Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Prostor za oglasavanje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 06.02.2005 13:41    Post subject: Prostor za oglasavanje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Neznam kam bi s ovim, a drugi forum u web stranicama nema, pa sam prasnuo ovdje. Nek drugovi admini presele po osobnom nahodjenju.

Recimo da hocu na svom site-u prodavati reklamni prostor. Po kojem to sistemu radim.
S tehnicke strane mi je jasno, i to naravno nije problem, napraviti nekakvo random izbacivanje bannera, brojati impresije i klikove itd.

Ali s nekakve komercijalne. Ako ja nekome prodam za neku svotu novca mjesecno oglasavanje, da li to znaci da mu ja time garantiram odredjeni % udio prikazivanja njegovog bannera na site-u.
Samim time ako sam nekome na pocetku na 1000 posjetitelja dnevno prodao banner, i vrtim u rotaciji 5 bannera, nemogu onda za mjesec dana utrpati 50 bannera, a jos uvijek 1000 posjetitelja imam.

Recimo da zelim prodavati za fiksnu lovu mjesecno, jer prodaja po broju klikova ili broju pogleda mi je malo pusiona jer
1) uvijek mi netko moze doc i rec da ga ja potkradam jer nemoze direktno vidjet koliko se njegov banner vrtio - a to necu
2) vecina nema svoj server, ni potrebnu tehnicku podrsku da bi povlacio banner s njihovog servera (u tom slucaju bi oni imali kontrolu)

To su ovako nekakve stvari do kojih sam ja intuitivno dosao, a kako one stvarno funkcioniraju nemam pojma, zato i pitam ovdje.

Kako se rade banner sistemi, kako se naplacuje, kako se generalno advertising vrsi na netu (za nekakve hrvatske prilike isto)?

Trebaju bi nekakvi pojmovi osnovni i nesto cime mogu dalje krenuti u sretno guglanje...

Ako netko ima iskustva s tim, iil neke ideje...

Duboko zavaljujem Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 06.02.2005 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zasto nebi klijent mogao vidjeti direktno kolko se banner vrti?

kolko ja znam, naplacuje se po viewu + po kliku...
(a ostalo ce ti rec neko ko zna vise :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
imbrod
Guest





PostPosted: 06.02.2005 14:50    Post subject: Reply with quote

Za hrvatske prilike ne znam, jer sam imao losih iskustava, a i konkurencija tipa HTNET, monitor, index i jos nekoliko portala je prejaka da bi se nesto ozbiljno zaradilo na bannerima. Neki od manjih siteova u kojima sam participirao po tom pitanju su autoteka.com, glasnik-ssn.net, samobor.hr...

Takodjer ako klijenti kojim slucajem i hoce postaviti banner na tvoj sajt, vjeruj mi, vecina :
- NECE rotacioni nego da im se banner cijelo vrijeme vidi
- NECE platiti nego hoce razmjenu (a tvoj sajt je u pravilu bolji i posjeceniji od njihovog)
- HOCE da im garantiras veliki broj posjeta i - jos bizarnije - da garantiras da ce im to povecati prodaju, unaprijediti poslovanje itd.
- uvijek im je na pameti neka vrst kompenzacije, novce nisu bas spremni dati

Nije da te odgovaram u stratu, govorim samo svoja iskustva; tu se sve svodi na moc uvjeravanja i poslovnu spretnost.

Na svjetskim sajtovima kao sto znas imaju 2 principa:
- odredjen prikaz bannera (1000, 5000 puta itd.) i/ili na vremenskoj bazi
- odredjen broj klikova bannera
Cijena varira ovisno o posjecenosti i poznatosti sajta.

No da skratim, ako ti je sajt na engleskom, uzmi svakako Google Adsense. Mozes zaraditi finu lovu. I meni je kapalo stotinjak dolara mjesecno nekoliko mjeseci dok nije puklo (previse poznanika je klikalo na oglase, a nije ni Google glup pa su me bez objasnjenja otkantali)
A to ti je nit or'o nit kop'o, nema navlacenja s klijentima, sve je on-line, a novce salju cekom.
Back to top
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 06.02.2005 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
zasto nebi klijent mogao vidjeti direktno kolko se banner vrti?


moze, pristupom na www.mojsajt.com/kontrola_vrtnje_bannera/

a ti podaci su na mom serveru, znaci mene svatko moze optuziti da laziram te podatke.

iako u cijeloj toj prici meni netko moze rec i da laziram posjecenost, no to je malo drukcije...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 06.02.2005 16:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imbrod wrote:
Za hrvatske prilike ne znam, jer sam imao losih iskustava, a i konkurencija tipa HTNET, monitor, index i jos nekoliko portala je prejaka da bi se nesto ozbiljno zaradilo na bannerima. Neki od manjih siteova u kojima sam participirao po tom pitanju su autoteka.com, glasnik-ssn.net, samobor.hr...

Takodjer ako klijenti kojim slucajem i hoce postaviti banner na tvoj sajt, vjeruj mi, vecina :
- NECE rotacioni nego da im se banner cijelo vrijeme vidi
- NECE platiti nego hoce razmjenu (a tvoj sajt je u pravilu bolji i posjeceniji od njihovog)
- HOCE da im garantiras veliki broj posjeta i - jos bizarnije - da garantiras da ce im to povecati prodaju, unaprijediti poslovanje itd.
- uvijek im je na pameti neka vrst kompenzacije, novce nisu bas spremni dati

Nije da te odgovaram u stratu, govorim samo svoja iskustva; tu se sve svodi na moc uvjeravanja i poslovnu spretnost.

A to ti je nit or'o nit kop'o, nema navlacenja s klijentima, sve je on-line, a novce salju cekom.


ok kuzim, iako me tocno zanima koij je sistem s rotacionim bannerima, ja prodajem banner u rotaciji po kojem sistemu?
a) kolko puta se vrti?
b) kolko % od svih posjeta ce biti "njihov" banner?
c) nesto trece?


fala puno na googleu, ali tu nista se nemoze nazalost.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
imbrod
Guest





PostPosted: 07.02.2005 19:32    Post subject: Reply with quote

a) kolko puta se vrti?
Kao sto rekoh, obicno nude paket od 1000, 2000, 5000 itd. prikaza

b) kolko % od svih posjeta ce biti "njihov" banner?
Banneri se vrte stohasticki. Ako imas 20 bannera, onda 5%

c) nesto trece?
Nista hvala
Back to top
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 10.02.2005 15:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imbrod wrote:
a) kolko puta se vrti?
Kao sto rekoh, obicno nude paket od 1000, 2000, 5000 itd. prikaza

b) kolko % od svih posjeta ce biti "njihov" banner?
Banneri se vrte stohasticki. Ako imas 20 bannera, onda 5%

c) nesto trece?
Nista hvala


ok, fala druze.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group