Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Forme i PHP

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tomz



Joined: 19 Dec 2004
Posts: 66
Location: Osijek

PostPosted: 20.11.2005 15:43    Post subject: Forme i PHP Add user to your forum ignore list Reply with quote

Želim napraviti registraciju ne admin korisnika s MySql-om.

Root usera sam promjenio u Administrator i stavio mu pasword: 3264128 (on je glavni korisnik)
---------------------------------------------

Imam dva php-a

U prvom se unose podaci: korisničko ime, password

A u drugom php-u se ti svi podaci obrade i napravi se novi MySql user koji samo može čitati podatke iz baze.

Problem je u tome što u drugom fajlu glavni user name i password su citljivi.

Kako taj propust popraviti?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2005 17:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa passworde uvijek čuvaj hashirane u bazi, bilo za admina bilo za korisnike

Znači pospremi hash (SHA, MD5) od passworda u bazu, login provjeravaj tako da hashiraš ono što je čovjek unio i usporediš to sa hashom iz baze

Na taj način niti jedan password nije 'čitljiv', čak i ako se netko dočepa podataka iz baze

Naravno netko može probati bruteforce-ati ili skidati hash tablice ali to niti jedan zdravi čovjek neće ići raditi na malenom, nezanimljivom sajtu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 20.11.2005 18:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

koristi SHA1 jer se kod MD5 moze dogoditi da dva stringa imaju isti MD5 hash...highly unlikely....ali moguce je Smile

iako postoji jos jedna stvar....ako neko uspije doci do pristupa bazi...to sto je pass hashiran...na kraju nis ne znaci...

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2005 19:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, ako ti netko upadne sa read/write permissionima u bazu onda ti nema spasa... ali u većini slučajeva neće biti tako lako za njega, morat će postepeno kopat u sustav... najlakše mu je da se domogne passworda tako da na nekom bezazlenom ispisu iz baze ubaci nešto SQL injectionom (ako zna kako se zove users tablica) i volia - user passwordi na pladnju

ako su hashirani to ne radi - uz to, admin ne smije znati tuđe passworde, so there Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 20.11.2005 20:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gle...to sto admin zna ili ne zna neciji pass...ne bude ga sprijecilo u apsolutno nicem ak zeli sjebat nekog

a i vecina ljudi koristi istog usera za select i za insert/update tablice....tak da ak uspijes injectat sql...za select iz baze...uspjet ces injectati i sql za update/insert u bazu...so there Razz

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 20.11.2005 20:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Pa passworde uvijek čuvaj hashirane u bazi, bilo za admina bilo za korisnike

Znači pospremi hash (SHA, MD5) od passworda u bazu, login provjeravaj tako da hashiraš ono što je čovjek unio i usporediš to sa hashom iz baze

Na taj način niti jedan password nije 'čitljiv', čak i ako se netko dočepa podataka iz baze

Naravno netko može probati bruteforce-ati ili skidati hash tablice ali to niti jedan zdravi čovjek neće ići raditi na malenom, nezanimljivom sajtu

naravno, tada "i am konj, what's my password?" nece radit

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 20.11.2005 21:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
naravno, tada "i am konj, what's my password?" nece radit


pa...ak imas u bazi hashirane passworde...on request generiras novi...ne saljes stari...

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 20.11.2005 21:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
a i vecina ljudi koristi istog usera za select i za insert/update tablice
hmm jel i mysql moze privilegirat usere? ... kak mi to nikad nije palo na pamet :) (nije da sam bas proucavao security ali...)

nego evo neki dan sam naletio na jedan zanmljiv link Authenticating on the Web (zapravo se radi o nekakvom linux howto, ali pocni citat od 11.2.1, moglo bi bit neke koristi :) )

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 20.11.2005 21:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da...mozes grantati useru razne privilegije...iako posto su programeri po defaultu lijeni obicno grantaju useru sve privilegije Very Happy

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.11.2005 22:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@carr: po mom iskustvu svi sustavi registracije kojima kažem da sam zaboravio pass izgeneriraju novi i pošalju na mail, ne kažu ti tvoj stari pass jer ne mogu

jedino stock.xchng pamti passworde od onih koje znam, ali je*ga, oni ne čuvaju userima nikakav sensitive data
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Tomz



Joined: 19 Dec 2004
Posts: 66
Location: Osijek

PostPosted: 21.11.2005 10:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možda sam krivo objesnio:

u prvom phpu koji se zove kreiraj_korisnika.php ima forma sa action="kreiraj.php" kada user unese podatke u polja i submita podatke iz formu u kreiraj.php.
U kojem će user laganim stiskom desne tipke miša i klikom na View Page Source vidjeti npr ovo:

if (mysql_connect('localhost', 'Bk', 'str5212'))
echo ("Spojen sam na bazu podataka<br>");
else
die ("Nemogu se spojiti na pazu podataka");

ako user i malo poznaje Php i MySql moći će bez problema uči u bazu i raditi što hoće. Neće koristiti svoj user name koji može samo čitati podatke. Nego će koristiti glavni koji može čitati pisati prepravljati brisati..........

Na nekim forumima kod registracije forma prosljedi podatke ali taj glavni Php koji kreira nemoguće je naći i vidjeti njegov source.

Ne pada mi na pamet kako da to napravim.

Hvala!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 21.11.2005 10:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako ti se vidi php source? jel tebi radi php uopce na tom serveru? i mislim da malo brkas pojmove mysql user i user tvog sistema....

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Tomz



Joined: 19 Dec 2004
Posts: 66
Location: Osijek

PostPosted: 21.11.2005 10:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
kako ti se vidi php source? jel tebi radi php uopce na tom serveru? i mislim da malo brkas pojmove mysql user i user tvog sistema....


Server mi je offline samo testiram pomoću EasyPHP-a.

Možeš li mi objasniti razliku? Možda po tome idem u krivom smjeru.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 21.11.2005 10:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa probaj vidjet source npr. ovog foruma Wink nemoguce je vidjet source .php datoteke (onoga sto je izmedju <?php ?>) jedino ako se ne radi o necem drugom...

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Tomz



Joined: 19 Dec 2004
Posts: 66
Location: Osijek

PostPosted: 21.11.2005 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koji sam ja konj. Bio sam ubjeđen da se može vidjeti ali kad sam probao na savom primjeru vidjeti source stvarno ga nema.

Hvala svima! Usput ste objasnuli ostale fore za zaštitu koje će mi pomoći.

Još sam početnik pa neke stvari ne kontam.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 21.11.2005 11:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Haha to me podsjetilo kako sam prvi put instalirao Apache + PHP na svoj stroj (na Linuxu). Sad idem ja dohvatit file preko filesystema i čudim se kako mi se PHP ne izvršava nego dobijam source Shocked ono, uopće nisam kužio kako server zapravo radi

onda sam se bacio na manuale i nakon researcha sam utipkao http://localhost/ Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 21.11.2005 17:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
pa...ak imas u bazi hashirane passworde...on request generiras novi...ne saljes stari...

znam stari, to je vise bila kao dodatna informacija za nekog ko ovo cita.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group