Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
zasto Mac?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 14.07.2005 13:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

I was a switcher...
a real life story

Evo prije koji mjesec odlučih ja kupiti Mac. Zašto? Zato što mi je PC jednostavno zadavao glavobolje. Nisam PC newbie i znam održavati računalo, ali jednostavno PC mi je zadavao više glavobolja nego davao koristi. Moja stara je radila i na Macu i na PCu, doma imamo jedan Mac stari iz '94 te stara ima PC notebook koji smo kupili prije par godina. Zanimljivo mi je bilo uspoređivati njen rad na Macu i PCu. Na PCu se uvijek nekako više živcira. Za Mac me nikada nije pitala ni najmanju sitnicu a za PC stalno. Ovdje ne možemo reći da se naviknula, jer je radila na poslu na PC-u istovremeno stoga je naučena i na njega.

U svakom slučaju odlučih ja malo razgledati ponudu Macova te sam sebi postavih neka pitanja:
Kompatibilnost sa PC-em?
Ponuda softwarea za Mac?
Koliko će mi trebati da se naviknem na rad?
Cijene?
Zašto nabaviti Mac?


Kompatibilnost sa PC-em
Što se tiče rada u mreži Windows XP i Mac OSX su potpuno kompatibilni što sam već i isprobao. Tekstualne datoteke su potpuno kompatibilne, nema problema sa hrvatskim znakovima. Photoshop, Office, PDF, sve kompatibilno najnormalnije

Ponuda softwarea za Mac
Za Mac će vam trebati Mac software. Moguće je "pokrenuti" PC software na Macu preko Virtual PC-a, ali ipak je bolje imati originalne Mac aplikacije, jer ipak rade stabilnije, troše manje memorije, itd.
Većina većih aplikacija ima svoje Mac inačice, posebno što se tiče grafičke industrije: Photoshop, CS2 i sve druge veće Adobeove aplikacije
Macromedia Studio (Dreamweaver,...)
Microsoft Office
Cinema 4D
Swift3D, SketchUp

iApps kako većina voli zvati Appleove aplikacije za Mac su skup jako korisnih i stvarno odličnih aplikacija, od općepoznatog iTunesa za glazbu, Final Cut Studija, iCala, Adresara,... iLife aplikacije kao iTunes, iCal, Adresar, Mail dolaze s Macom

Većina aplikacija na Macu radi odlično međusobno, recimo iCal može imprortati i održavati sve rođendane iz Adresara, Adresar može interactati s Mail aplikacijom na više načina, itd.

Mac aplikacije se lako mogu nabaviti Wink

Za Mac postoji velik broj odličnih FREE aplikacija, a popis nekih možete naći ovdje!

Koliko će mi trebati da se naviknem na rad?
Ovo zaista nije tragedija i vrlo je lako priviknuti se, ima nekih sitnica što se tiče tipkovnice na što se treba naviknuti, ali to nije neki veći problem, kao i sučelje koje je nadasve user-friendy

Cijene
Macovi u biti nisu toliko skupi koliko ljudi misle. Za rad u Photoshopu, Macromedia Studiju, dovoljan je Mac Mini sa extra 1GB(lako je staviti unutra, vjerujte mi, imam mali movie o postupku instalacije ako netko želi). Mac računala su izrađena da traju, kao što sam rekao imam Mac iz '94 koji radi stabilnije nego moj PC iz 2000.

Zašto nabaviti Mac
Virusa skoro ni da nema (Dva virusa za OSX "u ponudi" tek 2 godine nakon izlaska)

Airport - svi prijenosti Macovi (iBook, Powerbook) dolaze s Airportom, a u stolna su mogući kao opcija. Airport je u biti wireless mreža, koja je kod Macova što se tiče međusobnog rada dovedena do savršenstva, a razni dodaci koji omogućuju rad Airport mreže s audio sustavima (iTunes glazba - linija) i slično olakašavaju život

Its so easy - Mac jednostavno voli olakšati korisniku život, evo spojim kabel za mrežu preko koje idem na net na njega i on već ima spremne sve parametre i uključen internet. Takvih sitnica ima gomilu i zaista olakšavaju život.

Moguće je zamjenjivati hardware u Macu Smile da ne biste nasjeli na priče ljudi da ništa ne možeš mijenjati, čak i Powerbookovima možete lako izmjenjivati HDD, dodavati memoriju...[/url]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 19.07.2005 01:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala ljudi svima Smile
evo meni komp treba za web te grafiku - Photoshop, FreeHand, 3ds max ne toliko ali svakako mislim malo vise in time...
hocu da mi se komp ne rusi i ne trokira kad radim sa velikim slikama i slicno. koristim PC/win od 11. godine (tad je bio 386/Win 3.1) tako da nisam njubi. svaka verzija nakon 3.1 mi se rusila, cak sam uspjela na XP uzrokovat BSOD vise puta sto neki ljudi smatraju mitom. hocu da bude stabilno i sigurno i kad ga malo napregnem sa vecim fileovima.
igrice ne igram uopce. nikad.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
stripe



Joined: 24 Jan 2004
Posts: 816

PostPosted: 19.07.2005 13:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
...cak sam uspjela na XP uzrokovat BSOD vise puta sto neki ljudi smatraju mitom...


no myth...
Vidio ga ja vise puta na svom (bez sp1, nakon toga nisam vise vidio)
Back to top
View user's profile Send private message
gRa



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 206
Location: Zagreb

PostPosted: 04.08.2005 23:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da je surova realnost ovakva: i mac i pc imaju svojih prednosti i mana. sve je u tome sto ti je je vaznije kod racunala. s novcima koji ti trebaju za vrhunski mac, mozes sloziti pc koji ce preformansama zasjeniti taj isti mac vise puta. testament tome je prelaz applea na x86 arhitekturu jer je IBM, razvijajuci cell procesore u kompi s toshibom i sonyjem, prestao s razvojem powerpc procesora. tu je apple malo zastagnirao, te posto mu IBM nije htio dati licencu koristenja cell procesora, presao na x86. koliko sam cuo, x86 napravljen za apple radi oko 20% brze od nominalne snage normalnih x86 strojeva sto je ocito veliki kick in the right direction za apple. nadalje, kod applea se uvijek placala stabilnost te design, sto je kod pc-a na prilicno klimavim nogama. znaci, ako posjedujes nekakva znanja na polju sastavljanja racunala te odabiranja komponenti, te nekakvu povijest toga kako koji proizvodjac komponenti radi s drugim, mozes si slozit pc koji ce prerajtat svakog meka. on the other hand, mozes si kupit za iste te novce stroj koji ce ti izgledat ko milja dolara i jako dobro raditi. sve ovisi o ukusima i afinitetima.

_________________
[gRa]
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 05.08.2005 19:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stvar je u vrhunskom dizajnu OS-a i hardvera i u sinergiji jednog i drugog. (pod dizajnom mislim na ono što dizajn i znači, da je nešto napravljeno da radi kako treba prvenstveno, a onda i da je oku i ruci ugodno i kvalitetno, trajno itd...)

malo je softvera, osim igara, koji se nece vrtiti kako treba na G5 icama ili na nekom jačem pc-ju...sama razlika u prformansama je zanemariva...(svakako nije visestruka)

nije istina da IBM nije htio licencirati cell za maca, cell je stvoren prvenstveno za konzole i nije pogodan za procesore opce namjene...intel je ponudio bolji roadmap, sigurniju i predvidljiviju buducnost i to je vjerojatno presudilo...

isto tako x86 za maca je po svemu sudeci isti koji ce se koristiti u buducim pc-ijima, ako radi brze nego na pc (u sto u ovoj fazi iskreno sumnjam), to je do optimizacije softvera...

sve u svemu istina je da je stvar do osobnih afiniteta, i novaca...koliko ljudi u hrvatskoj kupuje vrhunske brand name pisije? mislim da ih vise kupuje macove...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 05.08.2005 20:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
Stvar je u vrhunskom dizajnu OS-a i hardvera i u sinergiji jednog i drugog.



_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2005 22:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da se i ja, wannabe switcher, malo ubacim

Vidim da ljudi dosta misle o switchanju zato što im se "XP ruši, ima registry, plave ekrane, viruse, rupe u IE, zuji puno" i što ja znam, neka vam to ne bude primarni razlog za takav switch, koji dobro znamo pristojno lupi po novčaniku.

Kako čovjek može živjeti u svinjcu od stana, tako mnogi rade u svinjcu od kompjutera, gubeći bezbrojne sate čupajući kožu i kidajući živce. Tu vam nikakav switch neće pomoći (na kojoj god da platformi radili); treba zasukati rukave, saznati nešto o operativnom sustavu i programima na kojima radite i poduzeti nešto oko toga vlastitim rukama. Ja sam to jednom učinio kad sam prije godinu dana uz pomoć slatkog programčića po imenu nLite napravio customiziranu, lightweight instalaciju windoza sa slipstreamanim SP2 te njenim korištenjem zaboravio kako izgleda crash, blue screen, virus spyware ili bilo što drugo jer mi je OS oslobođen od toliko (inače bundlanih) s**nja da konačno diše. Dakako, tu pomažu i Mozille kroz koje ionako ništa ne može proći, što eliminira potrebu za firewallom, spyware blockerom ili antivirusom (vrijedi samo za kuću - ured se treba zaštititi).

Poanta cijele priče jest da neki drugi OS (kao OSX) neće nikome pomoći da mu se komp više ne crasha - možda će čovjek dobiti bolje računalo, ali će ostati i dalje nezainteresiran prosječan user kojemu to uopće nije trebalo i čija će produktivnost ostati ista.

Ponavljam da sam wannabe switcher, da ne bi bilo zabune da podržavam M$. Makar sam si osigurao nesmetan i bezbrižan rad na platformi, svejedno sam potpuno svjestan iz mnogo, mnogo izvora i osobnih iskustava kako Win pati od kronično lošeg API-a, customizacije, featuresa, lošeg alociranja memorije te - što je najvažnije - sramotnog odnosa prema svojim korisnicima koji su platili za to i koji će dugi niz godina svakodnevno raditi na tome. Raditi na OSu i programima napisanog za njega koji te otvoreno, hladnokrvno i profesionalno tretira kao najveću budalu je krajnje degradirajuće i tu bi sudbinu mogao bez pogovora potpisati samo onaj profesionalniji korisnik koji zaista jako malo drži do sebe, jer takvi nas pohlepni ljudi usporavaju u razvoju naših sposobnosti i mi ne smijemo dopustiti da nam gospodare uzimanjem dijelića naše tehničke slobode.

Kakav OS i njegovi programeri, takve i aplikacije za njega. M$ programeri uništili su generacije programera/developera lošim primjerima, lošim API-em za Windowse, pogrešnim tumačenjem takozvane "Mađarske notacije", užasnim brauzerom, intruzivnošću i općenito lošim odnosom prema ljudima koji se oduvijek zasnivao na lijepim osmjesima, praznim obećanjima i takozvanom podrškom, naročito trovanjem nas mladih i naivnih studenata tehnoloških fakulteta sa svojim planovima o 'mijenjanju informatičkog svijeta', odnosno slijeđenjem standarada samo do te mjere da, kako mi je zgodno i logično objasnio jedan čova iz Sun Microsystems-a, ostave dovoljno rupa za svoja 'proprietary' rješenja i time doslovce zarobe ljude u konstanti umanjene produktivnosti.

Za OSX se vidi da je napravljen zato da bude dobar, osim da zgrne gomilu para. Zbog toga što se svi trude da naprave predobar OS, programeri aplikacija za isti se također kidaju pod istom filozofijom. Pare i kvaliteta, a ako budu stvarno dobri, ljudi će kupovati njihove proizvode i bez potrebe da ih prethodno potruju i zarobe. Nadalje, najbolje stvari su ionako opensource i cross-platform (Java anyone?) tako da se treba držati njih i nadati se skorom razbijanju kasice-prasice i osvježavajućem switchu.

Zato Mac. Ako ste napredni korisnik. Ili low-end user sa puno para željan šminke. Za programiranje i web development uvijek ću glasati za Linux, ali opensource alternativna rješenja jednostavno ne nadomještaju industrijske standarde kao Photoshop, Mayu, MAX i ostale programe za profesionalnu obradu zvuka i videa.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2005 23:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dream Solution

Zamislite svoj stari PC s lijeve strane i novi Mac sa desne. Jedan miš i jedna tipkovnica, ali dva monitora. Sada zamislite da se na jednom monitoru vrte windozi, na drugom OSX, a vi fino i lagano prolazite mišem sa jednog monitora na drugi, vučete fajlove sa jednog OSa na drugi, copy-pejstate i radite svakakve druge krasne stvari.

Ako ste zamislili i želite to, onda prestanite maštati i jednostavno skinite Synergy Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 05.08.2005 23:21    Post subject: Reply with quote

Da, ja isto radim već dugo vremena instalacije sa nLite-om, SP2 merged, tonu gluposti skinuto i RyanVM update packom (sve zakrpe, tweakovi itd.) -- instalacijski CD mi ispadne oko 260 MB ako se dobro sijećam. Da sa svim tim, i sa SP2...

I to leti, i super je, ja nemam nikakvih problema sa virusima, spywareom, rušenjem, glupostima, ali zaludo mi sve kad mi je u Windowsima gadno sve. Jebiga. Simple as that.
Back to top
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2005 23:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Točno to što sam i ja rekao. Windowsi se mogu lako (cca par sati) sredit da se ne crashaju, nije to razlog zašto bi netko prešao na Mac. Prava kvaliteta rada jest.

Što se tiče custom win instalacije, strašno je zanimljivo kako je originalna instalacija oko 600MB, SP2 više od 100MB, a nakon što skineš sve užaš beskorisne i intruzivne stvari koje te živciraju i usporavaju sistem, pa i slipstramaš SP2 unutra ipak ispadne manje od 300MB Smile

Ta činjenica otkriva kako bi Windowsi bili puno bolji da su likovi iz M$-a manje nabrijavali beskorisne features-e i procese, a više proveli vremena sređivajući ono što zaista radi i što se zaista koristi. Potrošili bi manje vremena, a mi bi manje čekali i manje bi trebali platiti Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 07.08.2005 18:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.macnewsworld.com/story/7FnqZee5MaTmeq/Windows-Vista-Feels-Like-a-Mac.xhtml

how lame!

zato sto ce novi windowsi (kad izađu, za otprilike godinu i nešto dana) imati nekoliko "novih" featuresa, više-manje preuzetih sa MacOS-a ...

i sad se pitam, zašto ne koristiti OS koji ima sve to (i masu više od 2-5 godina prije windowsa, sve skupa radi i izgleda puno bolje, nema virusa i brige dok si na netu itd itd)

i naravno dok izađu windowsi vista ili kako će se već zvati, OSX će biti još bitno bolji ...

pravo pitanje je zašto PC?

na to ima nekoliko odgovora:

1. koristiš neki egzotičan software ili hardware koji ne radi na Macu, a višestruko je skuplji od samog PC/Maca

2. razvijaš neki softwer za PC

3. nikada nisi ni koristio ništa drugo niti te zanima (savršeno si zadovoljan svojim pisijem)

4. igraš puno igara (tj. koristiš pc gotovo isključivo za igrice)

5. gadi ti se dobro dizajnirano računalo ili OS

6. ?


eto...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 07.08.2005 22:07    Post subject: Vista feels like a Mac? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ništa neobično. Ljudi koji razvijaju OS traže što ljudima treba, gledaju što je u trendu - i onda im to daju. Ja sam se strašno začudio kad sam prvi put koristio Linux kako je desktop ista stvar kao i Win (KDesktop, nisam vidio Gnome). Nakon toga sam naučio, desktop je desktop, ikone su ikone, folderi su folderi, itd. Razlika je u vizualnom identitetu i kvaliteti, a obje stvari će uvijek držati OSX, kako sad izgleda.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 08.08.2005 12:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
... Ja sam to jednom učinio kad sam prije godinu dana uz pomoć slatkog programčića po imenu nLite napravio customiziranu, lightweight instalaciju windoza sa slipstreamanim SP2 te njenim korištenjem zaboravio kako izgleda crash, blue screen, virus spyware ili bilo što drugo jer mi je OS oslobođen od toliko (inače bundlanih) s**nja da konačno diše...


omfg?!?! Shocked
Installation size :280MB - reduced by 360MBs . SICK!!! Em sam si jos prilagodio i automatizirao instalaciju, em sam maknuo ona nervirajuca s***a Very Happy

One hell of an app!
Back to top
View user's profile Send private message
sime
Guest





PostPosted: 08.08.2005 13:00    Post subject: Reply with quote

I još kad u to metneš SP2, sve hotfixeve i zakrpe, Media Player 10 (nije da ga koristim al ono) integrirano sve + customizacija itd... Milina.

Možeš si (ako radiš sebi) potpuno automatizirati instalaciju sa crnim classic ekranom i da te ne pita ništa živo tokom instalacije, sve središ u nLiteu, i meni sa nLiteom inst traje puuno kraće.

Evo link za update packove: http://ryanvm.msfn.org/
Back to top
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 12.08.2005 21:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moze mi netko od vas kojima "lite" win rade full ok poslati onaj "last session" file za nlite da vidim sta se sve skinuli?? ako ga jos imate?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 13.08.2005 14:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sredit ću ga skoro po treći put pa onda šaljem Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 13.08.2005 19:25    Post subject: Reply with quote

vjeko wrote:
moze mi netko od vas kojima "lite" win rade full ok poslati onaj "last session" file za nlite da vidim sta se sve skinuli?? ako ga jos imate?

Nomoš falit ni sam, loadaj preset "lite", ima ga uključeno, on ti poskida dosta toga, i onda još sam skineš ako vidiš da ti nešto ne treba. Ili još bolje loadaš preset "Safe" i poskidaš što ti ne treba dodatno, tako je još sigurnije da će ti sve biti ok.
Back to top
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 13.08.2005 19:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma samo me zanima da vidim
ja sam skinuo puno toga i sve je ok osim sto mi se expl. srusi kad diskonektam internet vezu...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 14.09.2005 15:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za ono sto bi htjela treba mi jos (samo) 9 milja kuna... ah Confused

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group