Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
standardi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 02.12.2003 14:51    Post subject: standardi Add user to your forum ignore list Reply with quote

daklem mene zanima vi koji se bavite webom...u kojoj mjeri pazite da vam webovi budu napisani po W3 preporuci i specifikacijama? I da li je iko od vas prestao za layout koristit tablice nego sve putem css-a radi?

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 02.12.2003 15:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

glede standarda i specifikacija, na to vodimo racuna u velikoj mjeri. jer je to bitno. i ti standardi imaju svoje opravdane razloge i treba ih se pridrzavati. i tek kad napravis nesto po standardu i to prodje validator, a u nekom browseru ne radi as expected, tek onda mozes svaliti krivnju na browser i to s punim pravom, jer se ne pridrzava standarda. danas se vec *sve* moze napisati tako da se vidi u major browserima identicno (uz dovoljno truda, volje i znanja fk0rz).

Nismo jos prestali skroz raditi layout tablicama, iz jednostavna dva razloga: jer se nije pojavio posao koji to trazi, a drugi je taj da masa ljudi koristi IE5 i 6, u kojima je rendering tako necega prava katastrofa, i jedva cekam da izadje novi da vidim kako ce se ponasati.

Doduse, u planu je jedan klijent koji je zatrazio takav layout, i moram priznati da mi je to super i interesantno i jedva cekam da to krenem raditi...

U svakom slucaju to je smer u kojem treba teziti, jer tablice ne sluze za dizajniranje, nego za prikaz tablicnih podataka, kao sto izmedju ostalog pise ovdje: http://www.w3.org/2002/03/csslayout-howto.html.en (takodjer linkovi, primjeri layouta, sve i svasta, dobro stivo za onoga koga interesira), a takodjer preporucam: http://glish.com/ i http://glish.com/css/ glede css layouta i inog...

Last edited by zytzagoo on 04.12.2003 02:45; edited 1 time in total

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 02.12.2003 15:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e pa da...ja kad god mogu...radim s css-om sve...i manje vise uspjevam postic da mi u ie i operi izgleda priblizno isto, a uz to i na lynxu se ljepo vidi Smile

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 02.12.2003 15:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kul Smile
ja sam cak u nekim (vrlo, vrlo rijetkim doduse) slucajevima sklon ignoriranju opere (pogotovo starijih verzija), ali zato mozillu nikako ne zaobilazim. IE fakin guta sve, i nadam se da to nece bit slucaj sa novom verzijom...

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 02.12.2003 20:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zytzagoo wrote:

Nismo jos prestali skroz raditi layout tablicama, iz jednostavna dva razloga: jer se nije pojavio posao koji to trazi, a drugi je taj da masa ljudi koristi IE5 i 6, u kojima je rendering tako necega prava katastrofa, i jedva cekam da izadje novi da vidim kako ce se ponasati.


mislim neznam zasto bi layeri bili bolji od tablica.


zytzagoo wrote:

Doduse, u planu je jedan klijent koji je zatrazio takav layout, i moram priznati da mi je to super i interesantno i jedva cekam da to krenem raditi...


sta su bas posebno zatrazili da se za layout ne koriste tablice? zasto su to trazili?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 02.12.2003 21:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
mislim neznam zasto bi layeri bili bolji od tablica.


zbog toga sto je poanta html-a markup informacija. tablice nisu namijenjene za definiranje rasporeda elemenata na stranici (nego za prikaz tablicnih, excel like informacija) iako su u trenutku kada su uvedene (html 3.2) bile jedino sredstvo s kojim se to moglo postici. razlog zbog kojeg se i danas koriste u toliko velikoj mjeri je taj sto browseri u razlicitoj mjeri podrzavaju standarde, nove verzije mijenjaju ponasanje koje su imale u proslim verzijama i jednom rjecju, jako je tesko natjerati (pogotovo kompliciraniji) css layout da se identicno renda u razlicitim browserima/verzijama.

http://www.alistapart.com/articles/journey/
http://www.html-faq.com/csspositioning/?csslayout

Quote:
sta su bas posebno zatrazili da se za layout ne koriste tablice? zasto su to trazili?


jer se zele pridrzavati standarda i vjeruju da su oni good thing (tm)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 03.12.2003 02:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:

mislim neznam zasto bi layeri bili bolji od tablica.


1. zato sto je to standard
2. zato sto standardi postoje da bi olaksali posao ljudima koji rade webove i ljudima koji programiraju browsere

sa tablicama je lakse raditi, i manja je vjerojatnost da ce se layout raspasti, ali imho bolje je malo se vise pomuciti oko kodiranja i onda znat da si sve napravio kak treba, nego ici linijom manjeg otpora.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2003 11:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja opce ne kuzim kak da slozim sajt bez tablica :)
meni glavno da se vidi u mozilli, to znaci da je dobar. a bd je slozen da sa tablicama ali su svi settingsi narihtani prek cssa, naci back, i to. i izgleda u mozilli kak spada. to je po standardu, rajt? :)))
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 03.12.2003 12:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackduke wrote:
ja opce ne kuzim kak da slozim sajt bez tablica Smile
meni glavno da se vidi u mozilli, to znaci da je dobar. a bd je slozen da sa tablicama ali su svi settingsi narihtani prek cssa, naci back, i to. i izgleda u mozilli kak spada. to je po standardu, rajt? Smile))


hm..da ce ti proci validator...oce...ali zato sto validator gleda raspored elemenata i tagova, a ne njihovu primjenu...da je po W3 preporuci...nije...so it's not a right way.. Smile tablice se trebaju koristiti za tablicne prikaze...a ne za raspored elemenata.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
ivan



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 320
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2003 12:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa ja imam tablično prikazane slike na sajtu Smile

Pa ako radi u vodećim browserima, zašto bi morao paziti da prođe na w3-u
uostalom ni dimitrij ne prođe w3 test, kao ni većina velikih portala i stranica velikih firmi (kao što je microsoft)

sigurno treba misliti na to da se prikazuje isto u svim browserima, bar koliko je to moguće

_________________
no ojro
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 03.12.2003 12:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ivan wrote:
pa ja imam tablično prikazane slike na sajtu Smile

Pa ako radi u vodećim browserima, zašto bi morao paziti da prođe na w3-u
uostalom ni dimitrij ne prođe w3 test, kao ni većina velikih portala i stranica velikih firmi (kao što je microsoft)

sigurno treba misliti na to da se prikazuje isto u svim browserima, bar koliko je to moguće


http://www.alistapart.com/articles/netscape/

uglavnom procitaj malo clanke na alistapartu...meni je pomoglo da shvatim vaznost kodiranja po standardima...

edit: check http://www.code16.com/kirschner daklem sajt je jos uvjek wip, layout je radio penix...ali sve je napravljeno bez ijedne tablice...i radi prakcticki identicno u svim brozerima

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 03.12.2003 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:

http://www.alistapart.com/articles/netscape/

uglavnom procitaj malo clanke na alistapartu...meni je pomoglo da shvatim vaznost kodiranja po standardima...

edit: check http://www.code16.com/kirschner daklem sajt je jos uvjek wip, layout je radio penix...ali sve je napravljeno bez ijedne tablice...i radi prakcticki identicno u svim brozerima


ma ok, al ja sam stoka lijena, i uvijek si razmisljam...ako nesto radi ovako sasvim ispravno (a radi) a ja jos trenutno nemam pravog razloga da idem raditi nesto u layerima aka izmisljati toplu vodu zato jer mi tako netko kaze da je to PRAVILO.
jer tablice kao ovakve ce jos dugo funkcionirati, nikad ih nijedan brozer nece prestati ovako prikazivati to je sigurno. to znaci moci cemo vjecno layout raditi u tablicama Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2003 23:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajmo okrivit image ready Smile
on sve slajsove spremi po difoltu u tablicu Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 04.12.2003 00:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maxy wrote:
ajmo okrivit image ready Smile
on sve slajsove spremi po difoltu u tablicu Rolling Eyes


ma ja to ni ne koristim, iskoristim mozda slajsove koje mi napravi, ali ne i njegove sugave tablice, to si sam napravim uvijek.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 04.12.2003 02:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
ma ok, al ja sam stoka lijena, i uvijek si razmisljam...ako nesto radi ovako sasvim ispravno (a radi) a ja jos trenutno nemam pravog razloga da idem raditi nesto u layerima aka izmisljati toplu vodu zato jer mi tako netko kaze da je to PRAVILO.
jer tablice kao ovakve ce jos dugo funkcionirati, nikad ih nijedan brozer nece prestati ovako prikazivati to je sigurno. to znaci moci cemo vjecno layout raditi u tablicama Smile


trenutno...to je jos uvijek stvar izbora...za neko vrijeme...stranice koje za layout koriste tablice...prihvacat ce se otprilike isto kao sto se danas prihvaca dizajn koji se furao 1995.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 04.12.2003 02:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
trenutno...to je jos uvijek stvar izbora...za neko vrijeme...stranice koje za layout koriste tablice...prihvacat ce se otprilike isto kao sto se danas prihvaca dizajn koji se furao 1995.


ne slazem se. kako ti uopce vidis da li ja korisim tablice ili ne? da ne gledas source.
el se na onom penixovom sajtu vidi da li on koristi tablice?

pogotovo neukom posjetitelju.

dok dizajn iz '95-e dobro prepoznaje i moj mali bratic koji veli "bljak" na to.
tako da ti IMHO analogija ne stoji.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2003 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
ne slazem se. kako ti uopce vidis da li ja korisim tablice ili ne? da ne gledas source.
el se na onom penixovom sajtu vidi da li on koristi tablice?

pogotovo neukom posjetitelju.

dok dizajn iz '95-e dobro prepoznaje i moj mali bratic koji veli "bljak" na to.
tako da ti IMHO analogija ne stoji.


da li si siguran da ce tvoj sajt raditi i na browseru koji je instaliran na nekom PDA uredjaju, ili na nekom od novih mobitela koji vrte Simbian + neki browser.
Vrlo vjerojatno nece.

Uglavnom, uopce nije pitanje da li bi trebalo koristiti css za definiranje layouta. To je definitivno ispravan nacin. Samo je pitanje vremena kada ce se browseri poceti potpuno drzati standarda i time olaksati stvar developerima, a samim time i povecati broj sajtova koji ce biti radjeni na taj nacin.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 04.12.2003 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:

da li si siguran da ce tvoj sajt raditi i na browseru koji je instaliran na nekom PDA uredjaju, ili na nekom od novih mobitela koji vrte Simbian + neki browser.
Vrlo vjerojatno nece.


i ako imaju flash nece vrtiti. i ako imaju brdo stvari. ne znam tocno kolko je podrska tih browsera na sybianu, sta podrzavaju, sta ne...
zna netko?

njava wrote:

Uglavnom, uopce nije pitanje da li bi trebalo koristiti css za definiranje layouta. To je definitivno ispravan nacin. Samo je pitanje vremena kada ce se browseri poceti potpuno drzati standarda i time olaksati stvar developerima, a samim time i povecati broj sajtova koji ce biti radjeni na taj nacin.


ne govorim o CSS-u, govorim o tablicama za layout. i ja mislim da css nije upitan.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 05.12.2003 12:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se sa carrom Smile

tablice jos uvijek nisu problem, osim toga dok god PS u defaultu slice image stavlja u tablice mislim da nije tako strasno. Wink
a sto se ostalog tice, sigurnao mi ne pada na pamet raditi sajtove za pda uredjaje, tj iako zadnji sajt hocu napraviti u "pure xhtml i css" vec vidim da radim u "transitional" formi a ne stright (koji se preporucuje za PDA uredjaje). u krajnjem slucaju ako me netko pita znam ga naprait i napraviti cu "streight" verziju.
uostalom prije 4-5 godina pricalo se i o WAP-u pa ga vise nitko ne spominje a izgledalo je ako ne naucim "wap-tecnology" da ce me vrijeme pregazit. Rolling Eyes

a sto de tice browsera... odem na www.thecounter.com; pogledam gobalstats, i vidim da onaj postotak nazadnih jos uvijek surfa i onda zbrojim da mi je vazno onih 98% i da me bas briga za onih 2%.
jer uvijek se pitam je li bolje dhtml ili flash... koju ce verziju ljudi manje vidjeti? Rolling Eyes

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group