Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
kako nekome dokazati razliku između 3d i 2d???
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dejoo



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 5
Location: Kutina

PostPosted: 15.03.2005 18:13    Post subject: kako nekome dokazati razliku između 3d i 2d??? Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam par problema u skoli.... par ljudi u mom razredu nekuže razliku između 2d i 3d.... pokašav im objasnit, ali oni se nedaju i dalje ostaju pro svome da se kocka može nacrtati na ploči, i da je film na tv-u 3d......

e sad, ja im objašnjvam, al nikako da im kvalitetno objasnim.... pa vas molim da mi tu napištete kako da im to objasnim.... znači razliku između 2d i 3d, i zašto kocka na ploči niej 3d, odnosno jest Smile

pozdrav...
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 15.03.2005 18:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nešto kao...

Dvodimenzionalni prikaz trodimenzionalnog tijela.
Back to top
View user's profile Send private message
ivan



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 320
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2005 19:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

brate koja je to škola Smile

_________________
no ojro
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keder



Joined: 07 Feb 2005
Posts: 178
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2005 19:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma batina je u raju izrasla. Smile)))
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 15.03.2005 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ma batina je u raju izrasla. Smile)))


LoLčina do boli Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 15.03.2005 21:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja se time ne bavim , tako da moje objašnjenje uzmi sa velikom dozom rezerve.

dakle, kod crtanja 3D objekta ti ga ne samo crtaš već ga modeliraš, ti doslovno crtaš i u "dubinu"
3D objekt bi rotacijom objekta koji je napravljen kao model,- recimo kocke, ti dobio novi dvodimenzionani pogled na kocku.

za razliku od.

verzije gdje je ta kocka napravljena u dvije dimenzije, gdje rotacijom dobivaš samo zakrivljenost jedne plohe (slike kocke ) u odnosu na gledište.

does it make any sense ? Neutral

otprilike na slici vidiš o čemu se radi
ovo prva bijela površina je 2D prikaz 3D tjela (crvene kocke)



Last edited by tRC on 15.03.2005 21:15; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 15.03.2005 21:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kocka na ploči je 2D (samim time što se nalazi na 2D mediju), a taj crtež sugerira 3D prostor
3D je sve što ima, dakle, 3 dimenzije. Visinu, širinu i dubinu. Valjda radite u školi geometriju te im objasni da je nešto sa koordinatama (x, y, 0) 2D, a nešto sa (x, y, z) 3D.
neznam. nisam ni ja neki objašnjavač.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
F4usT



Joined: 23 Sep 2004
Posts: 252
Location: Croatia / Čakovec

PostPosted: 15.03.2005 21:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm... 3d na ekranu nije 3d nego samo prividni izgled. ekran nema dubinu, samo visinu i širinu.

a ta kocka koju crtaš na ploči je izometrična, to je opet jedan korak dalje od one prividne 3d kocke koju možeš nacrtati na ploči. sjetih se primjer iz Diablo 2 u kojem si mogao birati između izometrije i te 3d...

ma šta ja znam, daj ovima u školi 3D flašu pive na papiru, a ti uzmi pravu flašu i nazdravi. nek osjete razliku.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 15.03.2005 22:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm. 3d bi bilo nešto što možemo obić i sagledat sa svih strana... ( Think !?)
što se tiće 3d modela na računalu, nemožemo otići pogledat sa stražnje strane monitora i vidjet stražnju stranu modela...ali možemo model okrenut Smile što ne vrijedi za ploču i tv ...
Rolling Eyes

(onak...rrrrrrrah)

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
dejoo



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 5
Location: Kutina

PostPosted: 17.03.2005 22:43    Post subject: hmmm Add user to your forum ignore list Reply with quote

slabo je ovjašnjavanje....

nešto sam im i ja postavio neka pitanja ..... al... u žestokoj svađi, već oko 2 godine diskutiramo o tome, i pitali su i par profeora, koji nisu rekli ni da je, ni da nije... a više su da je crtež na ploči 3d, nego da nije.....
Back to top
View user's profile Send private message
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 17.03.2005 23:59    Post subject: Kocka Add user to your forum ignore list Reply with quote

Daj im neki poll - ko ne vjeruje da je kocka na ploči 2D nek ode stat iza nje... while you're at it, nacrtaj im i onu ilustraciju Zmijskog cara koji je pojeo slona (Mali princ)... Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 18.03.2005 07:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa i crta na ploci je 3D strogo gledajuci, zar ne? ima sirinu, ima neku visinu (siroka je nekoliko mm ili cm), ali ima i debljinu, ako gledamo debljinu nanosa krede... bejsikli, 2D kao takav u stvarnosti ne postoji, ni kocka na papiru nije 2D. naravno, strogo picajzlovski gledajuci, bas kako ja volim Smile

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 18.03.2005 09:31    Post subject: 3d Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe@spilja - tako je, 2D u biti postoji samo na ekranu Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 18.03.2005 09:54    Post subject: Re: 3d Add user to your forum ignore list Reply with quote

pike wrote:
hehe@spilja - tako je, 2D u biti postoji samo na ekranu Laughing

u biti ni na ekranu, ako racunas debljinu elektrona, no ajd, recimo da se to *moze* zanemariti Smile

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dejoo



Joined: 02 Jan 2004
Posts: 5
Location: Kutina

PostPosted: 18.03.2005 22:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da se to zanemaruje Smile
Back to top
View user's profile Send private message
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 18.03.2005 23:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dejoo wrote:
mislim da se to zanemaruje Smile


zanemaruje se i kod ploce i krede, ali pojnt je da treca dimenzija uvijek postoji.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 18.03.2005 23:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kaj su ovi elektroni koji ne trčkaju po dotičnoj kocki neg po ostatku ekrana neki mršaviji ili kaj Question Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 19.03.2005 00:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pike wrote:
kaj su ovi elektroni koji ne trčkaju po dotičnoj kocki neg po ostatku ekrana neki mršaviji ili kaj Question Rolling Eyes


pa ono... ocito je potrebna razlicita kolicina elektrona tj. razlicit naboj da se prikazu razlicite boje. tak da ako prikazujes npr kocku crvene boje, sigurno ces imati razlicit broj elektrona od onog kod pozadine crne boje i slicno... ajmo ne ulazit u ot, postat ce preglupa rasprava i previse picajzliram. my fault, sorry Smile

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
andrej`
Guest





PostPosted: 19.03.2005 00:23    Post subject: Reply with quote

jjebote kakvi su to freakovi.... pa u kurac isto im je kocka i kvadrat? Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
supergroove



Joined: 09 Apr 2004
Posts: 118
Location: Banovići

PostPosted: 19.03.2005 02:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma zaboli te kitumbas, reci im da su stupid Cool
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 19.03.2005 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

spilja wrote:

ocito je potrebna razlicita kolicina elektrona tj. razlicit naboj da se prikazu razlicite boje. tak da ako prikazujes npr kocku crvene boje, sigurno ces imati razlicit broj elektrona od onog kod pozadine crne boje i slicno...

nope.
wikipedia wrote:
There are three electron guns, one for each color, and each gun can reach only the dots of one color, as the grille or mask absorbs electrons that would otherwise hit the wrong phosphor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cathode_ray_tube

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 19.03.2005 16:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

yes but, pogledaj ovo
http://electronics.howstuffworks.com/tv7.htm i ovo
http://electronics.howstuffworks.com/tv10.htm

pise da ako hoces bijelu boju, da su crveni, plavi i zeleni topovi istovremeno ukljuceni (sto je logicno), a ako hoces crnu da su iskljuceni, tj. ne pobudjuju fosfor da svijetli. therefore, ako moj mozak ne funkcionira nekom skroz glupom logikom, pri prikazu razlicitih boja koristi se razlicita kolicina naboja. ili?

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 19.03.2005 16:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@spilja:
cupas iz konteksta Smile

- elektronski top (za svaku boju postoji po jedan) puca na komad fosfora (tocka se sastoji od 3 "komada" fosfora)
- ti ne vidis elektrone, nego komade fosfora pobujdenje tim elektronima
- slika je ono sto vidis
- fosfor je iste debljine cijelom povrsinom
sto nas dovodi do cinjenice da je treca dimenzija slike stalna Wink

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 19.03.2005 17:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fosfor je iste debljine na cijeloj površini u ne pobuđenom stanju.
(jer se monitor gradi ugašen )
dakle oni pobuđeni djelovi fosfora su uistinu debjlji jer je elekron izletio iz valentnog pojasa i makar na mikro razini taj atom je povećao svoju veličinu, jer ima više elektronskih putanja oko njega.
right *?
Back to top
View user's profile Send private message
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 19.03.2005 17:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

picajzla Evil or Very Mad

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group