Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
sony
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 09.02.2005 12:06    Post subject: :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

e ovako...razgovarao sam sa jednom ljubaznom gospođom iz firme Bratuilić i stvarno me je uvjerila za Canon, samim time i što cijene EOS-a idu dolje kroz 10-tak dana ....Canon, Canon, Canon !!!! Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 09.02.2005 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, ljudi još uvjek gledaju megapixele, mega-giga-tera-exaherce i ostali marketingški bullshit...
Kombinacija kvalitetnog (ili velikog) senzora i superiorne optike + bolji algoritmi i mogućnost nadogradnje sistema su za kvalitetnu digitalnu fotografiju najbitnije.

Dakle, prednosti D300 ili nekog drugog (skupljeg) dslr su mnogobrojne, a mane se uglavnom svode na težinu i veličinu...

1) Kupiješ nadogradivi sistem, dakle kad jednom (izgleda za desetak dana D350) izađe bolje tijelo, ti već imaš možda par objektiva, flash itd koji ti rade i na novom tijelu.

2) Zahvaljujući fizički većem i kvalitetnijem senzoru tvoji pixeli su čišći i definiraniji i samim tim se bolje interpoliraju (3 megapixela na dslr, interpolirano u PS-u na 6 je jednako ili bolje od 6+Mpixa na prosumeru)

3) Zahvaljujući istom senzoru slike napravljene na 200, 400, 800, 1600 itd (ako ima) ISO su ne samo upotrebljive nego odlične, dok su iste na prosumeru neupotrebljive za ozbiljnu pimjenu zbog šuma

4) Veći dinamički raspon, vjernije boje...

5) Bolji (brži i precizniji) autofokus

6) optičko tražili (nezamjenjivo kod manualnog fokusiranja)

7)brži odaziv (shutter lag), brdo manualnih opcija koje ti kad tad zatrebaju

Cool ogroman izbor objektiva i dodatne opreme (objektivi od 14 mm do 1200 mm, sa extenderom na Canonu recimo možeš imati 3840 mm, a za relativno malu paru recimo 1600 mm (500 mm x 1.6 x2 (extender)), specijalizirani objektivi za macro snimanje (imaš recimo objektiv koji radi uvećanje x5, slikaš oko od komarca preko pola kadra Smile) ), tilt and swivel objektivi (za korekture perspektive itd itd...

9) baterija koja traje i traje i još brdo korisnih stvari, ali prvenstveno bolja fotografija...skini neke uzorke sa dpreview.com pa usporedi...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 09.02.2005 13:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

razlika je i u tipu senzora: 300d ima CMOS, a sony CCD...

za dodatna objasnjenja o ovome nisam kompetentan Embarassed
pa ak ima neko ko zna nest vise, nek nas prosvjetli Smile

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 09.02.2005 13:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fora je što je canon uspio od otpisane cmos tehnologije (koja se koristila za izradu jeftinjava senzora za web kamere, mobitele i slično) napraviti bolju stvar od (generalno skupljeg) ccd-a...mislim da canon trenutno jedini rabi cmos za high end digitaliju al možda sad već ima i nekih drugih...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 09.02.2005 14:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma te fore s megapixelima prosumera i DSLR-a zaboravi. Bitan ti je senzor i optika. mali senzorčić na prosumerima ima i jako male ( fizički ) pixele i ne može tako kvalitetno primiti svjetlo na sebe. Posljedica ti je vrlo loš rezultat kod interpoliranja ( povečavanja fotke softwareom ). Npr. imam Nikon D1. Digitalni DSLR model. Potpuno profesionalni koji je izašao mislim 2000.godine na tržište. Ima 2.74Mpx-a senzor. No prilično velikih dimenzija i velikih piksela ( mislim da je jedan pixel velik 16 mikrona no nisam 100% siguran ovak bez provjere papira ) kao i super kvalitetnog filtera na njemu, što omogučava vrhunsku kvalitetu na ispisu ( vjerovali ili ne ) 30x45cm @ 300dpi jer je kvalitetna baza za interpolaciju. Canona 300D dobrano nadmašuje u kvaliteti interpolirane fotke mada se suprotstavlja 2,74Mpx naspram 6Mpx. No ne osporavam kultnoga " digital rebela" nego sam samo dao primjer usporedbe više i manje pixela.
Nego, vidiš... Nikon D1 rabljeni nađeš već za 5-10K kuna, ovisno o očuvanosti. Pa eto ti još malo za razmišljati. A ja bi radije uzeo D70 nego 300D makar je malo skuplji. Borko ti je dao dobar prijedlog za ovo što trebaš fotkati. Nikkor 50mm/1.8D objektiv ti je cca 1000kn po dučanima što fakat nije puno s obzirom da radi fantastične fotke. Bolje od bilo kojeg zooma što se tiće oštrine i boja, a i 50-ice su standardno super jake svjetlosno ( omogučava veliku brzinu okidanja pri slabijem svjetlu tako da možeš imati i vrlo oštre fotke snimane iz ruke). To je ono što ti, mislim, treba.
No trenutno ti je definitivno best buy Canon 20D. Raspitaj se za cijene. Možda netko nudi kakvu kredu i sl...
Silvač, zaboravi prosumere i primi ozbiljnu stvarčicu u ruke. Neće ti biti žao novaca...

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 09.02.2005 14:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Obzirom da D300 koristi senzor od 10D (kojeg je zamjenio 20D), a to je velik senzor, mislim da je veći od D1 inice o kojoj mili govori, nema nikakvog problema sa interpolacijom...

...inače bih ti umjesto D1 kojeg je ipak pregazilo lagano vrijeme preporučio rabljeni D100 od Nikona ili 10D od Canona (cca 5-6000 kn)...ako uzmeš D300 (ili D350 koji navodno izlazi sa senzorom od 20D za par dana), imaš objektiv 50 mm f1.8 za cca 800-900 kn, za low light...

pogledaj cijene na: http://www.kodak-centar.hr/Pages/Canon/Start.htm i uzmi u obzir da možeš dobot barem 10% popusta na cijenu na webu...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 09.02.2005 17:39    Post subject: :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala svima na iscrpnim obrazloženjima , inače ubili ste me u pojam.... Sad , jer sad vidim da jako malo znam, ustvari sad vidim da je jedino sto znam stisnuti "gumb" na aparatu Embarassed
Kad kupim javim se... no biti će novi, jer kad već dajem lovu... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group