Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
DTP slike..opet

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 27.08.2005 18:26    Post subject: DTP slike..opet Add user to your forum ignore list Reply with quote

samo mi nemojte rec pogledaj ovo http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=3324 jer sam to sve procita, mislija sam tu pitat ali nema veze..

uglavnom pocinjem ucit malo radit za tisak i print i zanima me moze li se to radit u illustratoru ili je bolje u freehandu...

ima jos Smile

Procitah da slike tribaju bit 300dpi, ja ih stavim 300dpi u psu, snimim kao tiff i kad importam u illustrator sve bloka i nemoze se normalno radit, nisam dugo radio u illustratoru ali evo npr iman dokument b5 velicine i ubacim sliku od 300dpi i ono dosta je velika (u pixelima) i on mi je razvuce puno puno vecu od okvira dokumenta, dali je onda samo triba onako smanjit da bude otprilike kao okvir ili?

...i jel sliku triba u psu odma stavit u cmyk?

..a sto se tice blokavanja kompa jel ja nesto krivo radim pa sve bloka ili mi triba jaci komp.. (imam 512mb memorije)

...i jos nesto
Dali se priprema moze raditi u illustratoru, i dali je pametno u illustratoru raditi stranice za casopis svaku posebno i kasnije to slozit u in designu..


hvala, objasnjenja ce mi puno pomoci jer sam pocetnik u ovome..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2005 18:41    Post subject: Re: DTP slike..opet Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:


uglavnom pocinjem ucit malo radit za tisak i print i zanima me moze li se to radit u illustratoru ili je bolje u freehandu...



svejedno, al preporučam illustrator, bolje radi sa pshopom i ima sigurniju budućnost.

FlocK wrote:


Procitah da slike tribaju bit 300dpi, ja ih stavim 300dpi u psu, snimim kao tiff i kad importam u illustrator sve bloka i nemoze se normalno radit, nisam dugo radio u illustratoru ali evo npr iman dokument b5 velicine i ubacim sliku od 300dpi i ono dosta je velika (u pixelima) i on mi je razvuce puno puno vecu od okvira dokumenta, dali je onda samo triba onako smanjit da bude otprilike kao okvir ili?

...i jel sliku triba u psu odma stavit u cmyk?

..a sto se tice blokavanja kompa jel ja nesto krivo radim pa sve bloka ili mi triba jaci komp.. (imam 512mb memorije)



sredis je u ps-u, 300 dpi je ok, odma kao cmyk i place u illustrator (ostavi ukljuceno link, a ne embed. korisnije je)


FlocK wrote:

...i jos nesto
Dali se priprema moze raditi u illustratoru, i dali je pametno u illustratoru raditi stranice za casopis svaku posebno i kasnije to slozit u in designu..


hvala, objasnjenja ce mi puno pomoci jer sam pocetnik u ovome..


nije...illustrator nema podrsku za visestranicne dokumente i koristis ga za razradu dizajna, illustracije, i jednostranicne dokumente (plakate...)

indesign ili quark je za casopise etc.

G.
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 27.08.2005 19:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

blokavanje kompa...

a jel kompliciran in design za radit?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2005 19:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:
blokavanje kompa...

a jel kompliciran in design za radit?


neznam, ne radim u njemu (quark koristim jer sam naučio raditi u njemu davno), al koliko sam vidio jednostavniji je od quarka i ne bi trebao biti problem...ako radis knjige ili dokumente di imaš puno teksta koji se prenosi sa strane na stranu itd, illustrator ti neće bit dobar...al svakako bi ga trebao savladati, bar osnovno...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 27.08.2005 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala Smile

pomoci ce mi.. idem odma skinit in design..

negoo blokavanje Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2005 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne bi trebao blokati, al sto vise rama to bolje... 1Gb za illustrator CS2 bi bilo ok...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 27.08.2005 19:47    Post subject: Re: DTP slike..opet Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:

Procitah da slike tribaju bit 300dpi, ja ih stavim 300dpi u psu, snimim kao tiff i kad importam u illustrator sve bloka i nemoze se normalno radit, ..


preporuka koju su i meni dali kad sam pocela u illustratoru i sljaka: ne snimaj tiffove nego psd-ove) objasnjenje koje sam dobila je da illustrator bolje barati psd-ovima, i iz prakse izgleda da je istina, jer ne zablokava, a i ja sam imala problema s tifovima)

druga fora je da ti illustrator (pitajbogazasto) radi puno sporije kada ti je link window aktivan (ne moras ga zatvoriti, samo prebaci na bilo sto drugo sto ti je u istom windowu - info, navigator, stogod imas vec..) - pogotovo kod velikih slika razlika u brzini je drasticna

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 27.08.2005 21:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:

a jel kompliciran in design za radit?


Ljudima na mom radnom mjestu je trebalo 2 tjedna da se prebace i dobiju brzinu u radu kod prelaska s QuarkXpressa na InDesign (i recimo mjesec dana da sve templejte prebace u InDesign).
Od kad rade u InDesignu povratak na Quark im je, kako kazu, nemoguc.
Za razliku od Quarka u InDesignu radi opcija "Undo", rastavljanje rijeci na Hr je built-in feature i radi vrlo dobro, lagano se dodaju drop shadowi i slicni efekti, moguce je importirati i multipage PDF bez problema, dobra je integracija sa Photoshopom (cita PSD), radi sa raznoraznim fontovima (OTF), raznih kodnih stranica (spasilo nas nedavno kad se prelamao kineski i ruski) i program je osjetno stabilniji. Quark kad padne onda i nerjetko za sobom povuce i radni file (i sve backup kopije). Ne treba niti spominjati da razvojna strategija i buducnost QuarkXpressa nije jasna nikome normalnome (pokusaji da se u Quark dodaju featurei za izradu web stranica umjesto ugradnje feature-a za pripremu za tisak).
Ova gore zapazanja su iz iskustva QuarkXpressa sa PCa i Maca (original licenca i pirat - posto smo mislili da mozda piratska kopija radi bolje od originala).

Treba jos dodati da licenca InDesigna dodje znatno manje od Quarkove.

Drugi dio firme koristi Quark u kombinaciji sa QPSom, no u buducnosti ce i to trebati prebaciti na InDesign (ako pronadjem jaki i stabilan publishing sistem - suggestions anyone?).

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 28.08.2005 20:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala na odgovorima Smile

evo skinio sam in design i radim malo u njemu i ne cini se toliko tezak... ako zapnem di pitat cu ode..

e pitanje:
stavim sliku u cmyk, 300dpi i snimim kao PSD kao sto je 4th rekla.. placeam u in design i ok otvori je ali bude toliko velika da stane skroz okolo ono preko 5-6 stranica.. nekako sam bio uspio da je namjestim preko jedne stranice (mislim da je to bilo ono fit content to frame) ali sad nece.. u cemu je problem i kako treba te slike stavljat uopce na stranice?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
LUKAvac



Joined: 22 Jul 2005
Posts: 273

PostPosted: 28.08.2005 21:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozda najpametnije da tu pitam.
vidim da pricate o illustratoru.
radio sam neki znakic u PS i ja bi ga htio ubacit u illustratora da napravim 3d ili bilo sta slicnoga.
.malo preurediti i onda u after effects..
.mucili su me formati kod prebacivanja,podloga je transparentna i htio bi da mi se samo crte znakica vide.
koji se formati koriste kada prebacujes iz pS u Illustratira?? hvala Very Happy

_________________
HC7 ; GO CLICK!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.08.2005 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:
hvala na odgovorima :)

evo skinio sam in design i radim malo u njemu i ne cini se toliko tezak... ako zapnem di pitat cu ode..

e pitanje:
stavim sliku u cmyk, 300dpi i snimim kao PSD kao sto je 4th rekla.. placeam u in design i ok otvori je ali bude toliko velika da stane skroz okolo ono preko 5-6 stranica.. nekako sam bio uspio da je namjestim preko jedne stranice (mislim da je to bilo ono fit content to frame) ali sad nece.. u cemu je problem i kako treba te slike stavljat uopce na stranice?

samo je stavi na dimenzije koje odgovaraju 1:1 / 300 dpi (u transformu) i sve ce biti ok. tu i tamo se i meni to s dimenzijama pojavi, ali ignoriraj, samo risajzas na pravu dimenziju, u tisku bude dobro (ni meni na to nije znao odgovoriti nitko, valjda je bug)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
robi



Joined: 31 Jan 2004
Posts: 285
Location: meRika

PostPosted: 28.08.2005 22:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Psd je opcenito najbolji za sejvanje nakon obrade u fotosopu, pogotovo ako ti treba transparentna pozadina. Ilustrator je definitivno pogodniji od indizajna ako radis nes od flajera do par stranica.

A ovo sa dpi-ima.. pa najbolje ti je gledat kolka ce ti ta fotka bit nakon tiska... Ako je nakon tiska sirina fotke 4cm, onda stavis u fotosopu da je sirina 4cm i 300 dpi-a. Tako ti to radi. Dakle onda pri sirini od 4cm ta fotka ima 300 dpi-a.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 28.08.2005 23:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

robi wrote:
A ovo sa dpi-ima.. pa najbolje ti je gledat kolka ce ti ta fotka bit nakon tiska... Ako je nakon tiska sirina fotke 4cm, onda stavis u fotosopu da je sirina 4cm i 300 dpi-a. Tako ti to radi. Dakle onda pri sirini od 4cm ta fotka ima 300 dpi-a.


ma nije u tome stvar...illustrator ponekad prolupa pa ti fotku u pikaze kao da je sam transformao na 72 dpi i dimenzije su samim time vece...ali ako direktno smanjis u illustratoru dimenzije na 1:1 krajnji rezultat je u redu

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 28.08.2005 23:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4thshadow wrote:
samo je stavi na dimenzije koje odgovaraju 1:1 / 300 dpi (u transformu) i sve ce biti ok. tu i tamo se i meni to s dimenzijama pojavi, ali ignoriraj, samo risajzas na pravu dimenziju, u tisku bude dobro (ni meni na to nije znao odgovoriti nitko, valjda je bug)


moram priznat da bas i nisam skuzij.. evo da malo pojasnim mozda me bolje svatis

Snimija sam sliku kao psd, 300dpi bla bla... uglavnom velicina slike je 9600*14400 u pixelima... placeam je u InDesign i desi se to sta se desi... kako je namistit normalno da bude preko B5 dokumenta..

e i jel to normalno da sve slike budu tako velike, jer bi triba imat 40 stranica i dosta njih ce imat i slike pa onda bi to sve stalo na jedno 30ak cedeova otprilike.. jel to malo puno?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 29.08.2005 02:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

B5 dokument bi ti trebao biti 176x250 mm, ako je stranica toliko, a imas double page, onda 352x250 mm - dimenzije kada radis prijelom (slike, velicine stranica i objekata) racunas u mm, ne u pixelima jer nije prakticno. Nije mi jasno zasto ti slika ima toliko pixela...zato ti i je teska...Dimenziju slike stavi 1:1 u mm koliko zelis da bude, na 300 dpi u ps-u. ako ovo nije tvoj problem, onda uopce ne kuzim sto te muci.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 29.08.2005 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:
moram priznat da bas i nisam skuzij.. evo da malo pojasnim mozda me bolje svatis

Snimija sam sliku kao psd, 300dpi bla bla... uglavnom velicina slike je 9600*14400 u pixelima... placeam je u InDesign i desi se to sta se desi... kako je namistit normalno da bude preko B5 dokumenta..

e i jel to normalno da sve slike budu tako velike, jer bi triba imat 40 stranica i dosta njih ce imat i slike pa onda bi to sve stalo na jedno 30ak cedeova otprilike.. jel to malo puno?


9600 pix x 14400 pixa u 300 dpi ??? to je jedno 300 Mb, nije ni čudo da ti se ruši...

namisti sliku u centimetrima i milimetrima na dimenzije ko što ti 4th kaže, i u 300 dpi...

ta rušenja sa tiffovima i to nešto se meni ne događa... možda na macu ipak illustrator radi bolje Smile (kao što corel ne radi nikako...)

G.
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 29.08.2005 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e hvala, resize slike je pomogao..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 29.08.2005 17:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e jel se moze u in designu automatski radit ono brojke stranice na dnu i slicne stvari.. ako da na koji nacin?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 30.08.2005 01:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

anyone?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 30.08.2005 07:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Napamet lupam - na masteru dodas oznaku paginacije...


Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 30.08.2005 08:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, na masterpageu dodas type/insert special character / autopage number

inace indesign ima relativno dobar (pretrazljiv) help, pa se tamo moze svasta zgodno pronaci...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 10.09.2005 19:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e jel se moze u in designu napravit priprema za tisak i na koji nacin..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 10.09.2005 22:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

FlocK wrote:
e jel se moze u in designu napravit priprema za tisak i na koji nacin..


Ovo je kao da pitas na grupi "Kako se vozi auto"?

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
FlocK



Joined: 03 Nov 2003
Posts: 252
Location: Split

PostPosted: 11.09.2005 11:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znam ali ja sam pocetnik u tome pa mi treba malo pomoc ako ko ima koji link ili neke tutorijale ili bilo sta pomoglo bi..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group