Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MySQL, phpBB, keywords, speed

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 16.11.2005 15:39    Post subject: MySQL, phpBB, keywords, speed Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdav,
Primjetio sam da npr. phpBB radi keywords list svakog posta i kao takvog ga snima u bazu. E sad mene zanima na koji nacin to radi, s obzirom da po svojoj prilica to radi dobro i sto mi je najvaznije dovoljno brzo, s obzirom da razvijam nesto slicno i dobro bi mi doslo nesto vise tehnickih detalja.

Objasnjenje, hintovi, linkovi na tu temu, u principu najvise mi trebaju hintovi vezani uz brzinu php-a i mysql-a tipa nemoj koristit SELECT * FROM .. nego SELECT DISTINCT keyword FROM ... itd...

Tnx
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 16.11.2005 18:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

radilo je otprilike ovako: dvije tablice; jedna je kao rijecnik, druga je zapis gdje je rijec spomenuta.

dakle, spremanje doslovno svake riječi iz posta u bazu, dodijeli joj se id ako vec ne postoji i flaga ju se da li je common ili nije (za sto postoji jednostavna lista common rijeci i sinonima u dva posebna .txt filea)...

prilikom unosa posta u bazu, prica se ponavlja za svaku rijec, i zapise se post_id u kojem se upravo pojavila...

pretrazivanje se u tom slucaju zapravo radi po dictionary tablici, a ne po tablici postova koja je ogromna i ima hrpu sadrzaja koji nije bitan i zato je brzo :)

baci pogled na includes/functions_search.php i includes/functions_post.php u phpBB soruceu pa ces vidjeti i sam kako radi... oni jos imaju i pricu sa multibyte charsetima rijesenu tako da u tom slucaju standardno pretrazuju postove kompletne, ali to je sporo kad forum naraste

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 16.11.2005 19:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hmm pa sto ako npr. ja trazim "pas gromit" ... on ce trazit posbeno pas i posbeno gromit, jel tak?(pa mi nadje npr. post u kojem se konkretno spominje "macor gromit" i "pas garfild") pa sta nije to malo glupo... Smile

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 16.11.2005 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
hmm pa sto ako npr. ja trazim "pas gromit" ... on ce trazit posbeno pas i posbeno gromit, jel tak?(pa mi nadje npr. post u kojem se konkretno spominje "macor gromit" i "pas garfild")

To su ti dvije razlicite operacije, zato postoji u searchu "trazi sve rijeci" "trazi bilo koju rijec" (ili tako nesto Embarassed )

Na tvom primjeru "pas gromit" ako trazi kao "pas" AND "gromit" onda ce ti naci samo post koji sadrzi oba pojma, a npr "pas" OR "gromit" ce pronaci post koji sadrzi barem jedan od pojmova.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 16.11.2005 20:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tedius wrote:
Na tvom primjeru "pas gromit" ako trazi kao "pas" AND "gromit" onda ce ti naci samo post koji sadrzi oba pojma, a npr "pas" OR "gromit" ce pronaci post koji sadrzi barem jedan od pojmova.
Zapravo nisam mislio na to....
npr. ako u googleu trazis gospodina 'tedius tedo' on ti moze nac npr. stranicu gdje se spominje 'tedius bruno' i 'marko tedo' ali zapravo to nije ono sto ti zelis...jer ti zelis osobu 'tedius tedo'....
onda bi u google-u jednostavno stavio "tedius tedo" pa bi dobio ono sto zelis...no dobro to svi vjerovatno znaju ...

uglavnom na taj nacin na koji sprema rijeci phpbb zapravo nezna koja se rijec nalazi pored koje... jel tako?

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 16.11.2005 20:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da, tocno, to phpBB ne radi, no to u njemu nije niti bitno jer npr ako mu na mi3 zadas "phpBB mysql" izbacit ce ti samo 253 rezultata bez obzira na navodnike dok ce google reci... samo malo Very Happy
phpBB mysql = about 2,520,000
"phpBB mysql" = about 16,600

Nije problem preletiti preko 253 rezultata, dok vec 16600 predstavlja problem, a kamoli 2,5*10E6
No mene jos uvijek najvise zanima brzina svega toga, kao npr google za 2,5mil kaze 0.06sec a za 16600 prvo 0.2 a zatim 0.03 sec dakle ocito je da cachira barem cesto trazene stranice / rezultate pretraga.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group