Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Slijeđenje standarda - u kojoj mjeri?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bj__



Joined: 09 Nov 2004
Posts: 65
Location: Karlovac

PostPosted: 03.03.2005 17:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
hm...kolko mi se cini firefox otvara blank linkove u novom tabu...bar je kod mene tak...s cistom instalacijom


cista instalacija, verzija 0.9.3, otvara linkove sa target="_blank" u novom prozoru, kako bi i trebao... kao sto sime kaze - sigurno imas neku ekstenziju...
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 03.03.2005 18:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:

@budha: Ne kužim gdje vidiš potvrdu ovoga što si ti rekao? Ti veliš da ti je 'insane' vraćat se 50 puta, a zyt veli da je za tebe kojem to smeta omogućeno postavljanje u advanced optionsima, što znači da nije po defaultu. Ili nekaj ne povezujem dobro?

nope. mislim da je to insane prosjecnim korisnicima. ja cu se snaci bilo vako il ionako.

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
xpi



Joined: 21 Jan 2004
Posts: 33

PostPosted: 03.03.2005 18:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo nisam znao — Firefox zapravo ima (skrivenu) opciju da linkove na nove prozore otvara u tabovima (novom ili istom). Bravo! Smile

"To turn it on, go to about:config and set browser.tabs.showSingleWindowModePrefs to true. Then if you go to ToolsOptionsAdvancedTab browsing, you will see a new option."

Last edited by xpi on 08.03.2005 16:00; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
PsychoPod



Joined: 05 Oct 2003
Posts: 166

PostPosted: 05.03.2005 01:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

di je about:config?Smile
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 05.03.2005 01:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

PsychoPod wrote:
di je about:config?:)

u address bar upisi
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 05.03.2005 01:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

opa!!! thanx duuuuds!!!! opako.. to se trazi
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 07.03.2005 11:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uglavnom quotam ono sto je napisao zyt.

ali moram jos nesto dodati:
ne slazem se sa izjavama da internet ne treba bakici sa placa i onome tko se ne zna sluziti njime. mozda zato sto to gledam sa strane ergonomije gdje se posao i radni ambijent prilagodjuju covjeku a ne on njemu. jos jedan filozofski nacin gledanja na covjekov rad? ne znam, moze biti ali znam da me jako zanima.
zato cu sada malo uci u vode ergonomije koja za vecinu ljudi je "ono, kako trebaju biti mis i stolica" dok ergonomija svoje korijene vuce najvise iz zrakoplovne i automobilske industrije ---> interface homme-machine.
Dakle ako je posao ergonoma prilagoditi taj interface covjeku (pa bio to komandno mjesto pilota, dispzicija signala na vozacevom mjestu ili jednostavno interface aplikacije na webu koji ce trebati jednom hotlineru koji treba brzo dati informacije (znaci cist i pregledan ekran, fin dizajn ali prije svega usability) sigurno je da postoji nekoliko sati formiranja osobe o basic funkcijama ali ne mogu zahtjevati da svi postanu profesionalni vozaci ili advanced users da bi mogli raditi kao hotlineri.
Postoje jako zanimljivi studiji iz kognitivne ergonomije (ili bolje kognitivne psihologije iako postaju sve vise sinonimi) o tome kako se stokiraju informacije, tretiranje informacije, percepcija boja ecc (kako je vec rekao zyt u svom postu) i osobno me zanima bas ta percepcija i ponasanje kod upotrebe interface-a. dakle na meni je da prilagodim sto vise taj interface useru.
ako se juzer ne snalazi, mea culpa.
dakle, internet i pc nisu nekakva 'high technology" dok je to god proizvod za mase.
o necem vise mozemo diskutirati mi koji stvaramo te aplikacije i web ali ne mozemo zahtjevati isto poznavanje advanced opcija, niti volju za tim poznavanjem od jusera/vozaca/covjeka kojem je pc "posrednik" u poslu.

let's make it simple: jednom trogodisnjaku ili slijepcu ne treba _blank, dakle mislim da je puno lakse advanced juseru otvoriti new window desnim klikom nego nepotrebno zbunjivati dijete ili slijepca Smile

this is my point de view Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 08.03.2005 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
ne slazem se sa izjavama da internet ne treba bakici sa placa i onome tko se ne zna sluziti njime. mozda zato sto to gledam sa strane ergonomije gdje se posao i radni ambijent prilagodjuju covjeku a ne on njemu.

"prilagođavanje čovjeku" je izraz koji služi kao opijat za mase -- u kakvoj se god sredini čovjek našao ON je taj koji se prilagođava jer će u protivnom završiti na ulici ili biti prisiljen mijenjati sredinu

okrutan nisam -- tako svijet funkcionira

Quote:
dakle, internet i pc nisu nekakva 'high technology" dok je to god proizvod za mase

slažem se, upravo zato što to i nije "hi tech" ljudi bi mogli naučiti kako radi njihov browser, jer za shvatiti nekoliko osnovnih funkcija i shortcutova ne treba vise od jedan dan... mi smo tu raspravljali o tome kako ljudi ne znaju koristiti middle click (FF) tj shift click (IE) jer očekuju da će ih autori sami bacati naokolo kako oni hoće
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PsychoPod



Joined: 05 Oct 2003
Posts: 166

PostPosted: 09.03.2005 21:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
PsychoPod wrote:
di je about:config?Smile

u address bar upisi

:ave:
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.03.2005 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
keye wrote:
ne slazem se sa izjavama da internet ne treba bakici sa placa i onome tko se ne zna sluziti njime. mozda zato sto to gledam sa strane ergonomije gdje se posao i radni ambijent prilagodjuju covjeku a ne on njemu.

"prilagođavanje čovjeku" je izraz koji služi kao opijat za mase -- u kakvoj se god sredini čovjek našao ON je taj koji se prilagođava jer će u protivnom završiti na ulici ili biti prisiljen mijenjati sredinu

okrutan nisam -- tako svijet funkcionira


pa to moze TEBi izgledati kao opijat za mase, na mom masteru iz ergonomije (koji traje 3 godine) prilagodba rada covjeku je bit svega. bilo sa fizicke, organizacijske ili kognitivne strane.
nemam sad vremena pisati o prilagodbi rada covjeku, stresu, charge visuel, charge de travail (sorry ali na brzaka mi ne idu prijevodi na hr), kompetencije i savoir-faire, ali ako postoji fisiologija ljudskog tijela i nekakva pravila tretiranja informacija onda se rad i ambijent mogu jako dobro prilagoditi covjeku i povecati produkciju s time da sto manje utjecu na njegovo zdravlje (fizicko i psihicko).
a sve se to moze jako fino aplicirati na obicnog juzera bilo kakvog sucelja.

pa na kraju svega.; nije li bas "accessibile design" prilagodba ambijenta i rada covjeku?

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.03.2005 15:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
prilagodba rada covjeku je bit svega. bilo sa fizicke, organizacijske ili kognitivne strane.
...prilagodbi rada covjeku, stresu, charge visuel, charge de travail, kompetencije i savoir-faire, ali ako postoji fisiologija ljudskog tijela i nekakva pravila tretiranja informacija onda se rad i ambijent mogu jako dobro prilagoditi covjeku i povecati produkciju s time da sto manje utjecu na njegovo zdravlje (fizicko i psihicko).

to sve stoji... ali mi tu konkretno pričamo o web sučelju

znači web stranica/aplikacija je interface koji neke podatke kroz elektronski oblik dovodi do čovjeka (ili obrnuto)... sada, kako da čovjek dizajnira dobar i funkcionalan interface za nekoga tko se ne zna njime služiti?

mislim, nabrojala si toliko lijepih stvari, ali nigdje nisi spomenula prilagodbu neznanju Smile browser je interface za koji su se programeri potrudili da mu naprave ipak malo veću funkcionalnost od čistog point'n'click na link -- mislim da bi se stres više riješio kad bi ljudi samo potrošili jedan dan da nauče nešto o svom browseru nego kad bi se web developeri mučili da rade za neznalice

pazim i ja na accessibility, bez brige... samo ne smatram da ta riječ znači prilagodba i za one koji ne znaju koristiti moj interface niti ne žele naučiti

pogledaj npr. slijepe... da bi mogli raditi na kompjuteru, moraju naučiti dosta advanced featuresa u windowsima kao što su svi mogući keyboard shortcuts, moraju naučiti otvoriti i koristiti listu linkova u svom browseru, moraju saznati što su accesskeys kako bi lakše navigirali po sajtovima koje redovito posjećuju i dr.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.03.2005 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle meni se cini ovdje pilimo svako po svom i nikako da se sretnemo Smile
tj. jasno je da slijepac treba nauciti kako upotrebljavati kompjuter (kao sto smo to napravili ti i ja i svi mitrijevci) ali ako ga ti ne prilagodis slijepcu on to nece moci upotrijebiti uz svu najbolju volju.

Quote:
znači web stranica/aplikacija je interface koji neke podatke kroz elektronski oblik dovodi do čovjeka (ili obrnuto)... sada, kako da čovjek dizajnira dobar i funkcionalan interface za nekoga tko se ne zna njime služiti?

revolucija pc-a je pocela kad su izasli windowsi, pa zamisli koliko se malo ljudi prije prilagodjavalo informatici a koliko ih se prilagodilo sa ovim jednostavnim funkcijama ---> ergonomija sucelja Wink
osobno, prije skoro 20 godina Shocked , probala sam ici na nekakve tecajeve iz informatike (eheh spectrum rulez) ali nikako se nisam mogla prilagoditi.
sve do '98 kad sam skuzila windowse.
kuzis sto hocu reci?
imam osjecaj da je cijeli topic krenuo u nekom drugom smjeru (o kojem ti vjerojatno pricas) dok ja mislim na prvobitno pitanje i onaj "target _blank": da li je on zaista potreban ili ne?
u smisli sta ce slijepcu ili dijetetu target_blank kad slijede totalno drugu logiku a mi kao "advanced jusers" otvorimo new window desnim klikom.
pa da se nekako vratim na temu: "u kojoj mjeri koristenje web standarda?"
ne kuzim zasto ne bismo koristili standarde kad postoje dobri razlozi za njihovo koristenje. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 14.03.2005 16:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bi malo da se raspravlja i o pravilnosti kôda. Ipak je tema 'sljeđenje standarada...'.

Ne rijetko, ljudi okreću očima kad im se spomene validacija i greške u kôdu. A 'ispod haube' kaos, ogromni propusti i greške. Mislim da ima jako, jako malo ljudi koji shvaćaju važnost ovog. Kao što se primjerice prilikom pisanja bilo kojeg teksta valja držati gramatike i pravopisa, tako se treba držati pravila vezana uz izradu sajtova, jer i oni imaju svoju 'gramatiku i pravopis'. As simple as that. 'Web sajt' nije samo grafika, link tu i tamo, pa ako izgleda dobro, mora da je dobro.

Protiv editora tipa Dreamweaver nemam ništa protiv, dok je onom ko ga koristi jasno što radi. DW piše kôd i ne piše ga loše. Ali u rukama nedovoljno upućenog u izradu, ispada loš kôd, loša stranica.

Eto, tolko za početak, iako bi o ovoj temi najrađe napisao cijelu knjigu.

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.03.2005 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

red wrote:
Ja bi malo da se raspravlja i o pravilnosti kôda. Ipak je tema 'sljeđenje standarada...'. .


ja se mozda malo razbacala ali u principu cijeli moj speech ide prema tome Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group