Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Fontovi i InDesign

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 15:39    Post subject: Fontovi i InDesign Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pitanje: Zasto se treba prebaciti jos dodatno ponekad fontovi trebaju podesiti kao vectori da bi kod tiska na kraju sve ispalo dobro i sto to tocno cujem o problemima s fontovima i podesavanju kod kojih moze doci do komplikacije ili da se prilikom tiska stroj nemoze prepoznat tip fonta koji je unesen? Kako znati koji fontovi ce ispasti normalno a kojima se moze nesto zalomiti kod tiska? Neznam jel nerazumljivo pitanje, nadam se da nije...Please, neki odgovorcic.....

Kako ispada Trebuchet MS tip fonta? Ima jos neka preporuka po tipovima fonta koji bez greske ispadaju kod tiskanja?
Back to top
View user's profile Send private message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 04.01.2006 15:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ukoliko koristiš bilo koji imalo nestandardni font trebalo bi ga spržiti zajedno s materijalom za tisak pa dati u tiskaru. ja sam imala u prvim pokušajima problema s nekim minion fontovima koji su mi defaultni u indesignu pa ih je trebalo slati naknadno. ubuduće sam već znala pa sam im slala sve moguće na cd-u... a u zadnje vrijeme se držim samo ariala, timesa i sl. tako ima najmanje problema a ispadne najbolje

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 15:55    Post subject: thnx Add user to your forum ignore list Reply with quote

Iako nekako nikako se ne navikavam na taj Ariel i Times iako je kod nas on najcesci ali fale mi mogucnosti s fontovima koje vani bez problema upotrebljavaju, valjda radi boljih strojeva i mogucnosti....Ali slazem se da vecinom TR i A su fontovi koji valjda kod najgorih krampusa od strojeva za tisak izlaze bez problema takvi kakvi jesu i ne mora ih ce cak ni nosit u tiskaru ali nikad se nezna:))bolje pitat nego ponovo jurcat iz tiskare po fontove...
Back to top
View user's profile Send private message
Tompa



Joined: 14 Oct 2004
Posts: 64
Location: Prudnice

PostPosted: 04.01.2006 17:21    Post subject: Re: Fontovi i InDesign Add user to your forum ignore list Reply with quote

PS_chick wrote:
Pitanje: Zasto se treba prebaciti jos dodatno ponekad fontovi trebaju podesiti kao vectori da bi kod tiska na kraju sve ispalo dobro i sto to tocno cujem o problemima s fontovima i podesavanju kod kojih moze doci do komplikacije ili da se prilikom tiska stroj nemoze prepoznat tip fonta koji je unesen? Kako znati koji fontovi ce ispasti normalno a kojima se moze nesto zalomiti kod tiska? Neznam jel nerazumljivo pitanje, nadam se da nije...Please, neki odgovorcic.....

Kako ispada Trebuchet MS tip fonta? Ima jos neka preporuka po tipovima fonta koji bez greske ispadaju kod tiskanja?


hm, problem je ako posaljes "otvorene" fileove, tj. takve koji se mogu editirati, mijenjati i slicno.
preporucam ti da publikaciju predas u tiskaru kao .pdf file.

pri stvaranju .pdfa svakako ukljuci "embed all fonts" - to bi te trebalo rijesiti brige oko fontova - narvno, ako imas potrebne fontove na racunalu i oni su ok.

ako ti se da, mozes uvijek isprintat publikaciju u postscript file i onda je destilirat s destillerom. ako javi da ima ikakvih problema s tim fileom - vjerojatno ce ih biti i u tiskari....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 04.01.2006 20:52    Post subject: imah.... Add user to your forum ignore list Reply with quote

imala sam slozen dokument u compozitnom CMYKu i od njega slozen PDF (InDesign+Print+podesenje markice, velicina i sl. i ili PostScript pa napravit PDF iz njega kroz Distiller ili odmah to provuci kroz Distiller pa se ne mora radi PS. Ne znam jel to inace normalan file koji druge tiskare mogu upotrjebiti...i embed all fonts je bio ukljucen...bas sam provjerila na kompu...bilo je ocito problema ali ne sa time nego sa krivo postavljenim paserima ali to nije ovaj dokument u kojem sad radim i radi kojeg se raspitujem....

Naime nikad nisam slagala dve stranice i sama to montirala na A3 i nosila tako tamo ali pokusat cu pa cu vidjeti....Zeljela sam samo izbjeci nepotrebne probleme jos i sa fontovima buduci da je osoba iz tiskare spomenula da moraju biti kao krivulje jer ih inace stroj ne prepoznaje...
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 04.01.2006 21:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hehe, citam pa onako,, neke stvari ti bas nisu jasne..

sto se tice inace strojeva,, fala bogu ne zaostajemo za tehnologijom tako da nije stvar 'strojevi su stari' i te fore..(svaka cast na pojedincima koji to govore ili stvarno imaju strojeve iz .73

vec zadnjih par godina nitko me nije (a ni prije) trazio otvorene fajlove,, cak kada radis u indesignu, on ima ok package, pa teoretski sve slozi u jedan folder koji bi mogla tamo otvoriti,, iako, neke fontove ne moze pocupati, ili ako kristis neki plug-in reci ce da taj plug-in fali, iako nije koristen,, evo iz iskustva.

ovo ako si dobro radila kao sto je Tompa spomenuo radi i najbolje je drzati se toga,, bas citam sto si pisala u drugom topicu, pa mi isto nije jasno zasto je lik trazio da mu slozis takvu pripremu,, kad je valjda vidio da i sama neznas neke osnovne stvari.. danas svi vise manje rade pripremu sami u tiskarama, na tebi je da doneses pdf i dogovoris osnovne stvari i vratis se vidjet probni otisak.

i ovo a3, sta je to digitalni ili kakav tisak? i nista to ne ide 'direktno' na stroj, nije to ink-jet,, sve se to ripa, tako da nije da 'stroj' ne kuzi fontove Smile) a to ces najbolje vidjet ako otvoris taj pdf kod njih na kompu i sve se vidi ok, naravno sa imporat fontove u dokument.

evo ja zadnji projekt koji sam radio, koristio neke znj fontove sa neta,, jedan nije mogao proci distiliranje, al ostali jesu, i fino otisnuti.

ODLICNA stvar ti je u indesignu a to ti je Preflight (file/preflight) gdje mozes vidjeti cijeli report cega imas i cega nemas u dokumentu, koji fontovi fale, koje fotke su ti u rgbu i slicno.

ajd pa se javi.
c
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
PS_chick



Joined: 21 Oct 2005
Posts: 32

PostPosted: 05.01.2006 01:00    Post subject: Phew Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jeste da stvari nisu jasne..Hebi to je tako kad netko ima rupe ili je povrsno pokupio znanje...

sva sreca da je tehnika oke kad je ocito da ti to bolje znas od mene sto se tice opskrbljenosti tiskara i koje strojeve sve koriste, ja priznajem da neznam to jos...

hvala na iznesenom iskustvu to nikad nije na odmet, cak dapace bolje je uciti na greskama ili problemima drugih nego na svojima ali ipak se tu i tamo i tebi moze nesto zalomit nikad neznas...

ok vec sam si copy pastala ono sto je tompa napisao i ja vjerujem da ce mi to pomoci...

lik koji je trazio ono nemre znati koliko znam i neznam jer sam ja njemu prvo donjela nesto slozeno u pdfu, ali nije bilo u separacijama pa je samo rekao da to slozim a zatim mi je spomenuo i da oni mogu to otisnut samo ako ja to poslozim n a A3 i onda da nesto tek mogu napraviti...mozda su se okoristili mojim neznanjem, jos to neznam ali eto sto je tu je, pokusavam saznati sto vise da mi se ne zalomi da bas svaku stvar mi uvale da napravim iako mi to nije problem ipak idem nekim redosljedom koliko je to moguce....

jedino sto sam ja vidjela od te nedavno tiskane stvari su bili filmovi koje sam dala napraviti u Handdesign studiju i onda ih odnjela u drugu tiskaru di su ih pogledali i zatim su unutar sljedeca 2 dana to tiskali...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fontovi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group