Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ugovor o radu na neodrđeno - H E L P

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Potražnja
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pixica
Guest





PostPosted: 13.10.2005 16:32    Post subject: ugovor o radu na neodrđeno - H E L P Reply with quote

Ponudjen mi je jedan ugovor o radu u kojem stoji da:

clanak x. " Ugovorna zabrana utakmice i ugovorna kazna
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, u trajanju od dvije godine od prestanka ovog ugovora o radu, Radnica se ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici sa Poslodavcem, te ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči s Poslodavcem.
U slučaju kršenja ove odredbe, Radnica će platiti Poslodavcu paušalnu ugovornu kaznu od 15.000,00 kn, te dodatnih 500,00 kn za svaki radni dan u kojem se ova odredba prekrši."

Dali to znaci da ako mi daju otkaz ili ja dam otkaz da 2 god se nesmijem zaposliti u struci!? mislim to mi nema logike????

ili sam ja nesto krivo shvatila?? Shocked
Back to top
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 13.10.2005 17:00    Post subject: Re: ugovor o radu na neodrđeno - H E L P Add user to your forum ignore list Reply with quote

pixica wrote:
Ponudjen mi je jedan ugovor o radu u kojem stoji da:

clanak x. " Ugovorna zabrana utakmice i ugovorna kazna
Nakon prestanka ovog ugovora o radu, u trajanju od dvije godine od prestanka ovog ugovora o radu, Radnica se ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici sa Poslodavcem, te ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči s Poslodavcem.
U slučaju kršenja ove odredbe, Radnica će platiti Poslodavcu paušalnu ugovornu kaznu od 15.000,00 kn, te dodatnih 500,00 kn za svaki radni dan u kojem se ova odredba prekrši."

Dali to znaci da ako mi daju otkaz ili ja dam otkaz da 2 god se nesmijem zaposliti u struci!? mislim to mi nema logike????

ili sam ja nesto krivo shvatila?? Shocked

otprilike tako.

meni to izgleda ko sranje i nemoj to potpisat.
to znaci da 2 godine ti nesmijes otic kod konkurencije ("trzisna utakmica").

sta bi trebala, kruh i vodu jest? odjebi to.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 13.10.2005 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uh zeno, nemoj to potpisat Shocked ili reci da hoces ali da te u te dvije godine "nerada" oni moraju uzdrzavati Smile (jesus, to jos nisam nigdje vidjela)

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 13.10.2005 18:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovo sto kaze carr.... osim ako te tolko dobro plate da stvarno ne moras radit nista dvije godine... u sto cisto sumnjam...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pellmat



Joined: 01 Sep 2004
Posts: 85
Location: Zagreb

PostPosted: 13.10.2005 20:13    Post subject: d Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajmo malo procitati zakon o radu...

Članak 93.

(1) Poslodavac i radnik mogu ugovoriti da se određeno vrijeme nakon prestanka ugovora o radu radnik ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici s poslodavcem te da ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči s poslodavcem (ugovorna zabrana utakmice).

(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne smije se zaključiti za razdoblje duže od dvije godine od dana prestanka radnog odnosa.

(3) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka može biti sastavni dio ugovora o radu.

(4) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka mora se sklopiti u pisanom obliku.

(5) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka ne obvezuje radnika ako njegov cilj nije zaštita opravdanih poslovnih interesa poslodavca ili ako se njime s obzirom na područje, vrijeme i cilj zabrane, a u odnosu na opravdane poslovne interese poslodavca, nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

(6) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka je ništav ako ga sklopi malodobni radnik ili radnik koji u vrijeme sklapanja toga ugovora prima plaću manju od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj.

(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka na ništavost ugovorne zabrane utakmice ne može se pozivati poslodavac.

Naknada plaće u slučaju ugovorne zabrane utakmice

Članak 94.

(1) Ako ovim Zakonom za određeni slučaj nije drukčije određeno, ugovorna zabrana utakmice obvezuje radnika samo ako je ugovorom poslodavac preuzeo obvezu da će radniku za vrijeme trajanja zabrane isplaćivati naknadu najmanje u iznosu polovice prosječne plaće, isplaćene radniku u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.


dakle, obrati paznju na clanak 94, imas sada pravnu caku koja ti na odredjeni nacin ide na ruku. lijepo dvije godine fusas, a bivsi poslodavac ti isplacuje pola place koju si imala kod njega. na taj nacin imas jednu i pol placu (mozes si mozda i uplacivati doprinose...).

opcenito, ove stavke koje "hrvatski poduzetnici" (tm) tako prkosno i bahato stavljaju u ugovore o radu i s njima plase radnike su, da prostis, vrijedne kao wc-papir. otprilike jednaku stvar mogu i napraviti s time...

ono sto ti ja preporucam jest da, ukoliko zelis raditi za tog poslodavca, prethodno posjetis odvjetnika i o svemu se dobro raspitas...

_________________
+++ e-knjige.net +++ trinet +++
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 13.10.2005 20:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cekaj malo, recimo da radis neki projekt tri mjeseca i za svaki ti mjesec daju placu 8.000kn i kad prestanes radit po zakonu bi ti dali pola od 8.000kn, a tebi moze neko ponudit sljedeci projekt za 15.000kn na mjesec, ma ugovor je truba.

Ja suradjujem sa nekoliko firmi (Hrvatska-dvije firme, Slovenija-dvije firme, mozda krenem i sa trecom, Italija-jedna firma, Engleska-jedna firma) istovremeno, i sad kad bi ja potpisao takav ugovor moga bi radit samo s jednom firmom. Zasto bi neko zdravog razuma prista na takav ugovor?
Ma to je BIG DICK od ugovora.

Last edited by astolitu on 13.10.2005 20:29; edited 1 time in total

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Eric



Joined: 27 Jun 2005
Posts: 248
Location: Rijeka on rails

PostPosted: 13.10.2005 20:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel bi mi mogao netko posalt cijeli ugovor kao da ga za mene radi jer imam jedan projekt iz hrvatskog i baš mi se potrefilo da moram pisat bilokakav ugovor i sada dođem na ovu temu...

Ako bi mi netko molim vas poslao na [url=mailto:drazen.briski1@ri.t-com.hr]drazen.briski1@ri.t-com.hr[/url] ! hvala

_________________
I WRITE BEAUTIFULL CODE, NO MORE, NO LESS.
http://del.icio.us/jardas
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
pellmat



Joined: 01 Sep 2004
Posts: 85
Location: Zagreb

PostPosted: 13.10.2005 20:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eh, da, obrati paznju i na stavak 6, clanak 93.

obzirom da je u hrvatskoj moderno da se ljudi zaposljavaju na minimalac, a ostatak novaca im se daje na ruke...

kao sto kaze zavod za statistiku, http://www.dzs.hr/: "Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za srpanj 2005. iznosila je 4 352 kuna."

dakle, ako u ugovoru imas specificiranu manju cifru od ove - wc-papir...

_________________
+++ e-knjige.net +++ trinet +++
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 13.10.2005 20:42    Post subject: Re: ugovor o radu na neodrđeno - H E L P Add user to your forum ignore list Reply with quote

pixica wrote:
Dali to znaci da ako mi daju otkaz ili ja dam otkaz da 2 god se nesmijem zaposliti u struci!? mislim to mi nema logike????
čini mi se da je svaki ugovor koji sam potpisao imao tu klauzulu (a napotpisivao sam ih se...), no nikad je nitko nije aktivirao, premda se u nekim slučajevima radilo o prelasku u direktnu konkurenciju.

btw, mislim da postoji razlika među terminima "prestanak ugovora" i "raskid ugovora", pa se u slučaju da daš otkaz (sporazumni raskid ugovora) možeš vadit na to.

u krajnjem slučaju - sigurno ćeš radit prekovremeno, a to ti neće biti plaćeno, niti ćeš dobit slobodne dane, pa možeš poslodavcu zaprijetit tužbom zbog kršenja zakona o radu...

Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 14.10.2005 01:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja cu mozda baciti drugacije svjetlo na sve ovo.

Neznamo o kakvom se poslu radi i koje su ostale tocke ovog ugovora.

Takve klauzule imaju poslodavci kod kojih o odredjenoj "temi" naucis neke informacije ili steknes neka znanja koja prenesena kod konkurencije mogu istoj donijeti znatno bolju poziciju u borbi na trzistu.

Takve sam tocke u ugovorima vidjao kod dobro placenih pojedinaca koji rade u npr. bankarskom sektoru. (pritom mislim na organizacijske strukture i sl...)

Poslodavac se mora zastititi. Ako tebi preda neke informacije ti to ne bi smjela iskoristiti kod njegove konkurencije.

Takve slicne recimo ugovore mi potpisujemo s firmama s kojima razvijamo nekakav programski kod. Smatram da ne bi bilo ok da mi koji placamo raznorazne savjetnike i slicno razvijemo s programerskom firmom neki softver i da onda oni odjure i samo ga preprodaju konkurenciji.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 14.10.2005 02:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dr01 wrote:
Ja cu mozda baciti drugacije svjetlo na sve ovo.

Neznamo o kakvom se poslu radi i koje su ostale tocke ovog ugovora.

Takve klauzule imaju poslodavci kod kojih o odredjenoj "temi" naucis neke informacije ili steknes neka znanja koja prenesena kod konkurencije mogu istoj donijeti znatno bolju poziciju u borbi na trzistu.

Takve sam tocke u ugovorima vidjao kod dobro placenih pojedinaca koji rade u npr. bankarskom sektoru. (pritom mislim na organizacijske strukture i sl...)

Poslodavac se mora zastititi. Ako tebi preda neke informacije ti to ne bi smjela iskoristiti kod njegove konkurencije.

Takve slicne recimo ugovore mi potpisujemo s firmama s kojima razvijamo nekakav programski kod. Smatram da ne bi bilo ok da mi koji placamo raznorazne savjetnike i slicno razvijemo s programerskom firmom neki softver i da onda oni odjure i samo ga preprodaju konkurenciji.

Doc


ma znam, ali to spada u dio o povjerljivosti, isto tako stoji u ugovorima otkup prava, odnosno pravo vlasnista na rad, znaci ne mozes istu stvar prodat dva puta.

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 14.10.2005 07:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

astolitu wrote:
Dr01 wrote:
Takve slicne recimo ugovore mi potpisujemo s firmama s kojima razvijamo nekakav programski kod. Smatram da ne bi bilo ok da mi koji placamo raznorazne savjetnike i slicno razvijemo s programerskom firmom neki softver i da onda oni odjure i samo ga preprodaju konkurenciji.
Doc


ma znam, ali to spada u dio o povjerljivosti, isto tako stoji u ugovorima otkup prava, odnosno pravo vlasnista na rad, znaci ne mozes istu stvar prodat dva puta.


Da, zato i kazem "slicne ugovore", ali posto se ovdje radi o zanimanju vjerojatno graficko/dizajnerskog tipa, ne vidim zasto bi se poslodavac tu pokusao zastititi i od cega.

Vjerojatno koriste iznova isti templejt ugovora koji im je neki pravnik prije sastavio.

Inace netko je prije spomenuo da on/ona moze zaprijetiti protutuzbom za neplacene dodatne sate i subote pa da ga poslodavac ne gnjavi.
U praksi to ne fukcionira. Poslodavac ima crno na bijelo da si ti prekrsio tocku ugovora i tajj slucaj na sudu poslodavac lagano dobiva.
S druge strane sud tebi treba vjerovati na rijec da je radnik radio dodatno i da nije placen za to. Ovdje poslodavcev odvjetnik lagano ruusi takvu tuzbu.

Doc

_________________
Ja uništiti sve što ne razumeti!!!1
Back to top
View user's profile Send private message
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 14.10.2005 09:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a hebiga meni to dođe kao one zakletve u jna: "i da ću dat život"... moš mislit! a poso ti treba, a i drugi bi te mogli s tim kačit pa je ovu klauzulu teško zaobići. ja bih pokušao to promijeniti na sljedeći način:

"Nakon prestanka ovog ugovora o radu, radnica se ne smije zaposliti kod druge osobe koja je u tržišnoj utakmici sa Poslodavcem, te ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči s Poslodavcem U ISTOM TRAJANJU U KOJEM JE BILA U RADNOM ODNOSU KOD POSLODAVCA; A NAJDULJE U TRAJANJU OD DVIJE GODINE od prestanka ovog ugovora o radu. ZA VRIJEME TRAJANJA ZABRANE POSLODAVAC ĆE RADNIKU ISPLAĆIVATI NAKNADU PREMA ČL. 94 ZAKONA O RADU.

POSLODAVAC I POSLOPRIMAC MOGU UGOVORITI I PRIJEVREMENI PRESTANAK ZABRANE IZ PRETHODNOG STAVKA."

Tako, ako te otpuste poslije dva tjedna, ne moraš "pauzirat" dvije godine; ako te otpuste poslije 5 god., vrijedi dvije godine. A ako ste oboje razumni, složit ćete se da je stvar bez veze. Tako možeš na primjer poslije otić kod njih i reć: ja bih se zaposlila tu i tu, vama to neće naškoditi ni na koji način, hajde da prekinemo obavezu pa će i vas doć jeftinije. A ako poslodavac nije baš razuman, quote dunga.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.10.2005 10:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bah vi recite da je to normalno i da to potpisujete stalno, ja vam mogu reci da je to ovdje kao to netko rece, rezervirano za neka povjerljiva mjest, recimo komercijalci (zato je to zajebana vrsta koja trazi da ih uzdrzavas 2 godine nakon otkaza).

u mom slucaju ja potpisujem da slijedecih 10 godina (nakon prestanka rada) ne smijem siriti povjerljive informacije niti stvari koje smo ovdje razvili (iako smo svi laganica odvukli doma razlicite dijelove koda Laughing ). --> mi smo informaticka tvrtka koja razvija softvere i masu drugih cudnih modela i prototipa.

ali za neki webdizajn ili grafiku to jos nisam cula Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 14.10.2005 11:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e, ljudi, ajd se malo skulirajte...

ta klauzula postoji u svakom ugovoru o radu potpisanom u tri najveće hrvatske novinske kuće (eph, styria i sanoma), no svejedno ljudi konstantno cirkuliraju iz jedne u drugu.

mislim - cura će se bavit dizajnom, a ne razvojem vojne tehnologije.

@ pixica - potpiši ugovor.
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 14.10.2005 12:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

-ja sam od jednog sharky odvjetnika čuo da ti mogu stavit soli na rep, ili da ne kažem da ti ga mogu pop.... jer ugovor o radu zakonski određuje uvjete rada (ko bi reko ha? Shocked ) , ne obavezuje te na ništa nakon isteka tvog radnog odnosa.

-takva stavka može biti valjana ako se stavlja u odvojen ugovor o tajnosti a ne kao klauzula ugovora o radu.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 14.10.2005 14:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:


mislim - cura će se bavit dizajnom, a ne razvojem vojne tehnologije.
r.


je, pa bas zato je cudno sto uopce stavljaju takve klauzole, zar ne?

ili je to nekakav ugovor po templateu u tom slucaju ja bih barem dotakla tu tocku i popricala sa poslodavcem o toj klauzoli i po njegovoj reakciji vidjela jel to samo formalnost ili misli to iskoristiti jednog dana.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
pixica
Guest





PostPosted: 14.10.2005 20:52    Post subject: Reply with quote

navodno je to template koji samo prepravljaju... budem popricala jos Smile



tnx svima
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Potražnja All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group