Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MySQL želi biti Ikea na tržištu baza podataka

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 20.10.2005 08:23    Post subject: MySQL želi biti Ikea na tržištu baza podataka Add user to your forum ignore list Reply with quote

more @ http://iskon.hr/tehnoklik/page/2005/10/18/0352006.html

posebno me ovo zainteresiralo Smile

Zajedljivi komentar predsjednika konkurentske tvrtke Oracle, Charlesa Phillipsa koji je na Vortex konferenciji u listopadu 2004. rekao: "Mi imamo Boeing 747, a oni Toyotu", Mikos je komentirao riječima "da postoji više prodanih Toyota nego Boeinga 747".

_________________
mp3hr.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
keko



Joined: 06 May 2004
Posts: 531
Location: Split

PostPosted: 20.10.2005 08:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma neka prodaju. nek zaradjuju ljudi. s pravon Very Happy
al uvik ima genija da sredi neki open-source Smile

_________________
happiest boi newer!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 20.10.2005 11:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Postoji jedna stara pigmejska izreka: "Baze se djele na baze podataka i na Oracle".

Iz ličnog iskustva mogu da tvrdim na mySQL jednostavno još nije dorastao za velike projekte. Jednostavno se gubi na ogromnim bazama podataka, ima slabo keširanje pa prilikom puno hintova ubija server ili ti pravi veliki overload.

Oracle je jednostavno ekstremno trom, ali nikada se ne buni. Eventualno pravi male probleme prilikom isntalacija i deteljnih uštimavanja ali stvaro je perverzija stabilnosti. Što se tiče drajvera obe baze su podjednako zastupljene.

mySQL je odličan za male stvari. Evo, ovako mi3, neke bazice do jedno 1-2Gb, sa nešo sitno hintova. Takvih malih stvari ima ogroman broj, zato im i broj downloda raste, ali neme tu ništa konkretno. To ti je ista priča kao sa brojem windows i linux servera u svetu. U dalekom ljepom zapadu gdje 1MBs konekcije i flatrate kostaju koliko 20 čipsova ako želiš da se baviš ITom ili budeš haker kupiš neki hardware za 500$ i instaliraš debian i eto ti server. I onda ti dođu neki zaluđeni obožavatelji Linuxa i pričaju kako ogroman broj takvih servera održava Linux tržište - funny. Takva situacija ti je i sa mySQLom. Znači puno priče, malo para.

Oracle je opet druga priča. Licenca košta 10000+$. Nemože svako da ima oracle. Oracle licence uglavnom imaju vladine institucije (em što im treba, em što se preseravaju), Bolnice, velike korporacije, Telekomi... itd. Takvih ima 1000 manje od mySQL usera ali je zato 10000 puta skuplje Smile

Finansijski osvrt bi mogao da kaže sledeće Smile
Šta će mySQL od 40000 peer day korisnika kada ne naplaćuju software? Da krenu da naplaćuju svi bi otišli na neki drugi opensource blagodat. mySQL ono što naplati jestu baze podataka koje su krenule od free pa nabile veličinu i sada pucaju, a proces prebacivanja na nešto veće je previše bolan pa onda platiš njihov support da ti krpi bazu. Men se čini da od tog neka ljeba.

Po meni je sredina negdje na postgreSQL. Sada ima i verzija za windows, baza je stabilna, dobro trpi velike navale hintova.

Eto. Men dosadno na poslu pa se ja raspiso Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.10.2005 19:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što misliš kad kažeš 'hintova'? Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
deity



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 205
Location: Osijek

PostPosted: 23.10.2005 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja mislim da bi to trebalo biti 'hitova'
al nisam siguran..

_________________
//crunatus.net__
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 23.10.2005 22:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hitova Wink sorry global mistejk
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group