Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
nova kategorija - lomografija
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
malena



Joined: 05 Jul 2004
Posts: 42
Location: Zagreb

PostPosted: 01.04.2005 23:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budha wrote:

sto se tice otvaranja podkategorije, milim da bi onda po tome principu trebale biti otvorene i npr. b&w, sportska, experimentalna, makro, statijaznam....


i second that
a usput mozemo i podijelit na analog i digital. fotografiju...da odamo prvoj veci respekt
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 01.04.2005 23:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma ne treba odavati nikakvu pocast.
ako treba nekom odavati respect, onda neka to bude digitalna Smile
ne treba krcati podkategorijama,, jer onda bi tako mogli pod dizajn ubaciti kategoriju/flayeri/leci/...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 02.04.2005 00:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

tekst sa T portala...za sve ono zbunjene kao ja.)

Lomografija - foto otkriće iz second handa
Kad je početkom 90-ih skupina mladih Bečana u jednom praškom second hand dućanu otkrila jeftini ruski fotoaparat marke LOMO, nitko nije slutio da će trenutno oduševljenje pokrenuti pravi umjetnički kult, najprije u Europi, a kasnije i širom svijeta
Stari ruski fotić radi čarobne fotke! A još kad ih poslažete u tzv. lomowall
Naime, spomenuta je ekipa ostala zaprepaštena rezultatima razvijenih fotografija – boje su bile sjajne i vrišteće, a rubovi fotografija lagano zatamnjeni kao da se radi o efektu ribljeg oka. U šali su tu vrstu fotografije nazvali lomografijom, a sebe imenovali predsjednicima Lomografskog društva.

DRUKČIJI POGLED NA FOTOGRAFIJU

Već u ranim danima samozvanog Društva nastao je svojevrsni manifest s deset pravila lomografije, gdje posljednje pravilo kratko pobija sva prethodna, a glasi: ZABORAVITE SVA PRAVILA! Lomografija zapravo predstavlja odmak od konvencionalnog fotografiranja. Tako nestaje ideal savršenog kadra, ali se zato zagovara neograničena sloboda izričaja i kreativno istraživanje fotografijom kao medijem.

Pokret se širio poput virusa usmenom predajom, a nakon prvih projekata mladi su entuzijasti osmislili sustav predstavništva putem LOMO ambasada u svim zemljama u kojima postoji interes za takvo slobodnjačko poigravanje fotoaparatom.

Evo kako fotkati...

Naime, u početku su pioniri lomografije doslovno švercali originalne starinske fotiće iz Rusije, no kad je u umjetničkim krugovima i među mladima odjeknuo LOMO boom, više se nije moglo dobavljati opremu u skrivenim pretincima automobila.

Osim toga, postojao je velik interes za lomografiju i izvan granica Austrije, pa je predloženo da lomografska društva funkcioniraju poput nezavisnih umjetničkih kolonija širom svijeta te da svaka zemlja dobije svoje predstavništvo.

Najbitnije je usuditi se - eksperimentirati!

Tako je Hrvatska prije godinu i pol dobila svoju LOMO ambasadu i prvog ambasadora. Prvi čovjek ambasade Vedran Gulin spremno je otkrio neke od čari zanata kojim je, prema njegovim riječima, zaraženo stotinjak mladih u našoj zemlji. 'Prije pet godina otkrio sam model LOMO Action Sampler na internetu te počeo fotografirati njime. Nevjerojatno je kako se brzo ljudi navuku, obično već nakon prvog filma', priča o svojim počecima Vedran.

Danas je matična tvrtka iz Rusije razvila modernizirane verzije fotića koje omogućuju razne cool efekte, primjerice model s četiri leće. Takozvani supersampler proizvodi niz od četiri sličice na jednoj fotografiji, čime se postiže privid kretanja. Najnovija su 'otkrića' flash u boji i podvodni LOMO, no ne morate kupiti sve – lomografi rado međusobno posuđuju opremu i surađuju.

'Kod čitavog LOMO pokreta naglašen je osjećaj zajednice, pa kad jednom uđeš u to, neprestano te se potiče izvana. Na službenoj web stranici se uvijek ide korak dalje, iniciraju se nove tehnike, razmjenjuju ideje i iskustva i - najvažnije - neprestano se krše važeća pravila. Što više odstupanja od pravila, to bolje. Čak možete naručiti fotografske filmove kojima je prije nekoliko godina istekao rok trajanja. Tako se dobivaju ludi i neočekivani rezultati nakon razvijanja filma. Za lomografiju je eksperimentiranje ključno', objašnjava Vedran.

Super fotka, ha?

ČARI KOMPOZICIJE

Jedna LOMO fotografija jest umjetničko djelo za sebe, ali svoj konačni cilj postiže kad bude ukomponirana u takozvani 'LOMO wall'. LOMO walls su svojevrsni kolaži dobivenih fotografija koji se slažu prema unutarnjem navođenju autora, kako u tehničkom, tako i u umjetničkom smislu, a rezultat je vizualno jaka poruka. Na ovogodišnjem Svjetskom kongresu lomografije u Pekingu sudionici su sastavili LOMO wall od čak 64.000 sličica!

FOTOGRAFIJE S OKUSOM

Preporuka za kraj? Zaboravi skupi digitalac ili ga barem pospremi na neko vrijeme. Beskonačno škljocanje koje digitalni fotoaparat omogućuje često nakon nekog vremena čini ljudsko oko neosjetljivim na lijepo te postaje besmisleno, nesenzibilno bilježenje događaja u prolazu. Svoje tulume, putovanja, prijatelje, kućne ljubimce, ljubavi i razočaranja možeš zabilježiti na drukčiji, intenzivniji i suptilniji način: dati im boju, oblik i okus kakve zaista imaju u tvom životu.

Cool
Da bi se vidjelo svijet očima lomografa, nije potrebno prethodno iskustvo, tek nešto smisla za kompoziciju. 'Lomografija općenito mijenja pogled na fotografiju. Bilo da si zubar, marketinški šef, bilo student, dovoljno je uzeti fotić u ruke i igrati se', zaključuje Vedran.


INFO:
Dok u svijetu LOMO ima sve više zagriženih poklonika, hrvatski ambasador ističe kako u nas još postoje komplikacije oko nabave opreme, pa se po fotoaparate i popratni materijal putuje u susjedne zemlje, no jedinstveno okupljalište za sve lomografe svijeta do danas je ostala stranica
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 02.04.2005 00:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

brijem da ti ono 't portal' nije trebalo al dobro Smile jel te jos placaju ha? Smile znam ja...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 02.04.2005 00:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
brijem da ti ono 't portal' nije trebalo al dobro Smile jel te jos placaju ha? Smile znam ja...


right!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 02.04.2005 11:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a :lomo smajlić ?
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 02.04.2005 12:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ga:
rrrrrrrah
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 02.04.2005 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

what is lomo ?

http://120seconds.com/features/021025_lomo/website/
- use širokopojasni internet
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 05.04.2005 13:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

abeja wrote:
nije mi jasno kad se za neku fotku kaze da nije fotografija nego lomografija? ispada da je svaka lomografja i fotografija ali da nije svaka lomografija fotografija...zbunili ste me ful:) po cemu??? koji su kriteriji za jedno ili drugo?? kako se sta definira? osim ako nije stvar samo u foticu? ne kuzim!



losha fotografija ukomponovana sa josh par slichnih na lomo-wallu je lomografija Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
abeja



Joined: 22 Sep 2003
Posts: 803
Location: Rijeka

PostPosted: 05.04.2005 14:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

borko wrote:
abeja wrote:
nije mi jasno kad se za neku fotku kaze da nije fotografija nego lomografija? ispada da je svaka lomografja i fotografija ali da nije svaka lomografija fotografija...zbunili ste me ful:) po cemu??? koji su kriteriji za jedno ili drugo?? kako se sta definira? osim ako nije stvar samo u foticu? ne kuzim!



losha fotografija ukomponovana sa josh par slichnih na lomo-wallu je lomografija Very Happy


i ja hocem bit lomograf! Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nitta



Joined: 11 Nov 2004
Posts: 51
Location: zg

PostPosted: 05.04.2005 14:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uuuuuuuuuu!!

my favorite - COLOR FLASH HOLGA + FISHEYE LENS ADAPTOR

I to je ful dzabe...recimo... 130 USD x 5,754830 (Zaba 06.04.05.) = 748.1279 kn + one ostale gluposti u koje se ne kuzim = cca. 1000 kn (valjda)..

ako se netko kuzi u "one ostale gluposti" ako mu nije problem pojasniti ih...link
http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=4822
Back to top
View user's profile Send private message
Guest






PostPosted: 05.04.2005 14:42    Post subject: Reply with quote

pa ja mislim da plaćaš cijenu plus šiping.. i tojeto
Back to top
Guest






PostPosted: 05.04.2005 14:43    Post subject: Reply with quote

bytheway.. nice choice Smile i ja hoćem holgu
Back to top
nitta



Joined: 11 Nov 2004
Posts: 51
Location: zg

PostPosted: 05.04.2005 14:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E a i TunnelVision Lens mi je super, naravno + HOLGA...

koliko sam skuzio u HOLGu ide i 120 i 35 mm

ima jedna fotka na lomography.com..tip slikao sa fisheyeom..onako plavo nebo, palme se prelijevaju sa strana u kadar, pomalo blured i onda se sve to ulijeva u neku bijelu pticu u fokusu...great, great!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
Guest






PostPosted: 05.04.2005 15:13    Post subject: Reply with quote

da...
možeš i lca uzet s colorsplashom
Back to top
v



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 39

PostPosted: 01.05.2005 03:02    Post subject: khm, khm :) Add user to your forum ignore list Reply with quote

nego, opomenulo me pa da se i ja javim... ambasador za hrvacku drago mi je Smile

mislim da je rasprava lomo ili nije lomo nekako suvisna... a takodjer i branjenje ovih i onih principa fotografiranja... dobra fotka ili lomo fotka ovisi o tome ko fotka, ko gleda i ko se dobro zabavlja... i naravno da in general postoji dobra i losa lomografija, nije lomo sve sto sija Smile

point is, da fotic navlacis stalno sa sobom i neoptereceno klikas... s vremenom pocnes primjecivati detalje koje nikad prije nisi vidio, a razvijene fotke (s obzirom na cudesne karakteristike svih fotica) uvijek dobiju neki added value u odnosu na ono kako je kadar izgledao u stvarnosti i najcesce te jako vesele... kad skuzis shemu onda pocnes cross procesirati, namjerno osvjetljavati, stavljati 'krive filmove', kupovati expired zalihe i slati ispucane role nekom preko pola svijeta da ih ispuca ponovo...

komjuniti se zasniva na kontestima, kompetishnima, kooperejshnima i okupljanjima, a bogami sad je vec quite huge... hr komjuniti steka zbog nekoliko razloga, kao npr:
- pre bolesnih propisa oko uvoza opreme (atestiranje, uzorci, stotine eura, deklaracije...) koji me ometaju da se stuff pocne prodavati kako treba...
- nedostatka prostora za izlaganje
- nedostatka vremena Smile
prije cca godinu ili malo vise dana smo radili PictureMyShopping akciju u kaptol centru u sklopu urbanog festivala, na kojoj je ekipa mogla uzeti fotic na par sati i vratiti kad potrosi film, a mi smo 4 dana za redom slagali dnevni lomo wall od najboljih fotki... best of ekipa je dobila nagrade...

ovog ljeta bi moglo biti par akcija po obali (you will be informed) i nadam se da cu uskoro uspjeti odraditi sve potrebne predradnje za uvoz fotica...

i am open to all questions and sugestions via PM...

btw, legendarni LC-A, aka the original LOMO, se upravo prestaje proizvoditi... sluzbeno objasnjenje kaze...

Some of the most beautiful items ever created (the original VW bug, Constellation, Tupolev, Concorde and Illushin airplanes, Polaroid SX-70's, Olivetti typewriters, Lambretta scooters, Commodore 64 computers, Wacker Innsbruck, etc.) have disappeared despite the enormous love and respect that they command. According to the LC-A's Russian factory (LOMO PLC), the LC-A has proven too expensive to continue given their existing structure. As they no longer produce any cameras outside of the LC-A, they lost key manufacturing synergies. Engineers and craftsmen experienced in 35mm cameras are a dying breed. Wages and energy costs have skyrocketed. Our beloved LC-A consists of 450 individual parts, and is extremely labour-intensive to construct. The days of its precise assembly by hand have come to an end and its production is no longer cost-effective within their new structure.

s danasnjim danom pocinje prodaja zadnje zalihe preko sajta... pozurite po svoj piece of history ili pricekajte obecanje iz drugog dijela istog sluzbenog objasnjenja...

A task force of Russian, Chinese, and Austrian brains are feverishly working on a new, cheaper and vastly improved Lomo 35mm compact camera. Cross your fingers and believe: If this baby is born, it will be the ultimate LOMO snapshot machine - complete with plenty of innovative and exciting new features. The precision and soul of Russian optics, the efficiency of Chinese production, and the Lomographic fever of Austrian ideas & design will forge the 35mm camera of your dreams and the Lomo-fied answer to your prayers. Plenty of folks would say that we're crazy to embark on such an ambitious 35mm design project in the megapixel-crazed times of today. Pay no attention to their grumbling and take this to heart - the new Lomo will be the greatest analog compact camera ever conceived.

uf! kolki post Smile evo jos samo za kraj...

moj lomo home je www.lomohomes.com/mr_goo

a ako ste u zagrebu, prosetajte do bookse (www.booksa.hr) gdje mozete vidjeti lomo wall od 400 (cetiri stotine Smile ) 9x13 fotki (made by me and inesa) u tzv. crvenoj / nepusackoj prostoriji

srdacno vas,
ambasador Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nightfly



Joined: 21 Nov 2004
Posts: 360

PostPosted: 01.05.2005 11:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

word!

_________________
"pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing"
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
-polygon



Joined: 25 May 2004
Posts: 537
Location: Zagreb

PostPosted: 01.05.2005 12:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hahaha ja sam dobio colorsplash na PMS-u Smile))
Back to top
View user's profile Send private message
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 01.05.2005 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
evo ga:
rrrrrrrah

LOL
Back to top
View user's profile Send private message
siiiksi



Joined: 11 Apr 2005
Posts: 1

PostPosted: 04.05.2005 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bio u booksi vidjeti taj wall... PRELUDO!!! ljudi sto cekate? ako vec niste put pod noge i pravac booksa - svidjet ce vam se!
Back to top
View user's profile Send private message
Guest






PostPosted: 06.05.2005 19:47    Post subject: Reply with quote

open minded....
Back to top
v



Joined: 22 Apr 2005
Posts: 39

PostPosted: 06.05.2005 22:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

siiiksi wrote:
bio u booksi vidjeti taj wall... PRELUDO!!! ljudi sto cekate? ako vec niste put pod noge i pravac booksa - svidjet ce vam se!


blush, blush Smile hvala na lijepim rjecima Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group