Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
aperture

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.10.2005 18:55    Post subject: aperture Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.apple.com/aperture/
zanimljivo ...

jel to konkurencija PS-u ili nešto novo?

Shocked

Recommended system

Dual 2GHz Power Mac G5 or faster
2GB of RAM
One of the following graphics cards: ATI Radeon X800 XT Mac Edition; ATI Radeon 9800 XT or 9800 Pro; NVIDIA GeForce 6800 Ultra DDL or 6800 GT DDL; NVIDIA GeForce 7800 GT; NVIDIA Quadro FX 4500
5GB of disk space for application, templates, and tutorial
DVD drive for installation

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.10.2005 19:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mmm, baš gledam preview aperturea...uglavnom za rad sa rawowima ... impressive!!!

napokon mogu baciti spor i priglup canonov software za konverziju raw fotki ... ovo mi se čini skroz dobro...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 19.10.2005 19:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nek se gone. Zas nema demoa. Sad nek ja cekam i nek se zivciram Smile

fora sto podrzava DNG. ja sam se bio sjebo i sve rawove prebacio u dng i obriso .CR2-ove Smile

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 19.10.2005 19:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

isuse... jos uvijek ne mogu vjerovat sto su napravili s ovim softwareom... ulaz na trziste sa stilom, svjetlosnim godinama ispred konkurencije

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.10.2005 20:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
isuse... jos uvijek ne mogu vjerovat sto su napravili s ovim softwareom... ulaz na trziste sa stilom, svjetlosnim godinama ispred konkurencije


mnogo impresivan ovaj overvju filmich ... stvarno soft izgleda ko da je iz 2012 barem ... opet su pushili nesto dobro u Infinite loop 1 Cupertino ... Smile)

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.10.2005 20:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neko je na foto forumima dobro primjetio ...

1. Start planning for an Intel switch
2. Build up a group of apps to rival Adobe/Microsoft, so their cooperation isn't required
3. Make OSX run on all PCs
4. World domination!

Twisted Evil

G.
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 19.10.2005 21:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:

mnogo impresivan ovaj overvju filmich ... stvarno soft izgleda ko da je iz 2012 barem ... opet su pushili nesto dobro u Infinite loop 1 Cupertino ... Smile)

G.


đizs gad olmajti .... ako ćemo sudit po filmiću: software predobro izgleda ....

idem razbit kasicu prasicu..... Very Happy

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 19.10.2005 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gledam ovo sučelje i nemogu se nadiviti kako netko napokon zna napraviti dobro sučelje, a da nije rip adobe a ili macromedije (u biti jedno te isto) ... izgleda živi sf ... bravo!

ma soft je sudeći po previewu pun pogodak ... svi koji su koristili raw i konvertirali ga u tiff ili jpg koristeći neki drugi program znaju o čemu pričam ... ovo nije napad na PS (bar ne za sad) nego dodatak PS - u koji do sad nije imao nikakve posebne alate za manipulaciju rawom i uspoređivanje fotografija, brzo sortiranje itd ... ovo je upravo ono što je svaki fotograf koji je radio sa brdom raw fajli čekao ...

svi fotografi koji koriste raw (a to su uglavnom svi profići) ako do sad nisu imali mac, sad će ga kupiti ... verzija za win, teško da će se pojaviti (koristi se core image masovno, a to je MacOS komponenta), tako da je ovo josh jedan pametni napad na microsoft i adobe...

dionice naravno idu ponovno u nebo, 55 baksa je na trenutak probijeno ...
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 19.10.2005 23:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
ovo nije napad na PS (bar ne za sad) nego dodatak PS - u koji do sad nije imao nikakve posebne alate za manipulaciju rawom i uspoređivanje fotografija, brzo sortiranje itd ... ovo je upravo ono što je svaki fotograf koji je radio sa brdom raw fajli čekao ...


Pa actually, ovo je direktan napad na Bridge i Adobe Camera Raw. Pretpostavljam da je Aperture tako slozen da ti Photoshop nakon njega uopce ne treba; sigurno ima slozen sharpening, noise removal, podrsku za razne colorspaceve i ICC profile, a precizne algoritme za resizeanje da ne spominjem. Mislim, pa ipak kosta $499.

Ne znam. Meni se ta cijena cini prihvatljiva i za non pro fotografe koji briju na RAW.

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 20.10.2005 00:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
grzzi wrote:
ovo nije napad na PS (bar ne za sad) nego dodatak PS - u koji do sad nije imao nikakve posebne alate za manipulaciju rawom i uspoređivanje fotografija, brzo sortiranje itd ... ovo je upravo ono što je svaki fotograf koji je radio sa brdom raw fajli čekao ...


Pa actually, ovo je direktan napad na Bridge i Adobe Camera Raw. Pretpostavljam da je Aperture tako slozen da ti Photoshop nakon njega uopce ne treba; sigurno ima slozen sharpening, noise removal, podrsku za razne colorspaceve i ICC profile, a precizne algoritme za resizeanje da ne spominjem. Mislim, pa ipak kosta $499.

Ne znam. Meni se ta cijena cini prihvatljiva i za non pro fotografe koji briju na RAW.


zanima me kako ce adobe reagirati ...

?We are Apple ? we put a lot of work into the finishing touches; a lot of companies just don?t get that,? said Schoeben.

dobavljivost tek za 6 - 8 tjedana ... čemu objava ovako rano ... ?

svejedno izgleda mrak ... pogotovo na dva 30" monitora Smile) i quad power macu...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 20.10.2005 00:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
dobavljivost tek za 6 - 8 tjedana ... čemu objava ovako rano ... ?

svejedno izgleda mrak ... pogotovo na dva 30" monitora Smile) i quad power macu...

G.


Apple ocigledno radi na uspostavljanju nove tradicije darivanja samog sebe za Bozic Smile Ovo je onako, heads-up dva mjeseca ranije, da se pocnu stedit pare Smile)

Koliko je ovo mene danas fasciniralo, to se ne da izrec. haha a jos jutros sam zivio u uvjerenju da ce me moj lipi quicksilver usrecivat dok ne izadju intel macovi

moram se do bozica darivat sa g5 tako da si za bozic mogu nabavit aperture Very Happy

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 20.10.2005 01:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma ja ne slikavam vishe toliko slika odjednom (uglavnom) ali prije bi me ovo bilo spasilo ...

meni je mrak kako dobro izgleda sučelje u ovim filmićima ... baš je ono ozbiljno Smile) PS izgleda ko igračka sad Wink

idem još malo proučit dok mi prođe ovaj plakat eftepeom ... pa leć, ne mogu više gledat ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 20.10.2005 01:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja cu isto sad poc lec... al moram jos izjavit da toplo preporucam svakome da si nadje ovakvu nekakvu inspiraciju u zivotu... kao sto je meni Apple.

Jebeno me sad teraju da radim ko konj, prihvacam fusheve koje znam da necu stic i slicno... al jebiga, cilj ce opravdati sredstvo Smile)

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 20.10.2005 01:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je, nemosh virovat kako su opsjednuti ... totalna religija ...



triba kupit dionice i zaraditi nesto ... od kad to govorim vec su isle sa 20 na 110 (55 sa splitom na pola) a ja nikad para za staviti na zicer ... evo danas 5% gore ...



aperture rula ... pogledao sam filmiće, ima sve što triba ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 22.10.2005 13:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Apple's new Aperture application is more revolutionary than it first appears. As Macworld's first look at Aperture reports, "There?s no Save command in Aperture. As you make changes, those changes are recorded in a SQL database."

You might recall that an SQL-based filesystem was exactly what WinFS was supposed to be. Microsoft had to drop that from Vista because it proved to daunting a project for a general filesystem.

But look what Apple has done. Apple has implemented the idea of WinFS at the application level. We already know Aperture uses CoreImage. Could it be that it also uses CoreData, too? Rather than try to take Microsoft's "one size fits all" approach to data management, Apple has custom fitted a database filesystem for handling RAW image data in Aperture.

The question is, why can't Adobe do this with Photoshop? Why does anyone have to deal with 150 MB or 300 MB files simply because the file has a dozen or two dozen layers on top of a single 10 MB source image? Could it be Adobe's refusual to adopt OS X-specific technologies to keep the code base the same between the Mac and Windows versions?

And for those in the know, here's an anecdote from amphetameme.org that could prove to be telling for the Mac platform in the near future.

"I?m a bit speechless, but it was only a matter of time-this is the same company that has produced such powerful and beautiful video editing software as Final Cut and audio software as Garage Band, as well as digital media management software like iTunes and iPhoto. I switched to PC a year ago for programming purposes (and have had a headache configuring the computer ever since), and have an OS 9 G4 tower at home, but I?m convinced now that I need to switch the hell back to Mac, to OS X, soon."

It confirms my belief that Aperture was by far the most significant announcement out of this week's media event.

WOW!

G.
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 02.11.2005 23:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

aaaaaa

screenshotovi

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 03.11.2005 08:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

How Aperture should impact Adobe, the camera makers and smaller developers alike is to spur them into revising their programs for pro shooters to be super-efficient, smooth in operation, photographer-friendly and show a deep understanding of the pro workflow. Simply put, all pro photography programs should be really pleasant to work in. Watching Aperture run, we couldn't help but think that we've put up with the poorly-designed interfaces of certain applications, and the seriously slow underpinnings of others, for far too long. Aperture appears to demonstrate that there is a better way to design certain aspects of applications for pro photographe

ebiga nitko ne minja interface jer su se svi navikli ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 04.12.2005 16:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam aperture, PM za link.....

tek sam ga instalirao, josh ne znam kako radi.....

pozdrav,

d

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group