Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
illustrator, export, problem

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.07.2005 08:42    Post subject: illustrator, export, problem Add user to your forum ignore list Reply with quote

Svaki put kad hoću exportat jpeg malo veći (pretpostavljam da bi nakon izbacivanja file bio 80-100 mb, 300dpi antialiased) pojavi mi se poruka da nemam dovoljno rama. Može li se to ikako sredit tako da ako trea čekam malo duže al da je svejedno exporta. Imam Athlon xp 2600+, 512 mb,radeon 9000 pro sa 128 rama, i pagining file u windowsima mi je trenutno na nuli, dok je prije bia na defultu al opet ista poruka...

_________________
Hey mam look it's me!!!
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 23.07.2005 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Moze jedno pitanje :)

Sta ce ti jpeg od 80-100 mega ? gubi se smisao jpega, neznam zas ti to treba :) mozda ima pametnijih formata za exportat, ovisno za sto ti treba. (eps, pdf) pdf gets my wote (mos stavit u njemu jpeg kompresiju ako vec oces, ovisi zasto ti treba)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ivan Podrug - e1



Joined: 15 Apr 2005
Posts: 316
Location: Solin

PostPosted: 23.07.2005 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako je to Illustrator 10, meni su se dešavale slične stvari. Probaj tekstove pretvorit u krivulje. Isto provjeri da li su ti linkane/importirane slike sve CMYK i u sličnoj rezoluciji.

Nisam otkrio grešku, nakon nekog vremena je samo "nestala" :/
Vidio sam samo da se pojavljuje ako mi je uključen Outlook/Word/Excel pa i njih pogasi.
Moja je slična konfiguracija (AMD 64bit, Radeon 9800Pro) i nešto mi ne ljubi baš microsoft aplikacije.

Workaround: snimi kopiju kao PDF ili isprintaj PDF (ako imaš i destiler) pa rasteriziraj taj file u photoshopu. To ti radi 100%.
Back to top
View user's profile Send private message
GrUdI



Joined: 01 Nov 2003
Posts: 178
Location: Dalmacija...

PostPosted: 23.07.2005 15:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Isključin sve čak i windows blinds i opet neće.pdf uredno izbacuje a tif nema ni spomena...

_________________
Hey mam look it's me!!!
Back to top
View user's profile Send private message
deltagraf



Joined: 26 Feb 2005
Posts: 17
Location: Serbia&Montenegro

PostPosted: 24.07.2005 02:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ilustrator ne rasterizuje dobro tiff tako da ako hoces da pravis takve stvari otvori blanko papir u PS plejsuj vektor i snimi u format koji ti treba
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
deus&machina



Joined: 07 Aug 2005
Posts: 12

PostPosted: 08.08.2005 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postoji još jedno rešenje, ali nisam siguran da se isti problem neće ponoviti.

Probaj da Illustrator-ov fajl otvoriš (rasterizuješ) u Photoshop-u i onda snimiš JPEG.

_________________
___________________________
Da ste mi živi, zdravi i uzbrdo brzi!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group