Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
HELP!!! Trebam prijevod što ovo znači

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 10:33    Post subject: HELP!!! Trebam prijevod što ovo znači Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Pod terminom objektni model dokumenta mislim na DOM model (Document Object Model) koji smo koristili na predavanju "Interaktivno programiranje Weba". Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinami�ki redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.


Bratic mi mora napravit ovo za diplomski. I ja moram pomoč ali neznam what the hell je u stvari DOM, mislim vidio sam sve defincije i čitao sam ih ali treba mi praktični primjer toga.

Mislim jel to ono kad pises stranicu

<h1>naslov</h1>
<p>text</p>

Mislim my guess je da ona želi pomoču java scripte zamjeniti stilove.

Please help Sad

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
F@NTOM



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 592
Location: Dubrovnik

PostPosted: 27.09.2005 10:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

www.w3.org ?

_________________
These pretzels are making me thirsty!
Back to top
View user's profile Send private message
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 10:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ko što rekoh, treba mi praktični primjer

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 27.09.2005 10:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako upišeš u google "DOM (Document object model)" saznati ćeš sve što te zanima

npr.
http://www.brainjar.com/dhtml/intro/

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 27.09.2005 10:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

F@NTOM wrote:
www.w3.org ?

ma da?...

Sa w3schools (super za početnike sa primjerima): http://www.w3schools.com/htmldom/default.asp
Quote:
The HTML Document Object Model (HTML DOM) defines a standard way for accessing and manipulating HTML documents.

The DOM presents an HTML document as a tree structure, and gives access to the structure through a set of objects.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 11:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Let me expalin & refraze Evil or Very Mad

Bio sam na w3c stranicama i pročito sam sve opise DOMa ali još uvjek nisam siguran što je znaći ovo u quote. A pod siguran, mislim da imam ideju ali želim biti 100% siguran jer je to ipak čovjekov diplomski.

Quote:
Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinamički redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.

Jel mo to znači da bih trebao izmjeniti design neke stranice s 2 sheetsa koji se switch-aju sa javascriptiom. Jer to znam napravit


Radim kao web developer i dobro su mi poznate w3c stranice i a list a part, itd. Pomoč oko traženja opširnih specifkacija, nisam tražio.
Mislim da stvarno nije potrebno pravit se pametan time što znaš u googlat DOM, nego ako ima netko na ovom forumu ko stvarno razumije problematiku neka mi naljepše molim pomogne.

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 27.09.2005 12:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinamički redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.

ok, kao prvo, ovo je pomalo blentava izjava.
neznam sta njima znaci "redizajnirali izgled stranice".

a DOM; ajmo rec zdravo seljacki ti sluzi najcesce za manipulaciju HTML elemenata pomocu Javascripta.

znaci recimo oces sakrit/pokazat neki div, oces kad korisnik klikne na nesto promijeniti src neke slike, oces promijeniti velicinu nekog teksta, ali sve to preko javascripta...

eo ti primjer
Code:

// imas neki div
<div id="nesto">ovo je nesto</div>
// i javascript koji ga u ovom slucaju sakriva
document.getElementById('nesto').style.display='none';

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 12:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
Quote:
Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinamički redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.

ok, kao prvo, ovo je pomalo blentava izjava.
neznam sta njima znaci "redizajnirali izgled stranice".

a DOM; ajmo rec zdravo seljacki ti sluzi najcesce za manipulaciju HTML elemenata pomocu Javascripta.

znaci recimo oces sakrit/pokazat neki div, oces kad korisnik klikne na nesto promijeniti src neke slike, oces promijeniti velicinu nekog teksta, ali sve to preko javascripta...

eo ti primjer
Code:

// imas neki div
<div id="nesto">ovo je nesto</div>
// i javascript koji ga u ovom slucaju sakriva
document.getElementById('nesto').style.display='none';


Napokon netko tko zna o čemu priča. Tnx car, to sam i ja sad negdje iskopo.

I btw, onaj zadtak je Pap-ova umotvorina.

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 27.09.2005 13:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Daj se smiri i pogle si pitanje:
Quote:
Bratic mi mora napravit ovo za diplomski. I ja moram pomoč ali neznam what the hell je u stvari DOM, mislim vidio sam sve defincije i čitao sam ih ali treba mi praktični primjer toga.

Dam ti site sa primjerima (i napišem da imaš primjere), ti si nadr*an...
Quote:
Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinamički redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.

To može značiti puno stvari – može biti styleswitcher, može biti set accessibility featurea itd. Ovak na daljinu rijetki znaju čitat misli, i ak znaju, još je manja vjerovatnost da znaju DOM.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 27.09.2005 13:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

maratz wrote:
Quote:
Preko DOM-a bi sa JavaScript funkcijama dinamički redizajnirali izgled stranice s CSS tehnologijom.

To može značiti puno stvari – može biti styleswitcher, može biti set accessibility featurea itd. Ovak na daljinu rijetki znaju čitat misli, i ak znaju, još je manja vjerovatnost da znaju DOM.

ma da, blentav je zadatak tocno. a to je kao za diplomski (??), na kojem to faksu rejtek?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 14:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tehničko Veleučilište Zagreb. Infomatički odjel.

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 27.09.2005 15:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

raytech wrote:

I btw, onaj zadtak je Pap-ova umotvorina.


haha,, onda mi je potpuno jasno haha,, pap i njegove fore,, fala bogu da sam sve polozio od njega.
c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
djipster
Guest





PostPosted: 27.09.2005 15:34    Post subject: Reply with quote

hahaha...ja pojma nemam o webu nit me ne zanima...
al sam slucajno procito PAP pa reko nije valjda da se radi o onom PAP.u?
a kad ono JE!

sva sreca da mi je ostalo jos hrpa ispita za dat kod njega....
bice to FUN za obadvojcu...
Back to top
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 27.09.2005 15:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
hahaha...ja pojma nemam o webu nit me ne zanima...
al sam slucajno procito PAP pa reko nije valjda da se radi o onom PAP.u?
a kad ono JE!

sva sreca da mi je ostalo jos hrpa ispita za dat kod njega....
bice to FUN za obadvojcu...


OT: haha, djipsteru, ajd bar tebi nece biti problem, cujem da si mu ljubimac sa najvise pitanja i da ti sve uvijek nije jasno,, pa ono,, on takve voli,, Smile Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
djipster
Guest





PostPosted: 27.09.2005 15:45    Post subject: Reply with quote

pih...
najvise me voli...
jednom sam ga na satu ispravio jer je davao primjer s brojevima i kosarama pa je nekaj zabrljo i reko krivo...
popizdio je i reko mi da kakav cu ja to bit inzinjer kad neznam dal je na ex ili sklopu kad je na ulazu 1 na izlazu 1 ili 0 ?!?!?
Back to top
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 27.09.2005 20:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ex ili ima dva ulaza Confused

Kad učite DOM, pazite na sljedeće - postoji IE DOM (svi znamo koliko on vrijedi), 'Original' DOM (brauzera 3. i 4. generacije) i W3C DOM. Ne treba ni naglašavati koji je onaj pravi Smile

Stvar je u tome što za neke stvari koje pojedini brauzer ne podržava treba posegnuti izvan W3C DOM-a jer je puno stvari implementirano, ali ne na način na koji je W3C to definirao. Dakle tužna istina je da ne treba proučavati samo W3C DOM nego u najmanju ruku još i Explorerov, osim ako web aplikacija neće pričekati do sljedeće godine.

U diplomskom se ne bi trebao koncentrirati samo na DOM implementaciju u ECMAScriptu (JavaScriptu) nego i u drugim jezicima, npr. prava moć toga što je to standard leži u tome da je DOM jednak i u PHP5 te drugim jezicima u koje je do sada portan.

Ono što je turbo korisno kod igranja sa manipuliranjem web stranice je nekakav debugging sistem - A List Apart ima genijalan članak i logging skriptu koja je jednostavno neprocijenjiva za uvid u što se zaista događa u skripti. Također, jako vrijedan alat je i Firefox DOM Inspector.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 27.09.2005 23:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
pap i njegove fore,, fala bogu da sam sve polozio od njega.

same here Cool

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 28.09.2005 10:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

A što misliš kak je meni ja diplomiro a eto još nalazi načine da dodje do mene Shocked

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group