Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ide li apple u mainstream?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 24.05.2005 12:05    Post subject: ide li apple u mainstream? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ponukan viješću vjeke i tekstom na yahoo-u, odlučio sam pokrenuti raspravu o tome.
Ovo NEMA VEZE sa tim je li bolji pc ili mac!!

Dakle, Steve Jobs je potvrdio da su vodili razgovore sa Intelom u vezi proizvodnje procesora za Apple. Glavni razlog, prema tekstu na Yahoou, bila je niža cijena. Koliko znam, Apple nikada nije brinuo za cijenu.

Druga stvar je Mac Mini kojeg su u Appleu predstavili kao mainstream Mac (kako bi privukli što više PC usera). Prema razgovorima sa nekim dugogodišnjim mekovcima i prema broju oglasa na newsgrupama, rekao bi da je Mini promašaj. nitko ga ne preporuča, a oni koju su ga kupili - prodaju ga....

Je li moguće da Apple polako ide u mainstream, ne mareći pritom na dugogodišnji ugled među svojim najvjernijim korisnicima?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
leon



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 175
Location: Where the dark shadows R

PostPosted: 24.05.2005 12:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa ja mislim da je nama to tesko procijeniti u u hrv.

Kod nas je jako mali postotak korisnika Maca. U americi je full druga situacija, tam je omjer PC:Mac puno bolji i ljudi masovno koriste mac.

Jos jedna prednost je u tome sto mac gore nije tako drasticno skuplji od PC-a kao kod nas...

_________________
www.disorted.com
ko ovo procita ne treba naocale
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 24.05.2005 12:58    Post subject: Re: ide li apple u mainstream? Add user to your forum ignore list Reply with quote

- ja nisam primjetio da se po vani ljudi rjesavaju minija, eventualno ima vise "preprodavaca" koji pokusavaju cash-inati cinjenicu da je mini siroko dostupan

- apple ako i krene sa intelovim procesorima, tesko da ce izaci na trziste u stanju da ce svaka shusha moci pokretati njihov OS

intelovi novi procesori su navodno the shit, za njima se dize velika prasina, a evo cuo sam u firmi i da primepower masine uskoro ostaju bez sunovih procesora i idu dalje s intelovim... takve se odluke ne donose bez heavy, heavy temelja

takodjer, misljenja sam da apple ni u kojoj fazi postojanja nece isporucivat lose proizvode. do sada sam se poprilicno uvjerio u njihove integratorske mogucnosti i u quality control

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 24.05.2005 13:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko sam uspio shvatiti radi se o pritisku na IBM od strane Applea, i pregovaranju sa Intelom da se dio proizvodne linije za power PC prebaci intelu jerbo IBM kasni (nije ni čudo obzirom da powerPC procesori sada idu i u sve tri konzole (neintendo revolution,a vec otprije ide verzija G3 procesora u game cube, noviXbox i PS 3 su sve powerPC procesori, tj. G5 rođaci)

miniMac teško da je promašaj, preko 200 000 prodanih u malo više od misec dana efektivne prodaje, a i dalje se čeka na isporuku po tjedan do tri...

inače ovo nije prvi put da Apple radi pritisak na svoje dobavljače (motorola i IBM), a odavno se šuška da se u Appleovim labsima vrti OSX na x86 platformi...za svaki slučaj... (za OS9 se zna zasigurno da je bio portan na intelove procesore...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 24.05.2005 16:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
a odavno se šuška da se u Appleovim labsima vrti OSX na x86 platformi...za svaki slučaj... (za OS9 se zna zasigurno da je bio portan na intelove procesore...

G.


citao sam to u jednom blogu od nekog programera iz mozille.
a mislim to mi sve uopce i nije cudno jer briem da im je dosadilo da imaju 3% trzista kad mogu puno vise. uostalom dual powermac 3,2 p4 i ne zvuci toliko lose (:
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 24.05.2005 18:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjeko wrote:
grzzi wrote:
a odavno se šuška da se u Appleovim labsima vrti OSX na x86 platformi...za svaki slučaj... (za OS9 se zna zasigurno da je bio portan na intelove procesore...

G.


citao sam to u jednom blogu od nekog programera iz mozille.
a mislim to mi sve uopce i nije cudno jer briem da im je dosadilo da imaju 3% trzista kad mogu puno vise. uostalom dual powermac 3,2 p4 i ne zvuci toliko lose (:


Koliko god bi mi bilo drago da dobar proizvod ima veće tržište, raspršivanje fokusa bi bilo možda i kraj jednog vrhunskog proizvoda (mislim na Mac platformu)...

al recimo 100% veće dio tržišta ili oko 6-7% bi bilo ok. Twisted Evil

G.
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 24.05.2005 20:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vjeko wrote:
grzzi wrote:
a odavno se šuška da se u Appleovim labsima vrti OSX na x86 platformi...za svaki slučaj... (za OS9 se zna zasigurno da je bio portan na intelove procesore...

G.


citao sam to u jednom blogu od nekog programera iz mozille.
a mislim to mi sve uopce i nije cudno jer briem da im je dosadilo da imaju 3% trzista kad mogu puno vise. uostalom dual powermac 3,2 p4 i ne zvuci toliko lose (:


screenshot-ovi? neki dokazi?

cak i da ima, portanje osx-a na intel would mean one thing and one thing only:
APPLE'S SUICIDE!

onda, dali je osx tako dobar (subjektivno) i brz zbog svoje "genijalnosti", zbog procesora motorola, ibm powerpc, svejedno (RISC, ALTIVEC) ili oboje?

dali bi OSX bio OSX i na intel-u, koji je bolesno i neportrebno kompatibilan natrag do 8088 ili kako se vec zvao cpu u IBM PC XT? (ova kompatibilnost samo unazaduje intel, ne?)
dali bi tada OSX bio samo jos jedan *nix klon? kako bi se OSX takmicio sa windowsima koji su pisani jos za 286 procesore i sazrijevaju zajedno. (naravno i windows pati od iste boljke: backward compatibility) (novi macovi rade samo sa OSX, nemoguce je instalirati ni OS9)
filozofija je kompletno drugacija, ja licno ne vidim OSX (u ovoj formi) na intele.
naravno, sve je moguce, cak i neki novi intelov chip napravljen specijalno za apple....

samo mojih $0.02

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 24.05.2005 20:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

koskar wrote:


onda, dali je osx tako dobar (subjektivno) i brz zbog svoje "genijalnosti", zbog procesora motorola, ibm powerpc, svejedno (RISC, ALTIVEC) ili oboje?

dali bi OSX bio OSX i na intel-u, koji je bolesno i neportrebno kompatibilan natrag do 8088 ili kako se vec zvao cpu u IBM PC XT? (ova kompatibilnost samo unazaduje intel, ne?)
dali bi tada OSX bio samo jos jedan *nix klon? kako bi se OSX takmicio sa windowsima koji su pisani jos za 286 procesore i sazrijevaju zajedno. (naravno i windows pati od iste boljke: backward compatibility) (novi macovi rade samo sa OSX, nemoguce je instalirati ni OS9)
filozofija je kompletno drugacija, ja licno ne vidim OSX (u ovoj formi) na intele.
naravno, sve je moguce, cak i neki novi intelov chip napravljen specijalno za apple....

samo mojih $0.02


problem je vise u windozama (Microsoftu) koje vuku i onako vrlo upitnu kompatibilnost iz ranog srednjeg vijeka...Apple sigurno ima mogucnost portati OS na drugu platformu, al je smisao toga čisto taktička (zasad)... (iako su i to su vec u proslosti jednom napravili i prezivjeli)

vjerojatnost: i manje od 3%

Laughing

G.
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 25.05.2005 11:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

potpisujem Cool

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 26.05.2005 12:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://appleinsider.com/article.php?id=1095

AppleInsider wrote:
Shane Wu, an analyst for American Technical Research shared similar sentiments with his clients on Tuesday. "From a technical perspective, we believe using Intel is feasible," said Wu, who at one point claims to have been privy to demonstrations of an early version of Mac OS X running on Intel x86 chips.

"However, from a marketing standpoint, we believe using Intel x86 may prove difficult as Apple has marketed over the past 10+ years the merits of its operating system and PowerPC architecture as superior to Wintel," the analyst said. "Many of Apple's diehard loyalists view Macs (with its OS and PowerPC processor) and themselves as the Jedi knights versus the evil empire (Microsoft and Intel), or the Siths or 'darkside'."


AppleInsider also wrote:
If Apple and Intel were planning to work together, the firm says a more likely area of collaboration would be on industry standards such as PCI Express, WiFi, gigabit ethernet and codecs such as H.264 HD video.

But perhaps the most compelling analysis of the Intel and Apple rumors comes from Kevin Krewell, editor-in-chief of the Microprocessor Report. He believes the reported talks between Apple and Intel were intentionally fed to the Wall Street Journal to motivate IBM to more quickly address low-yield and high power consumption problems with its latest PowerPC G5 processor.

"It's just too much software to have to change," Krewell said of converting the current version of Mac OS X to run smoothly on Intel processors. He believes Monday's Wall Street Journal report was simply geared towards putting more "pressure" on IBM to fix the problems with its PowerPC processor.

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
gRa



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 206
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2005 00:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da li je apple mainstream? od pojave imaca, je. od tog trenutka kada su scsi diskove zamjenili ide diskovima, od tretnutka kada su odbacili floppy.

iskreno, radim u firmi od svojih 800-900 racunala od kojih je 75% apple. radio sam sa svim modelima od classica do g5. i definitivno mislim da je apple as mainstream as any pc. sjetite se modela 6500/7500/8500 koji su bili fakat strasni kompjuteri s scsi diskovima, onda si tranu mogo gurat 2 procesora sto je na pc-u bila ezoterika, nativno je podrzavao ekrana koliko si mogo postekat, kucista su bila ogromna i lagana za rastavljanje, i pruzala hrpetinu mjesta za upgrade. u tom periodu je po mojem misljenu apple bio apple. na tim racunalima je u biti apple izgradio svoje ime.

ako pod mainstream mislis pc onda se mac davnih dana ugurao u tu kategoriju, pogledaj samo slicnosti osx s winxp. winxp ima 2 service packa i malo more updatea, a tesko mi je isto izbrojati koliko je bilo updatea od os 10 do os 10.3.9 odnosno 10.4.(jel sad vec 2:). sve se to vrti na isti nacin samo je pitanje koju ces spiku bolje porauhat :))

_________________
[gRa]
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group