Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
žena dijete

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 24.02.2006 16:44    Post subject: žena dijete Add user to your forum ignore list Reply with quote

upravo sam pročitala jednu, meni, baš dobru kolumnu. pomalo tužnu, slutim prilično istinitu... pa procjenite sami ako vas zanima
skinula sam ovo sa www.skac.hr - autor je Mišel Barović

Kolumna (4)

JANICA KOSTELIĆ

Ima nešto zanimljivo u svim tim preprekama i zakrčenjima ove naše planete, u tim našim spoznajama o granicama i međama, u našim odgovorima na pojave i zakone prirode. Na prepreke koje poznaje čovjek gotovo svaku dovede do umijeća. Od prepreke gravitacije on gradi katapult, od njene prednosti, stolni tenis. Zbog ponora i rupa on gradi mostove, pa čak i pretjerano ukrašene mostove. Slabo pliva, pa gradi barke, lijepe barke i sve što čini iz nužnosti on, a da ne mora, nastoji učiniti plemenitim. Na prepreku svemira on će tako stvarati filozofije i sve će pokušati, pa makar postao i astrolog, ne bi li ga pobijedio. Gdje mu se ispriječi snijeg on napravi skije, utaba staze, zabode zastavice, pa od problema učini prednost i napravi igru u kojoj nastoji biti bolji od protivnika, zavoja, zastavice i snijega. U svakom slučaju, postoji neka veza između problema i pobjede, prepreke i heroja, jedno bez drugog ne može. Možda je to neki arhetip zbog kojeg guštamo u igri i volimo junake. E sad, ovdje bi trebao napraviti nekakav pametan prijelaz na naslov ove kolumne, a nemam pojma kako, pa evo, kad smo već kod naslova...

Janica Kostelić doista je fenomen svoje vrste, ali ona je fenomen i u puno širem smislu. Ona ima nešto sanjarsko od djeteta, ali ima i nešto od ravnodušnosti djeteta. Kad sam ja, naprimjer, bio mali, zamišljao sam se kraljem. Dovoljno mi je bilo u ruke uzeti drvo, i ja bih ispred sebe ugledao polja, vojske i zmajeve, a moje bi drvo postalo srebrni mač. Mogu se pohvaliti da sam ispriječene vojske i problem zmajeva uspješno riješavao. Ali eto, prestao sam biti kralj kad sam prestao biti dijete, a prestao sam biti dijete kad sam od zmaja prvi put izgubio. I dok promatram Janicu i sve one blesave djetinjarije koje izvodi na postolju, a kojima nije mjesto u tom turobnom svijetu sporta, ponekad se sjetim tog srebrnog mača i moje igre. A Janica se očigledno igra, i zato za nju ne treba reći sportska diva ili "snježna kraljica", nego prije: "dijete-kralj". Jednostavna je istina da pobijeđuje toliko lako da bi mogli reći da pobijeđuje drugačije. Konkurencija je zbunjena i ne razumije, a malo toga razumije i Janica. Treba samo pažljivije pogledati hladnoću, napetosti i tenzije oko tih natjecanja, pa da vam se učini kako joj tamo nije mjesto, jer takva mjesta nisu za djecu. I upravo tu leži sav njen šarm, jer dijete pobijeđuje zmajeve, a nas podsjeća na bajke.


Ipak, (i ovo je samo moje mišljenje) njen polet, izgleda mi tako, usporava, jer tako i treba biti.

"Sve mi to postaje bez veze, i ne znam kaj mi sve to treba" kaže ona neki dan očito zbunjenom novinaru, pa se meni učini malo tužnom kad je vidim, kako polako odrasta, i postaje velika.

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
underworld



Joined: 15 May 2004
Posts: 58

PostPosted: 24.02.2006 17:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 24.02.2006 19:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne bih rekao da je slučajno tako velika "ostala dijete"... kad se toliko posvetiš nečemu žrtvuješ dobar dio svog odrastanja, socijaliziranja, edukacije, izlaska u poslovni svijet... Znači, nema tu čarobne vile ni slučajnosti, za to ju je Gips predodredio i ona je prihvatila - velika žrtva da bi se posligla velika stvar. I sad eto, kako se jedan novinar uvjerio, 'čarolija' je prošla i zakašnjelo odrastanje dolazi. Svaki sportaš stari, Janica ili ne, ali meni je tužno to što su sportaši starci već sa 30.

Kruha i igara...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group