Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
printanje color fotografija?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 19.09.2005 12:55    Post subject: printanje color fotografija? Add user to your forum ignore list Reply with quote

što napraviti da fotografija nakon ispisa izgleda barem približno ko na ekranu, koje postavke i kamo ih namjestiti? znam da postoje i programi za preview koji pokazuju kako će printer isprintati fotku... ne znam, što preporučate?
printam na hp-ovom color laserjetu i nisam zadovoljna kako to sve skupa izgleda

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 19.09.2005 13:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za konzistentan printerski ispis onoga sto vidis na ekranu
(ili obrnuto)
Da na ekranu vidis ono sto ce izaci na printeru

... trebas za pocetak imati profiliran i kalibriran monitor i moras imati profil printera. Tada moras znati te profile aplicirati u softveru kojim se koristis (uglavnom Photoshop).

Sve ostale metode npr. stelanje monitora prema printu i slicno su trla baba lan metode i ne funkcioniraju.
Micanjem Brightnessa i contrasta na molnitoru i vizualnim stelanjem boja to ti nikad nece biti ok. ICC frikovi to cesto usporedjuju kao da pokusas izmjeriti neku udaljenost gumenim metrom.

Inace odgovor na ovo pitanje je dosta opsezno, pa ako te stvarno zanima trebala bi uloziti i nesto novaca i truda.

Doc

Last edited by Dr01 on 19.09.2005 13:36; edited 1 time in total

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
borko



Joined: 30 Aug 2004
Posts: 133
Location: Beograd / Thessaloniki

PostPosted: 19.09.2005 13:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a i nesto kapiram da ces na kucnom printeru jaaaaaaaako tesko dobiti rezultate. znaci dobro kalibriran monitor, fotke na CD i u neku photo radnju sa nekom big-bad fuji frontier i kazes im da samo stampaju, nista ne diraju. ja uglavnom zadovoljan rezultatima Wink

a i papir je svakako mnogo bolji
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 19.09.2005 13:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U teoriji bi cijela tehnologija vezana uz profile trebala funkcionirati na svakom printeru.

No u praksi nije tako.
Genericki printer driveri RGB vrijednosti koje dobivaju interpretiraju na svoj nacin.
Znaci ako imas AdobeRGB sliku pitanje je hoce li printer driver protumaciti te boje kao AdobeRGB.
Da jos malo zapetljamo stvar printer u driveru radi konverziju iz RGB u CMYK+n, a po kojoj to formuli ide zna samo proizvodjac printera.
Jos k tome svaka vrsta papira razlicito upija boju te i zbog drugih karakteristika papira dobivamo razlicit otisak.

Rjesenje je imati Inkjet RIP. RIPovi nisu bas jeftin softver pa se po logici stvari niti ne proizvode za jeftine printere. (nitko nece kupiti printer za 400 kuna i pripadajuci RIP softver za 1000 eura + uredjaje za kalibraciju XYWZ eura).

Rx: pozovi nekoga tko ima kalibracijski uredjaj i software koji moze mjeriti refleksije (znaci mjeriti sa papira) i zamoli ga lijepo da ti kalibrira printer i monitor. Mozda ces morati i platiti ali nedaj vise od 200 kuna.

Doc
p.s. Yebiga bio sam ovaj vikend na Krku, i premda to inace ne radim (neda mi se), mogao sam ti doci to sloziti.

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 19.09.2005 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo zahvaljujući komentaru dr-a malo sam prčkala po postavkama, štos je u tome što sam pred par dana dobila novi monitor (namješten kako je bio) i novi printer... sad sam malo proguglala po netu i uz pomoć nekog freewarea za kalibraciju ekrana malo popravila stvari + našla tutorial za podešavanje onog proof setup-a u PS-u i sad mogu reći da je ono što je printer isprintao prilično slično fotografiji koju gledam na ekranu - samo toliko mi je i trebalo zasad - to su ekran i printer na poslu tako da ne bih nikome zasad plaćačla kalibraciju ako ne treba, mada ne bi bilo zgorega Smile
još uz to mi je ekran namješten prena prozoru tako da slika ovisi i o tome gdje se sunce trenutno nalazi a budući da sam još uvijek pripravnik nisam baš u položaju da se seljakam u neki dio sobe koji bi mi više odgovarao - se la vie Smile

hvala vam u svakom slučaju, bilo je od koristi

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group