svoj modem, mi šalji svoji adresu na moj e-mail, mogi ti slati po pošti progam za amatersku videomontažu. Program če ti raditi 30 dana, jer je to Trail Version.

A sada još nekoliko odgovora a tvoja pitanja.
"..Hm, u koji format snimiti, koja rezolucija, koja kompresija, koliko slikica u sekundi itd..???????.."
Prvo: PAL TV slika ima 25 slikica na sekundu, 625 linija in "resolucijo" 768x576., to je EU standard. Sa TV karticom češ dostiči 25 slikica na sekundu, 625 linija in 352x288 resolucije kod M-JPEG kompresije. Ako imaš CPU iznad 2GHz možeš dobit 768x576 u MPEG-2 kompresiji (Sa programom Studio 8 ili 9 kojeg ti mogu slati).

"..da li da snimam na CD medij ili da posudim DVD pa da to przim na DVD-medij?..."
Odvisi od toga koliko jak CPU imaš. Izopd 2GHz, onda predlažem CD medij, da snimiš Video-CD (VCD) to je od 50-60 minuta, ili Super-Video-CD (SVCD) to je od 25 do 35 minuta ali ti ništa ne koristi ako si izpod 2GHz ( zbog Video-In kompresije)

"...koliko ce uopce 1 sat videokasete biti na CD-mediju ili DVD-u??.."
Na DVD (4,7) ide do cca. 137 minuta videa. Ali !! kod amaterskih programa je najbolji rezultat u punoj kvaliteti ( 786x576, 25fps/sek, VBR - 7000KBps / one-pass encoding) 75 minuta na DVD. To je za domači video potuno dovoljno..., ili ne ?
---
"...mogao bauljati satima a mozda nebih nista napravio..."
Ne treba ti se baviti satima i satima sa tehnikom, to možež pitat, bolje je naučiti program za video montažu. To više koristi...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
IvanVk



Joined: 14 Sep 2004
Posts: 91

PostPosted: 02.10.2004 07:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala na savjetima i ponudi.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Video All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group