Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Slaganje kompa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sime
Guest





PostPosted: 17.08.2005 21:49    Post subject: Slaganje kompa Reply with quote

Namjeravam ubrzo kupit novi stroj, temeljen na AMD64 procesoru ili nekom novom Intelu 64 (nemam pojma za ovo, moram istražit), ali sam već dosta iziša iz tog đira, i praćenja komponenti i cijena.

Na njega bi stavia Gentoo Linux.

Pa bi me zanimalo da mi preporučite sve siteove za koje znate koji bi mi pomogli koji hardver odabrati, koju matičnu sa kojim procesorom itd. Namjeravam sve složiti sam, nikakve gotove konfiguracije. I da mi radi sve za Gentoo. Neke veće komponente je lako odabrat, DVD pržilicu, monitor, diskove, RAM itd, ali ove sitnarije, da mi sve radi super, matična i procesor, zvučna kartica (ja bi neku ludu Terratec), grafička...
Back to top
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 17.08.2005 23:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mis - logitech g5 Smile

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 18.08.2005 09:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

www.links.hr
www.hgspot.hr
www.ve-mil.hr

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
1ONE



Joined: 13 Mar 2004
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 20.08.2005 01:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo ja sam si baš neki dan uzeo AMD64 3000+ , kažu da je ekvivalentan p4 na 3400mhz , a i čitao sam po netu da intel gasi ovu seriju p4 i xeon procesora zato kaj nije ono kaj su očekivali.... sad budu ( kak kažu ) radili na procesore slične M ( mobile ) seriji koji sa 1.5ghz su ekvivalentni nekakvom p4 na 3.0 --- zanimljivo je to da M serija i buduća p5 serija se većinom temelji na zaboravljenoj p3 arhitekturi koja je evo pokazalo se znatno bolja od p4 Smile

intel jos uvijek testira s 64bit tehnilogijom ( iako je ona vec u prodaji ) , tako da ti to bas i nebi preporucio...

Što se tiće mog novog AMD-a , koja zver... koja pilah , koja... ma ono Smile baš je brz... strašno Smile

Kombiniram ga s 1 GB DDR dual chanel + RAID0 diskovi ( striping ) , tako da dobivam extremen rezultate.

Ako kupujes u danasnje vrijeme procesor... AMD is way to go...

my $0.02 Smile

_________________
have fun
Back to top
View user's profile Send private message
sreca02



Joined: 22 Sep 2004
Posts: 34

PostPosted: 20.08.2005 01:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

odi na www.nabava.net tamo imas sve firme i njihovu ponudu i cijene.
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 20.08.2005 11:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja bi ti ipak preporucio da cjeli komp kupis u linksu :) mozda je jednostavnije!

A64 i uzmi ipak nforce4 maticnu, ne nforce3 i rama gigu il dve cak jer je ram na alltime low cijeni trenutno. Maticna DFI nforce4 il MSI. Te su najbolje od nforce4 kropa.

Za zvucnu ti ovisi tocno zasto ti treba. Ako oces bolju moras rec zas, jerbo cijena zvucne more bit od 500 pa do preko par milja kuna.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 20.08.2005 12:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Samo jedno malo pitanjce. Imam tri slota za memoriju na maticnoj, dva su mi popunjena sa 2x512MB i mislim si uzet jos jednu plocicu od 1GB. Me ne zanima, kako mi sada ram radi u dual channelu, ako dodam tu jos jednu plocicu od gige da li cu morat gasit dual channel ili ce to sve radit bez problema?

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 20.08.2005 13:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najbolje je prodat 2x512 i kupit 2x1Gb

Mislim da u protivnom neradi u dual cenl modu. Btw. Na nforce4 ploci radi odlicno dual cenl mod. Na nforce3 nism siguran a na nforce2 dual mode ne znaci nista.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sime
Guest





PostPosted: 20.08.2005 13:31    Post subject: Reply with quote

Inače tu je i thread na gentoo forumu pa steknite uvid:
http://forums.gentoo.org/viewtopic-p-2657411.html
Back to top
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 20.08.2005 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

F@NTOM wrote:
Samo jedno malo pitanjce. Imam tri slota za memoriju na maticnoj, dva su mi popunjena sa 2x512MB i mislim si uzet jos jednu plocicu od 1GB. Me ne zanima, kako mi sada ram radi u dual channelu, ako dodam tu jos jednu plocicu od gige da li cu morat gasit dual channel ili ce to sve radit bez problema?


Pročitaj manual od ploče, najverojatnije će ti raditi u dual channelu...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 20.08.2005 14:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
Ja bi ti ipak preporucio da cjeli komp kupis u linksu Smile mozda je jednostavnije!


ja sam prije dva mjeseca kupio u linksu komp. Smile
s obzirom da kupujem časopise za komp (a znam surfat i internetom) vrlo brzo sam odlučio što ću kupit, a onda je i ekipa iz linksa dala par savjeta koji su još nešto smanjili cijenu bez gubitka kvalitete...

sve u svemu...
preporućam:
ASUS mb (višegodišnji korisnik na nekoliko konfiguracija)
AMD 64 3000+box (predivno)
2 gb ram Corsair (još ljepše)
WD Raptor na 10000 okretaja za sistemski disk (treba ga samo dobro hladiti i san je snova)
i sve lijepo ohladi sa Zalmanovim bešumnim ventilatorima koji su skupi u odnosu na ostale, ali onda u kučištu mo'š pingvine držat...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 21.08.2005 09:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne znam baš za asusove ploče i socket 939, ja bih možda prije nešto drugo uzeo. 2GB corsaira mu je previše, 1gb le čisto dosta, uvijek možeš poslije nadograditi. Umjesto raptora (nije li on dosta glasan?) ja bih radije uzeo 2 diska u strip raid-u, ako ti je baš do performansi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 21.08.2005 10:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako se misli igrat na tom kompu, 2GB rama ce mu biti dovoljno za naslove koji ce izacu u sljedecih godinu dvije, er npr. FEAR za maksimalni uzitak zahtjeva upravo tolko rama...pa sad ti vidi. A sto ce tek biti kad izađe UT2k7 sredinom 2006. Smile Smile Smile

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 21.08.2005 12:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čovjek planira staviti linux gore, barem je tako napisao...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 21.08.2005 13:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
Mislim da u protivnom neradi u dual cenl modu. Btw. Na nforce4 ploci radi odlicno dual cenl mod. Na nforce3 nism siguran a na nforce2 dual mode ne znaci nista.

AMD na svojim procesorima ima memorijske kontrolere.
S939 i nForce4 - dual channel
S754 i nForce3 - njet

Za S940 i ostale ne znam...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 21.08.2005 13:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

s939 + nforce3 ima dual channel isto
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 21.08.2005 13:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidm da je Links popularan Smile

Nakon puno vrludanja i razmišljanja odlučio sam se za konfiguraciju baziranu na AMD-u / socket 939 i sve što sam tražio našao sam u Linksu (hih, zvuči ko trashi reklama sa TV prodaje Smile ako ovo smatrate komercijalnim sadržajem slobodno ga brišite, ali ekipa prije mene spomenula je Links barem deset pute Smile: Da ne duljim:

AMD 64 3200+ Venice radnog takta 2000 Mhz
Topla preporuka matičnoj: Abit AN8 Fatality sa nForce 4 ultra chipsetom
Corsair TwinX C2 memorija 1 Gb

Performanse - odlične!

Ostale komponente prema afinitetima i potrebama.
Back to top
View user's profile Send private message
1ONE



Joined: 13 Mar 2004
Posts: 136
Location: Zagreb

PostPosted: 21.08.2005 14:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

- Tri memorijska modula nemreju nikak raditi u dual chanelu !

- 2gb ram-a ? Hm , pa zavisi za što ti treba... meni je 1gb čisto dosta....

- 10k disk ili 2x SATA Radi-0 ... definitnivno RAID-0 , jer je puno brže.

- AMD all the way Smile

hehe

_________________
have fun
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 21.08.2005 15:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1ONE wrote:
- Tri memorijska modula nemreju nikak raditi u dual chanelu !


AFAIK mogu, frend ima nforce2 ultra ploči i imao je 2x256 u dual channelu, sada je stavio još jedan od 512mb i ova dva od 256 i ovaj od 512 rade u dual channelu
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 21.08.2005 17:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gog wrote:
1ONE wrote:
- Tri memorijska modula nemreju nikak raditi u dual chanelu !


AFAIK mogu, frend ima nforce2 ultra ploči i imao je 2x256 u dual channelu, sada je stavio još jedan od 512mb i ova dva od 256 i ovaj od 512 rade u dual channelu


E to me znaima, imam nforce 2ultra matcnu od epoxa.

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 21.08.2005 17:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nforce 2 dual cenl neznaci nista... to je samo marketinski trik. Uglavnom siguran sam da dual cenl radi odlicno na nforce4, i to radi pre jebeno dobro, recimo duplo brze neg na P4.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 21.08.2005 18:09    Post subject: Re: Slaganje kompa Add user to your forum ignore list Reply with quote

miniml wrote:
Namjeravam sve složiti sam, nikakve gotove konfiguracije

bravo, po meni to je najveći gušt koji možeš imati kad kupiš novi komp

osobno ne kužim ljude koji se interesiraju za računala, zanima ih kako stvari rade, nove tehnologije i komponente, ali kad im netko iz shopa ponudi da besplatno slože konfiguraciju oni pristanu Confused mislim ono, propuste svu zabavu ... i priliku da nešto nauče o tome što im stoji pod stolom Smile

inače za sve koji se interesiraju za rat procesora... gledao sam puno benchmark rezultata Athlon vs. Intel i zaključak je jednoglasan - AMD je bolji za gejmanje, dok ga Intel rastura u obradi videa i zvuka... pa treba uzeti i to u obzir pri kupnji
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 21.08.2005 22:12    Post subject: Re: Slaganje kompa Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
osobno ne kužim ljude koji se interesiraju za računala, zanima ih kako stvari rade, nove tehnologije i komponente, ali kad im netko iz shopa ponudi da besplatno slože konfiguraciju oni pristanu Confused

a jebiga stari, mozda nemaju vremena, mozda vec to sve znaju, a nije neka umjetnost zapiknut procesor u maticnu, ram u slot, postekat periferije i zatvorit kuciste.
danas je montaza racunala postala ko slaganje lego kockica, imas sve na bojama i tesko mozes nesto upiknuti tamo gdje ne treba...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
niksy



Joined: 29 Sep 2003
Posts: 727

PostPosted: 21.08.2005 22:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mislim da je Sulien htio reci kako se ljudima ne da slagati nesto svoje vec zele sve na pladnju, tj. prihvate prvo sto ima prodavaci racunalnih komponenti ponude.
Meni je takodjer veliki gust kad se slazu komponente jer tako covjek nauci mnogo stvari, kombinacija, novih tehnologija i svega ostalog sto se tice racunalnog svijeta.

A to sto kazes da sad svatko zna upiknut sve gdje treba, to je istina. Uz komponente se dobiju razno razni manuali, a ako to nije dovoljno, potrazi se na netu.

Htio bih jos dodati da bi se pri kupnji trebalo paziti i na temperaturu procesora, kvalitetne i provjerene komponente ako se misli clockat i tweakat iste, itd. Ali ako je netko zeljan rizika sa necime drugim, samo nek' radi Wink , i to jedan od uzitaka koje si svaka osoba koja se bavi sa racunalima moze priustiti Cool .
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group