Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
dimenzije printa fotke / pxl

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
štrumfhoza



Joined: 24 Feb 2005
Posts: 89

PostPosted: 04.03.2005 11:53    Post subject: dimenzije printa fotke / pxl Add user to your forum ignore list Reply with quote

da li možda netko zna a da još želi i pomoći:
želim izraditi što veću fotku a ne znam, obzirom na broj pixela ili čega već (?), koliko bi ona stvarno smjela biti a da zadrži kakvu takvu kvalitetu, rezoluciju, mislim.
hvala. štr.
Back to top
View user's profile Send private message
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 04.03.2005 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tisak ti se ne radi o pikselima, vec o tri stvari:

- rezoluciji (dpi), dakle, koliko ja znam 300dpi ti je za tisak potrebno da ti ispadnu velicine kako treba
- velicine izrazavas u centimetrima, a ne u pikselima. kad postavis 300dpi, tada mijenjas odnose u centimetrima i trazis da ti je sve lijepo i predivno
- ako tiskas fotku, ispravite me ako grijesim, onda sliku trebas obradjivati u CMYK skali boja, jer ce ti u suprotnome ispasti nesto skroz drugacije (ako su neke cudne boje i sl.), ako ides bas na foto foto, mislim da ti je tu najveci format A3...

doduse o ovom trecem ce ti valjda jos netkon nesto vise rec...

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 04.03.2005 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovisno o tome zas ti treba fotka i kolka tocna velicina, mogao bi ti rec kolko je najbolje dpi-a da stavis za fotku... Recimo ako je za na zid za neku izlozbu, di bude velicine A3 il vece onda i netreba bit 300,200 dpi-a. Moze bit i manje, al ne manje od 100 naravno. Jer se ionako ne gleda iz bliza u tom slucaju. Naravno bolje je ako je vece :-)

Fotka ti mora bit sken negativa, nemozes fotku skenirat i uvecavat kvalitetno, ili fotka sa digitalnog fotica u sto vecoj kvaliteti.

Dakle u photoshopu najlaksi nacin je da otvoris fotku odes na image size ISKLJUCI resample image i onda stavis kolko cm/mm oces da ti bude sirina il visina i vidis kako se mjenja rezolucija. Ispod 100 nikako nesmije bit, preko 300 je nepotrebno za bilokakvu primjenu. Ono izmedju ovisno o primjeni, uvjek bolje vise :) . Naravno ovisi i o kvaliteti prvobitne fotke kad ju otvoris u fotosopu. Jer ako je odma "nasilu" uvecana i mutna, onda i bas i nije tocna ta rezolucija.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
štrumfhoza



Joined: 24 Feb 2005
Posts: 89

PostPosted: 04.03.2005 15:01    Post subject: velko Fhvala Add user to your forum ignore list Reply with quote

puno fala ljudi. probam navečer kad se prebacim doma na komp. štr.
Back to top
View user's profile Send private message
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 07.03.2005 09:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovako bi ti bilo najbolje...
prvo - nisi naveo kako ćeš izraditi print. da li želiš fotografiju izraditi u fotostudiu na fotoprinteru ili u tisku ( offset ) ili pak na kakvom inkjet printeru za velike formate.
ako trebaš baš fotografiju onda ti treba rezolucija od 300dpi ( dots per inch - točaka po inču). tu si malo limitiran veličinom printa jer najveći format za koji ja znam da netko radi na taj način je 30 x 45 cm. veći formati se, mislim, rade ručno i jako je skupo. tu radiš u RGB modu miješanja boja ili kolornom prostoru (najbolje u adobe1998)
dalje, ako ideš u tisak ( offset ) onda ti je dosta rezolucija 150 dpi. i radiš u CMYK modu.
I treće, ako printaš na kakvom ink jet printeru ponovno ti je dosta 150 (max 200)dpi i opet radiš u CMYK modu.
E sad... problem je u veličini file-a. ako imaš fotić (digitalni) od recimo 3.2Mpx koji je "idiot" onda ćeš prilično teško dobiti kvalitetnu fotku u formatu A4 (cca20x30cm) na fotoprinteru u studiu. 3.2Mpx daje cca 8.5Mb file u nekomprimiranom formatu (tiff) (cca 13x18cm), a za taj print ti treba cca 25Mb file. naravno da ako taj originalni file samo "rastegneš" (bez interpolacije odnosno kada ti je isključeno "resample image")na 20x30cm ćeš imati vidljive pixele (kockice). da se to premosti postoje programi za interpolaciju. Ja koristim Photoshop CS i vrlo sam zadovoljan, mada tražim da li postoji još nešto bolje. U photoshopu odi na IMAGE -> IMAGE SIZE -> UKLJUČI POLJE RESAMPLE IMAGE (bicubic smoother najbolje) -> unesi veličinu fotke u cm i postavi 300dpi i klikni OK. file će ti se povećati na željenu veličinu, no izgubit ćeš nešto na kvaliteti. koliki je taj gubitak ovisi o kvaliteti fotoaparata, odnosno senzora u njemu. složit ćeš se samnom - i taj gubitak je sigurno bolji od kockica po printu. isto radiš i za ostale tipove printa samo što onda stavljaš 150dpi rezoluciju i željenu veličinu u cm.
ako želiš još kvalitetnije povećanje onda uvečavaj file samo za 10% oniko puta koliko treba da bi dobio veličinu koju želiš...

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group