Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
GIMP

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 29.01.2005 17:35    Post subject: GIMP Add user to your forum ignore list Reply with quote

ima tko ovdje da ga je koristio?
i sta mi mozete rec o njemu?

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
rundll32



Joined: 26 Oct 2003
Posts: 193
Location: Zagreb

PostPosted: 29.01.2005 17:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad se naviknes na desni klik i meni od 300 kilometara, da se raditit. Mislim da je idealan za sve one koji su u Fotoshopu uvijek samo filtere koristili, a ostalo ih nije zanimalo. Ovaj pored filtera, ima i ludjacke Fu-skriptove (kombinacija filtera), sto mi se cini odlicnom zamisli (nesto kao actions u psd-u), i daju neke zaista odlicne rezultate.
No, sve u svemu, nije me ubjedio da se odreknem Psd-a!
E, da, nestabilan pod Windowsima!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 29.01.2005 19:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hvala lijepo na tako brzom odgovoru Laughing

Anybody else? Question

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
mp



Joined: 17 Aug 2004
Posts: 26
Location: Karlovac

PostPosted: 29.01.2005 22:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Amor_E_Morte wrote:
Anybody else? Question


Kad misliš da nečeg u njemu nema, potraži triput Very Happy

Upravo se igram s dodatkom koji mu omogućuje podršku za CMYK Cool
http://www.blackfiveservices.co.uk/separate.shtml
Back to top
View user's profile Send private message
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 30.01.2005 01:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja.. ima već 2-3 godine, ali sada ga baš koristim. Imam ga i u Windowsima instaliranog.
Back to top
View user's profile Send private message
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 30.01.2005 01:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

/dev/null wrote:
Ja.. ima već 2-3 godine, ali sada ga baš koristim. Imam ga i u Windowsima instaliranog.


Slobodno reci koju o njemu Wink

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
/dev/null



Joined: 22 Dec 2004
Posts: 144

PostPosted: 30.01.2005 23:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

GIMP

Gimp je mnogo mocna alatka koja ako se nastavi razvijati do verzije 3 ce da bude prava zver. Ima sve sto posjeduju moderni programi za rad sa rasterima. Jako je brz i jednostavan za koristenje. Mozda se jest malo teze naviknuti ali zbog toga sto je pisan u GTK+ bibliotekama ima neke moci prilagodjavanja kakve nemaju ostali w32 programi (pretvaranja popup menija u prozorce pa onda ne morate stalno da klikcete desnim da dobijete taj meni). Ono, program se stvarno moze transformisati u sta god ocete. Od verzije 1.3.* i na oko je fin, posto je u prijasnjim verzijama vazijo za geek aplikaciju tako da je bio stvarno ruzan i tesko se bilo snaci (bio je pisan u gtk libovima, 1.*). Koriscenjem novih libova znatno je i stabilniji, pogotovo u windowsima. GIMP takodje posjeduje i mnoge prevode a izmedjuostalog srpski i hrvatski. Takodje treba napomenuti da relativno dobro otvara psd fajlove.

Mane:
Mlad. Mislim tek je u verziji 2 i bilo bi jako fino vidjeti da neka veca kompanija uradi prepravke na njemu pa ga prodaje po nekoj manjoj cijeni. Kao i vecini OS projekata fali mu malo bolje vodstvo, malo vise vremena da se potrosi na njmu i da se malo ubrza razvijanje. Bilo bi fino da bude malo brzi, daleko od toga da je spor ali zaostaje za PSom. I sto se tice interfejsa. Nekako je velik. Ne znam kako i zasto (mozda je do mene) ali sa gimpm mi je guzna i na rezoluciji od 1280x1024. I ako ima veliku mogucnost customizacije uvjek mi njegovi prozori jedu puno ekrana Sad to me trenutno najvise zivcira. Takodje bilo bi ljepo vidjeti bolje alate za maniplulaciju textom.

Et, jel dobro Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Amor_E_Morte



Joined: 22 Jun 2004
Posts: 151
Location: V.G. City

PostPosted: 31.01.2005 01:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:applause:
Mnogo hvala Very Happy
puno si mi pomogao...! upravo ga skiddam sada... sad cu vidjet kao funkcionira za mene

_________________
Some rules can be bent, others, can be broken.
History is made by those who break the rules!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 30.01.2006 14:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

... da nakon godine dana utvrdimo kako je to funkcionirao za tebe?
ja sam tek sad saznala za taj alat pa malo čitam što ljudi o njemu kažu...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Raster All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group