Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
how to?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Audio
View previous topic :: View next topic  
Author Message
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 01.04.2004 11:22    Post subject: how to? Add user to your forum ignore list Reply with quote

dali se moze sa nekog audio wideo filea skinuti zwuk u mp3? i kako?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
RemG



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 20
Location: Rijeka // Croatia

PostPosted: 08.04.2004 19:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav,,

ovako,,ako sa tocno shvatio,,,, zelis sa nekoga divx-a ili dvd-a skinuti zvuk u mp3,,,

EASY Very Happy

Playas video file u nekom playeru,,, i lupis sound forge ili cool edit,,, stavish REC,,,i gotovo,,,,

U najgorem slucaju,,, upalis Windows sound recorder,,, i dok it playa video lupish rec i on snima,,,,,

I to na kraju save as,,,,mp3 Very Happy

_________________
...imam neki dobar osjecaj za feeling =)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
aesqe



Joined: 18 Sep 2003
Posts: 48
Location: zagreb

PostPosted: 28.10.2004 22:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam da je stari topic, ali to sam tek skuzio kad sam sve napisao, pa da ne bude utrosenih par minuta uzalud, mozda nekom zatreba.

odi na www.virtualdub.org i skini program koji se zove, eh virtualdub Smile
link na download -> http://prdownloads.sourceforge.net/virtualdub/VirtualDub-1.5.10.zip?download

pokreni program, odi na 'file'->'open video file' i odaberi svoj filmic.

zatim na meniju klikni na 'streams', pa na 'stream list'.
odaberi onaj 'stream' za koji pise da je 'audio stream' i zatim klikni 'save wav'.

pored 'audio stream' ti usput i pise u kojem je formatu audio zapis (mp3, ac3, wma, itd.), pa kad sejvas odmah i stavi odgovarajucu ekstenziju Wink

za mp3,wma... -> wav (i obrnuto) konverziju preporucam 'cd-da extractor' ( http://www.poikosoft.com/ ), a za ac3 -> wav 'headac3he' ( http://darkav.de.vu/ )

eto... Very Happy

_________________
-_-_-_-__oops, missed one-_-_--again_-
::skyphe:: : ::breed::
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Audio All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group