Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Freelance?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sime
Guest





PostPosted: 28.05.2005 12:29    Post subject: Freelance? Reply with quote

Zanima me u vezi freelance rada:

1. Dali je legalan?
2. Može li se otvoriti sajt i nuditi usluge web dizajna i developmenta?
3. Kako se onda vrši naplata i sklapanje poslova?

Ne znam baš puno o freelance radu, pa... Može li se tako otvoriti sajt i sve kao firma, samo da nije firma, nego da se radi freelance?
Back to top
boby-s



Joined: 10 Apr 2004
Posts: 222
Location: Samobor< >Zagreb

PostPosted: 28.05.2005 12:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bilo bi dobro da može. ja bi!!!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 28.05.2005 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bitna je samo naplata, kolko mi je poznato Smile.

A naplatu vršiš preko ugovora o djelu ili studnetskog ugovora, ako si student.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 28.05.2005 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kolko ja znam, nije ilegalno da si freelancer, jer ako radis preko graficke firme, imas i njihov softver (koji je valjda legalan), ako radis preko neke druge firme koja nije za grafiku/dizajn, a cujes, na mojim ugovorima ne pise sta si radio Very Happy

mislim da nemos dignit sajt u kojem "nudis" ali mos dignit sajt sa svojim portfoliom u kojem "indirektno" nudis sebe... jer nemas firmu (i pretpostavljam) legalan softver da bi ti mogao "nudit". Bar tako mislim...

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
sime
Guest





PostPosted: 28.05.2005 23:04    Post subject: Reply with quote

Nema firme nikakve. Ni posredno, ni neposredno :)

Zna li tko više o tome? Anybody?
Back to top
bad.habit



Joined: 05 Feb 2005
Posts: 27

PostPosted: 29.05.2005 00:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm, pocetnik sam... ali prvi put cujem za ovo... znaci ako nemam firmu ili nisam u nekoj firmi... nemogu nuditi usluge web designa??!??

_________________
/bad.habit - we all have one...
Back to top
View user's profile Send private message
dotTOM



Joined: 02 Apr 2005
Posts: 340
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2005 00:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to sam i ja prvi puta cuo prije dva tjedna...
rekli su mi da ako zelis napraviti svoju web stranicu gdje se dakle reklamiras kao web dizajner, postoji mogucnost da to dodju neki kotrolori koji oda provjeravaju imas li originalne programe i papire, i sl...
ako nemas, moras platiti globu i brijem da ti zaplijene komp na neko vrijeme il tak nest...(ovo zadnje nisam siguran!)
al isto tak brijem da ovo sto ti je burne rekao da je istina i da ti valjda mozes nekak indirektno pokazivat sto sve znas...medu ostalim i radit web stranice... Smile
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 29.05.2005 09:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sumljam ako nisi naveo sta od programa koristris i ako nisi neka velika riba,, i ako se nisi nekom zamjerio sa vezama,,

"ja imam origigi windowse i pisem sve u notepadu i slike obradjujem u nekom free sponzoriranom programu".

e sada, moraju imati dobar nalog/sumnju da ti otvore komp, a sad ako unutra nadju 100 filmova i 40gb mp3a a ti nemas nigdje originale,, mozda prodje fora da su ti ukrali,, pa da ti je to backup, onda pitaju zasto niste rijavili kradju,, onda kazes kako nam je sustav u banani, onda te dobro iscipelare i pitaju oces ovo prijaviti haha Smile

uostalom,, kako kazu,, njima je bitno kako si ti naplatio svoj rad,, eto neki rade dobrotvorno,, znaci "ja radim besplatno sajtove" Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 29.05.2005 10:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cujes, ja za firme za koje radim cesto "pretipkavam materijale u wordu"... photoshop samo drzim... a ove dizajnove za neke ne-moje sajtove sam napravio poznaniku jer me zamolio... ne... kakvo placanje... novci??? nenene, to sam ja njima prekucavo u word... jes jes...

otprilike ti tako ide... ali koliko ja znam, do sada nitko tko je radio sajtove za velike firme (misleci na nesto malo vise od obrta ili apartmana) nije nastradao, a i nece, jer im se to ne isplati, ali u momentu da dobijes neki veliki portal kao tipa turisticka zajednica, banke, velike firme s nekim webshopovima, najbolje je dogovoriti se s nekom firmom koja se bavi webom, dat im 20%, ali si zato siguran da ce ti zarada bit cistija i da nes imat problema. Naravno, oni ti to plate preko student servisa, i sve za 5.

Uostalom, imas Trial verzije photoshopa, prema tome u tim licencama pise da smijes raditi sve dok nije za prodaju... a ko ti brani da ti budes "dobrotvor" Very Happy

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 29.05.2005 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

burne wrote:
ali u momentu da dobijes neki veliki portal kao tipa turisticka zajednica, banke, velike firme s nekim webshopovima

... prepustio bi to timu koji to zaista i može napraviti.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
sime
Guest





PostPosted: 29.05.2005 11:45    Post subject: Reply with quote

maratz wrote:
burne wrote:
ali u momentu da dobijes neki veliki portal kao tipa turisticka zajednica, banke, velike firme s nekim webshopovima

... prepustio bi to timu koji to zaista i može napraviti.

Naravno da bi. Ali mislim da nije baš pristojno to nabacivati na nos. Uostalom, ovo je podcjenjivanje, i bilo bi čak i u slučaju da neam pojma o ničemu, jer ko si ti da procjenjuješ moje sposobnosti?
Back to top
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.05.2005 12:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

miniml wrote:

Naravno da bi. Ali mislim da nije baš pristojno to nabacivati na nos. Uostalom, ovo je podcjenjivanje, i bilo bi čak i u slučaju da neam pojma o ničemu, jer ko si ti da procjenjuješ moje sposobnosti?


burne ja mislim da maratz nije mislio bas tako, nego da jedan free-lancer bas u funkciji istoga ne moze raditi velike poslove. nema potcijenjivanja nego cista logika, neke stvari ne moze odraditi jedna osoba Smile
"freelance" je status koji di daje mogucnosti da obavljas jednu vrstu posla, adekvatnu za jednu osobu (ne samo po sposobnostima nego i vremenski) i normalno je da aplikaciju jedne banke (ili velike portale) nikad ne radi samo jedna osoba. Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 29.05.2005 12:05    Post subject: Reply with quote

Slažem se, ok, možda sam malo krivo shvatia Smile
Back to top
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 29.05.2005 12:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dogodi se Wink

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 29.05.2005 12:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="keye"]
miniml wrote:
burne ja mislim da maratz nije mislio bas tako, nego da jedan free-lancer bas u funkciji istoga ne moze raditi velike poslove. nema potcijenjivanja nego cista logika, neke stvari ne moze odraditi jedna osoba Smile
"freelance" je status koji di daje mogucnosti da obavljas jednu vrstu posla, adekvatnu za jednu osobu (ne samo po sposobnostima nego i vremenski) i normalno je da aplikaciju jedne banke (ili velike portale) nikad ne radi samo jedna osoba. Smile


mislim da si ovo htjela adresirati miniml-u... sto se tice maratza, da, u potpunosti se slazem s njime... s tim da bi ja, ako bi vec donio posal toj firmi, uzeo ono sto znam/mogu (npr. vec imam dizajn) i onda bi se fino dogovorili jel... oni dignu onaj masivan dio love sto otpada na kod, a ja uzmem ono od designa.

miniml. nitko ne podcjenjuje tebe, ali ako firma vec ima gotov (core.web npr.) logicno je da ljudi znaju svoj posal. Naravno da to ne ovisi ako imas napraviti par formi, ali ljudi imaju svoju masineriju, koja, istina, kosta, ali sto ima veze, jedan covik tesko da moze napraviti onako nesto (i to jos dobro prodat bez firme). Prema tome, zasto ne, ja bi bio najsretniji da mogu jedan takav posal stavit u svoj porftolio (radio design, a web.core web.burza Very Happy)

P.S.
maratz wrote:
burne wrote:
ali u momentu da dobijes neki veliki portal kao tipa turisticka zajednica, banke, velike firme s nekim webshopovima

... prepustio bi to timu koji to zaista i može napraviti.


Isto si moga puknit ode jedan cinican smiley rrrrrrrah

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 29.05.2005 14:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
squall



Joined: 03 Jul 2004
Posts: 47
Location: Banjaluka

PostPosted: 29.05.2005 15:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto se tice sklapanja poslova za freelancere u Bosni i Herzegovini(sigurno nesto slicno postoji u Hr posto su svi zakoni preuzeti iz bivse YUG) moze sve legalno posto web design spada u povremene ili privremene poslove.
Sklapa se ugovor o "Privremenim i poovremenim poslovima" prema clanu 34. Zakona o radu. Sluzbeni glasnik RS 38/2000 i 40/2000.

Ako je u pitanju veci posao skupi se vas par, jedan potpise ugovor(on snosi i sve posledice i garantuje kvalitet i rokove). To je rjesenje pod uslovima da je isto kao kod nas skupo i komplikovano otvaranje agencije ili firme.

_________________
Oglas: Prodajem tri macke! Dve su razlicite a jedna je ista.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 30.05.2005 00:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

burne wrote:
Isto si moga puknit ode jedan cinican smiley rrrrrrrah

ali nisam, jer nije bilo cinično

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
pike



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 399
Location: Zagreb

PostPosted: 30.05.2005 02:27    Post subject: Freelance Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, postoji i opcija da fakat radiš kao freelancer. Nisam siguran za web dizajn, ali za prevođenje postoji Društvo prevoditelja u koje se prijaviš, daju ti papiruse za statistički, otvoriš račun za slobodna zanimanja (novinari često koriste ovu shemu) i funkcioniraš slično kao svaka firma...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group