Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
editiranje fonta

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 08.02.2005 16:24    Post subject: editiranje fonta Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imam jedan kvešćn.

Dakle, recimo da imam jedan font koji mi se jako sviđa (nazovimo ga Helvetica). I sad, uzmem neki editor fontova, importam taj font i izmjenim ga. e sad, ono šta me zanima:

1. Smijem li izmjeniti neki font koji se plaća i nazvati ga nekim drugim imenom?
2. Ako da, do koje mjere se mora font izmjeniti i postoje li neka pravila oko toga što se smatra dovoljno različitim da se neki font može nazvati nekako drugačije i uzeti all the credits za taj posao.
3. Ako izmenim neki font koji se plaća, moram li ga onda nazvati (staro ime fonta+novo po želji) npr. Helvetica Bla1

Hvala

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 08.02.2005 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bubnut ću, ne, ne i ne Smile

Uzmimo za primjer da se font zove Helvetica i ti ga nazoveš Smellvetica (već je netko iskoristio to "briljantno ime"), dodaš mu repić na svako slovo i misliš da si napravio dobar posao i da se uredno možeš potpisati pod isto (ne)djelo. Ne bi išlo!

U tom slučaju ti si napravio 0,0000000000000001 % posla koji je utrošen u izradu dotičnog, vjerojatno si zeznuo kerning, kerning parove, hintove itd, itd, a o svemu tome nisi niti pomislio kada si dodavao "svoje" elemente na već pomno razrađen font. Ukratko, ja sam protiv.
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 08.02.2005 23:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Bubnut ću, ne, ne i ne :)
...... Ukratko, ja sam protiv.


a protiv cega si ti?? covjek je postavio 3 konkretna pitanja (na koja ne znam odgovor) na koja mora postojati odgovor...

ajde sad gledaj ovako: zamisli da ti ta ista pitanja postavi netko tko zna dobro baratati s fontovima (tj. zna sam slozit font u svim detaljima), ali mu se prohtjelo poraditi na tudjem fontu... probaj sada odgovoriti na ona 3 pitanja (jer vidim da si uzeo u obzir samo neko svoje misljenje o prepravci s pretpostavkom da bi sve to radio amater).

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 09.02.2005 11:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
Bubnut ću, ne, ne i ne Smile

Uzmimo za primjer da se font zove Helvetica i ti ga nazoveš Smellvetica (već je netko iskoristio to "briljantno ime"), dodaš mu repić na svako slovo i misliš da si napravio dobar posao i da se uredno možeš potpisati pod isto (ne)djelo. Ne bi išlo!

U tom slučaju ti si napravio 0,0000000000000001 % posla koji je utrošen u izradu dotičnog, vjerojatno si zeznuo kerning, kerning parove, hintove itd, itd, a o svemu tome nisi niti pomislio kada si dodavao "svoje" elemente na već pomno razrađen font. Ukratko, ja sam protiv.


1.a pazi sad ovaj slučaj - nabasam na netu na neki font koji mi je preeedobar, ali nažalost nema naših znakova šđčćž. i šta sad. ništa, idem dodati. jel se to smije?

2. Imaš li možda neki link gdje bi mogao proučiti osnove kako napraviti svoj vlastiti font from the scratch? voljan sam i željan učiti Very Happy




4thshadow wrote:
ajde sad gledaj ovako: zamisli da ti ta ista pitanja postavi netko tko zna dobro baratati s fontovima (tj. zna sam slozit font u svim detaljima), ali mu se prohtjelo poraditi na tudjem fontu... probaj sada odgovoriti na ona 3 pitanja (jer vidim da si uzeo u obzir samo neko svoje misljenje o prepravci s pretpostavkom da bi sve to radio amater).


da, a šta ako sam majstor u tom poslu (mislim, nisam)?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 09.02.2005 23:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

TYPE01 wrote:
4thshadow wrote:
ajde sad gledaj ovako: zamisli da ti ta ista pitanja postavi netko tko zna dobro baratati s fontovima (tj. zna sam slozit font u svim detaljima), ali mu se prohtjelo poraditi na tudjem fontu... probaj sada odgovoriti na ona 3 pitanja (jer vidim da si uzeo u obzir samo neko svoje misljenje o prepravci s pretpostavkom da bi sve to radio amater).


da, a šta ako sam majstor u tom poslu (mislim, nisam)?


isao si od pretpostavke da ce netko unistiti obavezno font, sjebat kerninge i sl... nije u tome stvar: pitanje je da li se to smije ili ne (legalno, mislim)...
a pretpostavljam da se smije, sam se vjerojatno nesto i placa..inace ne bi postojali pusti studiji koji prepravljaju za lovu fontove prema zahtjevima nekih jezika i puste verzije fontova koje nisu besplatne nego se kupuju... nekako si brijem da ako prepravis font pa ga registriras placas nekome tko je napravio originalni font ili onome koji ima prava na njega (ali mozda grijesim, ovo je bilo samo po nekoj mojoj logici).
u svakom slucaju, i ja bih voljela znati odgovor na ona 3 pitanja.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 10.02.2005 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A ako ga prepravim i ne registiram, a koristim u komercijalne svrhe?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group