Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
jel bolje ucitavat iz SQL baze ili iz XML file-a?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 11.09.2005 23:49    Post subject: jel bolje ucitavat iz SQL baze ili iz XML file-a? Add user to your forum ignore list Reply with quote

radi se o meta informacijama, ime stranice, description, keywords za php file koji includam.
zasad to citam iz baze, ali gledam je li bolje iz XML file-a? procitala sam sad jedan tutorial i svodi se na negdje duplo vise linija koda, ali ako je brze / sigurnije / statijaznam /...
napominjem da je meni lakse promijenit nesto u XML-u i samo uploadat file nego da sad radim skriptu za mijenjanje te tablice ili ic u PhpMyAdmin...

a i ovo mi je vjezba sa XML-om o kojem ne znam bas nista Laughing

EDIT //
evo ovo sam sklepala uz pomoc tutoriala.

XML file:
Code:
<?xml version='1.0' ?>
<siteinfo>
<page id='1'>
<name>filename</name>
<title>Naslov stranice</title>
<description>Opis stranice</description>
<keywords>kljucne, rijeci, za stranicu</keywords>
</page>
</siteinfo>


php:
Code:
<?php
$filename = 'metainfo.xml';
$globaltag = 'siteinfo';

$xml = xml_parser_create();
xml_parser_set_option($xml, XML_OPTION_SKIP_WHITE, 1);
xml_parser_set_option($xml, XML_OPTION_CASE_FOLDING, 0);
$xml_data = file($filename);
$xml_data = implode("", $xml_data);

xml_parser_into_struct($xml, $xml_data, $values, $pointer);

for($x=0; count($pointer[$globaltag]) > $x; $x++) {
   if($values[$pointer[$globaltag][$x]]['type'] == 'open') {
      for($y=$pointer[$globaltag][$x]; $pointer[$globaltag][$x+1]> $y; $y++) {
         if($values[$globaltag][$y]['tag'] == 'name') {
            if($values[$globaltag][$y]['value']==$p) {
               echo '<title>'.$values[$globaltag][$y+1]['value'].' | in obscuro</title>'."\n".
               '<meta name="description" content="'.$values[$globaltag][$y+2]['value'].'" />'."\n".
               '<meta name="keywords" content="'.$values[$globaltag][$y+3]['value'].'" />'."\n";
            }
         }
      }
   }
}

xml_parser_free($xml);
?>


e sad, ovaj PHP je doslovno prepisan i samo sam dodala jos jedan if Confused i nekako mi se cini pre kopleksno. mogu li kako izvest da mi page id bude ime filea a ne broj, pa da se tako nekako skrati postupak? ili on bas mora prebrojat koliko entryja ima?

nemam pojma, njub sam i vjerojatno idem vrlo sirokom zaobilaznicom a moze se ljepse Confused

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 12.09.2005 11:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

- glede toga da li koristiti bazu ili XML, to je stvar ukusa. ja bi uvijek koristio bazu jer mi se neda piskarati po XML fajlovima.

- glede tvog koda, sta ti je $p varijabla?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 12.09.2005 13:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja sam nekako mišljenja da je baza brža i praktičnija...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 12.09.2005 13:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

$p je ime php filea koji ce se includat u stranicu, znaci filename

da, nakon ovoga i ja vjerujem da je baza praktivnija Rolling Eyes but me wants to learn Sad

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 12.09.2005 16:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

SQL definitvno.

XML je po meni dobar samo za "prenos podatak" ili ti izdradu protokola, kao baze podataka ... nema seme.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 12.09.2005 20:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, pa za ovu priliku ja bi Nelči ipak preporučio XML kad ga već hoće.

Za site te veličine i ja bi koristio XML rađe nego bazu... pa tako i tako templejte za stranice spremamo u XML fajlove a ne u bazu, zašto ne bi radili isto sa descriptionima i keywordsima za iste?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 12.09.2005 21:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
$p je ime php filea koji ce se includat u stranicu, znaci filename

da, nakon ovoga i ja vjerujem da je baza praktivnija Rolling Eyes but me wants to learn Sad

ok, ja gledam tvoj kod i ne kuzim tocno sta oces.

recimo ovaj page id se nigdje ne koristi kolko ja vidim, on ti usporedjuje ono u <name></name> sa $p varijablom i taj title i description izbaci ak se ne varam.

i sad sto tebe muci?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 12.09.2005 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Hm, pa za ovu priliku ja bi Nelči ipak preporučio XML kad ga već hoće.

Za site te veličine i ja bi koristio XML rađe nego bazu... pa tako i tako templejte za stranice spremamo u XML fajlove a ne u bazu, zašto ne bi radili isto sa descriptionima i keywordsima za iste?


možda zato kaj je lakše napisat skriptu kojom upravljaš s bazom, nego mjenjat svaki XML posebno?

nigdi ne piše da moraš radit sa phpmyadmin..... možeš svoju skriptu napisat i imat sve to puno lakše nego da svaki pu mjenjaš XML... uostalom to i je ideja aktivnih stranica, di se content mjenja zavisno o tome kaj se upiše u recimo...bazu....

ja bi ti nel'chee predložio da fvježbaš sa XMLom na nečem drugom....

jedna je stvar nekaj vježbat i ić u nova saznanja, a druga je nepotrebno komplicirat i zagnjavit se....


napravi si ovo u bazi.... a XML iskoristi negdi drugdi, di neće biti tolko sranje mjenjat ga...






a ako baš inzistiraš - evo ti prijedloga -> napravi da se XML fajlovi čupaju iz baze, dakle u bazu napišeš kaj hoćeš da XML ima, a onda iskoristiš bazu da to inkludaš
znam da je ovo najgore moguće rješenje, ali ako stvarno oćeš izazov...evo ti ga.....
nije da se ne može Wink
ovako vježbaš na više načina.........

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 12.09.2005 21:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

silence wrote:
a ako baš inzistiraš - evo ti prijedloga -> napravi da se XML fajlovi čupaju iz baze, dakle u bazu napišeš kaj hoćeš da XML ima, a onda iskoristiš bazu da to inkludaš
znam da je ovo najgore moguće rješenje, ali ako stvarno oćeš izazov...evo ti ga.....
nije da se ne može Wink
ovako vježbaš na više načina.........

Shocked Brick wall

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 12.09.2005 21:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

budha wrote:

Shocked Brick wall


ZNAM!!!!!!!!!..... ovo je najgore moguće rješenje, ali nelchee oće naučit i jedno i drugo.
ovo joj može biti izazov.... da vidimo jel može to napravit.....

na ovaj način se upoznaje sa oba načina..... ZAPAMTI -> ovo nije neki live site di treba pazit na svaku sitnicu, cura oće savjet kak da sredi neke stvari i pritom nekaj nauči....
ja joj dajem najteži mogući način....

ak to prođe, onda.......kapa dole.....
o tome se radi.... daj pročitaj kaj sam reko....

da je moj web u pitanju....kakav XML, baza rules..... ali ako neko hoće naučit nešto novo evo prijedloga koji je puno više izazov nego koristan..... koristi XML, ali podatke u njima čupaj iz baze....

zajebano?...ofkors...
uspiješ?.... imaš pifo!!!!!!!
Wink

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 12.09.2005 22:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@silence: shvatio sam sto hoces reci. komentar nije bio upucen cjelom odgovoru (prijedlogu za vjezbu), nego ideji spremanja xml-a u sql Smile

de nabaci jos koju takvu ideju, pa bi mi3.krew stavi kao radionicu Idea

i, nelci... prihvacas izazov Question Smile

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 12.09.2005 23:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sorry..... sjeban sam zadnjih dana (gadno) pa mi možda promaknu finese u nečijem odgovoru i krenem čizmom.... sorry ak sam tak postupio....

jedina želja mi je bila da joj ukažem da ako baš hoće izazov i radit i sa jednim i drugim može to napravit mješajući jedno i drugo.... kaj je najgora varijanta pretpostavljam Wink , ali onome ko je spreman učiti i potruditi se, možda je takav zajeb od posla otvaranje u budućnost...

kolko sam pratio nel'chee, stvarno ima volju i želju...... moj prijedlog je daleko najgori i najzajebaniji od svih.... ali i najveći izazov Wink





ponekad treba pogledat vraga u oči. Cool

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 12.09.2005 23:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Iako je ovo pitanje sada vezano uz topic name:
U php5, zas domDocument nemoze citati iz nekog stringa (izvadjeno iz baze). Iako je to rjeseno kreiranjem tmp filea, ne svidja mi se ta opcija.

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 12.09.2005 23:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uh uh vidjet cemo Laughing

sto se tice MySQL baze, to vec imam rijeseno i zasad mi se keyword-i i descriptioni vade iz nje, samo sam htjela vidjet mogu li to preselit u XML.

carr, bit u ovom kodu je da ja uopce ne znam sto radim Embarassed isla sam nekako slijedit primjer iz tutoriala ali zapravo sam se izgubila i pitanje je bi li ovo uopce radilo ista.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 13.09.2005 00:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
uh uh vidjet cemo Laughing

sto se tice MySQL baze, to vec imam rijeseno i zasad mi se keyword-i i descriptioni vade iz nje, samo sam htjela vidjet mogu li to preselit u XML.

carr, bit u ovom kodu je da ja uopce ne znam sto radim Embarassed isla sam nekako slijedit primjer iz tutoriala ali zapravo sam se izgubila i pitanje je bi li ovo uopce radilo ista.

ok, ocito si imala neki los tutorial.
XML je banana i nista komplicirano sta nemozes savladat jako brzo.
ideja je samo u strukturiranom zapisu (kojeg vec znas obzirom da pise HTML ili XHTML).

kreni od neceg jednostavnijeg, recimo iz XML-a tipa ovo
Code:
<?xml version='1.0' ?>
<nesto>
ja bi ovo uvalio u varijablu
</nesto>

iscupat ovaj tekst...

potrazi neki bolji tutorial i to je to.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 13.09.2005 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

silence wrote:

a ako baš inzistiraš - evo ti prijedloga -> napravi da se XML fajlovi čupaju iz baze, dakle u bazu napišeš kaj hoćeš da XML ima, a onda iskoristiš bazu da to inkludaš
znam da je ovo najgore moguće rješenje, ali ako stvarno oćeš izazov...evo ti ga.....
nije da se ne može Wink
ovako vježbaš na više načina.........


Hehe, ovo me podsjetilo kada sam iz baze kreirao XML fajl koji je Sablotron uz pomoć XSLT datoteke prebacivao u html Smile Kao neki mali template engine baziran na xml+xslt kombinaciji Smile Naravno, samo sam se igrao Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 13.09.2005 12:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_butch wrote:
U php5, zas domDocument nemoze citati iz nekog stringa (izvadjeno iz baze). Iako je to rjeseno kreiranjem tmp filea, ne svidja mi se ta opcija.

ma što? koga?? a ovo služi čemu, za zauzimanje mjesta u manualu?
Code:
<?php
$doc = DOMDocument::loadXML('<root><node/></root>');
echo $doc->saveXML();

$doc = new DOMDocument();
$doc->loadXML('<root><node/></root>');
echo $doc->saveXML();
?>


BTW ako bih trebao čupati malo po malo podatke iz XML-a onda bih koristio XPath. A njega tako i tako trebaš naučiti.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 16.09.2005 20:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dang.. Frevise citam freaking tutove i clanke nego manuale.
XPath je luuda stvar, jako jako pomaze..

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.09.2005 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne samo da pomaže, već je i apsolutno nužna tehnologija za baratanje XML-om. Recimo XSLT ne postoje bez poznavanja XPatha
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group