Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
razlika izmedju logotipa i znaka?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
djipster
Guest





PostPosted: 25.10.2004 12:06    Post subject: razlika izmedju logotipa i znaka? Reply with quote

u cem je razlika???
mislim piso sam neki seminar na faxu i to mi je ostalo dost nejasno pa ak neko moze razjasnit plz Smile
tnx
Back to top
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 25.10.2004 20:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja osobno mislim da nema

kao sto i kaze dictionary

Quote:
A name, symbol, or trademark designed for easy and definite recognition, especially one borne on a single printing plate or piece of type.


a razliku izmedju logoa/vizualnog identiteta znas
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
skam



Joined: 20 Jan 2004
Posts: 246
Location: Dubrava

PostPosted: 25.10.2004 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nama su u srednjoj rekli da ima razlike..jedan od njih (brijem logo) ima typo u sebi..il ja brijem..al ziher je tak nekaj

_________________
..so many raps about rims, surprise n****z aint became tires..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 25.10.2004 20:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kak nema, kay brijete vi?

Pa logotip je pod copyrightom za razliku od znaka, kak može bit isto? Znak je općeniti simbol dok je logotip jedinstven (a i ne mora biti) znak kojem je cilj da asocira na firmu...

ili ja to krivo vidim?
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 25.10.2004 21:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kužim kaj stripe oce rec, al mislim da je to igra rijeci

tipa, prometni znak JEST znak, a nije logotip....
ali, u hrvatskom jeziku mi se cini da se za logo koristi rijec znak

cini mi se?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
forca



Joined: 29 Dec 2003
Posts: 334
Location: Karlovac

PostPosted: 25.10.2004 21:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da ipak ima razlika, logo je pod copyrightom i predstavlja neki vizualni identitet, no znak je relativna stvar, zakova ima vise vrsta, recimo interpunkcijski znakovi..itd. koji su takvi u cijelom svijetu i niko ih ne mijenja, dok se recimo i logotipi mogu mjenjati, ja bi prije znakove usporedila sa piktogramima nego sa logotipima! Wink Confused Smile

_________________
Jer čovjek voli i poštuje čovjeka, dok god ga ne može procijeniti, a žudnja i nastaje iz nedostatnog poznavanja...
www.flickr.com/photos/forca
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
fakz



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 384
Location: Rijeka

PostPosted: 26.10.2004 08:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da se u biti radi o zastitnom znaku,a ne prometnom ili nekom drugom Wink.U tom slucaju je to Hr naziv za logotyp

_________________
"It is through the hottest fires comes the hardest steel"
Conan the Barbarian
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
aikon



Joined: 19 Sep 2003
Posts: 166

PostPosted: 26.10.2004 08:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

my opinion:

znak na hrv. je ono sta bi englezi zvali symbol, znaci nekakav simbol ne prometni ili interpunkcijski znak

logotip - zasticeno ime, type, znak ili skup svega ovoga koji predstavlja nesto/nekoga
Back to top
View user's profile Send private message
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 26.10.2004 09:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne, ne, ne. Ja znam Very Happy

Logotip je tipografski dio cjeline, znak je grafički dio cjeline.
Dakle, NIKE je logotip, nikeova kvačica je znak. Logotip može predstavljati i znak u slučajevima gdje je cijeli logo riješen tipografski (Coca-Cola, INA...)

there ya go mates...
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 26.10.2004 09:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
Ne, ne, ne. Ja znam Very Happy

Logotip je tipografski dio cjeline, znak je grafički dio cjeline.
Dakle, NIKE je logotip, nikeova kvačica je znak. Logotip može predstavljati i znak u slučajevima gdje je cijeli logo riješen tipografski (Coca-Cola, INA...)

there ya go mates...


Knjee....wrong. Znak je element (ili skup njih) koji čini jasno prepoznatljivu i definiranu cjelinu i glavni je element za razradu ostalih elemenata vizualnog identiteta, između ostalog i logotipa kojeg je sastavni dio. Uzmimo tvoj primjer za Nike: "kvačica" kako je ti zoveš ima svoje ime i zove so Swoosh (nekada je postojao i odvojen trademark tako da si mogao kupiti i Nike i Swoosh tenisice..........danas je Swoosh ukinut, a Nike je "kvačicu" preuzeo kao primarni element svog viz. identiteta bez dodatnih tipografskih elemenata koji se dodaju naknadno ovisno od marketinške akcije ili ciljanog tržišta). Znači Swoosh je znak, a u kombinaciji sa tip. elementima (kao nekada) je logotip. Coca-Cola je sličan primjer. Njen znak je Ribbon, a logotip ono što svi poznajemo kao Coca-Cola brand. INA također: kada imamo slučaj kao na benzinskim crpkama gdje je aplicirano samo INA govorimo o znaku, bez obzira što se on sastoji od tipografskih elementa. Kada pak ispod INA znaka apliciramo tekst "industrija nafte" govorimo o logotipu.
Back to top
View user's profile Send private message
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 26.10.2004 09:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

knjee knjee knjeeeeeee nemaš pojma, meni je jana sve objasnila Razz

ček onda. logotip je znak + typo! samo sam tu pogriješio Smile
ako je logo tipografski, kažemo da je znak ne?

samo mi nije jasno ovo što si rekao za Colu... ok ribbon je znak, ali ne kužim ovo da je logotip Coca-Cola brand. Brand je puno puno više od samog logotipa micter.
dakle ako je ribbon znak, što bi bio logotip coca-cole? ima li coca-cola uopće logotip?
spooookeeey Shocked

čirs Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 26.10.2004 11:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
knjee knjee knjeeeeeee nemaš pojma, meni je jana sve objasnila Razz

ček onda. logotip je znak + typo! samo sam tu pogriješio Smile
ako je logo tipografski, kažemo da je znak ne?

samo mi nije jasno ovo što si rekao za Colu... ok ribbon je znak, ali ne kužim ovo da je logotip Coca-Cola brand. Brand je puno puno više od samog logotipa micter.
dakle ako je ribbon znak, što bi bio logotip coca-cole? ima li coca-cola uopće logotip?
spooookeeey Shocked

čirs Laughing


Ja niti nisam izričito rekao da Logotip = Brand. Što se pak Jane tiče..........tatina curica...samo to.......... Wink
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 26.10.2004 12:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

erm.. dobro pitanje Smile

Evo sta kaze wikipedia...

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 26.10.2004 15:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo sta vam kaze moja knjiga o logacima Smile

velika obitelj logo-typa je podjeljena na:
obrada slike (image)
1 pictogramme - picto (totalno abstraktni graficki element)
2 symbole universel
3 symbole particulier

obrada typa
4 lettrage
5 lettrage deforme (ono kad od slova napravis kao neku sliku, npr. eyes pa od e napravis nekakvo oko)
6 combinaison (kombinacija slova i simbola, uvalis sliku u sred rijeci)

po toj nekoj logici znak (symbole) je jedan dio logo-obitelji Smile

ako nekog zanima vise o knjizi:
Jean Paternotte
"Creation de logos et de chartes graphiques"
edition "eyerolles"

ps. ne znam ima li na eng!

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 26.10.2004 15:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
evo sta vam kaze moja knjiga o logacima Smile

velika obitelj logo-typa je podjeljena na:
obrada slike (image)
1 pictogramme - picto (totalno abstraktni graficki element)
2 symbole universel
3 symbole particulier

obrada typa
4 lettrage
5 lettrage deforme (ono kad od slova napravis kao neku sliku, npr. eyes pa od e napravis nekakvo oko)
6 combinaison (kombinacija slova i simbola, uvalis sliku u sred rijeci)

po toj nekoj logici znak (symbole) je jedan dio logo-obitelji Smile

ako nekog zanima vise o knjizi:
Jean Paternotte
"Creation de logos et de chartes graphiques"
edition "eyerolles"

ps. ne znam ima li na eng!


Eto, što sam vam rekao Smile
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 26.10.2004 15:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nije ti nick uzalud Very Happy

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sandaduk



Joined: 12 Oct 2003
Posts: 147
Location: Osijek

PostPosted: 26.10.2004 19:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="TYPE01"]
keye wrote:


po toj nekoj logici znak (symbole) je jedan dio logo-obitelji Smile

)


da, slažem se. koliko sam ja shvatila simbol je za sve, tj. svi mogu upotrijebiti neki simbol, dok je logotip inačica znaka (jedinstvena) koju upotrebljava jedna osoba/firma

_________________
Sanda
www.sandaduk.hrhosting.net
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 26.10.2004 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

...Ovo je baš fora rasprava... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 27.10.2004 12:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="sandaduk"]
TYPE01 wrote:
keye wrote:


po toj nekoj logici znak (symbole) je jedan dio logo-obitelji :)

)


da, slazˇem se. koliko sam ja shvatila simbol je za sve, tj. svi mogu upotrijebiti neki simbol, dok je logotip inacˇica znaka (jedinstvena) koju upotrebljava jedna osoba/firma


ne, symbol koji je dio loga se za saku firmu registrira, tj. zasticuje, kao i logo.
a van toga postoje simboli (piktogrami) koji su univerzalni i svi ih mogu koristiti, kao i oni koji su zasticeni i ne mogu se koristiti ili se smiju koristiti uz nadoknadu.
(pr. - P je univerzalni simbol za parking kojeg smijes koristiti, ali neki pikto za koji oznacava reciklazu neceg je zasticen - nemoj shvatiti doslovno, samo je primjer)

osim toga, mislim da mozes zastititi svoju izvedbu univerzalnog simbola (npr, slovo "i" za informacije mozes u nekoj svojoj zajebanoj izvadbi pokusati zastititi, ali samo u smislu koristenja tog odredjenog piktograma, dakle, "i" i dalje svi mogu koristiti, ali u svojim izvedbama - za ovo zadnje nedam ruku u vatru, jer smo jednom prilikom dobili kontradiktorne informacije o tome u Hrv.)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group