Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
za strpljive idiot pitanje :)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pink



Joined: 20 Oct 2003
Posts: 32
Location: zagreb

PostPosted: 20.10.2003 01:43    Post subject: za strpljive idiot pitanje :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

...znam da je nekima sad ovo bezveze ,ali meni je to dubioza do neba... Embarassed
dakle-imam napravljenu vizitku u Freehandu,ali kazu mi da ju moram slozit na dokument 434x301...i kaj onda?!kaj da onda samo slazem te vizitke ili kaj?mora bit neki razmak izmedu,a ja nemam pojma kolki?ili je svejedno?kaj da radim?! anybody patient who will help me?! pls? Smile Confused
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 20.10.2003 09:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Its simple Smile
Na taj format poslazi onoliko vizitki koliko ti stane. Ali... Ako su bijele, onda ih slobodno poslozo jednu pored druge, jer kod rezanja nece biti beda jer su bijele Smile ali ako je npr. gore crvena a dole bijela onda ih po visini razmakni za 6 mm, ostavljajuci sa svake strane 3 mm bleeda. Zasto? Pa ako ih spojis jednu do druge onda ce neki pijani stef koji to reze melao fulat za milimetar pa bus imal crveni ili kakav vec rub. Kuzis. zavisi s koje strane imas neke elemente koji idu u rez na vizitki. U tu stranu dodajes bleed. To ti je pametno napravit jer kao sto velim svasta se moze desit ak se krivo odreze... Ovak si ziher da si dobro obavio svoj posao. I naravno sa strane moras rucno postaviti crop marke u registration boji. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
pink



Joined: 20 Oct 2003
Posts: 32
Location: zagreb

PostPosted: 20.10.2003 13:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

thx Lord! sad kad si mi ovak objasnio, onda JE simple... Very Happy thx again... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 20.10.2003 13:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

no problemo Smile

samo pazi da nekaj ne zeznes Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group