Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
A to Z of Photography

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 18.10.2004 10:23    Post subject: A to Z of Photography Add user to your forum ignore list Reply with quote

Phil's A to Z of Photography: Part 01 (From A to K)

Code:
Pisano nabrzaka, dio texta jos nije "lektoriran" tj. poispravljan.


---
Budim se nakon nekoliko sati sna, sada je oko 12 i 20, tj. jos uvijek nisam siguran da li je 12 i 20 ili 20 i 12 jer mi se brojke na mobitelu horizontalno pomicu skupa ocima, treba mi nekoliko sekundi da centriram pogled - kada ga konacno centriram osjetim laganu bol u glavi i osjetim blagi mamurluk. Nedjelja je. Isuse kriste spavao sam samo 6 sati, pomislim u sebi i osjetim nekakvu prazninu. Ne, to nije glad vec je to praznina da napravim nesto korisno posto sam jucer potrosio lovu za bezveze i sve to moram nekako iskompenzirati dok me jos drzi volja.

Sjedam za svoje racunalo i pokusavam bootat windowse, sjedim u fotelji i smrzavam se, pogledam na radijator a on je nafrljen na max - oblacim vestu koju sam skinuo kada sam se vratio izvana. Kako sam ju obukao tako sam ju i skinuo sa sebe jer ima uzasan smrad po cigaretama, taj smrad ujutro trebam ko kurje oko na.. oku (ili whatever).

Zamislio sam prije neki dan da napisem A 2 Z of Photography, sto se smije a sto se ne smije raditi u fotografiji i dok me puca ta shema, krenuh pisati - poceo sam sa "Budim se nakon nekoliko sati....".

---
[A]
ART SKOLE I FAXEVI
Manje-vise, u skolama i faxevima nauciti cete sto ne treba raditi. Vise vremena cete provesti slusajuci ekipu kako pricaju o tome sto neka fotografija "znaci" nego o sistemu po kojem sami fotoaparat funkcionira. Monotono je stalko slikati arhitektualne fotografije, slikati reklame koje je vec netko napravio, alternativne procese i stvari koje su na slikama vidjene vec mali milion puta. Savrseno je uvijek slikati stvari koje su nove, slikanje sa ambientalnim svjetlom, zracne fotografije, ljudske osobine i slabosti, koristenje auto focusa, slikanje na automatici i eksperimentiranje.

[B]
BANDA!
Slikanje ekipe u smislu "joj kako smo mi opasni". Znate i sami da niste opasni i da nemate nikakve veze sa biti opasan.
Totalno je out slikanje takve ekipe u crno bijeloj tehnici, namjerno zblurane slike, slike u kadama, prekurene slike, klosari i namigivanje. Ono sto je in su definitivno grudi i zecje usi (ono kad drzite dva prsta iza necije glave pri slikanju).

[C]
CROSS-PROCESS
Cross process je nezaobilazni dio fotografske skole ali on je kao da forsirate slikare da slikaju sa cavlima i zlicama (sto ne zele - osim ako to vec ne rade). Cross-Processing je kada su na slici boje ultra-super-saturizirane, kao u filmu "21 Grams". U vecini slucajeva, ako ne znate dobro izsaturizirati onda je bolje da to ne radite jer ce kao i vecina Photoshop filtera ispasti lose.

[D]
DIGITALNI APARATI
Digitalni aparati su zakon, imate slobodu slikanja koliko zelite, ne zauzimaju toliko prostora, nema smrdljivih kemikalija, jebanja sa negativima, troskova prema laboratoriju, nema prasine, tamne komore ili skupog papira - i sve slike se vrlo lagano salju internetom od tocke A do tocke B u nekoliko sekundi. Imate mogucnost slikanja svega sto god zelite, kada god zelite. Super stvar za raditi na digitalnim kamerama su duple ekspozicije i transferiranje boje tj. coloring.

[E]
EDIT
Dobar edit je tesko za napraviti. Ima mnogo dobrih tj. super fotografa u svijetu, ali ono sto cini dobrog fotografa je mogucnost da svojih 20 tisuca slika izeditira i od njih napravi 20 ili 30 koje imaju nekog smisla. Ove ostale ce se pokazivati na nekoj retrospektivi kada autor napusti ovu dimenziju ili sl.

[F]
FOTKA
...dokazuje da je u vecini slucajeva ona bitna, a ne fotograf. Kada pronadjete neku fotografiju na cesti, vi gledate nju a nemate pojma tko je fotograf.

[G]
GERMANIZACIJA
Pogledajte malo Njemacke fotografe i njihov stil, svi su gotovo jednaki i imaju uzasno monotone i dosadne fotografije. Zasto bi cijela nacija imala isti stil i pristup jednom ovakvom mediju koji ima beskonacne mogucnosti?
Stil: Grain.

[H]
HOMOEROTICIZAM
Kvazi etorika, kvazi homo - ali nikako u jednom. Ukoliko ste vec Gay i zelite gledati gole decke onda gledajte gole decke, cemu trositi hrpe para na slike koje pokazuju sliku koja je "ni vrit ni mimo". Softcore je totalno out.

[I]
INTERNET
...je postao Bog slika - dok nesto trazite, i vi se osjecate kao Bog jer imate cijeli internet na dlanu svojeg misa. Jedan klik na www.google.com i mozete pronaci sve moguce slike koje trazite.

[J]
JPEG
Ok, idemo opet na digitaliju. Totalno je ok zaradjivati novac, pa ako morate i slikati po svadbama slikajte - svatko voli raditi ono sto ga zanima. Velika usteda kod slikanja ako ste novi u poslu je slikanje digitalnim aparatima. Troskovi slikanja se jednostavno prepolove (ako ne ponekad i duplo).

[K]
KLINCI
Klinci nikada nista ne skrivaju pred kamerama jer jos nemaju razvijeni taj neki estetski "faktor" ili ne znam kako da to nazovem. Kada god pogledate svoje stare slike iz skole i sl., vidjet cete kakve ste face radili i sve je jasno. Isto tako, novo-peceni roditelji popizde za klincima i rokaju po 5 filmova odjednom na scenu u kojoj je mali Josip u svom malom kreveticu. TU opet dolazi do izrazaja digitalni aparat, slikate 250 slika na aparat, kasnije sve prebacite na komp i bok.
Totalno su out; koristiti Kodakove Instamatike i kitsch slike. Totalno je in Karlheinz Weinberger. (http://www.schedler.ch/weinbergerp1.htm)
---
Sve gore navedeno je moje subjektivno misljenje, svaka stavka navedena stoji na raspolaganju za svakoga da se deklinira kako god zeli.

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 18.10.2004 10:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to ffa >>
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 18.10.2004 10:47    Post subject: Re: A to Z of Photography Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
... Isto tako, novo-peceni roditelji popizde za klincima i rokaju po 5 filmova odjednom na scenu u kojoj je mali Josip u svom malom kreveticu. TU opet dolazi do izrazaja digitalni aparat, slikate 250 slika ...

i hate that Sad

ono, OK, imaš dijete. So what?? Čuvati gigabajte bezvrijednih jpegova i mpegova na kojima se klinac blesavo cereka i pokušava puzati nije baš neki način za provesti vrijeme... osim ako, naravno, netko nema ni pametnijeg posla Smile što je baš i slučaj Razz
_______________
Back from Belgrade Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 18.10.2004 10:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
to ffa >>

zakaj u FFA?
Quote:
Fotografija, Pitanja i razmišljanja vezana uz fotografiju.

@Sulien: ne ma sve je to lijepo i krasno, imas fotke pa ce klinac imat kaj za gledat (200GB kaj za gledat ali o tom potom).. Smile

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 18.10.2004 10:54    Post subject: Re: A to Z of Photography Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:

ono, OK, imaš dijete. So what?? Čuvati gigabajte bezvrijednih jpegova i mpegova na kojima se klinac blesavo cereka i pokušava puzati nije baš neki način za provesti vrijeme... osim ako, naravno, netko nema ni pametnijeg posla Smile što je baš i slučaj Razz


da bolje imat beckup beckupa i instalacije hrpe softwarea kojeg nikad nece koristiti
+ sve epizode mash4077-a
Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 18.10.2004 11:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Go Philatz, go Philatz....

"Od kada slikam po prokušanoj recepturi Dr. Philtza moje fotografije su nekako.....bolje...i moje rublje miriše.....drugačije...............feel the diference, take your pictures with Dr.Philtz all-in-one photography cookbook" Smile
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 18.10.2004 11:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Go Philatz, go Philatz....

"Od kada slikam po prokušanoj recepturi Dr. Philtza moje fotografije su nekako.....bolje...i moje rublje miriše.....drugačije...............feel the diference, take your pictures with Dr.Philtz all-in-one photography cookbook" Smile


batteries not included, each letter is sold speratly.
Back to top
View user's profile Send private message
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 18.10.2004 11:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
TYPE01 wrote:
Go Philatz, go Philatz....
"Od kada slikam po prokušanoj recepturi Dr. Philtza moje fotografije su nekako.....bolje...i moje rublje miriše.....drugačije...............feel the diference, take your pictures with Dr.Philtz all-in-one photography cookbook" Smile

batteries not included, each letter is sold speratly.

Laughing
hehe da.. A znate kaj je sljecede?
ROAD KILL COOKBOOK... Wink

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Nimrod



Joined: 26 Sep 2004
Posts: 16
Location: Zagreb

PostPosted: 18.10.2004 11:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

požuri s tim road killom Very Happy bitch

_________________
Hello,hello,hello! I'm alive are you suprised?
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 18.10.2004 11:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
tRC wrote:
TYPE01 wrote:
Go Philatz, go Philatz....
"Od kada slikam po prokušanoj recepturi Dr. Philtza moje fotografije su nekako.....bolje...i moje rublje miriše.....drugačije...............feel the diference, take your pictures with Dr.Philtz all-in-one photography cookbook" Smile

batteries not included, each letter is sold speratly.

Laughing
hehe da.. A znate kaj je sljecede?
ROAD KILL COOKBOOK... Wink


Finally something interesting Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.10.2004 19:22    Post subject: Re: A to Z of Photography Add user to your forum ignore list Reply with quote

tRC wrote:
Sulien wrote:
ono, OK, imaš dijete. So what?? Čuvati gigabajte bezvrijednih jpegova i mpegova na kojima se klinac blesavo cereka i pokušava puzati nije baš neki način za provesti vrijeme... osim ako, naravno, netko nema ni pametnijeg posla Smile što je baš i slučaj Razz

da bolje imat beckup beckupa i instalacije hrpe softwarea kojeg nikad nece koristiti
+ sve epizode mash4077-a
Very Happy

Dobro, mash prezivim, ali Alan Ford? Bio je super u početku, ali svi znamo da sve što je super ne može ostati super nakon 10k+ nastavaka jer se ljudska kreativnost iscrpi kao i sve ostalo... Ali svejedno ljudi u podrumu drže kutije i kutije toga...

A s backupovima je ovako: strah te je da ti disk ne crkne, pa napravis backup. Onda te strah da ti CD ne crkne, a jos je i mali, pa napravis backup na magnetsku traku. Onda te strah od magneta, pa backupiras na DVD. Onda te strah bake koja ce te dvd-ove neprestano insertati u kucni dvd-player pokusavajuci gledati film s njih pa backupiras na drugi disk. Onda se bojis da ti taj disk ne crkne... Smile

Roadkill: can't wait for Cool

"Booorn to be wiii-iii-iild...!!" (ako se netko sjeća melodije Smile )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 20.10.2004 22:07    Post subject: Re: A to Z of Photography Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Dobro, mash prezivim, ali Alan Ford? Bio je super u početku, ali svi znamo da sve što je super ne može ostati super nakon 10k+ nastavaka jer se ljudska kreativnost iscrpi kao i sve ostalo... Ali svejedno ljudi u podrumu drže kutije i kutije toga...

A s backupovima je ovako: strah te je da ti disk ne crkne, pa napravis backup. Onda te strah da ti CD ne crkne, a jos je i mali, pa napravis backup na magnetsku traku. Onda te strah od magneta, pa backupiras na DVD. Onda te strah bake koja ce te dvd-ove neprestano insertati u kucni dvd-player pokusavajuci gledati film s njih pa backupiras na drugi disk. Onda se bojis da ti taj disk ne crkne... Smile



Ok, ne preostaje ti ništa drugo nego uzet čekić i dlijeto, sve to fino ukucat u kamen, zalit u pleksiglas, onda to sve fino puknut u 200 litarsku bačvu, zalit betonom, nać' napušten
rudnik boksita, skucat 500 metara pod zemlju, zapunit sve vodom, gurnut u vodu 400 kilovoltni kabel (jer nedaj Bože da se netko sjeti zaronit) i možda, samo možda, tvoji podaci ostanu sačuvani Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 21.10.2004 08:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ukratko nema granice ljudskoj paranoičnosti? Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Philatz



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 3176
Location: Zagreb/Croatia .. London/UK

PostPosted: 21.10.2004 09:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bome nema. Very Happy

_________________
Danger Global WarmingMidnight FormulaKunstterrorist Organisationflickrlatz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 21.10.2004 22:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Philatz wrote:
Bome nema. Very Happy


S tobom u blizini sigurno nema... Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group