Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
FM Raster??

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
IndigoBlue



Joined: 30 Sep 2003
Posts: 38

PostPosted: 22.12.2003 12:51    Post subject: FM Raster?? Add user to your forum ignore list Reply with quote

eto jucer sam prvi puta cuo za to......pa da priupitam ako se neko mozda susreo s tim
mislim kako to funkionira na offset stroju i slicno nisam bash upucen...naso sam neke
informacije na netu al eto mozda je neko radio s tim pa mi moze malo bolje pojasnit....
kolko sam vidio rasterske tockice se slazu po principu inkjet printera (kil mi if ajm vrong dont nou)....pa ak neko zna nekaj vise o tome bio bih zahvalan Very Happy

_________________
only god can judge me
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 22.12.2003 13:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovak... Imas dve vrste rastera, FM (frekventno modulirani) i AM (amplitudno modulirani)...
Ovaj "klasicni" koji se koristi u tisku je AM rastert. Kako mu ime kaze on je amplitudni, sto znaci da ima odredjene ozorke koji se ponavljaju po nekom "patternu". Pattern moze biti tocka, romb, linija, ili kocka... Uglavnom je tocka. 4 tocke CMYK boje daju rozetu.
FM raster radi na principu, kako mu ime kaze, frekvencije. Sto to znaci?! To znaci da radi na principu gustoce. znaci da su tamniji djelovi slike vise "zapunjeni" bojom, odnsno frekvencija (gustoca) tocaka je na tom podrucju veca... Nema patterna po kojem se drzi kao AM raster.
Da ti iskreno velim, svih ovih silnih godina nisam jos vidio FM raster na djelu, a ako se ne varam mislim da offset strojevi i ne rade na taj nacin. Cak sam ziher da se FM raster ne koristi u klasicnom tisku. Mislim da se FM uglavnom koristi kod printera, plotera, sublimacijskih pisaca... Nisam ziher za digitalni tisak, ali to bi bilo jako slicno FM rasteru.
Ploteri su pravi primjeri FM rastera na djelu, jer kod njih nema "patterna" kao kod AM rastera, a to i jesu zapravo inj jet prineri velikih dimenzija...
Imam doma neku dokumentaciju o tome od adobea, pa bacim pogled...
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 22.12.2003 14:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kod klasicnog rastera tockice jedne boje su poredane u liniju - razmak medju linijama naziva se linijatura (ako si ikad radio pripremu sigurno si se susreo sa tim terminom). kod fm rastera razmaci medju tockicama su nepravilni, a tockice su manje.
obzirom da je fm raster zahtjevniji, u pripremi se koristi cpt tehnologija (computer-to-plate, nema filmova, offset ploce se razvijaju drito iz kompjutera).
moguce ga je otisnuti na klasicnom offset stroju, no kako trazi puno vecu preciznost (dozvoljava manimalnu toleranciju) u HR se jos (koliko ja znam) ne upotrebljava.
ono na cemu se dobiva koristenjem fm rastera jest fotorealizam - jasnije boje, veca paleta, ostrija i dublja slika...

da - slicno kao ink jet printeri
Back to top
View user's profile Send private message
IndigoBlue



Joined: 30 Sep 2003
Posts: 38

PostPosted: 22.12.2003 15:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da nacuo sam nesto o cpt-u, mislim da mi je tip iz skolske knjige (not sure) reko da su kupili jednu takvu masinu al nemojte me drzat za rjec....pa me to sve skupa malo zainteresiralo....
naso sam neke podatke na sjatu http://www.schotte.de/englisch/06_service/0604_fmraster.html
pa mi je sad to sve skupa malo jasnije.....ima i vizualni prikaz gustoce
cini mi se kao super stvar pa bih bash volio vidjet kak to izgleda na djelu .....mada ako se moze bash cu se raspitat (tj. ak mi daju odobrenje) da se nesto pokusa otisnut na klasicnom offsetu pa da vidim kako stvar funkcionira

_________________
only god can judge me
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 22.12.2003 15:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radin radi sa ctp-om vec skoro dvije godine... i stvar super sljaka - posaljes im pdf - sto je u pdfu to je na ploci. nema pizdarija sa osvjetljivacima, fontovima... Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
smrklj



Joined: 23 Dec 2003
Posts: 28

PostPosted: 23.12.2003 14:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

. tiskara zrinsku u čakovcu prva u HR imala ctp
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group