Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dozvola za fotografiranje

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 28.12.2004 12:52    Post subject: Dozvola za fotografiranje Add user to your forum ignore list Reply with quote

Very Happy Bio sam danas u šoping centru i kad sam ugledao kutak sa akvarijima, ribicama i malim kornjačama odmah sam se bacio na posao.

Nakon što sam u zanosu ispucao kakvih tridesetak slika dođe mi ženska (valjda šefica odjela) i prekine taj zanos sa uletom "imate vi dozvolu za slikanje?" "da je to privatno vlasništvo". Shocked

ja velim slikam privatno, a zabranu slikanja nisam nigdje vidio.
Kak me naglo izbacila iz zanosa puls mi je skočil valjda na 200 BPM-a i velim joj da sam mislil da živimo u slobodnoj zemlji i da u životu nisam čul da moram za slikanje u dučanu tražit dozvolu. Sad

veli ona: je, to je privatno vlasništvo Twisted Evil
velim ja: i arhitektura je, a tek pejzaž. Evil or Very Mad
veli ona: da ona mora pitat u marketingu.Twisted Evil
velim ja: pitajte odmah i dal smijete bacat svoje šugave reklame u moj kaslić, koje bum valjda doživotno moral čistit iz kasliča i hitat u stari papir.Evil or Very Mad

Dali vi nešto o tome znate.
ako slikam privatno, za koje objekte moram tražit dozvolu? Question Sad
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 28.12.2004 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da ja sam u jednom slovenskom lancu velikih ducana slikao i zatrazili su me dozvolu .
bilo je dovoljno mail potvrde isprintan da smijem slikati..

dobar fotić je kao lopov sve je ok dok te ne uhvate Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 28.12.2004 21:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čovjek bi trebao znat prije nego nešto slika za kaj treba tražit dozvolu.
Neću valjda za sve kaj je nečije privatno vlasništvo tražit dozvolu.

Dali netko zna kaj veli zakon da se nesmije slikat bez da za to imaš odobrenje.

Jer ja ne želim sa fotkanjem uznemiravat ničiju privatnost, što i nisam činio.

A ako sumnjaju u neke neprijateljske namjere onda su malo glupi ako te traže dozvolu, jer upravo sa traženjem dozvole neće upoznati neprijatelja.
On će to naravno napraviti potajno. Think
Back to top
View user's profile Send private message
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 28.12.2004 21:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

inaće za vašu informaciju i na moje veliko iznenađenje

zlatne ribice se obožavaju fotkat sa flashom naprosto su se izbezmile od atraktivnosti mog flasha.
nakon bljeska cjelo jato se vrzma oko objektiva, samo kaj kratko traje.
a tek deseci malih kornjača, kao da se doista namještaju u neke smješne poze. Čak znaju prekrit i kolegu svojim malim udovima nebi li zauzeli mjesto u prvom planu.
Razz
i onda te neko pita za dozvolu...
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 28.12.2004 23:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa stavi fotke negdje...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 28.12.2004 23:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budem samo da ih malo retuširam

nisam baš zadovoljan s njima, nisam imo vremena za isprobavanje, novi sam u tom žanru.

idem sutra (ili neki drugi dan) kod frenda u zoo shop, mada nemam adekvatnu rasvjetu al budem probo.
Back to top
View user's profile Send private message
bivi



Joined: 11 Dec 2004
Posts: 45
Location: Rijeka

PostPosted: 31.12.2004 04:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Čuj to ti je jako komplicirano.
Sve dok misle da nisi profić, ili dok nekom ne počneš više ić na živce, dotle je sve ok i možeš slikat sve i svugdje.
Ako misle da si profić morao bi za fotkanje imati dozvolu (u većini slučajeva).
Profić, pak misle da si, ako ocjene da imaš ''profi'' kameru, ako koristiš stativ - tad si profić bez ikakve dileme, ako vide lijepi veliki skupi flash na velikoj skupoj kameri itd.
Zatim moraš paziti da ne snimaš neke copyright objekte. Npr. u njemačkoj ne smiješ slikati ICE vlakove jer su zaštićeni, zatim ne smiješ slikati na kolodvorima bez dozvole.
U biti možeš slikati svugdje, gdje pravilima ponašanja u tom objektu ne stoji izričito da je za fotografiranje potrebna dozvola ili da je fotkanje zabranjeno.
Dakle ako netko veli da je zabranjeno, imaš pravo na uvid u pravila ponašanja. Ako ih nemaju, tada nije ni zabranjeno fotkati, osim ako nema nekakav znak ili nešto.
Ne znam kak je to tu kod nas, ali u D svi javni objekti imaju ta tkz. pravila ponašanja ili kućni red.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 31.12.2004 08:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
U biti možeš slikati svugdje, gdje pravilima ponašanja u tom objektu ne stoji izričito da je za fotografiranje potrebna dozvola ili da je fotkanje zabranjeno.
Dakle ako netko veli da je zabranjeno, imaš pravo na uvid u pravila ponašanja. Ako ih nemaju, tada nije ni zabranjeno fotkati, osim ako nema nekakav znak ili nešto.
Ne znam kak je to tu kod nas, ali u D svi javni objekti imaju ta tkz. pravila ponašanja ili kućni red.


Mislim da je to to. Ako nije istaknut znak zabranjeno fotografiranje smiješ fotkat koliko hoćeš. Jedino ako te ne puste u neki objekt s aparatom bez dozvole isl. onda hebiga. Kaj misliš zakaj nijedna ili nijedan celebrity nije tužio fotića koji je ulovio opaku pozu za naslovnicu tabloida? Jer nema osnove. Slikati se smije ako to izričito nije zabranjeno, pa makar to bilo i privatno vlasništvo. A kaj se tiće privatnog vlasništva, pa danas je valjda sveu priv. vlasništvu. Dobro si rekao Kle. I zgrade i pejzaž(zemlja) i auti i fakat sve. To su gluposti. No ipak, mislim , da nije svejedno da li si na javnoj površini i na privatnoj, makar to bio i javni dućan. Ipak ako vlasnik dućana ne dozvoljava fotografiranje mislim da ti ima pravo reći ne može majstore!
Zato za te paparazzo fotke izbliza kupi neki kompaktni digitalac recimo olya mini mju i nitko se neće ni obazirati. Dok već malo veća kvrga u rukama izaziva sumnju.(imaš novi D70 ne?)
ajd dosta sam pis'o

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 12.01.2005 22:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

fotkanje je dozvoljeno svugde gde nije zabranjeno Wink

dodushe, u doooosta supermarketa, prodavnica i sl. sam vidjao znak za zabranu fotografisanja... sad je pitanje kolko je to 'legalno', odn. ko njima daje za pravo da donose zakone [makar i na svojoj teritoriji]. al, ako nije bilo tog znaka, onda nema sta da ti pricha...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 13.01.2005 01:38    Post subject: Reply with quote

da....a zabranjeno je na jako punpo mjesta...
znam samo neka...al mislim da cak je negdi bi lo u narodnim novinama nekaj tak...il sam na njuzima cito...ugl...
zabranjeno : AMBASADE (bio jeben incident kod americke...cak uz prijetnju oruzjem) aerodromi groblja...
Back to top
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 13.01.2005 10:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

citam "digitalna fotografija" od Tom Ang-a (btw, dobra knjiga)...
gdje kaze da je fotkanje dozvoljeno u svim javnim prostorima, ali nezgodne situacije si mozete stvoriti cak i ako naprimjer fotkate stambenu zgradu, a neko se kroz prozor vidi u svom stanu Shocked

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mili



Joined: 27 Jul 2004
Posts: 49
Location: ZAGREB, SIGA

PostPosted: 14.01.2005 09:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

baš sam nedavno imao razgovor na tu temu s jednom prilično mjerodavnom osobom. I mogu reći da stvari ne stoje baš sjajno. Naime, tu je zakon vrlo neizričit. Ključ je u stvari u objavljivanju tih fotki. Ako je namjenjena isključivo za kučnu privatnu upotrebu(albumi i sl.) onda ok, ali ako se takva fotka objavi, a da se ne traži dozvola onoga tko je na slici mogu nastati problemi. Pogotovo ako je objava u svrhu marketinga ili bilo kakvog ostvarivanja dobiti. Recimo fotkaš nekoga na ulici, a taj je maloljetnik, u novinama ne smije izaći slika da se ta maloljetna osoba može prepoznati. Ako malo pratite te stvari vidjet ćete da su lica takvim osobama "pikselizirana" da se ne mogu prepoznati. Ne smijete fotku nekoga negdje staviti na kakav plakat, a da za to nemate dozvolu te osobe(u pisanom obliku naravno). Čak se postavlja pitanje o samom autorstvu fotografije. Da li je samo fotograf vlasnik autorskog prava ako je fotografirao neki model koji mu se namještao? Jer ni bez tog modela ne bi bilo te fotke, ne? Tako da se i tu treba pozabaviti pravnim cakama i sastaviti ugovorčić koji će to regulirati. I tako dalje.
Stvar je malo blaža što se tiće izvještaja-reportaža-vijesti s kakvih eventa. U novinama se smije objaviti fotka bez ikakve dozvole osobe koja je na njoj jer samim time što je na kakvom javnom skupu ona je javna osoba u tom trenutku, pa tako ne postoji prepreka za objavu u tisku, no fotograf može prodati fotku s npr. koncerta i nekoj firmi, npr. proizvođaču reflektora za osvjetljenje pozornice i taj proizvođač ne smije tu fotku koristiti u promiđbene svrhe bez prethodno reguliranih odnosa s npr. pjevačem ako je on na njoj. itd. itd.

_________________
zelio sam biti heroj ulice...
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 14.01.2005 10:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nhf Smile

al , da pročitate što zakon kaže o tome ?
Back to top
View user's profile Send private message
racoon



Joined: 12 Jan 2005
Posts: 19
Location: Bg

PostPosted: 20.01.2005 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da biste prodali fotku sa necijim likom, morate imati dozvolu modela (sem za novine),za reklamne svrhe obavezno! Takodje se mora imati dozvola vlasnika imovine ukoliko ste slikali neciju kucu (celu, ne detalj) ili auto sa registarskim brojem.
To sto se tice prodaje.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
godfather



Joined: 17 Dec 2003
Posts: 93
Location: čakovec

PostPosted: 20.01.2005 12:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kolega bio u Japanu i kak se šetao Tokijom, slučajno se našao unutar nekog velikog servisa Mitsubishi motorsa sa fotoaparatom u ruci. Odnekud su se pojavila 2 zaštitara i predala ga policiji.. uglavnom bio 3 mjeseca u pritvoru optužen za špijunažu..

_________________
Do you feel lucky?? Huh punk? Do ya??? #bang#bang#fršt,špric
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Kle



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 185
Location: samobor

PostPosted: 21.01.2005 20:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
kolega bio u Japanu i kak se šetao Tokijom, slučajno se našao unutar nekog velikog servisa Mitsubishi motorsa sa fotoaparatom u ruci. Odnekud su se pojavila 2 zaštitara i predala ga policiji.. uglavnom bio 3 mjeseca u pritvoru optužen za špijunažu..


shit Sad
Back to top
View user's profile Send private message
mp



Joined: 17 Aug 2004
Posts: 26
Location: Karlovac

PostPosted: 07.09.2005 21:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ljudi, a kakva je situacija s npr. koncertima? U slucaju ako se na koncert ne smiju ufuravat fotici, a ipak se nesto snimi? Jel takva fotka onda samo za privatnu upotrebu?
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 07.09.2005 22:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

obicno kod takvih situacija, odredjene osobe 'press' moze fotkati,
mislim da nije privatna uporaba
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
mp



Joined: 17 Aug 2004
Posts: 26
Location: Karlovac

PostPosted: 07.09.2005 22:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
obicno kod takvih situacija, odredjene osobe 'press' moze fotkati,
mislim da nije privatna uporaba


Ali ako je na takvom dogadjaju osoba u statusu publike, a ne pressa.......?
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 08.09.2005 10:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mp wrote:
Ali ako je na takvom dogadjaju osoba u statusu publike, a ne pressa.......?


na sve koncerte jacih bendova [i onih koji bi to voleli da budu] je zabranjeno unosenje bilo kakve opereme koja moze da belezi sliku ili zvuk. dakle nema fotkanja Razz plati kartu pa uzivaj
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 08.09.2005 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a recimo ovo; seta se po splitskoj rivi Feđa Klarić i ugleda mladi par koji je u zanosu i slika ih.
objavi se slika u "slobodnoj dalmaciji".... pa nije im valjda dosa i zamolia ih- ajde vi se malo pocupajte tu, a ja cu vas objavit u novinama tako da lijepo svi (ukljucujuci i starce) lijepo vide koliko se vi volite....

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 08.09.2005 11:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

može ih slikati jer su osobe na javnoj površini , te automatski u javnosti.
bad je kad opališ sliku na privatnoj površini i objaviš ju bez privole vlasnika.
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 09.09.2005 10:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

priblizno tacno Smile

bez pitanja/dozvole moze da fotka bilo koga u javnosti za editorial svrhe - znaci novine, casopisi i tako to.

da bi fotka bila upotrebljena u reklamne svrhe, mora imati pismeno odobrenje svih osoba koje se mogu prepoznati na fotki.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 09.09.2005 13:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hm, ako na ulaznici ili na ulazu nije definirano nista o fotografiranju, smijes li onda slikat?
kad je bio Paradise Lost u Boogaloo (ili kako se vec pise) nas je masu imalo digitalce, meni kaziprst nije prestao radit, nitko se nije zalio, ni staff, ni bendovi... I've got very nice pics Very Happy

doduse na Perfect Circle bend nije htio izac na stejdz dok se ne rascisti dim cigareta i dok publika ne shvati da ne smijemo slikat Rolling Eyes

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 12.09.2005 13:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
hm, ako na ulaznici ili na ulazu nije definirano nista o fotografiranju, smijes li onda slikat?



kao i inache - dozvoljeno je sve sto nije zabranjeno Very Happy



iz primera vidis da je to sve pitanje 'stava' benda/organizatora, i nema generalnih pravila. isto ko sto neki pizde zbog mp3ojki [kapiram da Lars Urlich jede ipodove], a neki ih cak podrzavaju. inace, vazno je i da znas sta smes a sta ne smes [bilo je vec tema na forumu, procesljaj]. fotkanje moze da se zabrani tako sto je istaknut odgovarajuci znak, il je napisano na kartama/ulazu da se ne sme unositi oprema za belezenje slike/zvuka. ako nema nicega od toga, ne daj da te blefiraju Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group