Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Canon 350D vs Nikon D70s

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 26.08.2005 10:35    Post subject: Canon 350D vs Nikon D70s Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi everybody,

znam da je tema Canon vs Nikon vec diskutirana, ali, ako se dobro sjecam, jos se nitko nije bavio komparacijom ova dva modela. Iako sam dugogodisnji Nikon korisnik, namjeravao sam u najskorijoj buducnosti kupiti Canon 350D, uglavnom radi odlicne cijene te dobrih performansi.

U medjuvremenu je Nikon izdao update modela D70 - D70s, koji se performansama (a moze se reci i cijenom) ravnopravno nosi s 350D (jedino je razocarenje 6 megapixela, u odnosu na 8 mp 350-ke), sto je moju, vec donesenu odluku, poljuljalo do temelja.

Svojedobno je Borko na http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=5303 tvrdio da je Nikon neusporedivo bolji od Canona:
Quote:
pih... nista nikonovo se ne nosi s canonom.... jer ko god proba nikona zaboravi na to drugo loshe

pa bi meni bilo jako interesantno da to malo komentira. Zar je zaista Nikon toliko superioran Canon-u (i ako jeste, u cemu?) ili je to samo bezrezervna lojalnost vlastitom equipmentu, u stilu: nema sanse da Torcidas navija za Dinamo. Meni je jasno da je Borkov statement blago cinican, ali, siguran sam, gdje je dima - tu je i vatre...Borko?

Sto bi vi uzeli i zasto?

Osim dileme aparat, muci me i problem koje objekive odabrati. Mislim da cu svakako uzeti Canonov (ako se odlucim za 350D) 50/mm/1.8, koji, radi faktora 1.6 - sto znaci da je fakticki 80mm, odlicno moze posluziti kao portretni objektiv, ispravite me ako grijesim?

Objektiv 2 bi bio sirokokutni, ne nuzno riblje oko, nesto tipa 11-40mm, za panorame, krajolike itd. Ako netko ima dobru preporuku, bio bih mu jako zahvalan.
Back to top
View user's profile Send private message
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 26.08.2005 13:40    Post subject: RE Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma nema ti tu mesa, to je već oglodana tema. i totalno besplodna diskusija. ako googlaš sasvim specifično na "canon 350d vs. nikon d70" dobit ćeš preko 70.000 rezultata. hebiga, netko voli plavuše a netko rasne crne komade iako su im performanse u biti iste. ja sam sa nikonom zadovoljan, ali bih vjerojatno bio i s canonom. otkad je počelo to prepucavanje pojavio se još i pentax ist koji opet ima svoje određene prednosti. itd. ono što vrijedi za borka ili za mene, ne mora vrijediti i za tebe.<br>

ako te muči što izabrat za kupnju, zaboravi na marke i tipove. napravi si lijepo check-listu sa kriterijima koji bi te zadovoljili. pa tek kad si gotov, usporedi ono što se nudi.<br>

i nemoj kupit ništa prije nego si svaki od modela koji teoretski dolaze u obzir držao u ruci. barem u prodavaonici. (i pri tom nemoj slušat prodavače.)<br>

tko zna, možda na kraju uzmeš fuji, olympusa ili dynax i opet budeš zadovoljan.<br>
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 26.08.2005 14:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, usporedi sam i odluci...oboje su dobri aparati, osobno preferiram canona i mislim da ima bolji izbor objektiva...u zadnje vrijeme je predvodnik na polju digitalije...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 26.08.2005 14:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ono sto sam ja zapravo htio cuti su iskustva iz prve ruke, naravno da cu odluku donijeti sam. To ce, s 95% vjerojatnosti biti Canon ali, rekoh, hajde da dam nikonovcima sansu da me uvjere da je D70s bolji izbor Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 26.08.2005 14:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tema je sažvakana milion puta,ja lično pri kupovini nisam bio opterećen ni jednim ni drugim brendom emocionalno,tj prije nisam probao ni jedan ni drugi.Imao sam priliku testirati eos 10d+ne toliko dobar sigmin objektiv 28-200mm.Aparat je odličan i on me natjerao da počnem razmišljati o dsl-rovima.Igrom slučaja kupio sam nikon D70 na savjet kolege koji se jako dugo bavi fotografijom.Imam ga oko mjesec dana i više sam nego zadovoljan.Aparat je zvjer.Ne bih razglabao polemiku tipa canon vs nikon,obadva brenda su odlična.Jedina razlika između nikona D70 i D70 s je ta da u kit pakovanju sa oznakom s dolazi objektiv 18-70mm koji je jako dobar,a u običnom dolazi 28-80mm koji je dosta slabiji.S oznaka ima i veći displej ako ti nešto 7igra ta činjenica.D70 se upgradeom firmwarea podiže se d70s.Ne znam pošto si imao nikona da li imaš objektiva za njega,to bi po meni bila presudna činjenica pri kupovini.Ako imaš stakala,nemaš nikakvog razloga da mijenjaš brend.Ta 2mpix razlika nisu po meni nikakv značajan razlog za plakanje,i na 6mpix dobijaš jako kvalitan print.Na kraju po meni nije uopšte
bitno nikon ili canon,najvažnija su stakla,a ona dobra i za nikona i za canona su skupa-koliko para toliko muzike.Sve se svodi na to-kupiš tijelo i poslije ga obogaćuješ staklima,kad već zaglaviš sa njima onda više nema mijenjanja brenda,samo modela.U ovih mjesec dana koliko imam nikona nijednom nisam zažalio ni jedne jedine pare date za njega,uživanje je zaista veliko i ja ipak dajem svoj glas nikonu Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 26.08.2005 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fanatic wrote:
Ono sto sam ja zapravo htio cuti su iskustva iz prve ruke, naravno da cu odluku donijeti sam. To ce, s 95% vjerojatnosti biti Canon ali, rekoh, hajde da dam nikonovcima sansu da me uvjere da je D70s bolji izbor Very Happy

D70s je po meni bolji izbor Very Happy ,nečeš se pokajati sigurno.
Back to top
View user's profile Send private message
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 26.08.2005 15:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, od stakala za Nikona imam samo jednu prosjecnu Sigmu, tako da me to ne opterecuje previse.

Quote:
D70 se upgradeom firmwarea podiže se d70s

a da li se tim upgradeom dize i USB 1.1 kod D70 na USB 2 kod D70s?

Quote:
...u kit pakovanju sa oznakom s dolazi objektiv 18-70mm koji je jako dobar...

da li zarisnu duljinu kod ovog objektiva treba mnoziti faktorom 1.5 ili je to to? koliko sam vidio max. otvor blende kod ovog objektiva je 3.5-4.5, da li je to ok?

nadalje, sto u praksi znaci minimalni ISO 200 kod Nikona? postoji li primjetljiva razlika u sumu u odnosu na ISO 100?

i postoje li razlike u cijeni kod nikon/canon stakala? dobije li se za istu lovu isto ili je jedan od ova dva brenda skuplji? kako stoje stvari s alternativnim proizvodjacima, isplati li se uzeti sigmu, tamron ili sl.?

i moze li mi netko preporuciti neki dobar, ali jebacki dobar, sirokokutni objektiv, do nekih 500 EUR?
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 27.08.2005 13:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako ti moze neko doniti iz usa ili tako nesto...neznam tko ih prodaje u hrvatskoj (prizma?) ali sa faktorom 1.6 jedini pravi širokokutni do 500 eura (ili tu negdi) je:
http://www.photo.net/equipment/tamron/tamron_11-18.html

btw. Canon je trenutno bez ikakvog pretjerivanja broj 1 u digitalnoj fotografiji (sto god oni koji su kupili Nikona pričali) i vjerojatno će ostati u dogledno vrijeme, tako da je po meni najsigurnijji buy. ali usporedi sam:

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d/page21.asp

Ne kažem da su Nikoni slabi (D2x recimo), al ovo su činjenice...također ima veći izbor stakala za Canona, i nešto bolje performanse na višem ISO (D350 vs. D70)...svejedno nećeš puno faliti s nijednim...nemam razloga navijati za Canona (iako imam njihovu opremu), nije to Apple Smile) - no emotions ...

ot, novi 5D od Canona (full frame) ima NEVJEROJATNO dobre fotke na ISO 3200:

http://www.dpreview.com/gallery/?gallery=canoneos5d_preview/

pogledajte i uvjerite se... (gle borko, moš imati upotrebljive fotke na ISO 3200, Smile) )

G.
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 27.08.2005 13:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

350d ima [neznatno] manji senzor od D70 tako da su ti megapixeli nesto kao mazanje očiju. ovde je dolazio Mili koji ima kameru od 2 ili 4mpix, zaboravih tacan model, al radi ogromne printove. odavno su izbaceni senzori za telefone sa 6mpix, jel bi to trebalo da bude konkurencija d70, d100, 10d i 300d? Very Happy

na ISO200 nema shuma...

uglavnom da ne duzim mnogo stvarno presazvakanu temu, megapixeli su zanemarljivi, ako imas neki drugi razlog za canona samo udri Wink

pogotovu ako ti treba i privezak za ključeve, 350d je savršen izbor - staje u svaki džep i jeftina plastika iz kinder jajeta od koje je napravljen osigurava činjenicu da ostale stvari u džepu neće biti oštećene Laughing Laughing Laughing


grzzi, sa ff senzorom to je logično Wink




odlčni wide objektivi za te pare su 12-24 i izgleda novi 10-20 od sigme





edit - sad sam pogledao onaj uporedni test 350d i d70 (bez S)

pomenuću samo one stavke koje su različite (osim cene, naravno)

1) sa D70 dolazi DALEKO bolji objektiv. uz 350d ljudi uglavnom uzimaju sigmu 18-125 za svakodnevnu upotrebu, al on nema silent autofocus

2) megapixeli - mentioned before.

3) image parameters - bezveze poređenje, nikon ih kao ima najviše al je to za ozbiljniju upotrebu nebitno jer se postprocesing radi na PC-u. za neozbiljnu upotrebu su tu prosumeri Wink

4) iso - 350d ima ISO 100, al tek sad vidim da idu u rasponima od celu blendu - dakle iso 100, 200, 400, 800 i 1600. d70 ih ima 3x više Razz

5) kompenzacija expozicije, čist software... ne znam zašto je canon ubacio samo +- 2 blende. uglavnom ni to nije nešto bitno, veće kompenzacije se ionako retko koriste u nekom brzom snimanju, a ako ti ikad zatreba samo se prebaci u manual.

6) najkraća ekspozicija d70 1/8000 vs 350d 1/4000. jedna blenda razmaka, nije zanemarljivo uopšte. sa svetlijim objektivima često koristim 1/8000

7) sinhronizacija flasha - 1/500 vs. 1/200. BITNA razlika u korist D70, često se koristi kod slikanja ljudi, kad blenda treba da ostane što manja zbog dubinske oštrine.

Cool af assist - daleko bolja varijanta kod nikona - ne koristi se flash, koji samim tim ne mora ni da bude podignut.

9) af system - canon bolji, ima više af points

10) mirror lock up - nikon nema, što može da smeta kad fotkaš ekspozicije od 1/2 do 2s sa nekim večim žižnim daljinama, pogotovu ako je stativ slab

11) viewfinder - kod D70 je veći i svetliji, što dosta znači (pogotovu kod manuelnog fokusa). dosta ljudi se žalilo na tu manu 350d

12) display - na testu je isti, al pošto biraš između D70s i 350d - D70s ima veći Wink

13) povezivanje s compom - s obzirom da gledamo d70s, USB 2.0 oba. s tim da se stvarno ne sećam kad sam poslednji put povezao aparat na USB, koristim čitač kartica što i svima ostalima preporučujem.

14) text comment - komentar u exifu fotografije, koristim, al mi je potpuno nebitno. da mi je bitno, ubacio bi komentare na compu.

15) dimenzije - ovde je 350d pozeleneo jer je manji, al to baš i nije prednost u DSLR vodama. pogotovu jer dosta ljudi kaže da zbog tih malih dimenzija loše leži u ruci.

16) daljinac - za d70s postoji samo infrared okidač, a za 350 i žičani.

17) vertical grip - d70 je crven, al d70s ima mogućnost kačenja vertical gripa.

1Cool komandni točkići - d70 ima 2 komada što je prilično korisna opcija, mnogo brže podešavanje

19) brže okidanje kod d70s... zna da bude bitno.




eto, to su na papiru prednosti i mane ta 2 modela. izabereš onaj čije ti prednosti više trebaju odnosno čije ti mane manje smetaju Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 28.08.2005 13:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala svima, a posebno Borku (znao sam da se mogu pouzdati u tebe Smile) na iscrpnim informacijama.

Gledajući usporedne testove po internetu, nekako sam stekao, naravno potpuno subjektivan, dojam da 350D producira bolje fotke.

Quote:
pogotovu ako ti treba i privezak za ključeve, 350d je savršen izbor - staje u svaki džep i jeftina plastika iz kinder jajeta od koje je napravljen osigurava činjenicu da ostale stvari u džepu neće biti oštećene

Ovo jest ozbiljan argument ukoliko će kameru koristiti profi (sjeća li se tko legendarnog Nikona F3 - njega je bilo nemoguće uništiti), ali ja sam običan amater i nemam namjeru bacati kameru po podu, barem za sada Smile A kompaktne dimenzije ne moraju biti nedostatak, naprotiv, tko je lud da tegli par 100 grama više ako baš ne mora?

Quote:
1) sa D70 dolazi DALEKO bolji objektiv

To mi nije relevantno, svakako namjeravam uzeto posebno body pa sam nadograđivati

Quote:
2) megapixeli - mentioned before

Moguće da to štima, ali znaš onaj: Fata je Fata, ali dvaput je - dvaput! Laughing Laughing

Quote:
3) image parameters - bezveze poređenje, nikon ih kao ima najviše al je to za ozbiljniju upotrebu nebitno jer se postprocesing radi na PC-u. za neozbiljnu upotrebu su tu prosumeri

Agree

Quote:
4) iso - 350d ima ISO 100, al tek sad vidim da idu u rasponima od celu blendu - dakle iso 100, 200, 400, 800 i 1600. d70 ih ima 3x više

Možda sam ja preglup da to shvatim, ali niti uz najbolju volju ne mogu dokučiti koja je praktična upotrebljivost setup-a ISO 150?

Quote:
6) najkraća ekspozicija d70 1/8000 vs 350d 1/4000. jedna blenda razmaka, nije zanemarljivo uopšte. sa svetlijim objektivima često koristim 1/8000

Ne bih rekao da je to toliko bitno, ali ako ti kažes - vjerujem iz prve Smile

Quote:
7) sinhronizacija flasha - 1/500 vs. 1/200. BITNA razlika u korist D70, često se koristi kod slikanja ljudi, kad blenda treba da ostane što manja zbog dubinske oštrine.

Agree

Quote:
11) viewfinder - kod D70 je veći i svetliji, što dosta znači (pogotovu kod manuelnog fokusa). dosta ljudi se žalilo na tu manu 350d

Hm, ovo nije nebitno

Quote:
13) povezivanje s compom - s obzirom da gledamo d70s, USB 2.0 oba. s tim da se stvarno ne sećam kad sam poslednji put povezao aparat na USB, koristim čitač kartica što i svima ostalima preporučujem.

Jebi ga, radim simultano na nekoliko kompjutera, pa USB2 može biti bitan. Ipak, 70s ga ima pa nije relevantno

Quote:
10) komandni točkići - d70 ima 2 komada što je prilično korisna opcija, mnogo brže podešavanje

19) brže okidanje kod d70s... zna da bude bitno.

Ovo su jaki argumenti.

Još jednom hvala svima na konstruktivnoj diskusiji Smile
Back to top
View user's profile Send private message
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 29.08.2005 09:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mali update @ 4)

Ima jedan koristan feature kod Nikona koji korisniku omogucava da postavi zeljeni otvor blende i ekspoziciju, a kamera onda za taj setup postavi odgovarajucu osjetljivost. E, u tom je slucaju velika prednost mogucnost preciznijeg podesavanja ISO vrijednosti...eto.
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 29.08.2005 11:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto mene samo na brzinu da izodgovaram Wink

dakle build quality bi trebalo da te zanima kad daješ skoro 1k€ za nešto. a ergonomija je opet prilično bitna u ovim stvarima. ne znam jesi li držao u ruci i 350d i d70, al pre kupovine ih svakako probaj. ako imaš kameru, objektiv, torbu, možda još koji objektiv, flash... 100g ti zaista ništa ne znači, pogotovu ako su zakinuti ergonomija i izdržljivost. kompaktne dimenzije takođe, zato što kameru nećeš nositi u džepu nego u torbi, a čuo sam od gotovo svih koji su probali 350d da im loše leži u ruci jer je jednostavno premali. zato ti kažem da to prvo isprobaš.

za subjektivni dojam ne znam šta da ti kažem Wink sa istim objektivom i osvetljenjem ćeš jako teško primetiti bilo koju razliku. kod tela, varijacije se svode na izdržljivost i opcije, kad jednom okineš manje-više je sve isto.


za iso vrednost si sam video, a i opet je korisno da možeš sam da namestiš te 'međuvrednosti'. sad sam na moru fotkao neki izbor za miss plaže Laughing osvetljenje očaj, pa mi je f2.8 1/125 iso 500 bilo taman. 400 je bilo kritično, za to bi trebao 1/100 što je ostavljalo 'motion blur', a da sam išao na 800 em bi imao više šuma em bi morao da zatvorim blendu više nego što hoću. ovo jesu sitnice al opet Wink


P.S. znam kako sve ovo izgleda al ja STVARNO ne pokušavam da te nagovorim da kupiš nikona. nemam proviziju Laughing niti mi tvoja odluka išta znači, nego pokušavam da ti objasnim šta mislim da jeste bitno a šta ne, i iskustva. dakle ne pričam ovo sve zato što ja imam nikona nego sam i sam kupio nikona zato što sam u startu tako razmišljao i nisam se pokajao.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 29.08.2005 15:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Drzah vec obje kamere u ruci, sto se ergonomije tice - Nikon je definitivno bolje rjesenje. Canon je zaista malen, pa tko ima velike ruke, kao sto imam ja, ne zna na sto da nasloni prstenjak i mali prst i fakticki kameru drzi s preostala tri. Ali ako kupis drsku s baterijom - onda se 350D optimalno drzi u ruci.

Code:
...al ja STVARNO ne pokušavam da te nagovorim da kupiš nikona...

Laughing Makar sam procitao sam masu usporednih testova na web-u i u novinama meni jednostavno mnogo vise znaci feedback iz prve ruke. Respekt tebi i ostalima koji su sudjelovali u diskusiji i lifrali vrijedne informacije...

Nego, jesi li vec radio printove s D70? Koja su iskustva, do kojeg povecanja se moze ici? Ima li sanse da covjek priredi klasicnu izlozbu koristeci te printove?
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 29.08.2005 16:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najveće što sam radio od jedne fotke je A4, od jpega, i super je kvalitet

kažu ljudi da može i A3 bez problema, al nisam video, samo sam čuo



ako ti treba veća rezolucija od podržane, glavna fora da je slikaš raw i onda u raw konverteru odradiš interpolaciju, za najmanje gubitke


izložba može bez problema da se odradi
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 29.08.2005 16:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Na kućnom ink jetu a4 format djeluje više nego pristojno,slikaš u raw-u,odradiš je u nikon capture-u,prebaciš u tif,još je malo glancaš u fotošopu,tek one osnove-malo peglanja ako ima zrna,unsharp mask,kontrast,baš maloprije sam štampao jedan makro i više sam nego zadovoljan kvalitetom slike,ovih dana ću štampati jedan portret na a3,ali kod jednog fotografa,pa ti javim rezultate.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group