Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
UTF 8 i MySQL

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Gale



Joined: 04 Apr 2005
Posts: 120

PostPosted: 23.09.2005 23:38    Post subject: UTF 8 i MySQL Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo imam jedno pitanje šta me već neko vrijeme zanima.
Ako postavim u MySQL-u character set na UTF-8 kako pretvaram Hrvatske znakove prije unosa u UTF-8.

Neznam jer pitanje zvući malo zbunjujuće, ali neznam kako bih ga drugačije postavio.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.09.2005 03:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stavis encoding stranice koja ti sluzi za upisivanje (tamo gdje ti je <form>) isto na utf-8

isto tako i stranica na kojoj ispisujes.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 24.09.2005 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nope, Carre, nije potrebno.

PHP se sam brine za collation onako kako je baza podešena. Stranica s formularom može biti i u 1250 i u 8859-2, podaci će se ispravno zapisivati u tablicu koja ima setiran UTF encoding (iz osobnog iskustva preporučam utf_general_ci, sort HR slova nema s njim ama nikakvih problema), s napomenom da ja iz dodatne sigurnosti (čitaj: za mir u duši) taj collation forceam i na svakom character polju.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
bj__



Joined: 09 Nov 2004
Posts: 65
Location: Karlovac

PostPosted: 24.09.2005 10:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
...iz osobnog iskustva preporučam utf_general_ci, sort HR slova nema s njim ama nikakvih problema...

jesi 100% siguran? koristim taj collation i kad sortiram nikad hr slova ne ispadnu u dobrom redoslijedu... a da ne govorim o razlici kad sortiras ASC ili DESC...
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.09.2005 12:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Nope, Carre, nije potrebno.

PHP se sam brine za collation onako kako je baza podešena. Stranica s formularom može biti i u 1250 i u 8859-2, podaci će se ispravno zapisivati u tablicu koja ima setiran UTF encoding (iz osobnog iskustva preporučam utf_general_ci, sort HR slova nema s njim ama nikakvih problema), s napomenom da ja iz dodatne sigurnosti (čitaj: za mir u duši) taj collation forceam i na svakom character polju.

ne kuzim kakve veze ima collation s pitanjem iz ovog topica?
collation je ajmo rec skup pravila za sortiranje slova u nekom charsetu. dakle on ti kaže koji character dođe ispred kojeg itd..

sasvim druga stvar je ovo sta drug bj kaze, a to da utf_general_ci ne radi dobro za hrvatsku abecedu.

sasvim treca stvar je da ipak mislim da je dobra praksa definirati encoding stranice (iako ti kazes da se ne treba, ali moja iskustva nisu takva).

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
BS
Guest





PostPosted: 24.09.2005 12:19    Post subject: Reply with quote

<snip>

Last edited by BS on 31.12.2005 15:08; edited 1 time in total
Back to top
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 24.09.2005 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

isprika carre, nisam htio reci da ne treba definirat encoding stranice, nego da taj encoding ne treba biti UTF
Code:
When a client connects, it sends to the server the name of the character set that it wants to use. The server sets the character_set_client, character_set_results, and character_set_connection variables to that character set.

meni se do sada uvijek php (uspjesno) brinuo za ispravno pohranjivanje hr znakova u bazi, bez obzira koji codepage sam koristio (u zadnje vrijeme primoran sam koristit samo 1250)

utf_general_ci kod mene radi bas kako treba, na cetiri razlicita projekta / i na dev i na live serverima

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
bj__



Joined: 09 Nov 2004
Posts: 65
Location: Karlovac

PostPosted: 24.09.2005 13:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

drago mi je da tebi radi, ali pazi sljedece.
u bazi (utf8) imam tablicu test (utf8) sa poljem slova (utf8, utf_general_ci) i u njemu imam sljedece recorde:
Id slova
1 aš
2 ađ
3 ač
4 ać
5 až

kad pokrenem query "SELECT * FROM test ORDER BY slova ASC" dobijem sljedece:
Id slova
3 ač
4 ać
1 aš
5 až
2 ađ
sto je naravno, krivo...

kad pokrenem query "SELECT * FROM test ORDER BY slova DESC" dobijem sljedece:
Id slova
2 ađ
5 až
1 aš
3 ač
4 ać
sto ne samo da je opet krivo, nego se razlikuje i od proslog rezultata (zamjenjena su mjesta č i ć...

e sad, ne znam tko je tu lud, kod mene je instaliran WAMP 1.4.4 (najnoviji dostupan)...

edit: query sam pokretao u MySQL Front-u, ali je isti rezultat i preko php-a...
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.09.2005 13:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

utf_general_ci nije croatian_ci (kojeg još nema), hence wrong sort Sad

treba skupit ekipu i napravit naš collation - budući da nitko neće - i objavit ga na nekom sajtu sa uputama kako se ukompajlira u MySQL (multibyte collationi se moraju ukompajlirati)

ali ja nikad nisam kužio developere koji rade frku oko sorta, ne mogu zamislit aplikaciju koja apsolutno krucijalno ovisi o tome da pravilno sorta ač i ać ... osim možda telefonskog imenika Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 24.09.2005 15:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
utf_general_ci nije croatian_ci (kojeg još nema), hence wrong sort Sad

naravno da nije, ali lekke kaze da njemu radi ispravno, onda ispada da smo mi svi kojima ne radi ludi Smile

Sulien wrote:
treba skupit ekipu i napravit naš collation - budući da nitko neće - i objavit ga na nekom sajtu sa uputama kako se ukompajlira u MySQL (multibyte collationi se moraju ukompajlirati)

i onda nagovorit svog hostera da gu ukompajlira.

Sulien wrote:
ali ja nikad nisam kužio developere koji rade frku oko sorta, ne mogu zamislit aplikaciju koja apsolutno krucijalno ovisi o tome da pravilno sorta ač i ać ... osim možda telefonskog imenika Smile

ma mislim, nista bas krucijalno ne ovisi uopce o nasim karakterima.
mozes ti pisat posvuda "ingrid anticevic marinovic" i sve ce bit dobro u vecini slucajeva Smile
al je glupo. Smile

a i kretenski ispada, ko da radis u prastarom clipperu jebote pa ti ž dolazi ispred svih slova...

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group