Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Div tagovi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ToDD



Joined: 05 May 2005
Posts: 83
Location: Zagreb

PostPosted: 08.05.2005 22:06    Post subject: Div tagovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

malo sma gledao po netu i nabasao na par sajtova koji nisu radjeni u tablicama nego s <div> tagovima. jako mi se svidja pregledni kod.

pa bi molio nekog da mi to malo objasni ili da mi preporuci neki tutorial.
samo nemojte rec www.fuckinggoogleit.com jer zasto bi trazio ako netko zna neki jako dobar. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 08.05.2005 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.456bereastreet.com/lab/developing_with_web_standards/csslayout/2-col/

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
bozob



Joined: 07 Mar 2004
Posts: 378
Location: Gruda, Konavle

PostPosted: 08.05.2005 23:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.google.com Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 08.05.2005 23:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bozob wrote:
http://www.google.com Laughing Laughing

Kaj si sad sretan?

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
bozob



Joined: 07 Mar 2004
Posts: 378
Location: Gruda, Konavle

PostPosted: 08.05.2005 23:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma samo se šalim. no hard feelings
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 08.05.2005 23:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@bozob: Wink

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 08.05.2005 23:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

www.alistapart.com ti je dobar...

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 09.05.2005 08:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zbog takvih stvari postoji search i sticky topici...first search...then ask....

http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=3888

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 09.05.2005 08:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

al ga pilate, covjek pita, ako vam se da odgovorite i gotovo. ako vam se ne da nemojte i sve kul.
usput, meni je link bas dobro posluzio jer uvijek imam problema sa footerom (nakon ne znam koliko googlanja)
hvala Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 09.05.2005 09:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
al ga pilate, covjek pita, ako vam se da odgovorite i gotovo. ako vam se ne da nemojte i sve kul.

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 09.05.2005 09:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sa http://hr-netiquette.org

Quote:
Razmislite o korištenju priručnika, knjiga, help datoteka i sl. prije nego što postavite pitanje. Postavljanje na newsima pitanja za koje postoje odgovori na drugim mjestima imat će za posljedicu mrzovoljne "RTFM" odgovore (read the fine manual - iako i vulgarno značenje za "F" riječ postoji).

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 09.05.2005 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jesus, malo elasticnosti i razumijevanja na ovom forumu ne bi skodilo. a ako vam se bas ne da ne kuzim sta ste tako nabrijani, ne otvaraj topic i kul!
covjek je pitao nesto konkretno tj. ako netko ima neki link koji smatra dobrim, iz toga se mogla razviti konstruktivna spika i vise ljudi je moglo izvuci korist. vjerojatno bi netko dodao kakvo pitanje (evo ja sam imala jedno u vezi prvog linka i kako rijesiti jedan problem al me stvarno prosla volja).
zar se jednostavno ne moze skuziti da netko rezonira i malo sire od jebenog "netiquette"?
"prirucnik" i "netiquette" sluze kao referenca da bi se izbjegao opci haos a ne sveopci univerzalni zakon koji unistava svaki konstruktivni razgovor. stvarno ne kuzim takvo ponasanje.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 09.05.2005 10:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
"prirucnik" i "netiquette" sluze kao referenca da bi se izbjegao opci haos a ne sveopci univerzalni zakon koji unistava svaki konstruktivni razgovor.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 09.05.2005 11:12    Post subject: Re: Div tagovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok...procitaj opet...boldani dio

ToDD wrote:
pa bi molio nekog da mi to malo objasni ili da mi preporuci neki tutorial.
samo nemojte rec www.fuckinggoogleit.com jer zasto bi trazio ako netko zna neki jako dobar. Very Happy


znaci ako user ne vidi razloga da malo potrazi po forumu / googleu / whatever odgovor na svoje pitanje, ja ne vidim zasto bi mu ja trebao pomoći, ili u mu barem napomenuti da postoje i drugi nacini da se dodje do odgovora...bez da se isto pitanje postavlja sto puta, a uz to...covjek ovime ne pokazuje ni malo cijenjenja za npr. sulienov topic u kojem se sulien potrudio skupiti vecinu resursa vezanih uz tu temu. jebiga meni takav stav nije ok.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 09.05.2005 11:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uopce ne kuzim sta te vrijedja to sto je on rekao (sto si stavio u bold). ja sam cak vidjela malo zajebancije a nikakvu provokaciju.
ima totalno pravo, za nekoga tko ne zna nista o css-u i treba krenuti od obicnog layouta mnostvo linkova na google-u je samo zbunjujuce a sulienovi linkovi su odlicni kad imas u glavi ideju o onome sto trazis.
moze biti da ti razmisljas obrnuto ali to ne znaci da svi ljudi traze informacije kako ih trazis ti.
osobno, imam isti princip kao i todd, pitam nesto opcenito (sto je tebi vjerojatno blesavo), neki banalan sajt kao ovaj, da se uhvatim za bilo sta jer je previse informacija na netu, stvorim si neku ideju o tome i onda krenem sama u trazenje ozbiljnih resursa jer mogu razluciti sta je ok a sta nije.
ok sulien je stavio brdo linkova i dobro to popisao.
pitanje: da li je to pravi nacin za sve ljude? mozda je prekomplicirano nekome tko je prvi put prije dva dana cuo da se sajt moze napraviti bez tablica?
treba li stvarno procitati kompletni alistapart i w3cschools od A do Z da bi se napravila baza sajta u divovima?
normalno je da covjek trazi informaciju na najbrzi moguci nacin, ipak nije pitao da mu objasnis cijeli tutorijal ili prirucnik
Quote:
ja ne vidim zasto bi mu ja trebao pomoć

to sasvim ok, this is a free country zato bi bilo ok da ne upadas u topic i pustis druge da pomognu ako hoce. Smile

no hard feelings, just a different poit of view Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 09.05.2005 11:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stop it or else...

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 09.05.2005 12:46    Post subject: Re: Div tagovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

ToDD wrote:
malo sma gledao po netu i nabasao na par sajtova koji nisu radjeni u tablicama nego s <div> tagovima. jako mi se svidja pregledni kod.

first of all, nemoj reći "rađeni sa DIV tagovima" Smile radije reci "rađeni bez tablica (tableless)" ili, još bolje, "rađeni po standardima"... DIV tagovi su elementi koji samo služe za grupiranje drugih i nemaju nikakvo značenje whatsoever, nisu oni nešto posebno i nemaju nikakve supermoći

want tutorials? nemoj mi sad biti razočaran kad shvatiš da je ovo cijela filozofija:
  1. Znaj što želiš napraviti. Imaj ideju, imaj sadržaj. Može biti i Lipsum as far as I'm concerened... Ja sam jedan od svojih ljepših dizajna napravio pišući posve besmisleni tekst o meksikancima, mljevenim orasima, palačinkama, čokoladi i Maupassantovim citatima. Najvažnije je da sad zaboraviš na vizualno i koncentriraš se samo na taj sadržaj. Samo riječi i brojke, nikakve lijepe boje i cvjetići.
  2. Uzmi tekst editor. Kloni se WYSIWYG editora jer će ti u ovom procesu eksperimentiranja smetati sa svojim pogađanjem "što autor želi".
  3. Copy+paste (ili natipkaj) svoj sadržaj u txt editor. Dobit ćeš hrpu neformatiranog teksta. Odvoji ga lijepo sa razmacima: stavi jedan red prazno između paragrafa, prije i poslije naslova, prije i poslije lista itd. Neka bude čitljivo.
  4. Počni označavati elemente HTML tagovima. Još uvijek nemoj misliti na dizajn i lijepi izgled na ekranu. Naslove stavi u H tagove (po redu!), paragrafe u P, liste u UL ili OL. Definicije i slično stavi u DL, naglasi dijelove teksta sa EM i STRONG. Svaki ampersand "&" escapeaj kao "&amp;". Adrese stavi u ADDRESS. Da to sve napraviš moraš znati HTML -- pod 'znati' mislim na znanje što koji element zaista znači.
  5. Preview u svojem najomiljenijem browseru. Prekrasno. Možda je crno-bijelo sa ružnim fontovima, ali barem je sav sadržaj ovdje.
  6. Tvoj HTML je sad "gol", trebaš mu staviti DOCTYPE i elemente HTML, HEAD i BODY. U HEAD stavi TITLE i pokušaj ga napisati tako da ima više pravih slova nego ukrasnih znakova
    (kao "----::==<[ m0fa SiTE ]>==::-----,..$%&#!").
  7. Tvoj HTML dokument je sad potpun. Što se mene tiče, možeš ga staviti na web kao vrijedan izvor informacija. Na žalost, mnoge će boljeti za oči defaultni font i veličine titlova i odbijati će čitati tvoje prekrasne zapise samo zbog toga. Morat ćeš napraviti dizajn CSS-om. Tu dolaze mistični DIV tagovi.
  8. Odvoji dijelove tvog dokumenta DIVovima na standardne isfurane dijelove: enkapsuliraj (recimo) glavni naslov i slogan tvoje tvrtke u DIV sa ID-em "heading", sadržaj dokumenta u "contents", navigaciju u "navigation", copyright i disclaimere u "footer". Maštovito.
  9. Napravi novi txt dokument i počni pisati CSS u njega. Linkaj ga iz svog HTML-a.
  10. Napravi kickass design. Ako si n00b, kloni se multicolumn za sad. Radi previewe u dobrom browseru po mogućnosti, da kad se nešto raspadne znaš da si TI kriv a ne loš brauzer.

Ovo je bio pravilan način za raditi sajtove. Na žalost, na taj način radi samo 2.6% ljudi, dok ostali kreću od posljednje točke prema prvoj i na tom putu zaborave uopće o čemu rade site. Ako si napravio stranicu prema ovim uputama, upravo si bio bolji od većine i napravio lijepi, standards-compliant usable + probably accessible site.

Ako ćeš sad pitati detalje kako da naučiš CSS za CSS layouts, to je već druga priča. Retro_one ti je već linkao 3888, read it. Ne postoje ti gotovi tutorijali za ono što želiš. Morati ćeš sagraditi svoj site sa malim komadićima znanja koje sakupiš sa raznih izvora. Jedino što je tu zapravo teško je shvatiti koliko je to u stvari lagano, većina mazohistične populacije sa viškom vremena jednostavno to ne može prihvatiti.

BTW, može se i bez DIV tagova. Naravno, samo ako radiš nešto jednostavno.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 09.05.2005 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

^ tzar!

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 09.05.2005 13:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
^ tzar!


+

Onaj Koji Puno Priča has spoken! Very Happy Samo, suljo, pazi... blizu tisuće si Smile

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 09.05.2005 14:02    Post subject: Re: Div tagovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Ovo je bio pravilan način za raditi sajtove. Na žalost, na taj način radi samo 2.6% ljudi, dok ostali kreću od posljednje točke prema prvoj i na tom putu zaborave uopće o čemu rade site. Ako si napravio stranicu prema ovim uputama, upravo si bio bolji od većine i napravio lijepi, standards-compliant usable + probably accessible site.


nazalost vecina klijenata daje tekstove / materijal na kraju tako da u vecini slucajeva layout mora ici prije nego se rasparsa sadrzaj i obave svi potrebni koraci prije rezanja i slaganja u html

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 09.05.2005 15:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zato ja i imam svoj nadraži lipsum generator pri ruci Cool

if you don't got it, make it up!

To što si rekao stoji, većina klijenata ne zna što hoće prezentirati već samo zna da hoće nešto "cutting-edge / sleek / corporate / professional / xxx"... Za takve ljude ne treba radit HTML site nego samo jedan IMG sa target mapom Mad

Ljude treba educirati! Klijent nije uvijek u pravu (upravo naprotiv) -- naravno, ne možeš mu to reći, ali, s druge strane, imamo odgovornost da promijenimo društvo tako da stvorimo bolju svijest kod odnosa klijent-dizajner o podjeli rada; klijent treba iznijeti svoj finalni cilj a dizajner/developer se treba potruditi da do njega dođe uz podršku klijenta koji ga obasipa materijalima, slikama i drugim. Ako jedan od ove dvojice zašteka, posao ide k vragu i ljudi se nad*kani vraćaju na ovaj forum gdje javno izražavaju svoju razočaranost. Ništa se neće promijenit ako mi to ne promijenimo -- reforma društva, himne o CSS-u, javna svijest, žešći zakoni, bolja opća kultura, revolucija!

Mislim ono danas svi znaju koji nogometaš je što jeo i kuda ga stavio, a nitko ne zna ni žnj o jednoj ogromnoj mreži koja je u samo 10 godina pojela cijeli svijet i na koju će kad-tad svatko biti priključen wifi čipom u glavi tako da se više nikad neće trebati ni ustati iz kreveta (ili kapsule - što god)

Znači ako znaš više od nekog moraš to pokazat... a ne se podvijat za neke pare... a onaj koji te plaća mora valjda vjerovat da ti znaš više od njega! Educirati klijente, to treba... Kako? Sigurno ne Internetom, kad se već ne znaju njime služit Confused hrm

@Red: Shocked gotta be careful
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tommy



Joined: 26 Apr 2005
Posts: 176
Location: Sarajevo

PostPosted: 09.05.2005 15:32    Post subject: Re: Div tagovi Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
nazalost vecina klijenata daje tekstove / materijal na kraju tako da u vecini slucajeva layout mora ici prije nego se rasparsa sadrzaj i obave svi potrebni koraci prije rezanja i slaganja u html


Tačno tako, upravo pravim jednu stranica sve što imam se četiri vizit kartice Evil or Very Mad

Inače na ovu cijelu raspravu ću samo da kažem 'Zašto nema onog smajlija što drži tablu sa natpismom blablabla' Wink

P.S.
Ko pita ne skita

_________________
Interficio, ergo sum!
TheWaver.net | Last.fm | Imdb
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 09.05.2005 15:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@sulien: kako mozes odrediti strukturu da lorem ipsum ako ne znas koji ti je kontekst? Shocked
ja sam upravo danas ponovo molila sekretaricu da mi napise neki uvodni text za (nas!!)sajt pa da znam da li mu uopce treba lijeva kolona ili ne i kako srediti headerse Confused

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 09.05.2005 21:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako možeš uopće napraviti dizajn ako ne znaš kontekst? Surprised

(vizualni) web dizajn je vizualna prezentacija sadržaja! Ako nemaš sadržaj, niti informaciju o njemu, ne možeš napraviti dizajn. Klik.

U tvom slučaju - ti si ipak u toj firmi i oni očekuju da i ti nešto smisliš, budući da radiš za njih i znaš nešto o njima... Ali ako te opet traže da im napraviš nešto, a ne daju ti tekst niti nikakve upute, pošalji mi PM i napišem ti ja tekst Smile neće biti french (osim psovki kao što su sacré bleu i dr.) ali će biti takav da im više na pamet neće pasti da ti daju dummy posao (iliti dizajn bez sadržaja)! Twisted Evil
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 10.05.2005 08:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
kako možeš uopće napraviti dizajn ako ne znaš kontekst? Surprised

(vizualni) web dizajn je vizualna prezentacija sadržaja! Ako nemaš sadržaj, niti informaciju o njemu, ne možeš napraviti dizajn. Klik.

:


ispravak: umjesto kontekst htjela sam reci sadrzaj Embarassed
ali u tome i jest stvar da se rade sajtovi sa opcim informacijama a konacni sadrzaj uvijek dobijes na kraju. jako malo sajtova dobijem da ljudi imaju sadrzaj i gle cuda takve sajtove jako brzo napravim dok ove "neodlucne" muljam i ispravljam cijeli dizajn svaki put kad netko hoce ubaciti "actualites" koje npr pise dva puta godisnje ali hoce da mu skrola ko vijesti na index.hr-u Rolling Eyes

u mom poslu npr. ja u stvari ne smijem raditi sajtove nego nekakve polu-cms jerbo nikad se ne zna koliko ce izbornik biti dug (iako u principu nikad ne smije biti vise od 9 po kategoriji ali dokazi ti to Rolling Eyes ).
znaci dodavanje linkova kako kome pase, slika, totalno mijenjanje cjelina koje se nadodaju, pa skidaju, uglavnom... cijeli kazin Wink

cijeli ovaj speech sam da ti kazem da je, u prakticnom dijelu, konstrukcija nekoliko razlicitih kombinacija layouta (bez grafickog dijela!) za isti sajt, jedna jako korisna stvar jer loremipsum vamo-tamo al na kraju uvijek moras mjenjati cijelu strukturu (80%slucajeva) zbog gore navedenih problema. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Web stranice All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group