Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
CSS vs. Table
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  

CSS ili Tabele
CSS (tableless)
80%
 80%  [ 38 ]
Tabele (normalno CSSa, font ovo ono)
19%
 19%  [ 9 ]
Total Votes : 47

Author Message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 03.12.2005 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Shocked znam za svakakve debilane, ali ovakvog fanatika zaista još nisam vidio

čovjek zagovara nešto a site mu se jedva drži skupa, k tome je još i stravično ružno Sick:

ovdje već i vrijeđa:
http://www.decloak.com/Dev/CSSTables/CSS_Tables_10.aspx

Last edited by Sulien on 03.12.2005 22:35; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 03.12.2005 22:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Možda sam design freak, ali ne vjerujem ni 5 posto ekipi koja prosipa revolucionarne savjete o npr. svojim najnovijim idejama o semantičkom webu, i stvarima takve razine, a dizajn im je toliko loš da ne uspijem pratiti jedan red teksta članka horizontalno do desnog kraja.

Suck.

Eto, sad smo svi zaključili,

Code:
( tabular data==1 ) ? tables : css;


P.S. Tko mi bude komentirao sintaksu gorepriloženog koda, brutalno ću ga izvrijeđati! Laughing

edit:
suljo, reakcija 17 sekundi pod utjecajem 4 ispijene boce, (ako nije, bit će, jel? Very Happy )
ja: reakcija 20 sekundi uz 4 neprospavane noći.

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 04.12.2005 03:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sad ostaje samo jedno pitanje jos....sto je tabular data?

red wrote:
Tablice imaju svoju svrhu - tabular data. Ako imate neki vozni red il tak nekaj za ubaciti na sajt, jedino ispravno rješenje je TABLICA.


Vozni red bi mogla biti lista polazaka npr. vlaka sa glavnog kolodvora. Meni se cini da je tabular data najjednostavnije definirat kao one podatke kojima možemo puknuti sumu u zadnji row Confused

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
red



Joined: 03 May 2004
Posts: 919
Location: Zabok

PostPosted: 04.12.2005 11:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
sad ostaje samo jedno pitanje jos....sto je tabular data?

red wrote:
Tablice imaju svoju svrhu - tabular data. Ako imate neki vozni red il tak nekaj za ubaciti na sajt, jedino ispravno rješenje je TABLICA.


Vozni red bi mogla biti lista polazaka npr. vlaka sa glavnog kolodvora. Meni se cini da je tabular data najjednostavnije definirat kao one podatke kojima možemo puknuti sumu u zadnji row Confused


Lista polazaka bi imala podatke kao što su: vlak, odlazak, odlazak, čekanje, vrsta i naziv, dolazak, etc. Kak ćeš to u listu strpat?

_________________
Get busy living, or get busy dying.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 04.12.2005 11:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
sad ostaje samo jedno pitanje jos....sto je tabular data?

red wrote:
Tablice imaju svoju svrhu - tabular data. Ako imate neki vozni red il tak nekaj za ubaciti na sajt, jedino ispravno rješenje je TABLICA.


Vozni red bi mogla biti lista polazaka npr. vlaka sa glavnog kolodvora. Meni se cini da je tabular data najjednostavnije definirat kao one podatke kojima možemo puknuti sumu u zadnji row Confused

ajme Smile pa tablice su tablice, necemo sad komplicirat oko neceg tako jednostavnog...
puno* stupaca i redova = tablica
*eh

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Hrvoje33



Joined: 09 Sep 2005
Posts: 10

PostPosted: 04.12.2005 14:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne samo tekst na stranici css vs tables, a pogotovo prva rečenica
Quote:
fully integrated CSS benefits are challenged on their practicality and real-life usefulness - fully integrated means replacing all <table> tags with<div> tags
već je i ostatak sitea prava katastrofa, a pravi rudnik bisera su linkovi na stranice THE TIDE IS TURNING na kojima likovi objašnjavaju zašto je CSS "neupotrebljiv".
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 15:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tablica je dvodimenzionalan prikaz podataka koji jedino imaju značenje u kontekstu određenim pripadnim stupcem, odnosno retkom. U većini slučajeva tablice se koriste da bi se skupu objekata pridružile vrijednosti određenih svojstava.

Na primjer, ako želimo svakom vlaku koji vozi za Osijek pridružiti podatke kao što su vrijeme polaska, peron i naznaku da li je brzi ili putnički, koristit ćemo tablice. Čak i ako pridružujemo samo jedno svojstvo (tablica sa dva stupca) u nekim slučajevima je ispravnije opet koristiti tablice nego liste.

Za podatke koje je dovoljno prikazati u jednoj dimenziji koriste se liste (unordered, odnosno ordered ovisno o tome je li skup uređen) čime se hijerarhija može prikazati gniježđenjem (nesting). Hijerarhija unutar tablica se može izraziti nestanjem tablica, ali je u HTML-u ispravnije koristiti metode iz specifikacije opisane u ovom korisnom članku.

Last edited by Sulien on 04.12.2005 15:27; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 04.12.2005 15:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Tablica je dvodimenzionalan prikaz podataka koji jedino imaju značenje u kontekstu određenim pripadnim stupcem, odnosno retkom. U većini slučajeva tablice se koriste da bi se skupu objekata pridružile vrijednosti određenih svojstava.

daaaaaj Very Happy

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 15:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lako je odrediti gdje koristiti tablice, a gdje liste (osim kod TOC - table of contents - gdje je listi naslova i podnaslova, odnosno sekcija, pridružen pripadni broj stranice).

Meni je osobno puno teže odrediti kad koristiti liste a kad ne Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
shola



Joined: 04 Dec 2005
Posts: 9
Location: Dubrovnik

PostPosted: 04.12.2005 16:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

OK, CSS je defintivno isplatljivije rješenje (milina od koda, brzo učitavanje stranice, korigiranje prikaza aka. screen/print), dok je tablica idealna za brzo rješenje, ali kao programer uvidio sam još nešto:

Ako se radi server-side skripta koja generira prikaz stranice, stranice napravljene u CSS-u će se daleko brže prikazati nego one u tablicama:
- kako većina živelji ipak i dalje koristi IE, kako bi se prikazala generirana tablica (npr. iz baze), IE čeka closing tag, u ovom slučaju </TABLE> i neće ništa ići na output dok se taj zahtjev ne ispuni. Zanimljivo da samo <TABLE> ima taj problem.
- korištenjem DIV-a stranica se daleko brže generira za ispis. U biti čisti privid, jer dolazak elemenata na ekran ima ulogu preloadera, pa korisnik nema sumlju da je veza pukla ili nešto slično.

_________________
I drink WHAT?
Socrates
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 04.12.2005 17:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što se tiče brzine ispisa, nema se tu što pametovati. Kad se XHTML stranice budu ispravno slale kao application/xhtml+xml nema renderiranja dok cijeli dokument ne dođe tako da browser može znati je li well-formed.

Primjer:
http://www.info-mob.com/clanak.php

Tako i tako je učitavanje samog HTML-a toliko brzo naspram slika i ostalog sadržaja da nema smisla optimizirati za prikaz pri učitavanju. Iskon HTML ima oko 100kB kojeg gzippanog šalje prema browseru samo kao 15kB. Sajtovi rađeni prema standardima i dobrom usability-u bi trebali biti lagani, a sa kompresijom bi se svodili na tako mizernu količinu kB da sa današnjim brzim vezama nitko ne bi vidio učitavanje.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 05.12.2005 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

unique wrote:
ajme Smile pa tablice su tablice, necemo sad komplicirat oko neceg tako jednostavnog...
puno* stupaca i redova = tablica
*eh


da ako gledamo cisto vizualno, a pošto ovdje pričamo o semantici...stvar nije tako jednostavna...da se vratim ponovo na primjer voznog reda...

Ja bi vozni red prikazao kao ordered listu, u kojoj svaki li u sebi ima definition listu sa multiple descriptionima.

Zašto?

Ordered listu bi stavio jer vlakovi/busevi/avajoni whatever kreću redoslijedom čiji se smjer sortiranja ne bude mjenjao nego je uvijek isti (od ujutro prema navečer), tako da vozni red pod rednim brojem npr. 23 uvijek označava isti podatak.

Definition listu bi koristio zato što svaki od polazaka ima iste podatke koji ga definiraju, a to su vrijeme polaska, odredište, vrijeme dolaska, tip, itd.

Još jedan razlog zašto bi koristio takav prikaz je taj što jedan nazovimo ga row u tablici voznog reda nije u nikakvoj korelaciji sa ostalim podacima, osim što su im neki podatci jednaki....i bez problema je moguće prikazati svaki od tih podataka zasebno, a da on ostane potpun.

Vizualni prikaz tog koda bi vjerojatno izgledao kao tablica, ali i dalje mislim da je ovo ispravniji (micro)format za prikaz voznog reda.

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 05.12.2005 11:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
Ja bi vozni red prikazao kao ordered listu, u kojoj svaki li u sebi ima definition listu sa multiple descriptionima.

E sad si ga ...

Quote:
Vizualni prikaz tog koda bi vjerojatno izgledao kao tablica, ali i dalje mislim da je ovo ispravniji (micro)format za prikaz voznog reda.

Ja mislim da bi svaku tablicu mogao prikazati na taj svoj način, i što onda? Zar ćemo se prebaciti na to zato što je semantički ispravnije? Uopće nije, jer je upravo tablični prikaz trebao rješiti problem toga da bi npr. morao imati zaseban DT za svaki atom informacije, dok su u tablici ista svojstva grupirana po stupcu odnosno retku gdje su svi određeni jednim TH-om.

Jedan row u tablici ionako ima sam po sebi značenje ako uz njega ekstraktiraš i THEAD, bez header cellsa ništa jer ne znaš što je koja informacija, ali to nije problem kao što si ga ti prikazao.

Look here, ovo ti predlažeš.
Code:
DT(user) DD(sulien)     DT(posts) DD(10,000)    DT(ICQ#) DD(666)
DT(user) DD(retro)      DT(posts) DD(9999)      DT(ICQ#) DD(123456)
DT(user) DD(poseidon)   DT(posts) DD(3)         DT(ICQ#) DD(n/a)

Prije ili kasnije htjet ćeš se rješiti uzastopnog ponavljanja istog seta DT-ova na svakoj instanci:
Code:
user     posts   ICQ#
----------------------
sulien   10,000 666
retro    9999   123456
poseidon 3      n/a

...i shvatit ćeš da ovime ništa ne gubiš - jedan te isti set DT-ova si izrazio na vrhu a njihove DD-ove u uređenim sekvencama ispod i time dobio tablicu, razmisli koja je to ušteda za velike tablice

tablica (nevezano za HTML) je nastala upravo kao rješenje na uzastopno ponavljanje kakvo ima tvoja ideja, a što se tiče strojeva koji će je čitati (vidim da si zabrinutiji za semantiku nego za izgled na ekranu) vjeruj mi da zaista nije teško programirati skriptu koja će ekstraktirati informacije i iz nasloženije tablice...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 05.12.2005 12:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

di si poseidona iskopao Smile

hm...ne znam mozda i jesam zabrijao...ali tablice mi vise smisla imaju za "brojcane" podatke...za pracenje statistika i takvih sranja...

a sto se semantike tiče na kraju svi smo svjesni da je to teoretiziranje o teoriji Wink

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 05.12.2005 12:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro baci oko na link
http://www.webaim.org/techniques/tables/2

i ne zaboravi na headers, id, caption, summary kad radis tablice. svrha im je bas vozni red i slicne stvari.
Code:
<table border="1">
<caption>
Shelly's Daughters
</caption>
<tr>
<td>&nbsp;</td>
<th id="name">Name</th>
<th id="age">Age</th>
<th id="birthday">Birthday</th>
</tr>
<tr>
<th rowspan="2" id="birth">by birth</th>
<th id="jackie">Jackie</th>
<td headers="birth jackie age">5</td>
<td headers="birth jackie birthday">April 5</td>
</tr>
<tr>
<th id="beth">Beth</th>
<td headers="birth beth age">8</td>
<td headers="birth beth birthday">January 14</td>
</tr>
<tr>
<th id="step">by marriage</th>
<th id="jenny">Jenny</th>
<td headers ="step jenny age">12</td>
<td headers="step jenny birthday">Feb 12</td>
</tr>
</table>

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 05.12.2005 14:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ah sorry nisam skuzila Smile , al ajde ovako sam potvrdila, kod je tu u postu i ne moze ga ne procitat Laughing

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group