Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
pero + tuš for n00bs?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Crtanje, slikanje, itd.
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 29.06.2005 22:30    Post subject: pero + tuš for n00bs? Add user to your forum ignore list Reply with quote

zadnji crtež tušem nacrtala sam negdje u 6-7 osnovne Surprised so please, bare with me Smile

uglavnom, ne mogu olovkom crtat detalje jer se sve zamusa i izgubi. probala sam nešto obrubljivat sa flomasterom .5 ali opet teško je sa takvim vrhom, ne mogu oštre linije. vidjela sam da postoji i .3 ali sumnjam da je puno veća razlika.
plus, zanima me kaligrafija posto sam sucker za brusheve i fontove Smile

isplati li se kupovat rapidograf i koji? ima li ta stvar rok trajanja?
ako ne rapidograf - alternative?
imate iskustva/savjete u vezi shejdanja? miješanje s vodom etc.
ako nešto fulam - ima l' kvisko? očekujem odgovor "ne" ali nikad se ne zna Smile

to je sve zasad Smile

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 30.06.2005 12:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kaj ti mjesas sad pero i rapidograf :)
i've used both.

za kaligrafiju - prvo smo radili na faxu sa tesarskom olofkom (siroka tanka, tako da imas razlicite debljine linija), sada smo pisali sa bambusovim stapicem nasiljenim i tusem, to mi je predobro. za final rad sam koristio vodene boje sa touch of tus. jako lijepi efekt, imo.
ako oces nesto novije onda si kupi fino art pen. isti efekt samo nema tolko gnjavaze.

rapidografi su jako fini, precizni (ovi rotringovi idu od 0,10 do 2mm). traju forever ako ih cistis redovito (ja sam ih ostavio 3 dana najduze). - moja frendica ima od dede onak 20 rapidografa i svi rade lijepo. ako fulas ima navodno neka gumica, relativno je ok (mislim da sam je cak jednom koristio kratko), a old skul ti je grebanje papira sa ziletom (onaj za rezanje zila).

na dizajnzoni imas fini topic sa ukratko puno toga o kaligrafiji (linkam ti dio o alatima za pisanje).

anyway, ja ti neznam puno o svemu tome pa sam napisao kolko znam, ako jos treba nesto vici.
pozdrav
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 30.06.2005 13:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ak ne mislis puno koristit rapidografe ili su ti preskupi imas za kupit i nesto ala flomastere odredjenih promjera... mislim cak da ima i od 0.1mm. ja sam koristio rotringove i bio sam zadovoljan s rezultatima (tehnicki crtezi uglavnom)

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nitta



Joined: 11 Nov 2004
Posts: 51
Location: zg

PostPosted: 30.06.2005 15:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sto se tice rapidografa - to sto kaze duke, ako ih pazis, pogotovo na sami vrh trajat ce ti...i dulje od tebe....posebno kod onih manjih od 0.5 jer im je vrh osjetljiv...bilo bi dobro kad bi ih cesce prala pod vodom; odsarafis ga i unutra ti je jedan cilindar sa jednom tankom zicom na koju moras jako paziti da ti se ne savije ili potrga...koje? svakako rotringove...skupi ali i najbolji...

ovo sto kaze che.UP (ako misli na rotringove XONOXe) ti je (po meni) jako losa "imitacija" rapidografa, kod obicnog papira 80g cvijeta uz rubove linija, jedino mozda kod papira vece gramaze, pausa...

rapidografe mozes naci polovne jako dobre, od studenata kojima vise ne treba, oglasnik, ali ih obavezno prije isprobaj...uzmes jedno tijelo a nastavke mijenjas po potrebi koja ti debljina linije treba (zivcira ali je jeftinije)...
Back to top
View user's profile Send private message
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 30.06.2005 21:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@blackduke> heheh u naslovu napisah pero jer mi je ta rijec pala na pamet, ali mislila sam zapravo o rapidografu - posto je rijec o skupljem alatu za koji se zelim raspitat najprije. pero imam, ali nemam iskustva kao sto rekoh, no vidjet cu kako s tim ide.
hvala na linku Smile
a di nabavit bambusov stapic? Confused pricao mi je bivsi da su oni u skoli s tim crtali, ali nije spomenuo odakle im. btw kad kazem "di" napominjem da sam u Rijeci... mozda ima u Prometeju, al oni vole nabit cijene svemu.
art pen - prvi put cujem Confused will google.

@che> koristila sam .5, ali malo se rascvatu nakon nekog vremena...

@nitta> e thnx ovo za polovni se nisam ni sjetila! Very Happy

ma testirat cu malo s perom kako mi ide, pa ako krene kupit cu rapidograf.
i plz ako netko zna gdje ima bambusa nek javi, sound like fun Very Happy

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 30.06.2005 22:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kaj nemaju bambus oni indie shopovi? :) neznam
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 01.07.2005 13:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

i sta samo uzmem bambusov stap i sama ga zasiljim? Confused

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 01.07.2005 14:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
i sta samo uzmem bambusov stap i sama ga zasiljim? :?

yap. uzmes stap, uzmes jedan velki skalpel, i deri :)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
- raVen -



Joined: 23 May 2005
Posts: 16

PostPosted: 16.07.2005 02:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:

uglavnom, ne mogu olovkom crtat detalje jer se sve zamusa i izgubi. probala sam nešto obrubljivat sa flomasterom .5 ali opet teško je sa takvim vrhom, ne mogu oštre linije. vidjela sam da postoji i .3 ali sumnjam da je puno veća razlika.
plus, zanima me kaligrafija posto sam sucker za brusheve i fontove Smile


Neznam dal jesi ali da probas uzet kvalitetnije olovke meni je jako pomoglo pogotovo kod vise slojeva olovke (tipa zamucivanje) jer kvalitetnije ne zamaste papir

_________________
Strange women lying in ponds and distributing swords is not a basis for authority.
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 16.07.2005 10:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kaligrafija je umjetnička forma pisanja rukom, pri čemu je naglasak stavljen na postizanje kontrasta i dinamike finim pokretima kistom ili širokim perom. Linije znakova se crtaju kontinuirano, u jednom pokretu.

Rapidografi ne ulaze u tu priču, pošto se dinamika linija i oblika postiže uglavnom rotacijama pera ili kista, tj. slikarskim tehnikama, dok su rapidografi crtači alat. Fontovi izrađeni kaligrafskim tehnikama spadaju u tzv. grupu 'humanist' fontova.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 17.07.2005 00:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@raven> H olovke imam kvalitetne, a B imam TOZ - iako su mi ove H koje imam pre tanke (4 i 8) pa s njima crtam samo skicu.

@maratz> I did a little research myself, a našla sam i detaljan opis kako izrezat bambus :)
hvala

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 26.09.2005 15:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kupila sam pero s ful tankim vrhom Very Happy
my first result

pokusala sam uploadat u galeriju al nije islo pa evo ovdje.. a i on topic je..

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 26.09.2005 15:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolje za cranje je b olovka, lumograph ... za tush uzmi obicna čelična pera raznih debljina i okrugli kist malo skuplji ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Crtanje, slikanje, itd. All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group