Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dizajn i komunikacija

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ripper



Joined: 08 Apr 2005
Posts: 64
Location: Zagreb

PostPosted: 10.06.2005 17:28    Post subject: Dizajn i komunikacija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bok svima..

Nisam siguran jel ovo mozda prozvakana tema ali svejedno... Daklem, onako generalno, vecina (malih/manjih) klijenata ima pristup - daj mi napravi nesto lijepo, dakle oku ugodno i na nekom estetskom nivou, ali ih ne zanima da li to sto oni zele zapravo komunicira to cime se oni zapravo bave...

Ono sto me zanima je dakle, sto je vama kao dizajnerima polazisna tocka kada radite za nekoga, da samo lijepo izgleda ili da je estetika, kako bi i trebalo biti u svojstvu komunikacije poruke putem vizualnog...

Druga stvar je sto imam dojam da se mnogi trendovi koji danas vladaju u dizajnerskim krugovima (tipa pattern backgroundi, vise-manje slicna tipografija, kose linije, cvjetni uzorci, mrlje od boje, retro kruznice itd) slijede bez zapravo nekog dubljeg ulazenja u to zasto upotrijebiti ovaj oblik, onaj uzorak, ovaj font, onaj pattert itd.. sve se svelo samo na brojne iteracije tih istih elemenata, a ja zbog neznanja valjda ne razumijem koji je koncept u citavoj toj prici...

Uf.. anybody?

_________________
Wine is fine, but whiskey's quicker
Back to top
View user's profile Send private message
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2005 08:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja smatram da cijelo tržište postalo pre zasičeno, a time je pala i vrijednost rada. Tako ulaženje u neku dubinu jednostavno nije dovoljno plačeno.

_________________
http://www.neonski.com |
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
juta



Joined: 06 Jun 2004
Posts: 66

PostPosted: 11.06.2005 08:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

raytech wrote:
Ja smatram da cijelo tržište postalo pre zasičeno, a time je pala i vrijednost rada. Tako ulaženje u neku dubinu jednostavno nije dovoljno plačeno.


Istina, ali svejedno kada se ne volim potpisati ispod rada u kojeg nisam skroz zaljepila.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 11.06.2005 10:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

raytech wrote:
Ja smatram da cijelo tržište postalo pre zasičeno, a time je pala i vrijednost rada. Tako ulaženje u neku dubinu jednostavno nije dovoljno plačeno.

Shocked
pa trziste je tek u razvoju?!

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2005 13:43    Post subject: Re: Dizajn i komunikacija Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ripper wrote:
Druga stvar je sto imam dojam da se mnogi trendovi koji danas vladaju u dizajnerskim krugovima (tipa pattern backgroundi, vise-manje slicna tipografija, kose linije, cvjetni uzorci, mrlje od boje, retro kruznice itd) slijede bez zapravo nekog dubljeg ulazenja u to zasto upotrijebiti ovaj oblik, onaj uzorak, ovaj font, onaj pattert itd.. sve se svelo samo na brojne iteracije tih istih elemenata, a ja zbog neznanja valjda ne razumijem koji je koncept u citavoj toj prici...

My thoughts exactly

U većini slučajeva nema koncepta - dizajneru se sviđa, klijenteli se sviđa i to je to, većinom se ne razmišlja dublje. Ali mora se i uzeti u obzir da je dizajn za print i za web dosta različit u aspektu 'komunikacije' na koji ti ciljaš... Print dizajn treba uhvatiti oko i fokusirati ga na poruku koju autor hoće hoće redoslijedom kojeg hoće, znači cijela estetika i ti trendy elementi su u službi privlačenja pažnje i, najvažnije, stvaranja linija 'gledanja' (poznato je da ljudi gledaju jumbo plakate linijama slova Z) da bi se poruka prenijela što efikasnije. Web dizajn ima jednu dodatnu dimenziju toga, a to je interakcija - neka složenija web sučelja se već nazivaju UI-ima (user interface)... Znajući to, dodatan zadatak je ostvariti intuitivno, pregledno, jednostavno i što moćnije sučelje koje će biti u službi interakcije sa korisnikom. No dobro, većina web stranica nisu servisi, ali svaka ima barem majušnu dozu interakcije koja se povećava ovisno o tematici sajta i sposobnostima autora.

Najlakši način za ostvarivanje dobrih sučelja (a sad govorim o svim web stranicama) je korištenje 'poznatih' elemenata, a to su upravo ti trendy elementi o kojima pričaš. Sjene, pixel-patterns, cvijeće, rounded corners, točkaste linije, hover efekti, headeri, footeri, retromanija (poprskana krv i poderani rubovi ili zvijezdice i ilustracija žene sa reklama iz 60-ih) sve je to bezumno slijeđenje nekih normi koje ljudi žele vidjeti iz puke navike. Tu često bude jako dobrih dizajna koji usprkos slijeđenju tako brojnih trendova opet ostaju originalni, ali nikad ne treba zaboraviti službu prezentacije (vizualnog dizajna) nekog sadržaja, niti da dizajn kao pojam sam po sebi ne znači nužno nešto vizualno.

Pogledaj samo auto industriju. Jednom se netko sjetio da će možda bolje prodavati aute ako ima lijepu hostesu uz njega, sad se svaki svjetski sajam automobila pretvorio u nešto što graniči sa striptiz klubom, a klijenti pri kupnji gledaju koliko je lijepi komad koja sjedi na haubi, kako mirišu sjedala i kako zvuče vrata kad se zalupe. Ne, ne treba nikad zaboraviti pravu estetiku i pravu kvalitetu stvari, jer slijeđenje trendova iz puke povodljivosti (ili besramne iskoristivosti) dovodi do bezumlja.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
andrej`
Guest





PostPosted: 11.06.2005 14:07    Post subject: Reply with quote

Većina klijenata traži "dobar i lijep sajt", pod tim misle na dizajn i jednostavnost. Isto kao kad traže od nekog da im napravi nekakvu vizitku, tako traže i web. Da bude lijepo i ugodno. Nema tu neke dubine, čisti marketing.

Polazna točka kada radim web za nekog su mi klijentovi zahtjevi. On želi plavu boju, on želi šarene gluposti neke, on želi ovo ono. Otprilike tako i napravim ( s tim da mu objasnim neke stvari, što ide što neide ). Preko njegovih zahtjeva nastojim napraviti sajt da šalje nekakvu poruku o njegovoj firmi, obrtu itd. Dizajnerske trendove nepratim previše, nastojim se pouzdati u svoju maštu i svoju viziju. Kada radim sajt uvijek ga sagledavam sa očima NEvebdizajnera. Uvijek pitam nekog u blizini "liči li tebi ovo na nešto" ili "podsjeća li te ovaj znak na nešto". I to je to. Ima neka dubina u svemu tomu, ali sve ovisi o klijentu i njegovim zahtjevima koji nekad znaju ubit tu dubinu.
Back to top
hooligan



Joined: 23 Jun 2005
Posts: 53
Location: cakovec

PostPosted: 24.06.2005 08:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

andrej` wrote:
ali sve ovisi o klijentu i njegovim zahtjevima koji nekad znaju ubit tu dubinu.



...da, nekad haha, nekad mi se potrefi da im pase kai napravim. ali o je tako rjeeetkoo, jer su svi dizajneri.
...radim interijer + namjestaj...
...ali problemi su isti...

_________________
...now every mother can choose the colour, of her child,
...no that´s not natures way.....
Back to top
View user's profile Send private message
etna



Joined: 29 Oct 2005
Posts: 1

PostPosted: 05.11.2005 15:28    Post subject: bez koncepta nema ni dizajna Add user to your forum ignore list Reply with quote

Spominjali ste dizajn bez koncepta, ako nema koncepta nema ni dizajna, bez koncepta se sve svodi na individualnu procjenu, a mi ništa ne prodajemo individualcima već masi. Zato kod svakog posla decki primite se posla i postavite koncept, ako treba na njemu potrošite duplo više vremena nego za sam dizajn.
Ako mislite da je nešto dobro jer se vama to sviđa onda uzmite kist i bavite se s umjetnošću. Dizajn je nešto više od umjetnosti. Umjetnik slika svoje misli dok dizajner svojom kreativnošći slika misli potrošača. Zato koncept s kojim se otkriva veza između onog što komuniciramo i potrošača je jednako važan kao i sam dizajn.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Dizajn i umjetnost All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group