Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
... Scripte

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dizel



Joined: 29 Nov 2003
Posts: 5

PostPosted: 30.11.2003 21:13    Post subject: ... Scripte Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zdravo ljudi...
Posto sam u designu obican "Noob" molio bih bilo koga da mi pomogne u bilo kakvom smislu...
Stvar je ovakva: imam neke tempalte od nekih foruma gdje su unutra podosta kodova za phpbb, ali problem je sto nemam nikakve ideje kako to sve umetnut ili sto vec trebam napravit. Znaci meni bi tebao nekakav forum, pa cu ga linkat na svoju "stranicu" Laughing
Unaprijed zahvaljujem...
Back to top
View user's profile Send private message
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 30.11.2003 21:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm.. ako te kuzim dobro (not ! Very Happy) -
ako imas server na kompu (phptriad, foxserv ili nes) skini si phpbb2 (mislim da je najnovija verzija 2.06) i stavi si te templatove i pogledaj kako to sve ide.. ako ti tu upali na kompu onda imas veliku sansu da ce ti upaliti na serveru (samo trebas na serveru imat php/MySQL podrsku, rajt)..
sto je vrlo jednostavno Very Happy
nadam se da sam pogodio..

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 30.11.2003 21:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav.
sad, jedna bukvica na pocetku: prvo moras rec gdje imas server. nakon tog se dogovoris sam sa sobom kakve skripte oces. nakon tog ih pronadjes i onda pitas za instalaciju istih. najbolje rjesenje je da citas readme file koji dolazi uz skriptu/template te ako zapnes, dojdes sim. sad, ja sam valjda blesav pa nisam skuzio sto ti TOCNO trebas, pa ako bi bio dobar da pojasnis malo situaciju - dal ti imas server, dal imas phpbb forum opce instaliran i sl.
Back to top
View user's profile Send private message
dizel



Joined: 29 Nov 2003
Posts: 5

PostPosted: 01.12.2003 20:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hmm.. Da, nisam se dobro izrazio. Server podrzava php. Imam neki program Apache (za training) pa cu sad isprobat. Naime, sto me zanima je cemu sluzi mysql, te kako postavit database ili stogod vec treba.
Hvala
Back to top
View user's profile Send private message
maxy



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 894
Location: Zagreb

PostPosted: 01.12.2003 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aj, sad cu se ja malkice raspisat posto vidim da si novi u svemu tome :>
molim upucenije da me isprave ako dam krivu informaciju.

zamisli apache da je operativni sustav - odnosno, apache predstavlja server - sve ono sto se bavi upitima za prikaz jedne stranice (pojednostavljen opis). PHP je skriptni jezik koji sluzi tome da voditelji nekog sajta ne moraju 100tinjak puta editirati svoj sajt kako bi ga updateali - za primjer uzmes ovaj forum - zamisli da mi svi emptyheadu govorimo sto da stavi na forum, koji reply kome itd. znaci php (hypertext preprocessor) napravi sa HTML-om ono sto mu je programer reko da napravi (npr. da ispise tablicu sa 1001 retkom - to ne zelis radit "rucno).
i na kraju ako imas program koji se izvodi (php) i onog koji to sve upakira u nesto razumljivo krajnjem klijentu (apache), treba ti i nesto sto sadrzi sadrzaj svega toga (znaci text) i to je baza podataka.
kao sto ime kaze, baza podataka sluzi za spremanje brojki, slova te u nekim slucajevima slika ili stogod nekom padne na pamet.
i naravno, baza podataka vulgaris receno se sastoji od datoteke u koju se sprema text te od skupa naredbi koji rade nesto sa tim textom (npr. imas 500 newsa u svojoj bazi i zelis prikazati samo 10 posljednjih - zato postoji interni jezik baze koja potegne samo 10 posljednjih zapisa).

SQL = server query language. e sad, ja sam to sve reko opcenito, niti sam spominjao detalje niti kako postavit bazu itd. - zasto - jer tvoje pitanje zahtjeva jedno 3 sata pisanja da bi ti ISTA shvatio u toj mjeri da bi mogao samostalno nesto napraviti sa razumjevanjem

stoga, mislim da trebas rec da li ti zelis phpbb forum imati na internetu ili se zelis igrati njime offline na serveru kojeg imas na svom racunalu (naravno, server - apache - ne mora biti na internetu, mos ga i doma postaviti pa se igrat bez da trosis impulse).

inace, sto ce ti tona skripti za phpbb ako ne znas sto rade?
sad jedna za mi3jevce: kace taj tutorial o bazama i phpu? vidite da ima ljudi koje to zanima a niko ne objasnjava! Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 01.12.2003 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle ->
Apache - posluzitelj ->
recimo da je Apache ko konobar, ti mu kazes recmo (kada upises www.mi3dot.org/forum/index.php) da ti otvori/donese stranicu mi3foruma.
Posto je glavna (nazoviimo -> index.php) pisana u .php za to mu treba PHP "interpetrer (valjda sam dobro napiso)".
dakle sada prelazimo na PHP- njega mozes zamisliti kao kuhara koji sprema tu stranicu , index.php , da tebi bude razumljiva, a ne da ti izbaci brdo texta koji pocinje sa <? i zavrsava ?> a izmedju kobase koda.. Very Happy
Dakle da bi ti on pripremio tu stranicu mora uzeti "sastoojke" (zamisli podatke Very Happy) iz frižidera (baze).
MySQL -> baza u koju spremas podatke, a PHP (ili bilokoji drugi jezik) vadi van te podatke. laicki receno Very Happy Very Happy
kuhar (PHP) salje konobaru (Apache) podakte (html kod tvoje stranice) tebi u browser pa ti to sve lijepo i fino vidis.
I to ti je slikovito receno kako radi trolist Apache/PHP/MySQL.
_______________
let's ponoviti ->
ti ukucas adresu, apache prima tvoj zahtjev/upit/votever za glavnom stranicom sajta, pomocu php-a prevadja stanicu u obican html kod i ako je specificirano u php kodu vadi specificirane podatke van iz MySQL baze vanka, pa Apache to tebi sve lijepo salje u tvoj browser i ti to sve lijepo vidis, kao sto ti je ovaj thread apache/PHP/MySQL lijepo sredili.
Very Happy Very Happy
______________
ako sam nes sfulao slobodno me ispravite Very Happy

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
dizel



Joined: 29 Nov 2003
Posts: 5

PostPosted: 03.12.2003 12:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako. Sve sam to pokapcao, kuzio sam ja neke osnovne principe rada, al meni bi tebali malo detaljniji opisi. Recimo kako slozit database, i sl. A s time ne bi htio vas zamarat.
Btw, moze mi netko dat link od tog Apachea jer ovo je neka cudna inacica i ne radi bas.
Btw 2: Pa kad ce izic taj tutorial, ako netko zna?
Thx svima...
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2003 15:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dizel wrote:
Btw 2: Pa kad ce izic taj tutorial, ako netko zna?

Uskoro Smile

Zapravo, da li postoji netko (maxy, che.UP?) tko ima vremena za to napisat. Ili barem dio. Nije nuklearna fizika, samo ima puno ak se hoce napisat kak treba (a hoce se).
Zainteresirani, javite se il tu il na private.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dizel



Joined: 29 Nov 2003
Posts: 5

PostPosted: 03.12.2003 20:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo budem ja napiso kad cu imat vremena Laughing

_________________
Snalazljiv covjek niti u WC-u ne ostane gladan..
Back to top
View user's profile Send private message
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2003 14:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dizel wrote:
Evo budem ja napiso kad cu imat vremena Laughing


HELLO MR. SCIENTIST!!!111
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 07.12.2003 20:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

great support guys Smile
evo ja cu napraviti kontribjusn oko instalacija i konfiguracija apachea,mysqla i phpa na unixe (windoze iz borring, juz phptriad, dabl klik on .exe),....dodavanje modova, administracija i user managment u mysqlu, databese shell managment, ..... bla bla bla
samo da najdem vremena.... Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 07.12.2003 22:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma, za instalaciju pod windozama nisam mislio na phptriad, nego sam poceo pisati step by step manualnu instalaciju svega + prijedlozi kako i zasto organizirati direktorijsku strukturu, setupiranje virtualaca lokalno itd.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 08.12.2003 00:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
great support guys Smile
evo ja cu napraviti kontribjusn oko instalacija i konfiguracija apachea,mysqla i phpa na unixe (windoze iz borring, juz phptriad, dabl klik on .exe),....dodavanje modova, administracija i user managment u mysqlu, databese shell managment, ..... bla bla bla
samo da najdem vremena.... Cool


naravno mislis sve to iz source fajla..
ja sam si isao stavljati php4.3.4 na linux, al sam se brzo predomislio Very Happy
.rpm instalacija is boring, we love our ./configure -with-intersting-options, make, make install Very Happy
_
bilo bi jako zanimljivo vidjeti isti tut (ajd dobro nije isti) za win i linux..

gogogogo

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 08.12.2003 02:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
ma, za instalaciju pod windozama nisam mislio na phptriad, nego sam poceo pisati step by step manualnu instalaciju svega + prijedlozi kako i zasto organizirati direktorijsku strukturu, setupiranje virtualaca lokalno itd.

to je super, aj lajk it. uvodis duh unixa u windowze Smile

_butch wrote:

naravno mislis sve to iz source fajla..
ja sam si isao stavljati php4.3.4 na linux, al sam se brzo predomislio Very Happy
.rpm instalacija is boring, we love our ./configure -with-intersting-options, make, make install Very Happy
_
bilo bi jako zanimljivo vidjeti isti tut (ajd dobro nije isti) za win i linux..

gogogogo

ofkors,... /me use FreeBSD pa nema rpm-ova, rpm = exe,
/me also likes to compile Smile pa da, mislim da bi ovaj unix bio puno tezi za napisati.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 08.12.2003 02:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:

_butch wrote:

naravno mislis sve to iz source fajla..
ja sam si isao stavljati php4.3.4 na linux, al sam se brzo predomislio Very Happy
.rpm instalacija is boring, we love our ./configure -with-intersting-options, make, make install Very Happy
_
bilo bi jako zanimljivo vidjeti isti tut (ajd dobro nije isti) za win i linux..

gogogogo

ofkors,... /me use FreeBSD pa nema rpm-ova, rpm = exe,
/me also likes to compile Smile pa da, mislim da bi ovaj unix bio puno tezi za napisati.


uu FreeBSD.. sad sam se sjetio, bas imam majcu na kojoj pise bsd, samo jos dopise free i eto ti fore Very Happy
za unix bi vec bio malo strucniji vodic i sve.
i jos par tutova i eto ti pravih adinistarotra unix servera iz mi3jevog rasadnika Smile Very Happy Very Happy

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 08.12.2003 02:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
ofkors,... /me use FreeBSD pa nema rpm-ova, rpm = exe,
/me also likes to compile Smile pa da, mislim da bi ovaj unix bio puno tezi za napisati.

je, bio bi kompliciraniji. pogotovo kad pocnes pricati o modulima. kompajliranje skoro pa svakog modula moze bit posebni tutorial Smile nisam siguran da zelis tamo ici, osim toga, kolko ljudi odavdje trose neki unix flavor za development (ne za produkciju)? ajmo ruke gore.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 08.12.2003 02:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_butch wrote:

za unix bi vec bio malo strucniji vodic i sve.
i jos par tutova i eto ti pravih adinistarotra unix servera iz mi3jevog rasadnika Smile Very Happy Very Happy

pa bio bi opsirniji i zahtjevao bi neko predznanje.
...ja sam iz nekog drugog rasadnika,..al never mind, podrzavam popularizaciju open source-a i uvijek spreman pomoci kad vrijeme to dozvoljava

njava wrote:

je, bio bi kompliciraniji. pogotovo kad pocnes pricati o modulima. kompajliranje skoro pa svakog modula moze bit posebni tutorial Smile nisam siguran da zelis tamo ici, osim toga, kolko ljudi odavdje trose neki unix flavor za development (ne za produkciju)? ajmo ruke gore.

you're right, to je veliki posao, vise mi se svidja opcija 'help on demand'. kad nekom zapne da priupita, pa se onda priskociti u pomoc.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dizel



Joined: 29 Nov 2003
Posts: 5

PostPosted: 08.12.2003 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[/quote]
you're right, to je veliki posao, vise mi se svidja opcija 'help on demand'. kad nekom zapne da priupita, pa se onda priskociti u pomoc.[/quote]
A daj neeeee... Sad Smile
Kad bi netko to napiso kak je bilo tam napisano, mnogo bi nas bilo sretnih...

_________________
Snalazljiv covjek niti u WC-u ne ostane gladan..
Back to top
View user's profile Send private message
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 09.12.2003 11:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dizel wrote:

A daj neeeee... Sad Smile
Kad bi netko to napiso kak je bilo tam napisano, mnogo bi nas bilo sretnih...

kak je bilo gdje napisano?
biliv mi maj frend, vrlo rado bi sad to sve to detaljno napisao, ako nista da se podsjetim sveg toga, ali tajmtejblsi su zajebani. stvar prioriteta,... eto, ako ti meni za vikend instaliras i podesis klaster za 3(app, mail i hub) lotus domino servera ja ti napravim tut. moze? Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 09.12.2003 19:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

DAMN!!11

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group