Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Makro?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 14.03.2005 09:59    Post subject: Makro? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kupila sam novi digitalac s 10 x zooma. I stvarno mi to puno znači, al zasad kad slikam nadaleko. Nisam još skužila koko postavke namjestit da bih uslikala recimo muhu ful izbliza. Autofokus ne funkcionira. Kako namjestit manualni fokus ako sam od muhe udaljena recimo 30 cm. Isprobavala sam i imam varijeacije na temu al još nisam dobila ful izoštrenu fotku.

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 14.03.2005 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne poznajem tvoj aprat,ali vjerovatno u definisanim modovima slikanja između ostalih:portret,landscape...imaš i makro.
Back to top
View user's profile Send private message
ars



Joined: 19 Feb 2004
Posts: 1444
Location: splite moj

PostPosted: 14.03.2005 11:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bilo bi dobro da kažeš koji aparat imaš.. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keder



Joined: 07 Feb 2005
Posts: 178
Location: Zagreb

PostPosted: 14.03.2005 12:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Cini mi se da ima Fuji finepix s5500 Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 14.03.2005 12:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam smo da ce to tesko ici Laughing , ja jo[ nisam uspio slikat živu muhu izbliza.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 14.03.2005 13:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
znam smo da ce to tesko ici Laughing , ja jo[ nisam uspio slikat živu muhu izbliza.

G.


mozda neko ljepilo, ovo ono Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 14.03.2005 23:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako imas 10x zoom, onda ne trebas biti na 30cm od muhe ne?
svaki aparat ima minimalnu udaljenost od subjekta do koje moze fokusirati. u tvom slucaju, 30cm bi lako mogla biti ta granica. testiraj kako se aparat ponasa u 'statickim' uvijetima.
s sto se muhe tice, step back, zoom in, get lucky, shoot
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 15.03.2005 09:49    Post subject: re: svima Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle... znam što je makro i kako se uključi... toliki amater baš nisam... pitanje se odnosi na slučajeve kad i s uključenim makrom aparat ne fokusira kak treba...
aparat je fuji finepix s5500...
piše u specifikacijama da makro mod radi od 10 cm na dalje, zasad s takve blizine nisam još uspjela dobit oštru fotku...
je li ipak moguće?

PS radi se o muhi koja pozira mirno Cool ko da je zaljepljena

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 15.03.2005 13:29    Post subject: ... Add user to your forum ignore list Reply with quote

...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 15.03.2005 14:14    Post subject: Re: re: svima Add user to your forum ignore list Reply with quote

JOJO wrote:
dakle... znam što je makro i kako se uključi... toliki amater baš nisam... pitanje se odnosi na slučajeve kad i s uključenim makrom aparat ne fokusira kak treba...
aparat je fuji finepix s5500...
piše u specifikacijama da makro mod radi od 10 cm na dalje, zasad s takve blizine nisam još uspjela dobit oštru fotku...
je li ipak moguće?

PS radi se o muhi koja pozira mirno Cool ko da je zaljepljena


za makro slikanje bilo koje vrste triba puno svitla, a kratka ekspozicija...ako su fotke mutne pretpostavljam da je preduga ekspozicija...probaj dobro osvjetlit muhu ako je zaljepljena (btw, skeniraj je, much better) ili što već bilo i stavi ekspoziciju na minimalno 100 - 200 inku od sekunde, recimo, a otvor blende (f) otvori maximalno (dakle minimalni f broj koji ti dozvoljava aparat - f2.8- 3.5, u tvom slučaju), približi se, fokus (može i manualni) i pucaj...

ako macro radi kako treba fotka mora biti oštra tamo di je fokusirano...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 15.03.2005 14:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw, sumnjam da ti piše u manualu da je makro mod uvjek do 10 cm...pretpostavljam 10 cm kad ti je objektiv na širokom, a po metra do metar kad si u tele endu...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
bivi



Joined: 11 Dec 2004
Posts: 45
Location: Rijeka

PostPosted: 15.03.2005 14:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za makro fotku ti treba stativ, jer da bi imala dovoljnu dubinsku ostrinu, moras zatvoriti blendu, a time naravno i produziti vrijeme. Uza sve to treba ti i mnogo, mnogo svijetla (mozes improvizirati s nekom jacom baterijskom lampom, ali white balance postavi na halogen ili sto vec imas). Dakle najvaznije je staviti fotic na stativ!!!
Inace sto vecu zarisnu duljinu imas, moras imati i vece odstojanje pri snimanju. Dakle 10cm je vjerojatno pri 35mm, a pri 350 mm bi trebalo biti mnogo vece. Cudim se da ti to ne pise u manualu.
I jos nesto, crna muha snimana na bijeloj pozadini ce biti samo crna tocka, bez detalja, ako ne iskorigiras ekspoziciju, tj. nadeksponiras za blendu, dvije.
Puna srece u muholovu!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bivi



Joined: 11 Dec 2004
Posts: 45
Location: Rijeka

PostPosted: 15.03.2005 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

P.S. Cestitam na kupnji fotica. Cini mi se sasvim u redu. Ja sam si mislio uzet Powerschot A 75 od Canona, tek tako za snapshot fotke, ali ovo mi se cini puno bolje.
Bi li mogla reci koliko si ga platila?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 16.03.2005 08:19    Post subject: re Add user to your forum ignore list Reply with quote

išla sam bolje čitat manual. Ima različitih tvrdnji:

" Optical zoom focal length
(35 mm camera equivalent)
Approx. 37 mm to 370 mm
Max. zoom scale: 10×"

A bila sam se uhvatila ovoga:

"Macro OFF:
Approx. 90 cm (3.0 ft.) to infinity (fixed at wide)
Macro ON:
Approx. 10 cm to 2.0 m (3.9 in. to 6.6 ft.) (fixed at wide)
"
Sa nekih 35 cm otprilike mi i radi kako treba. Zašto su uopće i napisali ovih 10 cm? Istina piše aprox Smile
Probat ću naštimat ove postavke kako ste rekli možda upali i iz bližeg. Stativ nemam al improvizirat ću nekako. Muhe baš kod nas i nisu plašljive...

Re Bivi: Aparat sam platila nešto manje od 3 milje. Naručila u HGSPOTU, al može se nać i jeftinije, meni je ovo bilo zgodno jer ti ga donesu doma za dva dana a i većinu svoga hardwerea već imam otamo. Zasad sam skroz zadovoljna. Životinje u letu i slično hvata skroz lijepo... Ovisi što hoćeš. Jedino ti na krajevima slike ponekad budu lagano zatamnjeni rubovi, i zna se dogodit i malo šuma kad se slika u nekim uvjetima. Pogledaj malo po netu usporedbe sa sličnim aparatima...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 16.03.2005 08:36    Post subject: Re: re Add user to your forum ignore list Reply with quote

JOJO wrote:
išla sam bolje čitat manual. Ima različitih tvrdnji:
"Macro OFF:
Approx. 90 cm (3.0 ft.) to infinity (fixed at wide)
Macro ON:
Approx. 10 cm to 2.0 m (3.9 in. to 6.6 ft.) (fixed at wide)
"
Sa nekih 35 cm otprilike mi i radi kako treba. Zašto su uopće i napisali ovih 10 cm? Istina piše aprox Smile

Čisto iz znatiželje, da li je tih 35cm udaljenosti bilo na wide dijelu ili si ipak bila zoomirala? Zanima me koliko je zapravo istine u službenoj dokumentaciji Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 16.03.2005 09:07    Post subject: Re: re Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Čisto iz znatiželje, da li je tih 35cm udaljenosti bilo na wide dijelu ili si ipak bila zoomirala? Zanima me koliko je zapravo istine u službenoj dokumentaciji


bilo je sa 10 x zooma, i lijepo ostane ošto... a u biti nisam mjerila koliko sam točno bila udaljena, danas ću ponovo isprobat pa ti sutra javim

ovo je primjer macroa koji je dobro ispao, a bila sam udaljena možda malo više od tih 35 cm. Ova fotka je šira ovo je samo detalj s nje. Ovako veliko izbliza ne uspijevam uslikat cvijet...

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 16.03.2005 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo i dotične muhe muhe, najbliže što sam uspjela s 10x a da je muha donekle oštra... to je bilo sam manje od pola metra udaljenosti, ne znam točno

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 16.03.2005 09:22    Post subject: Re: re Add user to your forum ignore list Reply with quote

JOJO wrote:
Quote:
Čisto iz znatiželje, da li je tih 35cm udaljenosti bilo na wide dijelu ili si ipak bila zoomirala? Zanima me koliko je zapravo istine u službenoj dokumentaciji


bilo je sa 10 x zooma, i lijepo ostane ošto... a u biti nisam mjerila koliko sam točno bila udaljena, danas ću ponovo isprobat pa ti sutra javim

Probaj se približiti na tih 10cm i slikati macro bez zooma. Čisto za usporedbu možeš se kasnije odmaknuti i opaliti sličnu fotku, sa max zoomom, pa vidi što ti je detaljnije Wink

btw u kojem modu slikaš? automatika?

Last edited by lekke on 16.03.2005 09:26; edited 1 time in total

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 16.03.2005 09:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

JOJO wrote:
evo i dotične muhe muhe, najbliže što sam uspjela s 10x a da je muha donekle oštra... to je bilo sam manje od pola metra udaljenosti, ne znam točno



Ovo je definitivno fotka muhe, ali ovo nije macro fotografija. Nemoj se oslanjati na zoom, radije priđi bliže ako možeš.

Nego... meni treba savjet kako da privučem muhu, da probam opalit neki kvazi-macro shot (zasada mi macro objektiv još nije u planu, pa da vidim što mogu izvući s ovim što imam)

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 16.03.2005 09:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ni jedna od ovih slika koje si postavila mi baš nije ono prava makro slika.Mislim da sa aparatom koji imaš možeš izvući i napraviti puno bolje.Prvo kupi neki mini stativ,nisu skupi,onda idi što bliže objektu,bez blica i za početak bez ikakvog zumiranja.Onda pravi varijacije sa zumom pa upoređuj rezultate.
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 16.03.2005 09:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dosad sam bila uvjerena da je za dobivanje onih lijepih makro fotografija presudan zoom, al to je očito korisnije za fotkanje s veće udaljenosti...
znači idem aparatom blizo koliko mogu i opalim skroz bez zooma macro... vrijedi probati, nadam se da će muha biti raspoložena za jedan fotosesion...

ovo su bile fotke s uključenim makrom i 10x zooma
bez uključenog macroa i one su mutne

probala sam slikati u različitim modovima, samo se u manual modu ne snalazim još baš najbolje, al počinjem pomalo kopčati...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
nitta



Joined: 11 Nov 2004
Posts: 51
Location: zg

PostPosted: 24.03.2005 14:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
znači idem aparatom blizo koliko mogu i opalim skroz bez zooma macro...



da naime i ja sam se malo sa time mucio kad sam uzeo fotic ali sam onda skuzio (a mislim da cak pise u manualu) da macro najbolje funkcionira kad se ne koristi zuum..
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group